Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Memorii optice, intrerupatoare optice sau microoptice

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
shalindar

shalindar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.04.2007
Am de facut un referat la chimie(de 2 pagini) despre unul din cele trei subiecte. Problema este ca am cautat pe internet si nu am gasit absolut nimic. Puteti sa ma ajutati cu niste informatii va rog?

#2
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Din cate stiu, memoriile optice sunt CD/DVD si altele similare. Am auzit de un tip care a reusit sa stocheze date pe banda adeziva.

Nu stiu ce sunt celelalte, dar poate sa aiba legatura cu lumina de veghe pe care am cumparat-o cu 2 lei si care se aprinde automat noaptea, in lipsa luminii ambientale.

Daca nu gasesti pe internet, incearca sa cauti in alta limba. Daca nu cunosti, invata.

Pana atunci, foloseste un sistem de traducere automata.

optical memory
optical switch
optical microswitch

Edited by Kaskadoru, 21 December 2010 - 21:59.


#3
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
La chimie??!!
Comutatoare optice se folosesc in tehnica fibrelor optice (optical fibers) si gasesti informatii pe internet. Memoriile optice sunt de 2 feluri- alea gen suport optic de stocare- CD-DVD-BluRay si altele, solid state, care sunt inca in faza de dezvoltare si care se preconizeaza ca vor sta la baza viitoarelor calculatoare fotonice (care vor folosi lumina ca purtator de informatie, in locul electronilor).
Baga mare si invata engleza, ca altfel esti halit!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate