Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ASUS RT-N56U

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#649
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Acasa pe conexiune de 1 Gbps am AC-56-U dar pana acum mai mult de 140 de zile (80-90 in prezent) nu a prins. Tot N-56-U care in 2015 a avut 193-195 zile acasa, acum are la birou uptime-ul pe care il vedeti, si functioneaza foarte bine, cu multe device-uri legate prin fir. Versiune de Padavan veche.

Inca nu stim unde se va opri acest nou record. Carmenclara1 a spus odata ca la un uptime mare routerul este omorat cu logurile. Pai logurile nu se suprascriu? De vine pentru lipsa de reboot este doar CEZ aka Distributie Oltenia mai nou. Posted Image

Attached Files



#650
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Depinde si de router. In mod normal tine o anumita perioada sau cand se umple memoria alocata pt log-uri.

#651
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Padavan versiune 2016 care nu dezvolta probleme la uptime indelungat, versiunea pe care o aveam in 2015 dezvoltase anumite probleme cand s-au depasit 130-150 de zile.

#652
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Pai...logrotate (daca aveti acces la shell si merge) sau daca nu, din gui nu se pot sterge log-urile? (întreb).
*sau* mount usb1 si pastrati logurile acolo nu in ram.
*sau*logrotate (ca mai sus) si log to remote server.
*sau*loglevel cat mai mic.
(întreb doar).

#653
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 11.12.2007
Al meu a avut și mai mult de 150 de zile fără probleme, dar foloseam firmware de anul trecut. Nu mai am link-urile către serverul din Ucraina unde se builduiește. Cred că linkul este http://n56u-v2.avh.o...rrent/RT-N65U/. Celălalt build server a fost închis.

#654
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,867
  • Înscris: 10.06.2008
De ce naiba e atat de important uptime-ul? Serios acum...

#655
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Evident ca nu e, dar e hobby-ul unora. Un uptime prea mic ar insemna deconectari, deci nu am vrea sa mergem nici in directie opusa.

#656
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,867
  • Înscris: 10.06.2008
In fine, vroiam sa citesc lucruri mai interesante.
Dd wrt nu exista ptr routerul nostru, nu?

#657
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 11.12.2007
Din păcate nu există. Cel puțin pentru revizia router-ului meu nu există. Există doar pentru o revizie pe care eu nu am văzut-o la vânzare.

#658
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,867
  • Înscris: 10.06.2008
Eu momentan folosesc Padavan. Routerul este oricum foarte ok. L-am luat cred ca acum 4-5 ani de black Friday. Nici macar nu era pe lista de cumparaturi insa il vazusem la un pret bun si m-am decis pe loc. Oricum, vreo 50 de bucati cate avea PCG s-au dat in cateva minute. Cred ca a fost 300 de lei atunci.
Acum...nu vad de ce l-as schimba. AC nu imi trebuie iar pe fir se descurca f bine.

#659
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 11.12.2007
Eu chiar căutam un router nou și cred că am dat ceva mai mult de 300 de lei. Serverul unde se găsesc buildurile este de fapt acesta http://rt-n56u.soulb...rrent/RT-N56U/. AVH UA nu mai are nici un firmware.

#660
costel1970

costel1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.09.2009

View PostAdm, on 13 august 2018 - 01:47, said:

Aparent e o problema cunoscuta si exista remediu, doar ca acesta nu se mai gaseste (un custom build)

https://bitbucket.or...-ethernet-ports

LE
Am gasit cu greu fisierul.

Stie cineva sa compileze folosind fisierul config?
In cel mai "rau caz", imi fac eu curaj zilele astea...
Salut,
Am patit aceeasi problema ca tine, routerul meu RT-N56 nu mai functioneaza deloc pe cele 4 porturi, am reusit insa sa intru de pe laptop, wireless, cu parola 1234567890. Ai reusit sa compilezi fisierul config? daca ai reusit spune mi te rog cum ai facut deoarece vreau sa incerc si eu. Multumesc

#661
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Uite aici acel firmware custom.

#662
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008

View Postjoystick, on 02 noiembrie 2018 - 15:53, said:

Eu momentan folosesc Padavan. Routerul este oricum foarte ok. L-am luat cred ca acum 4-5 ani de black Friday. Nici macar nu era pe lista de cumparaturi insa il vazusem la un pret bun si m-am decis pe loc. Oricum, vreo 50 de bucati cate avea PCG s-au dat in cateva minute. Cred ca a fost 300 de lei atunci.
Acum...nu vad de ce l-as schimba. AC nu imi trebuie iar pe fir se descurca f bine.
N-56-U si AC-56-U le consider drept cele mai bune modele ever made by Asus. Noile modele chiar si scumpe au dezamagit.

Eu am luat AC-56-U acasa pentru 1 Gbps pe fir si pe IPv6 unde N-56-U nu scotea mai sus de 320 mbps. Iar N-56-U l-am dus la birou unde vechiul router nu stia deloc IPv6 si astfel am deschis accesul la IP-ul viitorului in ambele locatii.

Deja uptime-ul e ridicol (316 zile) si e unul pentru care nu a fost gandit un router ne-profesional, nu are probleme inca dar poate ca vor aparea si voi da reboot.

Eu deja ma rog de o pana de curent (macar 20 de minute nu una stupida de 15 secunde cum am avut acasa in vara), altii sunt inca satui de cat de multe intreruperi au, investesc si in UPS-uri de nervi, etc.

Edited by Neaceasca85, 04 November 2018 - 13:10.


#663
costel1970

costel1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.09.2009

View PostAdm, on 03 noiembrie 2018 - 19:27, said:

Uite aici acel firmware custom.

Multumesc, l-am resuscitat cu firmware-ul din link si functioneaza fara proble, e ca nou.

#664
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Cine mai doreste build-uri noi, pe poate descarca de aici

#665
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Slatina, Romania, fara UPS, pe bune ca fara, nu am folosit si nu voi folosi.

1 an de zile.

Attached Files



#666
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,867
  • Înscris: 10.06.2008
Bun, esti un campion al uptime-ului.
E un router excelent. Eu i-am spus "la revedere". Am trecut pe mikrotik. Nu stiu insa daca sa vând asus-ul. Îmi place ca se pot face usor lucrurile pe el... Mikrotik e insa la alt nivel... Cam ridicat ptr mine dar... Sper sa invat usor usor

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate