Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Marfa en-gross Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
villy_83

villy_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.11.2008
Cine i-mi poate da si mie ceva informatii, despre depozite en-gross in Bucuresti de unde pot cumpara produse alimentare,fructe,legume?Intentionez sa deschid un magazin mixt, si nu prea stiu de unde pot cumpara marfa en-gross,la mine in zona am de unde lua sucuri,bere,etc.Am fost in metro dar nu am fost deloc impresionat in privinta preturilor,cam aceleasi preturi ca in Kaufland,XXL.



   Multumesc

Edited by villy_83, 17 December 2010 - 18:33.


#2
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Inainte era buna piata de gros, situata pe langa metro berceni. Am fost acum 3 saptamani si am ramas dezamagit.

Pentru legume si fructe trebuie sa mergi cu incredere la piata din spatele pietei Rahova, targul  numit ,,Pucheni,, .Problema este ca e o zona obscura a capitalei si unele persoane sunt in nesiguranta.

Eu de acolo imi fac cumparaturile mari ( gogonele, varza, cartofi, etc) pentru iarna. Cert este ca 80 % din totate legumele capitalei de acolo se tranzactioneaza. Banuiesc ca sunt anumite perioade ale zile cand e buna piata la cumpaerat sau la vandut. Vin producatorii cu cantitati impresionante de marfuri si ai de unde alege.

Tine-ne la curent!

#3
villy_83

villy_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.11.2008
autom2-multumesc frumos pentru sfat,dar eu trebuie sa cumpar cu factura,deoarece eu le revand nu am cum sa iau asa din piata.M-ar interesa ceva depozite de unde se aprovizioneza cei cu magazine din Bucuresti.

#4
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Iei cu factura o ladita de rosii din metro si fara 5 din Pucheni.........NU pot crede ca vei da bon la cei carora le vei vinde ,,pe caiet,, . Si de facturi ,, faci rost,,  in Colentina.

Ps. cum crezi ca fac cei din Buc? Am un coleg de servici cu aprozar si procedeaza la fel cum iti zic.......1 cu, 5 fara......

Edited by autom2, 17 December 2010 - 20:00.


#5
tytysabye

tytysabye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.08.2005

 autom2, on 17th December 2010, 19:59, said:

Iei cu factura o ladita de rosii din metro si fara 5 din Pucheni.........NU pot crede ca vei da bon la cei carora le vei vinde ,,pe caiet,, . Si de facturi ,, faci rost,,  in Colentina.

Ps. cum crezi ca fac cei din Buc? Am un coleg de servici cu aprozar si procedeaza la fel cum iti zic.......1 cu, 5 fara......


EVAZIUNE !!!!

#6
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

 tytysabye, on 17th December 2010, 22:55, said:

EVAZIUNE !!!!
:proud: :proud: :proud: :proud:    Ce noutatea...... :w00t: .

#7
Constanteanu

Constanteanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.08.2010

 villy_83, on 17th December 2010, 18:32, said:

Cine i-mi poate da si mie ceva informatii, despre depozite en-gross in Bucuresti de unde pot cumpara produse alimentare,fructe,legume?Intentionez sa deschid un magazin mixt, si nu prea stiu de unde pot cumpara marfa en-gross,la mine in zona am de unde lua sucuri,bere,etc.Am fost in metro dar nu am fost deloc impresionat in privinta preturilor,cam aceleasi preturi ca in Kaufland,XXL.



   Multumesc

frate , daca nici in Buc nu gasesti tu de unde sa-ti iei marfa, inseamna ca noi astia din provincie vindem numai ce avem in gradina .. o sa ma uit dupa un numar de telefon unde ai legume fructe ieftine...


eu am un magazin mixt exact cum spui tu, sunt din Constanta, poate la voi nu-i moda asta, dar... problema ta poate fi rezolvata si altfel :

pentru rafturile tale exista distribuitori , unii sunt scarbosi, altii mai de treaba, depinde cum ii inveti tu ( cu banii) ,  adica din aia care-ti dau marfa cu plata la termen.. eu sunt din Constanta si la mine asa este cel mai convenabil .. dar daca tu ai timp sa alergi cu masina prin nameti sa-ti cumperi rosii si cartofi e ok .. fa calculele la benzina si cat rupi masina ... si uita de produse (cu factura) din XXL si Kaufland sau Real ori alt retailer din asta mare , amenda e intre 6000 si 12000 RON pentru facturile lor .

Marfa (cu factura) o iei de la distribuitori , de la METRO, de la Selgros sau de la oricare angrosist .. de fapt ai sa vezi pe facturile de la Penny, Plus , Kaufland sau altii ca undeva jos scrie clar ca nu ai voie sa revinzi marfa lor.

Daca citeai forumul asta mai bine gaseai pe aici pe cineva care si-a deschis o crama si a vandut vin de la Real, apoi a venit garda , ma rog, cauta si tu, acolo s-a dezbatut mai mult de unde iei marfa si de unde nu ..

Iar de facturi, mai ales din alea din Colentina mai gandeste-te ... si daca vrei sa fii cotizant premiant  la stat , ia marfa pe factura si da bonuri fiscale , oricum banii aia ii fura politicienii ... si sa stii ca garda cand vine oricum te arde , indiferent cat de cinstit esti, o sa iei si amenda si o sa dai si spaga ca sa iei amenda cea mai mica, de fapt e bine sa ai cam 1500-3000 de lei in permanenta in magazin ca sa poti rezolva pe loc... daca o lungesti cu ei si se apuca sa se uite prin NIR-uri ori registru de casa e nasol, te costa mai mult...

in afara de garda o sa mai dai matale spaga si la sanepid, apoi la sanitari veterinari, apoi la aia de la Munca , daca ai ghinion si la aia de la Primarie... toti o sa vina sa-i hranesti ... si daca o veni doi din astia intr-o luna e nasol...:(  stiu ca la voi in Buc e spaga mai mica ca am avut si eu punct de lucru in Colentina pe Masina de Paine, dar tot o sa te usture ..


daca tot vrei sa deschizi magazin mixt, trebuie sa ai cam 30 000 RON (banii tai, adica fara sa platesti rate pentru ei) , de preferat sa fie spatiul tau ( si sa ai vad neaparat), o duba pe care sa te bazezi,  ceva cunostinte la garda si sanepid,   ....si sa ai rabdare de fier, cel putin 6 luni un an pana te invata lumea... si deabea apoi o sa faci si tu 100/200 de RON pe zi dupa ce scazi salariile,  cheltuielile, taxele  si spagile..

Edited by Constanteanu, 19 December 2010 - 07:54.


#8
poenaruflorin

poenaruflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2013
Buna ziua, imi pare rau ca scriu pe un forum vechi dar vad ca lumea de aici este in cunostinta de cauza.
Astept sa ca imi vina niste banii si vreau sa ii investesc, m-am gandit sa cumpar marfa si sa o vand pe magazine, un fel de firma de distributie cu produse mici( bateri, cd-uri, sapunuri, etc), cunosc domeniul ca am avut deaface, cunosc piata, dar nu stiu exact de unde sa cumpar marfa foarte ieftin (preturi de producatorii sau inportatorii), stiu deja de pietele de gros PGB, Antrefrig, Doraly, Metro si Selgros, insa as fi interesat de niste preturi si mai mici de preferinta din locurile de unde se aprovizioneaza ei, orice sfat este bine venit.
Multumesc anticipat.

#9
dj_captainu

dj_captainu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2009
Dragonu Rosu.

#10
GM_

GM_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.05.2005
Va salut,

-As avea o intrebare asemanatoare cu cea a initiatorului: ma intereseaza depozite/piete en-gross pentru legume-fructe (inclusiv fructe exotice portocale,banane,etc.) in Bucuresti, imi poate da cineva adrese/informatii in legatura cu asta? Unii m-au sfatuit sa caut in port in Constanta (pt. fructe exotice) dar nu stiu exact unde sa caut.Marile lanturi comerciale sint excluse din start (metro,selgros,etc.) vreau sa am preturi cit mai mici.Ma intereseaza inclusiv producatori agricoli.Cit despre facturi, chitante... ma descurc eu.

Multumesc.

#11
mnalci

mnalci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2013
Incearca in complexul Flora din Voluntari, si daca nu ma insel, dupa el inspre afumati mai este unul sau doua, acolo e mama lor din ce stiu eu

#12
GM_

GM_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.05.2005
@mnalci, multumesc.

#13
healthylife

healthylife

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.07.2013
Salutare, nu vreau sa dezgrop si eu mortii, dar sunt un producator de legume din Constanta, in functie de sezon. Acum fiind vara, caut sa vand marfa. Problema e ca samsarii astia din piete si en-gros-uri ma impiedica sa intru la vanzare cu marfa mea la subpret. Varianta ar fi sa dau tot ce produc la pret / cantitate en gros cat mai bine, dar acolo nu se pune accent pe calitate, ci cantitate, si astfel ei zic ca vand rosii romanesti importate din Turcia iar pretul mic este de inteles in cazula asta. In fine, problema-i veche, stiti pe unde as putea sa-mi vand marfa in sistem en-gros ? Productia la mine nu e industriala, 2 solarii + camp, 500 de mp2, tot ce cultiv, cultiv normal, nu folosesc substante care sa accelereze dezvoltarea legumelor si nu pot pierde timp/bani facand si distributie.

Edited by healthylife, 02 July 2013 - 16:36.


#14
ficus

ficus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.03.2005
buna seara
imi poate spune cineva unde pot gasi in Bucuresti un en gros de nuci,seminte si fructe confiate vrac?
multumesc.

#15
gabriHell-YAh

gabriHell-YAh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.09.2014

 ficus, on 12 noiembrie 2014 - 22:05, said:

buna seara
imi poate spune cineva unde pot gasi in Bucuresti un en gros de nuci,seminte si fructe confiate vrac?
multumesc.

Am văzut ceva azi prin SU MARKEt (nuci nu)... Semințe... Minim un sac de 10 kg am înțeles că trebuie să iei! Nu mai știu standul... Dar am văzut la vreo 3 fructe confiate și semințe. Fructe confiate aveau... Nu știu cantitatea minimă! Prețurile? Nu m-au interesat, dar din moment ce de acolo cumpără penny, carrefour, kaufland, mega image... E cel mai mic! Eu am fost după fructe exotice și în recunoaștere! Nu m-am ales cu mai nimic (sunt persoană fizică și blogger).

Eu am mers până acolo că am găsit pe net un site și o firmă ce aveau fructe exotice... Erau câteva pe care nu le încercasem și nu auzisem de ele... Am sperat degeaba că le găsesc. Poate nu erau expus și le aveau în depozitele frigorifice (nu i-am întrebat ce au în spate, la frigo; m-am uitat doar la ce aveau expus). Ei ziceau că le dau la bicată (microfruits), dar când am ajuns acolo... Au zos că nu și nici nu prea aveau cine știe ce... Aveau baby ananas și pe net au zis că dau la bucată, acolo... 100 lei lada, nu dau o bucată!

Edited by gabriHell-YAh, 17 November 2014 - 19:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate