Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Torchlight II

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
O comparatie intre T2 si Diablo3
http://kotaku.com/59...?tag=torchlight

#20
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Torchlight 2 este mult mai bun decat Diablo 3 si asta pentru ca cei care au facut jocul au ascultat de comunitate.

#21
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postreddevilnb1, on 22 septembrie 2012 - 08:23, said:

Torchlight 2 este mult mai bun decat Diablo 3 si asta pentru ca cei care au facut jocul au ascultat de comunitate.
Concret, de ce zici asta?
Cat ai jucat Diablo 3? Ce nu ti-a placut?
Cat ai jucat Torchlight 2? Ce te-a impresionat cel mai mult?

#22
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Eh, e la moda sa zica lumea ca D3 e naspa si s-a conformat si el Posted Image)

Edited by AMETHIST, 26 September 2012 - 10:17.


#23
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostAMETHIST, on 26 septembrie 2012 - 10:16, said:

Eh, e la moda sa zica lumea ca D3 e naspa si s-a conformat si el Posted Image)

Cred ca l-am speriat :D

Anyway, am jucat si eu Tl2. Nu foarte mult. Am un mage de level 15 sau pe acolo. Imi place ideea cu skill-tree-ul, dar mi-ar fi placut mai mult ca tree-ul sa se bazeze pe skill-unlock nu level-unlock. In orice caz, am mers pe Icy ca fire e overrated si nu am fost niciodata fun de lightning-uri.
Jocul nu ma prea impresioneaza. Are cateva asepecta foarte bune, chestii care lipsesc in Diablo. Dar calitativ vorbind, Diablo e net superior. Ca si gameplay, Tl2 e un joc traditional, nimic nou, dar ceea ce face o face foarte bine. Nu am incercat inca multiplayer, dar probabil o sa o fac curand deoarece sunt tare curios ce feeling ofera.
Ar fi fost OK sa aibe incorporat un "dps meter" sau ceva sa nu pierd 3 ore la fiecare arma care o gasesc sa vad care e mai buna.

Pentru cei nedecisi sau curiosi, va recomand review-ul de la "rock paper shotgun". http://www.rockpaper...ource=pulsenews

#24
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Muzica din Torchlight2 aduce a Diablo2... si pentru cine pofteste, o poate descarca (free) d'aici: LINK.

#25
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008
Am si eu o intrebare cu privire la joc. Armele mele au 2 seturi de damage, ca sa zic asa: Damage per second si physical damage. Care este cel mai important cand se calculeaza damageul pe care il faci? Daca am de exemplu 2 arme, sa zicem o claw cu dps 112 si physical damage 41-64, si un axe cu dps 83 dar physical damage 57-114 sa zicem, care ar fi mai bun? Ca nu stiu ce arme sa aleg... :)

#26
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
Nu am jucat TL2, dar in orice joc DPS inseamna cat damage dai pe secunda, pe cand weapon damage inseamna cat damage dai la o lovitura. Deci daca ai 2 atacuri pe secunda DPS = 2 * Weapon damage (nu luam in calcul criticale & stuff).

#27
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008
Nu m-ai lamurit... Si atunci pentru ce mai sunt limitele alea la physical damage, pentru ca acum la armele pe care le am DPS-ul este mai mare decat limita maxima la physical damege. De ex am un axe cu DPS 211 si physical damge 67-115... Stie cineva?

#28
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Regula la hack'n'slash-uri dupa cum a zis ai Gigi mai sus, este in urmatorul fel: armele au mai multe tipuri de dmg: fizic, firr, lightning blablblain functie de joc. Astfel o arma poate avea, de exemplu, 50-55fire dmg si 80-100ice dmg cu attack speed de 0.8s(adica ataci odata lq 0.8secunde) . Asta inseamna ca DPS-ul armei este undeva la 180. Adica, in conditii ideale, daca ataci continu timp de cateva secunde(nu un atac!) dmg-ul pe care il vei face va fi echivalent la 180*nr de secunde. Desigur, astea sunt conditiile ideale.
Acum vin skill-urile in ecuatie: daca eu attac cu fire bolt, dmg-ul pe care il voi da pe se secunda va fi considerabil mai mic decat daca as ataca cu un skill de ice(gen frostbolt). Asta se datoreaza faptului ca arma are ice dmg mai mare decat fire dmg si multiplicatorul este,evident, mai mic.
Urmatoarele 2 lucruri care conteaza sunt armura si criticalele. In tl2 ai mai multe tipuri de armura, deci in functie de atac vei lua mai mult sau mai putin dmg. Criticalele iti multiplica base-dmg-ul cu un anumit numar si cu o anumita probabilitate. Deci daca din 5 atacuri de 100 dmg prinzi o criticala, aceea va avea in jur de 300dmg(e doar un exemplu).

Acum, ce cauti tu depinde de cum iti place sa joci. Poti alege armele care dau mai rar dar au dmg mai mare si sanse de criticale mai mici, sau poti alege arme mai rapide dar cu dmg mai mic. Depinde de ce clasa joci(pe mage vei dori dmg mare, nu atk speed mare, de ex.).

Nu mai stiu acum sa-ti spun daca in TL2 e ca in d3 si spell-urile iau base dmg sau dps-ul. (de ex. Un mage poate folosi un skill primar care il trage la atkspeedul armei sau poate folosi un spell care are propriul cooldown, dar atunci nu tine cont de atkspeedul armei, doar de base dmg. Caz un care vei prefera o arma 2handed.

Daca mau ai nelamururi, descrie situatia mai concret si vom incerca sa te ajutam.

P.s. Imi cer scuze de eventualele greseli, dar scriu de pe mobil si nu am rabdare sa corectez.

#29
Altair_dsc

Altair_dsc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 21.08.2008
Dupa cum am spus si mai sus, problema sta in felul urmator: in primul rand joc cu berserker, asta ca sa se stie, cat priveste armele nu pot sa zic ca am o categorie principala, deocamdata sa lasam deci attack speedu sau alte atribute. Ma intereseaza in functie de ce criterii aleg arma. Un exemplu: se dau 2 arme de two handed, o sabie cu  dps 297  si physical damage 115-294 si un axe(tot two handed) cu dps 263 si physical damage 177-362 . Va rog sa faceti abstractie de alte atribute gen attack speed critical sau elemental(fire, ice etc) damage si sa-mi ziceti care e mai bun d.p.d.v. strict al physical damage. De asemenea dupa cum vedeti la sabie dpsul nu se incadreaza in valorile physical damage la sabie...Dc? Ms pentru timpul acordat. :)

#30
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Nu poti face abstractie de celalalte atribute. O sabie este mai rapida ca un topor, toporul da bucati mai grave. Strict din pct de vedere din care ai intrebat, axe-ul este mai bun ca iti garanteza bucati de minim177 fata de minimul115 al sabiei.
Totusi, in functie de celalalte atribute, este posibil ca sabia sa fie mai OK. (Daca atkspeedu e considerabil mai mic sau are alte atribute).
Bazat doar pe ce ai spus tu, as merge pe axe.

Eventual pune cate un screenshot cu ambele arme sa vede ce altceva mai ofera

#31
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Quest-ul ala cu partile robotului este enervant de "lung"!...
Sweet-Aide... Posted Image

#32
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007

View Post[ady], on 23 septembrie 2012 - 02:28, said:


Concret, de ce zici asta?
Cat ai jucat Diablo 3? Ce nu ti-a placut?
Cat ai jucat Torchlight 2? Ce te-a impresionat cel mai mult?

View Post[ady], on 23 septembrie 2012 - 02:28, said:


Sincer Diablo 3 mi s-a parut cam repetitiv.
La Torchlight 2 mi-a placut diversitatea skilurilor,povestea,gameplay-ul(mai putin faptul ca nu te poti misca cu wasd).In general exceleaza la toate punctele la care Diablo 3 are probleme.

Concret, de ce zici asta?
Cat ai jucat Diablo 3? Ce nu ti-a placut?
Cat ai jucat Torchlight 2? Ce te-a impresionat cel mai mult?


#33
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
? :huh:
Ce incerci sa spui ?

Edited by [ady], 16 November 2012 - 10:43.


#34
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
foarte ciudat...eu am scris 5 randuri si nu au aparut

"Sincer Diablo 3 mi s-a parut cam repetitiv.
La Torchlight 2 mi-a placut diversitatea skilurilor,povestea,gameplay-ul(mai putin faptul ca nu te poti misca cu wasd).In general exceleaza la toate punctele la care Diablo 3 are probleme."
Se pare ca a aparut in citatul tau :)...

#35
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Da , si pe mine ma cam dispera questul cu robot parts.Sper ca merita efortul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate