Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

LG 32LD750

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
ajax13

ajax13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.01.2005
Rog un detinator de 750 sa ne spuna cum se vad subtitrarile pe mediaplayer-ul integrat. Sunt destul de mari -diacritice ok?

#20
ionutgavy

ionutgavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.01.2010
titrarile se vad destul de mare si are si optiunea mare, foarte mare si la LG titrarea chiar se mareste comparativ cu aceeasi functie de la samung unde este aproape insesizabil cand este setat pe foarte mare,mai poti regla pozitia si bineinteles diacriticele ''î  ș ț '' etc.

#21
soundwave2006

soundwave2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.09.2006
Salut

   Detin si eu acest tip de lcd si in general sunt multumit de el.
   Pe rds prinde cam 103 canale cu semnal sd si hd full. Imaginea pare buna dar mai apar totusi acele patratele enervante. Atunci cand ruleaza un film cu banda neagra sau pe tot ecranul este negru se poate observa destul de clar lumina neonului in partea de jos si laterale. Pe un lcd mai vechi nu am observat aceasta problema, de aceea vroiam sa va intreb si pe voi daca este normal sau as putea sa-l schimb.

#22
ajax13

ajax13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.01.2005
@ ionutgavy- multumesc mult pt info
@ soundwave - cred ca ceea ce descrii tu este fenomenul de backlight bleedting - in mod normal acest panel ar trebui sa fie uniform si sa nu ai aceasta problema - eu unul l-as schimba daca as putea. Incearca sa faci o poza si s-o postezi aici ca sa fim siguri

#23
soundwave2006

soundwave2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.09.2006
Salut

Multumesc pentru raspuns.
Am incercat sa fac poza dar camera nu este destul de sensibila sa surprinda acest efect. Oricum se pare ca si-a mai revenit, a ramas o urma mica in partea de jos a ecranului care nu este sesizabila in modul full screen. Se pare ca suruburile din spate erau stranse cam tare si le-am mai slabit un pic.  :thumbup:
In legatura cu sunetul DTS, nu stiu daca a mai scris cineva, se aude la televizor doar daca legi calculatorul prin hdmi. Playerul care reda filme prin retea este foarte frumos, doar ca am intampinat niste probleme cu subtitrarea, adica nu citeste orice subtitrare chiar daca este srt.

#24
ajax13

ajax13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.01.2005
Este normal cu DTS-ul - numai Samsung seria C stie - Eu sunt foarte aproape sa iau un 47LD750 dupa intense cautari si vizionari - o sa revin cu detalii dupa ce ma hotarasc de unde il achizitinez

#25
ionutgavy

ionutgavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.01.2010
Am vazut ca LD650 are optiunea video call , stie cineva despre ce este vorba? Legat de LD750 este posibil sa introduca cei de la LG printr-un update de firmaware  si un browser?

#26
dhalba

dhalba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.05.2008
A folosit cineva PS3-ul pentru jocuri?
Este chiar asa impracticabil cum se vorbeste pe alte forumuri la jocurile de actiune si/sau mare viteza?
Dupa semnele vechiului televizor cred ca nu mai am mult pana ma lasa si oscilez intre 40C650 si 42LD750 (sunt mai multe aspecte de care voi tine cont in alegere, dar si acesta are importanta lui)
Multumesc anticipat!

#27
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008
Salut,

Cei care aveti acest TV,aveti probleme cu reglarea sunetului din telecomanda stb-ului hd de la rds pe canalele cu DD?

Multumesc.

#28
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
"Cei care aveti acest TV,aveti probleme cu reglarea sunetului din telecomanda stb-ului hd de la rds pe canalele cu DD?" - Asta este o prb. veche si nu numai la acest model de lcd , ci cam la toate modelele LG 2010 , cauta threadul dedicat acestei prb. pt. mai multe lamuririi de pe acest forum la sectiunea dvb-c
Este unul dintre dezavantajele majore ale lcd-urilor LG din 2010 , aceasta prb. de reglaj a volumului si chiar si pe alte firme/modele de lcd-uri/led-uri/plasme se intalneste aceasta prb. de reglaj a sunetului
Singurele modele de lcd-uri care nu au aceast prb. fiind cele de la Samsung cu virtual 5.1 si SRS Tru....... ( ase citi threadul dedicat pt. mai multe lamuririi )

#29
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Cine dintre voi are unul dintre:
Televizor LCD LG, 81cm, FullHD, 32LD750
Televizor LCD LG, 81cm, FullHD, 32LD420
imi spune si mie codul de litere de dupa model de pe eticheta ca sa vedem ce panel are?

#30
georgeand21

georgeand21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2010
Salut
am cumparat eu acest model de TV de la Melarox(sper sa nu se considere reclama),si dupa ce am vb cu ei referitor la politica de garantie,returnare,am vb chiar cu managerul care ma asigurat ca TV nu au nici un fel de probleme(le testeteaza ei personal..daca vrei),aseara mi-a venit TV si surpriza..bazaie in stg spate,nu e un zgomot  puternic dar deranjant mai ales cand e liniste in casa.
Eu sunt conectat la RCS&RDS si prind cu el numai vreo 63 de programe desi ca tara am selectat Finlanda.
Am sa sun maine la firma sa le returnez produsul..asta daca o sa reusesc..:((.
Spor in toate.
O intrebare retorica :Oare de ce nu mi am laut Samsung C530?

#31
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007
63 pe digital sau analog?Ai dat scan complet sau implicit?

#32
soundwave2006

soundwave2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.09.2006
A inceput si al meu sa bazaie in stanga, la boxa probabil, in ultimul timp. Ma gandesc sa-l duc la service...  :thumbdown:

#33
georgeand21

georgeand21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2010
Salutare
Vin cu cateva rectificari.Intradevar am selectat Finlanda si am dat scanare completa si mi a gasit 106 posturi,din care vreo 6 HD,si vreao 7 posturi TV.

Filmele merg bine,ca de obicei formatele cu audio DTS nu merg,dar nu i bai.
Imaginea e una foarte buna..am urmarit un meci aseara pe Digi Sport Hd si am dat optinuea true motion si chiar se se vede diferenta cel putin la fluiditatea miscarilor si ceva mai multe detali.
Am tot citit pe AVforum si intradevar daca faci setarile recomandate de unul...altul...referitor la imagine e super...
Recomand TV dar sincer tura viitoare prefer sa  cumpar ori de la Emag or dintr-un magazin unde pot sa il testez si returna fara nici un fel de problema.

Pacat ca bazaie..(apropo sunetul vine de sus de langa panou..prin grilele alea)...am vb cu Melarox-sper sa reusesc sa il schimb...oricum nu ma las atat timp cat sunt acoperit de lege.

#34
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postgeorgeand21, on 31st January 2011, 12:58, said:

tura viitoare prefer sa cumpar ori de la Emag or dintr-un magazin unde pot sa il testez si returna fara nici un fel de problema.
Stai linistit cu Emag ca nu mai e cum a fost, acum a angajat niste oameni care iti spun ca abuzezi si te trimit cu el direct in service ori iti ofera banii inapoi si Emag nu iti mai vinde apoi nik, ca o razbunare (dar pe ce?!), asa se poarta mai nou cu clientii, parca tu ai fi unul cu obrazul gros care urmareste sa le probeze toate produsele nu sa ramana cu unul cat mai repede posibil.

Eu am luat de la ei monitorul U2410 la care se specifica "Performanțe excepționale ale ecranului", response time 6ms asa ca ma asteptam la o imagine fluida la fel ca la acest TV, cu bazait sau fara, deci ma asteptam la o imagine fluida cat de cat, numai ca se vede asa de sacadat ca numai la vechiturile cu rt de peste 25ms am mai vazut.
Daca mai are cineva monitorul acesta Dell U2410 ar fi interesant sa vedem daca asta e un defect sau daca asa sunt toate.

Cred ca ceea ce bazaie la LG sunt niste convertoare de tensiune inalta - lucrate la repezeala - necesare iluminarii cu cold cathod lapm, niste lampi fluorescente care spre deosebire de cele de iluminat in camera, raman cat se poate de reci si de aici consuma putin si timp de viata de vreo 100.000h... sau el are tehnologie LED?!  Normal ca e deranjant si nu as sta nici eu cu TV-ul asa.

Poti sa'mi spui si mie ce posturi HD prinzi si daca prin cablu sau prin antena?

Edited by dan.me, 01 February 2011 - 16:04.


#35
georgeand21

georgeand21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2010
Salutare

Pana la urma am rezolvat cu cei de la Melarox-imi vor trimite astazi alt produs :thumbup: ,sper de aceasta data fara probleme.
Referitor la ce ma intrebat Dan:prind 106 programe doar cu cablul de la RCS&RDS,nimic special,fara nici un fel de decodor.iar TV nu e pe tehnologie LED.
Ca si posturi HD-Digi Sport,Pro Tv,TVR HD,National Geographic,poate mai sunt dar nu imi amintesc
Una peste alta astept maine TV si sper sa ma bucur de el.

Oricum suntem c -am putini utilizatori ale acestui model,multa lume prefera Samsung C530 sau Lg LD 465.
Spor

#36
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postgeorgeand21, on 1st February 2011, 17:14, said:

Salutare

Pana la urma am rezolvat cu cei de la Melarox-imi vor trimite astazi alt produs :thumbup: ,sper de aceasta data fara probleme.
Referitor la ce ma intrebat Dan:prind 106 programe doar cu cablul de la RCS&RDS,nimic special,fara nici un fel de decodor.iar TV nu e pe tehnologie LED.
Ca si posturi HD-Digi Sport,Pro Tv,TVR HD,National Geographic,poate mai sunt dar nu imi amintesc
Una peste alta astept maine TV si sper sa ma bucur de el.

Oricum suntem c -am putini utilizatori ale acestui model,multa lume prefera Samsung C530 sau Lg LD 465.
Spor
Daca si celalalt si toate sunt la fel...., asa trebuia sa pui problema.
National Geographic HD am si eu dar contra cost de la UPC, pachetul HD e contra cost si au si probleme, National Geographic HD mi se vede cu o decalare a imaginii fata de sunet ce nu se poate remedia, la tine la fel?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate