Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Microintreprinderea si economia .ro

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Am votat alianta D.A. si cred ca o sa ne iasa pe nas faza asta.

Din cate poate stiti de la TV, nea Ionutz Popescu (artizanul nevazut al cotei unice de impozitare de 16%) dupa ce a impozitat si copilul din fasa si masina mea cu motor de 3l (sunt chiabur) a descoperit ca tot ii da cu minus in punga cu 2 bani si a hotarat sa distruga microintreprinderile...

Noua gaselnita este faza cu minim 5 angajati, pt ca salariile piperate sunt platite pe firma si nu pe cartea de munca; totul e pt a fenta jecmaneala de impozite platite de angajat si angajator degeaba ! E de la sine inteles si legal.

Totusi nu uitati ca marea majoritate a banilor de la buget vin de la microintreprinderi ! Multe dintre ele NU au puterea financiara si nici nevoia de a avea 5 angajati, insa e aberant ca chiar daca nu au nevoie.. vor trebui sa faca angajari pe banda.

Sa o luam invers. Cum dracu sa iti mai incepi o afacere cand de la inceput iti trebuie un capital impresionabil ? Iti vinzi organele ?

Acum serios, eu NU aveam cum sa dezvolt firma care detine acest site daca ar fi trebuit sa am de la inceput sa am 5 angajati. Am plecat de la 10$/luna !  :console:

Nu imi vine sa cred ce vad la TV in ultimele 2 luni !
Tara inoata, Basescu pare un mascarici macabru ce traieste intr-o paranoia continua, Tariceanu ca o fata mare si PSD intr-o descompunere fetida...

Haosul domneste...

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,391
  • Înscris: 29.11.2001
stai asa, ca n-ai vazut totul ...

auz ... cat e de adevarata treaba cu 5 bulumaci la usa? SI se aplica si retroactiv? Ca daca e si daca da, io imi bag p...a in ea de tara si ma duc dracului pomana sa fac injectii prin Noua Zeelanda (la crocodili, struti si alte lighioane, daca oamenii n-or sta! :( ).

fck ...

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Normal ca nu doar la noile infiintate :)
Cum a fost si acum 2 ani cu minim un angajat.
Noul an fiscal a trebuit sa te prinda cu minim un angajat.

Cred ca momentan testeaza reactiile ne-a Ionutz (Cretinul) si sper sa il remanieze astia ca prea delireaza.

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
avind in vedere ultimele evolutii din politica guvernului (demisionam/nudemisionam, luam pasapoartele/dam pasapoartele, chestia cu tinerele mamici si procentele blablabla) nu cred ca e mare lucru sa se revina si asupra mirointreprinderilor  :cheers:

#5
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
ABERANT SI SCANDALOS  :death:

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca se aplica si retroactiv o sa fie brisca care o sa si'o infiga astia in coaie. Nu se poate.  :console:

#7
Cracku

Cracku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.09.2004
Eu shtiam de MAXIM nu minim 5 aganjati shi inlocuirea impozitului de 3% pe venit.

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Nu are a face cifra maxima :)
Da, am uitat sa spun ca adio 3% pe venit, acum trecem la impozitarea pe profit !

#9
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,141
  • Înscris: 09.09.2003
dap... aberant..

si firmele cu mai putin de 5 angajati? unde se inscriu? daca nu esti IMM ce esti?

#10
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Parerea mea este ca fac cu treaba asta la fel cum fac cu impozitul la bursa. Se imbogatesc de pe acest anunt la fel cum s-au imbogatit de pe bursa.  :cursing:

#11
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

Courage, on Aug 19 2005, 08:54, said:

Nu are a face cifra maxima :)
Da, am uitat sa spun ca adio 3% pe venit, acum trecem la impozitarea pe profit !

<{POST_SNAPBACK}>


Atunci ce diferenta va fi intre IMM si normala?

#12
bobo

bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.09.2002
Acum cateva saptamani am devenit PFA, si vreau sa cumpar o masina anul viitor.
Am intrebat ceva legat de credite/leasing pentru persoane fizice autorizate pe forumul DaciaClub.ro, si cineva a raspuns ca se pare ca anul viitor PFA-ul va devenii SRL!!??

@courage - daca poti sa ne dai ceva referinte scrise...

#13
Cracku

Cracku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.09.2004
http://www.hotnews.r...-5-persoane.htm

#14
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
Vad ca acolo scrie maxim.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
atunci are ceva sens. de-aia e micro

#16
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
prevad ca din clipa in care se va legaliza chestia asta, nu voi mai avea nici un fel de profit  :rolleyes:

#17
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Viata de c*cat, intr-o tara de c*cat.

#18
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
De disparitia formeui actuale de impozitare a microintreprinderilor se stia de mult, de cel putin 1 an, dar era preconizata pt 2007 nu 2006.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate