Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ASUS RT-N56U

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#19
MihaiNicanor

MihaiNicanor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 08.03.2005
Eram putin nemultumit de el la inceput .. dar cu ultimul firmware se pare ca a inceput sa faca ce trebuie.
Incercati sa faceti update la ultimul firmware si vedeti daca mai aveti probleme cu el.
Eu nu am probleme nici pe fir nici wireless.

#20
cris_balan

cris_balan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 22.06.2006
S-a rezolvat. Setarile ruterului erau bune. Problema era ca si adaptorul wireless si stick-ul pe care aveam materialele video intrau in acelaci HUB.  Curios e ca WRT54GL pe care l-am folosit pana acum nu dadea problema asta. Acum e ok. Multumesc.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Astazi mi-am comandat si eu acest router dupa o cautare de mai multe zile pe internet.
Momentan am un mikrotik 433uah care merge perfect si vreau sa fac un upgrade la gigabit pentru reteaua interna si am zis sa incerc.
Am optat intre 3 producatori de chipset-uri si anume: atheros , broadcom si ralink.
Existau 3 variante dupa chip si anume:
   Cisco Linksys E4200 - cu chipset broadcom
   D-link DIR-855 - cu chipset atheros
   si Asusul acesta RT-N56U cu chipset RT3883.
Facand o analiza detaliata pe primul loc a iesit ausul si acum sa vedem de ce.
    Dlink Dir-855 incepe sa aiba probleme dupa un timp din cauza ca se incalzeste. Chip-urile atheros se incalzesc destul de mult si sunt bune doar pentru distante mai mari de 1km. Dar am exclus acest model din cauza problemelor si faptului ca e tehnologie 2008 si pretul a ramas la fel de mare.
    Cisco Linksys E4200 un router capabil dualband 450mbps in 5ghz, bun, dar la capitolul distanta nu sta foarte bine si e recomandat doar pentru aplicatii uzuale. In plus de asta broadcom nu e capabil sa suporte mai multe conexiuni in acelasi timp. La fel se incalzeste foarte mult.
    si acum a venit randul lui Asus RT-N56U.
    Chipsetul RT3883 daca cautati pe net e aparitie 2011 si are cateva functii interesante si anume:
          - stie sa regleze automat semnalul in functie de distanta la care te afli optimizand astfel viteza, de aceea viteza de transfer a iesit mai mare la acest router pe wireless
          - stie sa faca NAT hardware asta inseamna ca scuteste mult softul de a face aceste operatii. Orice operatie de translatare NAT incarca procesorul si necesita timp si astfel se diminueaza viteza la pachete si la internet in acelasi timp. Sa amintim ca noiile generatii de routere de la cisco au procesoare care fac acest lucru tot hardware iar viteza este net superioara la orice router.
          - suporta 300 000 conexiuni in acelasi timp. Aici nu prea s-au exprimat corect cei de la asus. Ar fi trebuit sa spuna 300 000 de pps (pachete pe secunda). Un router la viteza asta merge excelent.
     Routerul acesta a fost gandit si cu un suport inteligent sa-l pui in picioare asftel caldura se va disipa mult mai bine.
    Recomand sa cititi specficatiile la chipseturile de la routere inainte de a achizitiona. Nu conteaza ce soft intern are, conteaza chipsetul, nr de antene si functiile de baza NAT, FORWARDARE PORTURI, PPPOE eventula firewall.
    In concluzie este un router foarte bun, optimizat pentru gaming si streaming HD. Pentru un streaming HD chiar si pe banda de 2.4 e de ajuns un 20-40mbps.
     Dupa cateva teste o sa revin cu detalii.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLuchian, on 16th December 2010, 13:16, said:

Astazi am facut comanda la acest router  :coolspeak: , si fiind un model recent aparut pe piata, am zis ca trebuie sa fie mai performant decat Netgear WNDR3700, Asus RT-N16, sau Linksys E3000.
Promite multe, dar ramane sa vad ce e de el dupa ce il primesc. :rolleyes:


Caracteristici:

Dual-band - Simultaneous 2.4GHz and 5GHz
Gigabit Internet
Powerful Online Multitasking at up to 300,000 Data Sessions
Ai Radar Optimized and Reliable Wireless Coverage
Multi-Function Twin USB Ports

2 x internal antenna for 2.4GHz application with 3.8dBi gain
3 x internal antenna for 5GHz application with 5.1dBi gain

Am si eu acest router, foarte bun ce sa zic, dar are probleme la firmware 1.0.0.4 are probleme cu latenta
am instalat firmware 1.0.0.3 si 1.0.0.5. Acestea nu au probleme. Cat despre RDS ce sa zic, nu e chiar asa stabil netul, mai pica din cand in cand conexiunea pppoe.

#23
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007

View Postadiatric, on 2nd May 2011, 00:18, said:

Recomand sa cititi specficatiile la chipseturile de la routere inainte de a achizitiona. Nu conteaza ce soft intern are, conteaza chipsetul, nr de antene si functiile de baza NAT, FORWARDARE PORTURI, PPPOE eventula firewall.
    In concluzie este un router foarte bun, optimizat pentru gaming si streaming HD. Pentru un streaming HD chiar si pe banda de 2.4 e de ajuns un 20-40mbps.
     Dupa cateva teste o sa revin cu detalii.

Ca si specificatii hardware este beton router-ul, ramane de vazut stabilitatea. De cele mai multe ori conteaza ce soft intern are, toate router-ele au cam acelasi chipset dar soft-ul le diferentiaza, de ex. un router Edimax si un router D-Link au acelasi chipset dar Edimax se reseteaza/blocheaza pe cand D-Link merge flowless avand acelasi hardware (acesta este un exemplu pur ipotetic). Plus ca in soft sunt toate facilitatile (vpn, firewall, etc.) unui router, nu in hardware.

Sa vedem cand si ceilalti producatori o sa scoata soc-uri cu nat hardware, personal as vrea sa vad un mikrotik cu nat hardware si accelerator hardware de criptare/decriptare pentru vpn :D

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmanssebas, on 13th May 2011, 12:33, said:

Ca si specificatii hardware este beton router-ul, ramane de vazut stabilitatea. De cele mai multe ori conteaza ce soft intern are, toate router-ele au cam acelasi chipset dar soft-ul le diferentiaza, de ex. un router Edimax si un router D-Link au acelasi chipset dar Edimax se reseteaza/blocheaza pe cand D-Link merge flowless avand acelasi hardware (acesta este un exemplu pur ipotetic). Plus ca in soft sunt toate facilitatile (vpn, firewall, etc.) unui router, nu in hardware.

Sa vedem cand si ceilalti producatori o sa scoata soc-uri cu nat hardware, personal as vrea sa vad un mikrotik cu nat hardware si accelerator hardware de criptare/decriptare pentru vpn :D

A aparut chipsetul Atheros AR9380/81. Cat de bun va fi nu se stie.
Cat despre chipset mikrotik nu a mai scos nimic de la Atheros AR7196, anul asta o sa apara, dar ceva nou pe partea de soft. Sunt capabile mikroticele dar deja le ia alte routere in fata.
Ex asus n56u cu nat hardware ajuta mai mult decat nat software, se vede in ping-ul mic. Am facut cateva teste. Calculator - router asus n56u - ping de 0.170ms, in gateway sub 1ms. Ralink RT3883 este chipsetul la seria noua de la asus, cele mai vechi aveau 3662.
Firmware-ul a revolvat multe probleme. Depinde ce iti doresti.
Alegi chipset vechi care stie sa routeze, dar la capitolul wireless nu sta prea bine.
Sau alegi chipset generatie 2011 care e capabil sa routeze pana in 1000mbps, si se descurca foarte bine si la wireless
Testele de latenta cel mai bine se fac pe la 5 dimineata.











#25
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
iti mai amintesc odata ca ar fi frumos sa te documentezi mai atent inainte sa postezi.
un mic exemplu http://gregsowell.com/?p=2761

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcarmenclara1, on 14th May 2011, 01:51, said:

iti mai amintesc odata ca ar fi frumos sa te documentezi mai atent inainte sa postezi.
un mic exemplu http://gregsowell.com/?p=2761

M-am documentat destul. Stai linistit. Stiu modelele noi. Am avut RB493UAH am vazut ce poate. Ideea de baza este nu ce distanta poate duce ci cat poate duce pe distante scurte.
In cazul lui 493UAH nu a fost destul de receptiv. Iar gama gigabit care apare nu ma incanta deloc. Ma asteptam sa foloseasca si ei noul chip AR9280.
In fine chiar daca sunt produse noi, as dori sa fie si minicpi wlan noi.
Deocamdata ramanem la asus n56u pana apar noile modele.
Investitia pe un mikrotik duce la 10mil, dualband si gigabit. Am dreptate?

#27
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
legat de pret da ai dreptate.
ptr normal homeuse nici nu e solutia cea mai indicata.
aici esti mult mai gastigat cu un 750G + TL-WA901ND de exemplu.

#28
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Pe de alta parte mai puteti face si alte combinatii.De exemplu un Acess Point numai pentru wireless legat la un router fara wireless ofera performate si stabilitate mai bune decit un router cu wireless integrat,care ba nu poate routa cum trebuie,ba wireless-ul nu merge cum trebuie...dar e ieftin!

#29
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postndor, on 15th May 2011, 14:52, said:


se pare ca suntem de aceeas parere. exact exemplu acesta l-am dat si eu.

#30
kimosabe

kimosabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 16.01.2006
Am achizitionat de curand si eu acest router. Am reusit sa fac toate setarile destul de rapid dar ma confrunt cu o problema: reteaua wireless este vazuta de laptopurile din casa (un Vaio si un HP) de trei telefoane mobile si o consola de jocuri dar nu si de laptopul (Dell) de pe care am facut setarile (prin cablu). Initial se leaga la retea dar cum mut routerul in alta locatie refuza sa gaseasca reteaua (le vede pe toate celelalte ale vecinilor dar nu si pe cea a lui RT N56). Ceva sfaturi ?
Multumesc

#31
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
detalii despre ce adaptor wireless vorbim si detalii despre setarile wireless de pe router. canal,criptare si norme de emisie sunt importante

#32
kimosabe

kimosabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 16.01.2006
Am rezolvat. Am introdus manual numele retelei si setarile si a mers. Curios este ca toate celelalte laptopuri gaseau reteaua si cereau doar parola de conectare.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkimosabe, on 24th October 2011, 06:58, said:

Am achizitionat de curand si eu acest router. Am reusit sa fac toate setarile destul de rapid dar ma confrunt cu o problema: reteaua wireless este vazuta de laptopurile din casa (un Vaio si un HP) de trei telefoane mobile si o consola de jocuri dar nu si de laptopul (Dell) de pe care am facut setarile (prin cablu). Initial se leaga la retea dar cum mut routerul in alta locatie refuza sa gaseasca reteaua (le vede pe toate celelalte ale vecinilor dar nu si pe cea a lui RT N56). Ceva sfaturi ?
Multumesc

Sal,
teoretic ar trebui sa-ti mearga.
Daca vrei iti pot trimite o configurare la router asa cum am eu:
Ma conectez cu ipad-ul si laptopurile in 5Ghz ca suporta
iar restul iphone,blackberry etc se conecteaza in 2.4.
Chiar si un amarat de pda vechi se conecteaza.
Sigur ai gresit ceva.
Pentru securitate folosete WPA2-Auto, sau personal, si nu folosi tkip foloseste AES. Restul lasa-le default, si deasemenea pune nume dirferite la ssid-uri.
Verifica sa nu ai cumva in windows conexiunea veche ramasa de la wireless.

Routerul este performant, cel putin pentru mine merita.
In banda de 2.4 copii cu 22MB/s
si in 5ghz- ajunge undeva la 30mbps
Am de vanzare un asus n56u.

#34
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
voi cum stati cu deconectarile, total aiurea si aleatorii, de la net?
de 1 zi a-nceput si la mine!
ciudat ca aici problema e stresanta pentru altii inca de acu' 5-6 luni!

#35
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
niste detalii suplimentare ar fi utile

#36
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Buna seara clara, bine te-am regasit!
Detalii suplimentare... nu stiu...
Provider: rds
Simptome: pur si simplu se deconecteaza de la net si trebuie de fiecare data sa-l "reboot" ca sa-si revina. E prima-a doua zi cind mi se-ntimpla (il am de aprox. 2 ani) cu o frecventa de 5-6-7 ori/zi. (E diferit fata de momentul in care RDS schimba IP-ul - atunci routerul se reconecteaza in 1-2 min).
Nu l-am simtit incins foarte tare.
N-am remarcat variatii de tensiune la retea.
Ca o, credeti?, posibila cauza - tot de 1-2 zile stau cu clientul de torrent deschis permanent.
Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate