Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Civilizatie in Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
4949 replies to this topic

#4447
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
De acord dar astea sunt greu cuantificabile.
Iar cu reusitele materiale sau socio-politice ale ortodoxiei, cam meh...
Alea spirituale or fi ele multe dar nu se prea vad in marea masa, nici in trecutul nostru in general.
Ma rog, eu sper sa se vada macar acuma in anii foarte grei ce vin.
Dar nu ma grabesc sa bag mana-n foc.

Edited by grrrrr, 24 April 2017 - 15:51.


#4448
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postgrrrrr, on 24 aprilie 2017 - 14:18, said:

Prefer mai degraba viziunea lui Soloviov. (...)
Hai să fim serioși, prăbușirea „Bizanțului” se datorează ideologiei războinice a djihadului, dorinței de supremație a turcilor otomani, faptului că nu a existat unitate între creștinii răsăriteni și faptului că nu au fost ajutați de creștinătatea apuseană, care nu doar că i-a lovit dar a și permis ca să fie cuceriți, considerînd că aceasta era o pedeapsă de la Dumnezeu pentru neacceptarea dogmelor romano-catolice de la sinoadele cu scop unionist. Pe de altă parte, eliberarea țărilor ortodoxe nu au făcut-o catolicii, ci dimpotrivă, ca să zic așa, „împotriva catolicilor”, a se vedea că mișcările revoluționare din Europa au fost anti-catolice. Ca să nu mai pomenim de deposedarea și în general politica antiortodoxă duse în state catolice, a se vedea prigonirea românilor ortodocși în regatul ungar catolic.

Însă în mod „paradoxal”, deși „Bizanțul” a căzut, cultura și civilizația bizantină sînt încă în picioare și trăiesc, nu atât de deplin pe cât ar putea și ar trebui, dar trăiesc.

#4449
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013

View Postgrrrrr, on 24 aprilie 2017 - 15:45, said:

De acord dar astea sunt greu cuantificabile.
Iar cu reusitele materiale sau socio-politice ale ortodoxiei, cam meh...
Alea spirituale or fi ele multe dar nu se prea vad in marea masa, nici in trecutul nostru in general.
Ma rog, eu sper sa se vada macar acuma in anii foarte grei ce vin.
Dar nu ma grabesc sa bag mana-n foc.


Crestinismul a supravietuit pt ca armata bizantina era cea mai buna in secolele 9-11,iar inainte pt ca focul grecesc.Sper ca nu compari batalia de la Tours,cu 35000 de talibani cu armatele de 5 ori mai mari ale califilor ce au murit in fata Constantinopolului.


Socio-cultural,in tarile romane strangeam ditamai armatele in secolele 14-16,fix cand a fost mai greu in fata otomanilor.Modelul e cel bizantin,cu cateva secole mai devreme,secolele 7-10.

E cool acum sa fie meme-uri cu Charles Martel sau Viena.Si-s evenimente importante,atat practic cat si simbolic.Dar fata de nivelul la care jucam in rasarit,sunt la gradinita.

Slabirea imperiului rasaritean se datoreaza unei perioade 50 de ani in secolul 11,oarecum analoga situatie din vest de acum.Cand o perioada de stralucire lasa loc indolentei,care indolenta corespunde unui val migrationist.Ai apoi razboiul civil de dupa Manzikert si apoi asta e.
Supravietuirea in prezent se face facand invers.Castigi rapid razboiul civil si inversand valul migrationist afara.

Edited by mihai1241, 25 April 2017 - 07:19.


#4450
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostIochanan, on 24 aprilie 2017 - 16:04, said:

1Hai să fim serioși, prăbușirea „Bizanțului” se datorează ideologiei războinice a djihadului, dorinței de supremație a turcilor otomani, faptului că nu a existat unitate între creștinii răsăriteni și faptului că nu au fost ajutați de creștinătatea apuseană, care nu doar că i-a lovit dar a și permis ca să fie cuceriți, considerînd că aceasta era o pedeapsă de la Dumnezeu pentru neacceptarea dogmelor romano-catolice de la sinoadele cu scop unionist. Pe de altă parte, eliberarea țărilor ortodoxe nu au făcut-o catolicii, ci dimpotrivă, ca să zic așa, „împotriva catolicilor”, a se vedea că mișcările revoluționare din Europa au fost anti-catolice. Ca să nu mai pomenim de deposedarea și în general politica antiortodoxă duse în state catolice, a se vedea prigonirea românilor ortodocși în regatul ungar catolic.

2Însă în mod „paradoxal”, deși „Bizanțul” a căzut, cultura și civilizația bizantină sînt încă în picioare și trăiesc, nu atât de deplin pe cât ar putea și ar trebui, dar trăiesc.
1Oarecum, dar pe de alta parte, si balcanicii au cam preferat turbanul tiarei.
Turcii au marcat cateva puncte cruciale in Balcani in anii 1380-1450 cand au afisat un spirit de compromis mai mare.
Baiazid a zis ca-si va hrani calul in bazilica Sf.Petru, intr-adevar. Ce se stie mai putin e ca atunci cand a zis-o era imbracat in stil vestic, inconjurat de vasali balcanici care ranjeau aprobatori. El le-a zis - si poate chiar a crezut, dar Islamul si istoria au propria logica - ca va fi un soi de imparat neo-bizantin musulman care va domni impartial peste ambele religii.
Dupa 1450 turcii s-au radicalizat dpdv islamic si atunci s-a vazut ca nu e chiar asa bine sub ei. Dar era prea tarziu.
Cat despre eliberare, ok, s-a datorat in principal rusilor dar fara revigorarea culturala si economica datorata... tiparului inventat de vestici si a fluxului de bani venetieni in teritoriile turcesti, plus normele sanitare si tratamentele si ele vestice, pai crestinatatea balcanica ar fi disparut pana acum.
2Afara de ortodoxie si de intrigaria... bizantina, nu prea mai avem nimic bizantin.

View Postmihai1241, on 25 aprilie 2017 - 07:18, said:

Socio-cultural,in tarile romane strangeam ditamai armatele in secolele 14-16,fix cand a fost mai greu in fata otomanilor.Modelul e cel bizantin,cu cateva secole mai devreme,secolele 7-10.

E cool acum sa fie meme-uri cu Charles Martel sau Viena.Si-s evenimente importante,atat practic cat si simbolic.Dar fata de nivelul la care jucam in rasarit,sunt la gradinita.

Slabirea imperiului rasaritean se datoreaza unei perioade 50 de ani in secolul 11,oarecum analoga situatie din vest de acum.Cand o perioada de stralucire lasa loc indolentei,care indolenta corespunde unui val migrationist.Ai apoi razboiul civil de dupa Manzikert si apoi asta e.
Supravietuirea in prezent se face facand invers.Castigi rapid razboiul civil si inversand valul migrationist afara.
N-am contestat niciodata valoarea bizantina din secolele 7-11.
Problema e ca filmul s-a rupt pe la 1020.
Am mai postat eu cu devalorizarea monedei bizantine 18% in toata perioada 600-1000 si 58% 1000-1060.
Ceva s-a intamplat, grav.
Inca n-am descoperit ce.
Insa e clar ca modelul ala de societate a cam dat faliment.
Rusii au dat mai tarziu cand au picat gramada in fata bolsevicilor.

Bine, si vesticii is gramada acuma. Toti avem bube.
Zic doar atat, ca nu mi se pare asa evidenta superioritatea asta spirituala.
Ma rog, sper sa ma insel si sa fim ok macar acuma, in ultima mie de ani am cam fost varza. Daca ne-am prabusit in 1020-1070 macar sa ne revenim in 2020-2070.

Edited by grrrrr, 25 April 2017 - 08:34.


#4451
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,285
  • Înscris: 05.08.2015

View Postgrrrrr, on 25 aprilie 2017 - 08:29, said:

Problema e ca filmul s-a rupt pe la 1020.

Daca ne-am prabusit in 1020-1070 macar sa ne revenim in 2020-2070.

Bizantul s-a tinut tare, inclusiv militar, pana prin sec al XIII-lea.

De fapt, numai virulenta otomanilor, proaspat instalati in Vestul Anatoliei, i-a adus sfarsitul.

#4452
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013

View Postgrrrrr, on 25 aprilie 2017 - 08:29, said:

1Oarecum, dar pe de alta parte, si balcanicii au cam preferat turbanul tiarei.
Turcii au marcat cateva puncte cruciale in Balcani in anii 1380-1450 cand au afisat un spirit de compromis mai mare.
Baiazid a zis ca-si va hrani calul in bazilica Sf.Petru, intr-adevar. Ce se stie mai putin e ca atunci cand a zis-o era imbracat in stil vestic, inconjurat de vasali balcanici care ranjeau aprobatori. El le-a zis - si poate chiar a crezut, dar Islamul si istoria au propria logica - ca va fi un soi de imparat neo-bizantin musulman care va domni impartial peste ambele religii.
Dupa 1450 turcii s-au radicalizat dpdv islamic si atunci s-a vazut ca nu e chiar asa bine sub ei. Dar era prea tarziu.
Cat despre eliberare, ok, s-a datorat in principal rusilor dar fara revigorarea culturala si economica datorata... tiparului inventat de vestici si a fluxului de bani venetieni in teritoriile turcesti, plus normele sanitare si tratamentele si ele vestice, pai crestinatatea balcanica ar fi disparut pana acum.
2Afara de ortodoxie si de intrigaria... bizantina, nu prea mai avem nimic bizantin.


N-am contestat niciodata valoarea bizantina din secolele 7-11.
Problema e ca filmul s-a rupt pe la 1020.
Am mai postat eu cu devalorizarea monedei bizantine 18% in toata perioada 600-1000 si 58% 1000-1060.
Ceva s-a intamplat, grav.
Inca n-am descoperit ce.
Insa e clar ca modelul ala de societate a cam dat faliment.
Rusii au dat mai tarziu cand au picat gramada in fata bolsevicilor.

Bine, si vesticii is gramada acuma. Toti avem bube.
Zic doar atat, ca nu mi se pare asa evidenta superioritatea asta spirituala.
Ma rog, sper sa ma insel si sa fim ok macar acuma, in ultima mie de ani am cam fost varza. Daca ne-am prabusit in 1020-1070 macar sa ne revenim in 2020-2070.

Pai ce sa se intample?Nimic nemaivazut.Au birocratizat aristocratia.Birocratia a distrus taranii-soldati,clasa de mijloc a societatii si aristocratii militari.

  In sine nu-i asta catastrofal,ci faptul ca s-a intamplat coincidenta intre haosul intern si invazia externa.Mai sunt lectii aplicabile in istoria asta.1.Birocratia nu se va mobiliza pt a recupera teritorii,nu va deveni militara si militanta.Birocratia nu e patrioata,doar se va bate pt a imparti putinul ramas.Sau va trada.
2.Sa scapi din cercul vicios trebuie sa distrugi birocratia fara a distruge statul si sa elimini populatia adversa.

#4453
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postmihai1241, on 25 aprilie 2017 - 20:48, said:


Pai ce sa se intample?Nimic nemaivazut.Au birocratizat aristocratia.Birocratia a distrus taranii-soldati,clasa de mijloc a societatii si aristocratii militari.

  In sine nu-i asta catastrofal,ci faptul ca s-a intamplat coincidenta intre haosul intern si invazia externa.Mai sunt lectii aplicabile in istoria asta.1.Birocratia nu se va mobiliza pt a recupera teritorii,nu va deveni militara si militanta.Birocratia nu e patrioata,doar se va bate pt a imparti putinul ramas.Sau va trada.
2.Sa scapi din cercul vicios trebuie sa distrugi birocratia fara a distruge statul si sa elimini populatia adversa.
Foarte corect.
Dar tot nu explica... cum de le-a reusit asa bine, in asa scurt timp, taman atunci.
Doar au mai avut faze proaste si si-au revenit.
Ma intreb daca nu au depasit atunci un soi de prag.

#4454
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postgrrrrr, on 26 aprilie 2017 - 08:30, said:

Foarte corect.
Dar tot nu explica... cum de le-a reusit asa bine, in asa scurt timp, taman atunci.
Doar au mai avut faze proaste si si-au revenit.
Ma intreb daca nu au depasit atunci un soi de prag.
Pai e clar ca l-au depasit.
Vrei sa spui, ce fel de prag sau fenomen, sau cauze, au condus la momentul ala.
Zic eu ca unul psihologic, cel mai probabil fara sa-si dea seama, si-au dat cu unealta in unealta.
Exact cam ca acum. Le-a disparut thymos-ul, s-au izdificat. N-au mai avut mojo.

Edited by leogoto, 26 April 2017 - 10:07.


#4455
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postleogoto, on 26 aprilie 2017 - 10:02, said:

Pai e clar ca l-au depasit.
Vrei sa spui, ce fel de prag sau fenomen, sau cauze, au condus la momentul ala.
Zic eu ca unul psihologic, cel mai probabil fara sa-si dea seama, si-au dat cu unealta in unealta.
Exact cam ca acum. Le-a disparut thymos-ul, s-au izdificat. N-au mai avut mojo.
Da dar ce e acuma e oarecum explicabil ca principiu, chiar daca e incredibil ca intensitate.
Vestul a detinut o suprematie absoluta mai bine de 150 ani si n-a mai avut provocari exterioare. In plus, toata lumea il imita.
Inclusiv acuma, inclusiv islamistii. Ce fac ei e o islamizare a unui nihilism marxist cat se poate de vestic. La fel afrocentricii & shit, nu fac toti decat sa maimutareasca tampenii originate in vest.
Inclusiv talibanii cand au capturat o vestica au pus-o sa se culce cu nevestele lor.
Deci asa pe undeva e de inteles ca imbecilii din marele public nu realizeaza pericolul.
Intr-un fel au dreptate ca ''suntem toti la fel".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rr8ljRgcJNM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Situatia bizantinilor in schimb era mult mai putin evident superioara.
La 600 au iesit dintr-o pace mai lunga si dintr-o situatie mult mai buna si proportional au picat mai jos, dar si-au revenit.
In schimb, la 1070 ieseau dintr-o pace mult mai scurta si dintr-un bine mai mic, dar nu s-au mai putut aduna sa se refaca pe termen lung desi razboaie si faze bune au mai avut, iar pericolul si pierderile proportional vorbind erau in prima faza mai mici ca la 600.
Nu vreau sa-i supar pe ortodocsi, mai ales ca si io is, dar cred ca Schisma a fost asa un soi de picatura metafizica.
Cat inca Imparatul si Papa erau in aceeasi barca, macar asa declarativ, ceva din spiritul roman inca ramanea. Un fir dar ramanea.
Schisma a facut ca a mai ramas doar ala bizantin, contemplativ-birocratic.
Departarea intre ethosurile astea e mai veche, si mai treptata, dar cred ca deceniile alea de la 1000-1060 au fost faza finala.
Poate nu ma exprim bine dar eu ceva de genul asta intrevad.
Nu atat energia a disparut cat coeziunea.

Articolul din linkul tau e cam stangist. Adica pericolul nu e stanga neo-1984-corecta politic, nu e islamismul, nu e hegemonismul chinez sau neo-tribalismul imigrant, ci reactia asta amarata la ele?

Edited by grrrrr, 26 April 2017 - 15:29.


#4456
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postgrrrrr, on 26 aprilie 2017 - 15:24, said:

Articolul din linkul tau e cam stangist.
nu e capat de linie linkul ala.
in cateva minute n-am gasit ceva mai la indemana pe tema cu thymos-ul, care fukuyama a nimerit-o foarte bine la vremea lui.

Edited by leogoto, 26 April 2017 - 17:13.


#4457
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Uite aicea ceva despre aspectul thumotic al culturii europene.
https://www.counter-...ization-part-2/

#4458
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postgrrrrr, on 27 aprilie 2017 - 08:27, said:

Uite aicea ceva despre aspectul thumotic al culturii europene.
https://www.counter-...ization-part-2/
Care, da, a fost, da' cumva fuse fuse si se duse.
Autorul citeaza corect ”G. W. F. Hegel spoke of our “infinite drive”; Oswald Spengler of our “energetic, imperativistic, and dynamic” soul; Max Weber of our “rational restlessness”; and William McNeill of the “deep-rooted pugnacity and recklessness of Europeans.””, dar intelege aiurea, ”Certainly one of the key differences between Europeans and other peoples is that we have always been searching for the new”.
Deloc surprinzator de altfel, linkul e o recenzie dintr-un autor canadian. Tara care a inventat conceptul ca "when you kill your enemies, they win". E o inventie noua, deci precis e buna. Poate ca nu neaparat pentru inventatori.

Edited by leogoto, 27 April 2017 - 15:57.


#4459
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,285
  • Înscris: 05.08.2015

View Postgrrrrr, on 27 aprilie 2017 - 08:27, said:

Uite aicea ceva despre aspectul thumotic al culturii europene.
https://www.counter-...ization-part-2/

Quote

Western culture, in contrast to the virtues of serene acceptance, calmness, or composure one finds in Eastern religions, has always been charged with tension, always striving to transcend itself, and thus always engaged in a fight against itself – a fight that would culminate in the nihilism, cultural relativism, weariness, and lack of faith in Western civilization that dominates today.

I-am rupt pe orientali.

#4460
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postleogoto, on 27 aprilie 2017 - 15:56, said:

“rational restlessness”;
Ce traim acuma n-are nimic rational, din contra, suntem dogmatici pana-n maduva maduvei. Si inca pe chestii vizibil false.
Si nici neliniste/agitatie, traim un consens/o pasivitate de plumb.

View PostMount_Yerrmom, on 27 aprilie 2017 - 15:57, said:

I-am rupt pe orientali.
Am avut ghinion cu o victorie absoluta asupra restului lumii in anii 1900.
De atunci, ne-am zbatut sa-i facem ca pe noi, sau sa-i credem ca fiind ca noi.

Nihilismul si relativismul ne-a dat mereu tarcoale dar pana nu si le-au insusit marxistii si nu s-au aliat corporatistii cu marxistii nu au devenit patologice.

Edited by grrrrr, 28 April 2017 - 13:51.


#4461
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postgrrrrr, on 28 aprilie 2017 - 13:49, said:

suntem dogmatici pana-n maduva maduvei
de ce, fiindca revin la eterna intrebare, care ”noi suntem”, Kemosabe?

#4462
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postleogoto, on 28 aprilie 2017 - 14:08, said:

de ce, fiindca revin la eterna intrebare, care ”noi suntem”, Kemosabe?
Pai noi europenii in general.
Vrem sau nu suntem in aceeasi barca.

#4463
KarlAsgar

KarlAsgar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2017
Vorbim de civilizatie europeana unicata, dar pana una alta, daca calatoresc din  Regatul Unit , Franta, Germania pana in   Ungaria, Romania si Polonia  si apoi, in Grecia, Italia si Spania, simt ca am calatorit pe trei  planete diferite.  


Nu stiu de ce vorbim de o civilizatie "europeana" ca si cum ar fi una unicata cand in realitate sunt mai multe civilizatii.

#4464
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostKarlAsgar, on 30 aprilie 2017 - 22:16, said:

Vorbim de civilizatie europeana unicata, dar pana una alta, daca calatoresc din  Regatul Unit , Franta, Germania pana in   Ungaria, Romania si Polonia  si apoi, in Grecia, Italia si Spania, simt ca am calatorit pe trei  planete diferite.  

Nu stiu de ce vorbim de o civilizatie "europeana" ca si cum ar fi una unicata cand in realitate sunt mai multe civilizatii.
Comparativ cu RESTUL lumii, suntem mult mai similari.
Chiar si rusii sau albanezii sunt semnificativ diferiti fata de turci de pilda.
Chiar daca se simte Orientul pe masura ce mergi spre sud/est, daca te uiti la coordonatele de baza diferenta e mare.
Acuma e mai estompata ca toti s-au occidentalizat masiv dar pe la 1800, un taran roman sau chiar bosniac era mult mai aproape de unul scotian decat de cel anatolian.
De altfel, si restul lumii ne vede pe toti la fel cand ne ia in bloc.
Pentru musulman, suntem toti ghiauri si "rumi''.
Galbenii si ei, sunt ei si e restul lumii.
etc.

Edited by grrrrr, 02 May 2017 - 09:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate