Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Protest fata de pretul carburantilor

- - - - -
  • Please log in to reply
2557 replies to this topic

#37
maverick1508

maverick1508

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 27.05.2007
Apreciez ca macar vreo doi au inteles ideea acestui protest LINISTIT !  
Repet, n-ai nevoie de autorizatie sa parchezi intr-o parcare cu pancarte si foi a4 lipite pe masina, mers prin centrul bucurestiului cu avariile si claxoane, si alimentat ( de 10lei in semn de protest). Ce e rau aici ? Deci nu mai comentati de protest, atata timp cat totul e linistit cel putin pe hartie, acolo pooate sa degenereze, si chiar as vrea sa se intample ceva la nivelul celor de afara, pentru ca aia vad ca au avut succes daca au fost uniti, in schimb NOI COMENTAM CA BABELE CA NU SE POATE, ASTA E, si aruncam cu noroi in aia care vor sa faca ceva pentru NOI TOTI ! Macar respect sa aveti ca unii isi misca curu in strada 2 ore pe cand voi stati la caldurica la tastatura si ii injurati indirect !
Cine are idei poate frumos sa le zica la intalnire ori sa le puna in practica pe cont propriu in orasul lui !

Concluzie : Cine vrea sa vina bine (daca suntem multi putem schimba ceva ! vedeti exemplele de peste hotare), cine nu, sa taca acolo si sa-si vada de treaba sa evite topicurile de genul ca-si consuma caloriile aiurea ! Cu mentalitatea asta n-o sa faceti nimic in viata !

#38
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006

View Postborn2lose, on 19th December 2010, 15:01, said:

reiau pt ultima data: ROMANIA ARE CELE MAI MICI ACCIZE LA CARBURANTI DIN EUROPA. FACAND O COMPARATIE CU TARILE DIN VEST, LA POARTA FABRICII BENZINA ESTE MULT MAI SCUMPA LA NOI. DUPA APLICAREA TUTUROR TAXELOR, PRETUL DIN ROMANIA AJUNGE ECHIVALENT SAU PUTIN SUB PRETURILE DIN AFARA.
daca si dupa ce citesti asta tot pe politicieni dai vina, inseamna ca ai puterea de intelegere echivalenta cu a unei veioze.
nu intentionam sa atac pe nimeni, dar te lansezi in niste atacuri furibunde contra morilor de vant. tu nici macar nu stii contra cui lupti, tu vrei doar sa te lupti cu cineva.
Au si politicienii partea lor de vina.De la anul se maresc accizele.A cui e vina?
Si au partea lor de vina si domnisoarele de pe aici care se vaita mai rau ca de un viol,ca vin jandarmii,ca nu se poate,ca iei amenda...in loc sa se alature.Dar asa e lumea,unii are oo,unii nu.

#39
maverick1508

maverick1508

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 27.05.2007
Sa va zic ceva, la revolutie i s-a cerut voie lu Ceausescu ?
Ma amuz cum vreti voi sa schimbati ceva prin cai legale in Romania. Nu o-ti vrea sa va dea Basescu autorizatie sa-i luati gatul ?
Se zicea intr-o melodie "facem revolutie, e ultima solutie". Si chiar asa e, cu vorba buna nu se poate schimba nicaieri nimic ca doar nu sunt prosti cei de sus sa faca pe bunii samariteni cu noi ca i-am rugat frumos sa ne lase reducere un leu la benzina (cand pleaca de la producator la 1,3 lei ca idee asa). DOAR prin lupte de strada, revolte si alte derivatii SE POATE FACE CEVA, si nu o zic eu, o zic alte tari care au pus in practica asa ceva si ce crezi, le-a cam iesit !
Va mai zic inca o data, daca nu va convine taceti, dar macar apreciati ca cineva se zbate spre deosebire de voi fricosilor&comozilor.

#40
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postalin g, on 19th December 2010, 15:28, said:

Au si politicienii partea lor de vina.De la anul se maresc accizele.A cui e vina?
cu cat le maresc cu 1% ????  mai e o majorare ceva mai mare fata de 1%, facuta de guvernanti da banuiesc ca nu ti-o amintesti !

1.cea mai mare contributie la pretul benzinei a avut-o pretul barilului care in dec 2008 se situa undeva la 50 $ si care in dec 2010 se situeaza undeva la 80-85 $ . (deci ex cu 2.88 lei si 5 lei nu e relevant)

2.data este aleasa prost ,cei care n-au ce face si vor sa vina pe 24 decembrie in parcarea din fata guvernului nu mai au masini ptr ca au fost executate de banci si fisc. Restul celor care si-ar dori sa vina sunt in toiul pregatilor de Craciun sau pe drum inspre rude , munte ,strainatate.

3.se mai poate face un protest tacit: consumati mai putin ......astfel incat combustibilul consumat in cantitati mai mici se va reflecta direct in profitul benzinarilor si in incasarile guvernului.Cand vad ca profitul si incasarile le scad....vin cu `oferte` in limitele posibilitatilor.

P.S. sunt un adept al protestelor ....dar  a )  in romania nu prea ai cu cine b ) protestul despre care vorbim nu e bine pus la punct

Edited by polizei, 19 December 2010 - 17:12.


#41
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postalin g, on 19th December 2010, 15:28, said:

Au si politicienii partea lor de vina.De la anul se maresc accizele.A cui e vina?

absolut. in cazul in care consiliul concurentei si-ar face treaba, ar disparea intelegerile (tacite sau explicite) intre producatori si atunci probabil noi vom avea numai de castigat.
ceea ce incercam sa subliniez este ca problema in acest caz este in mare parte in curtea producatorilor - daca ei ar oferi carburanti la un pret corect, am avea de departe cea mai ieftina benzina din europa (cu tot cu cresterea accizelor, a dolarului, a mareelor si a iepurilor de casa). se pare ca foarte putini dintre cei care au postat aici inteleg asta.

#42
wide_360angel

wide_360angel

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 179
  • Înscris: 26.10.2010

View Postborn2lose, on 19th December 2010, 15:01, said:

reiau pt ultima data: ROMANIA ARE CELE MAI MICI ACCIZE LA CARBURANTI DIN EUROPA. FACAND O COMPARATIE CU TARILE DIN VEST, LA POARTA FABRICII BENZINA ESTE MULT MAI SCUMPA LA NOI. DUPA APLICAREA TUTUROR TAXELOR, PRETUL DIN ROMANIA AJUNGE ECHIVALENT SAU PUTIN SUB PRETURILE DIN AFARA.
daca si dupa ce citesti asta tot pe politicieni dai vina, inseamna ca ai puterea de intelegere echivalenta cu a unei veioze.
nu intentionam sa atac pe nimeni, dar te lansezi in niste atacuri furibunde contra morilor de vant. tu nici macar nu stii contra cui lupti, tu vrei doar sa te lupti cu cineva.
In mod normal, dupa regulament , ar trebui sa stai 10 zile, dar veioza nu vrea sa se coboare la nivelul celor 7 ani de acasa pe care-i ai. :nonobad:  Razbunarea este arma ......................................... :thumbdown:
Desigur nu politicienii sunt de vina, ci noi, ca-i suportam. :naughty:
Craciun fericit, super civilizatule si inteligentule. :notangel:

#43
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Postborn2lose, on 19th December 2010, 16:56, said:

am avea de departe cea mai ieftina benzina din europa (cu tot cu cresterea accizelor, a dolarului, a mareelor si a iepurilor de casa).


Pe ce te bazezi cand afirmi asta? Sa nu spui ca pe resursele si pe productia interna din Romania, ca nu sta in picioare rationamentul asta. Uite de exemplu preturile benzinei in Europa. Norvegia are cel mai mare pret din Europa cu toate ca se afla pe locul 18 la rezervele de petrol din lume si pe locul 8 la productia de petrol.

Attached Files



#44
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
nu neaparat pe resurse, cat pe costurile de productie, distributie, stocare, etc. norvegia este si una dintre cele mai scumpe tari din europa.
in plus, am o stima deosebita fata de mugur isarescu. daca pana si dumnealui spune ca nu vede absolut nicio logica in cresterea preturilor la carburanti in romania, inseamna ca ceva care n-are legatura cu economia de piata si cu concurenta corecta se intampla pe undeva.
de asemenea, firmele de profil din romania au rate de profit net superioare celor din afara. se poate verifica si asta.
am exagerat intr-adevar de dragul argumentatiei atunci cand am scris ca am avea cea mai ieftina benzina, evident nu am de unde sa stiu asta.

Edited by born2lose, 19 December 2010 - 17:51.


#45
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Posttchoara, on 19th December 2010, 03:48, said:

Actiune gandita cu picioarele.

Patru la mana, si am mai spus-o si pe alt topic. CONDUSUL MASINII NU ESTE DREPT GARANTAT CONSTITUTIONAL. Nu trebuie sa-ti asigure nimeni tie ca poti sa mergi cu masina. Ah, nu-ti mai permiti ca s-a facut 10 RON litrul de benzina? Asta e, inseamna ca nu-ti permiti sa mergi cu masina. Eu in momentul de fata am bani stransi sa-mi iau S-Klass la mana a doua dar nu mi-as permite sa-l intretin cu tot ce trebuie (asigurare, piese etc). Cam ce ar trebui sa fac? Sa ma strang impreuna cu restul de S-klass owner-wannabes si sa protestam in curte la Mercedes-Benz sa scada preturile la piese si revizii, sa ne permitem si noi? Daca va veni o vreme in care nu-mi voi mai permite sa merg cu masina, este indubitabil ca-mi va parea rau, chiar voi fi enervat si ofticat, dar imi voi da seama ca ala mi-e nivelul de trai si voi cauta alternative. Cred ca ar trebui sa faceti acelasi lucru.


View Postmuteki, on 19th December 2010, 09:21, said:

Daca organizati proteste neautorizate, jandarmii au cam tot dreptul sa va bata si sa va duca la sectie si sa va traga niste amenzi cat benzina pe 6 luni si sa va faca dosar penal.

Eu cred ca mai bine luati serios in calcul tramvaiul si metroul. Eventual bicicleta la primavara.


de ce nu va cumparati voi cate un cal,ca de caruta se rezolva-va donez eu niste roti (cauciuc+janta) sa va incropiti cate o caruta!


duceti-va fratilor sa protestati,ca n-are ce sa va faca;eventul va alegeti cu cate o amenda de parcare ilegala...
daca ar fi dupa unii,hai sa nu mai comentam ci sa punem kurul la bataie!

#46
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
ce ar trebui sa scriem pe pancarte? :huh: sa le facem din timp...

#47
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Si de la 1 se preconizeaza noi accize si taxe

#48
maverick1508

maverick1508

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 27.05.2007
Asta tine de imaginatia voastra. Se vor face si foi a4 care se vor lipi pe masini/geamuri.
Puteti discuta direct cu organizatorul (Evl Santos) pe pagina de facebook a evenimentului sau, il gasiti si pe forumul 4t, e topic dedicat, vi-l dau pe privat daca nu-l gasiti, ca sa nu fac reclama.

Edited by maverick1508, 19 December 2010 - 18:47.


#49
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Romanii nu o sa renunte sa bage carburant prea usor, asa ca Mugur Isarescu este fraier ca nu vede un motiv bun pt scumpiri.
Daca as creste de 4X pretul la la carburanti, dar asta exclusiv din accize, jumatate din criza economica din Romania s-ar evapora imediat.
Apoi romanii ar muncii mai cu spor ca sa aibe din ce cumpara combustibil, si uite asa ar antrena o avalansa care ar schimba toata economia :P

Foarte serios vorbind, chiar daca pretul in sine pare foarte mare la prima vedere, in momentul in care vezi traficul supraaglomerat din Bucuresti, si poloarea aferenta, realizezi ca de fapt preturile sunt mult prea mici.

#50
maverick1508

maverick1508

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 27.05.2007
Ioane tu unde ai trait anul asta ? Inteleg ca n-ai iesit din casa, dar nici macar la televizor N-AI VAZUT cate proteste au fost organizate ?
Mai bine te-ai lasa de pariuri si te-ai misca si tu 2 ore pana in oras ca e si interesul tau !

Ca idee pentru voi, doar pe facebook in doua zile s-au strans 500 de oameni care au zis ca vin, 140 ca poate , plus inca cativa de pe fiecare forum pe care au fost facute topicuri, la care o sa se mai adauge prietenii celor care vor veni.

Edited by maverick1508, 19 December 2010 - 19:10.


#51
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postmaverick1508, on 19th December 2010, 19:06, said:

Ioane tu unde ai trait anul asta ? Inteleg ca n-ai iesit din casa, dar nici macar la televizor N-AI VAZUT cate proteste au fost organizate ?
Mai bine te-ai lasa de pariuri si te-ai misca si tu 2 ore pana in oras ca e si interesul tau !

Ca idee pentru voi, doar pe facebook in doua zile s-au strans 500 de oameni care au zis ca vin, 140 ca poate , plus inca cativa de pe fiecare forum pe care au fost facute topicuri, la care o sa se mai adauge prietenii celor care vor veni.

despre ce proteste vorbim despre alea platite cu 2 mici si o bere , cu o zi libera de la servici si cu turul bucurestiului la care se danseaza dansul pinguinului ?

Ca idee la protestul impotriva taxei auto 2008 s-au anuntat in jur de 10.000 oameni .....surpriza in piata victoriei au fost vreo 100-200 (din care 60-70% samsari ) :cursing: . Din orasul din care am plecat spre bucuresti s-au anuntat vreo 40 persoane .....dar dimineata cand ne-am dat intalnirea au mai ajuns vreo 8 .Imi pare rau sa-ti spulber visele dar romanii balbaiesc aiurea pe internet .....atat !

Eu m-as mira daca vor veni mai mult de 20-30 masini ! La postul asta  voi da reply dupa protest !

Edited by polizei, 19 December 2010 - 23:09.


#52
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Eu zic ca esti optimist cu 20 de masini, dar in fine, sa vedem. Marea majoritate a poporului roman este transformata intr-o masa de legume bine fierte, cu credinta (bine fundamentata) ca oricum nu se schimba nimic ...in bine. Eu sunt in stare sa pun un pariu...si anume daca maine se face TVA-ul 50% nu se intampla absolut nimic? Intelegeti in ce lume traim? Legea trebuie respectata...nu? a, acum daca legea e proasta si data de niste smecherasi? nu-i nimic...legea este lege, ca doar si nemtii respecta legea. Miorita.

#53
wall

wall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.06.2006
@maverick1508
Romanii nu mai au sange-n instalatie, ca sa fiu direct, pentru proteste. Ce a fost anul asta pe post de proteste, se pot da ca exemplu de "asa nu". Pai aia protestau dupa parerea ta? Ia te uita la greci si vezi cum decurge un protest. Vezi in Franta cum ardeau orasele cand s-au rasculat arabetii din ghetouri. Ce au zis studentii din Anglia cand guvernul le-a dat voie universitatilor sa mareasca taxele? Si ce au zis francezii cand le-a marit piticul Sarko varsta de pensionare? Si acum revenim la dansul pinguinului de la noi! De tot rasul, niste penibili. Poporul asta e format din oi blegi care stau cuminti la tuns, jupuit si taiat. Cand oi vedea eu bucuresteni cu foamea-n gat aruncand cu molotoave in Guvern (sau si mai bine in vila lui Base din Mihaileanu, sau in aia din Baneasa, in vila lui Videanu din Domenii sau Snagov, samd - ca pana la urma cladirea Guvernului este din patrimoniul public, si mai bine li se distruge alora averea lor furata) o sa stiu ca s-a trezit poporul la viata. Pana atunci va urez multe "succesuri" la vizionat proteste adevarate la TV.

#54
Dominator_rlz

Dominator_rlz

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 282
  • Înscris: 13.10.2010
oricum le-ar spune guvernul ca e ordin de la ue(sau fmi din reflex). eu as protesta doar pt reducere la transportatori. in rest, romanii or sa-si vanda oricum masinile(de foame), deci..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate