Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Care-i treaba cu amplificatoarele de semnal ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Salut,

     Am la tara la parinti un semnal de la Orange de toate jena, care variaza intre o linie si nici una. Uitandu-ma pe diferite site-uri cu anunturi mi-a sarit in ochi un produs Signal Booster GSM X-Plus care cica imbunatateste semnalul GSM. Pretul e 6 lei  :deadtongue: . Daca ar creste cu o linie semnalul ar fi ok :) Ati folosit/auzit de produsul asta revolutionar ?

#2
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 alinescoo, on 14th December 2010, 10:38, said:

Salut,

     Am la tara la parinti un semnal de la Orange de toate jena, care variaza intre o linie si nici una. Uitandu-ma pe diferite site-uri cu anunturi mi-a sarit in ochi un produs Signal Booster GSM X-Plus care cica imbunatateste semnalul GSM. Pretul e 6 lei  :deadtongue: . Daca ar creste cu o linie semnalul ar fi ok :) Ati folosit/auzit de produsul asta revolutionar ?
Hmm, greu de crezut. Pt cdma nu exista? eu mi as lua pt Zapp

#3
kmeleonu3

kmeleonu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.11.2009
Ne dai si noua linkul te rog sa vedem?
La 6 lei nici macar o solutie pasiva nu gasesti.
Oricu treaba asta cu amplificatoarele de semnal este destul de "periculoasa". Din ce m-am documentat eu ele ar prelua semnalul de afara l-ar amplifica si l-ar distribui in interior.Totusi daca sa deregleaza sau ceea ce preia si amplifica ajunge tot la antena care capteaza semnalul (autooscilatie cred ca ii zice) ar face maaari bube pe releul de pe care isi ia semnalul sau si mai grav la toti operatorii care au semnal in zona respectiva. Deci mare atentie sa nu va treziti cu vreo amenda de la ancom sau proces de la operatori.

#4
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

 kmeleonu3, on 22nd December 2010, 01:27, said:

Deci mare atentie sa nu va treziti cu vreo amenda de la ancom sau proces de la operatori.

Aici se vorbeste de rahatelul asta de "amplificator":[attachment=844022:signal_gsm.jpg]

Chiar crezi ca se sesizeaza ANCOM-ul? :harhar:

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Pana la urma, o sa existe fraieri care sa cumpere orice, e doar chestiune de marketing. Eu stiam ca placutele alea  au fost lansate acum 8-9 ani in urma, si s-a cam prins lumea ca nu merita banii, dar vad ca nu. B)

Edited by mister_rf, 22 December 2010 - 01:46.


#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
De asa ceva ai nevoie dar nu costa 6 lei B)  http://www.avc.ro/ap...?idCategory=498

#7
florynet

florynet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.12.2010

 alinescoo, on 14th December 2010, 10:38, said:

Salut,

     Am la tara la parinti un semnal de la Orange de toate jena, care variaza intre o linie si nici una. Uitandu-ma pe diferite site-uri cu anunturi mi-a sarit in ochi un produs Signal Booster GSM X-Plus care cica imbunatateste semnalul GSM. Pretul e 6 lei  :deadtongue: . Daca ar creste cu o linie semnalul ar fi ok :) Ati folosit/auzit de produsul asta revolutionar ?

nu sunt bune , tin o luna , 2 maxim trei.
i-ati gandu de la alea

#8
Remusik82

Remusik82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 20.10.2005

 florynet, on 30th December 2010, 21:58, said:

nu sunt bune , tin o luna , 2 maxim trei.
i-ati gandu de la alea

De ce s-ar strica? Din cate vad par a fi confectionate dintr-un fel de pelicula de metal lipta de un sticker. Unii vand asa ceva chiar si cu 3 lei iar ca exemplificare au pus urmatorul link.
Si totusi... Functioneaza sau e teapa? Nu are nimeni de pe-aici asa ceva sa ne confirme sau sa ne infirme acest lucru? Iar daca intr-adevar functioneaza, nu sunt periculoase prin faptul ca ar creste S.A.R.-ul?

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
Treaba asta e o smecherie numita cateodata rezonator pasiv. Principiul e interesant dar depinde de multi factori daca merge sau nu, in primul rand trebuie sa stii exact unde este antena telefonului ca sa plasezi corect stickerul. Exista si riscuri, antena pasiva poate afecta omnidirectionalitatea campului sau chiar induce SWR in finali ori generand distirsiuni RF, te poate pacali sa crezi ca ai semnal mai bun dar cand intorci cumva telefonul sa mearga mai prost decat fara ala. In general e o chestie de marketing dar poate avea si un mic efect la telefon macar de reflector sau de diversitate dar cred ca cel mai bine functioneaza intr-un telefon prost, unu bun are antena calumea in el care e mai mult decat suficienta si nu m-as baza pe asemenea lucruri.

Edited by andreic, 31 March 2011 - 03:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate