Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

CALITATE IMAGINE SONY FX1000

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#37
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Stai linistit ca nu ai de-a face cu asa ceva. La tine trebuie sa fie altceva, mai simplu. Ce setari folosesti pentru dvd si in ce program ?

#38
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005
Mie imi e adresata intrebarea? Eu am zis in postul initial ce setari si ce program folosesc...acum la recomandarea ta am luat si TMPGEnc si l-am probat aseara...in seara asta voi face niste screenshot-uri cu setarile pe care le-am folosit...poate vedeti ceva "bube". :peacefingers:

Edited by CristianAdrian, 15 December 2010 - 17:39.
scos citat inutil. ai primit warn


#39
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postnicodimremus, on 15th December 2010, 14:19, said:

Mersi pentru ajutor...am inteles ceva, ceva din fisierul exportat, dar ma intreb, voi restul....chiar intelegeti toti parametrii din tabelul asta? :clapping:

[ https://player.vimeo.com/video/14983273 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

eu doar fac load în CCE pt. material 16:9 interlaced, la fila aia, Bineînþeles cã sunt altele optimizate mai ok dar nu vrea sã-mi dea nimeni moca.
Modific acolo doar bitrate (avg) ca sã încapã pânã la max 2 ore pe dvd, mai precis max 1h 50 min, la mai mult apar artefacte gen cum am vãzut la tine pe contur la clip pe vimeo. Câteva sec la început de clip mi se par ok (vãzut pe CRT cu diagonala activã 20 inch), Am sã mã uit ºi pe lcd deoarece ºtiu cã CRT-ul meu ascunde defecte.


Edit
E foarte bunã filmarea, nu cred cã merge mai bine vx, nu în nici un caz.
Nu ºtiu cât de bine e calibrat monitorul la mine, mi s-a pãrut albul pe alocuri cam exagerat ducând la desaturare. ªi ce am mai vãzut pe alocuri puþinã aberaþie cromaticã dar Se vede chiar perfect pe monitor de 20.
Eu nu mã pot pronunþa ...... în acest caz, doar cei mai buni pot da verdictul.

Edited by c_anicai, 15 December 2010 - 15:09.


#40
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Da, pentru tine e intrebarea. Ce setari folosesti in TMPGEnc ? Fa o filmare scurta de cateva secunde cu profilul care ti l-am dat eu si posteaza undeva, facem impreuna ca sa vedem care este diferenta.

#41
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005

View Postironzzz, on 15th December 2010, 14:43, said:

Da, pentru tine e intrebarea. Ce setari folosesti in TMPGEnc ? Fa o filmare scurta de cateva secunde cu profilul care ti l-am dat eu si posteaza undeva, facem impreuna ca sa vedem care este diferenta.
Cum am zis, o sa urc fisierele brute din camera si o sa vedem ce diferente de calitate vor fi, ok? Multam! :thumbup:

#42
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005
Bun,
Dupa cum am zis iata modul de lucruin TMPGEnc. Screenshot-urile sunt pe proiectul la fisierul SD nativ.
Pentru proiectul cu fisier nativ HDV nu am modificat nimic in setari (identice).
Il rog pe Ironzz, sa imi spuna daca e ceva rau in setarile facute. Multam! :peacefingers:


Ca si detaliu, dupa cum vedeti, cand importa clipul TMPGEnc imi da default Aspect Ratio 4:3, si am modificat eu in 16:9. E normal lucrul asta? Chestia asta se intampla doar la fisierul SD, nu si la cel filmat HDV.

Cat despre fisierele brute si rezultatele in format DVD incerc sa le urc pe vestitul serviciu de TRANSFER.  :deadtongue: Insa functioneaza destul de greu in momentul acesta, iar alta modalitate de a va pune la dispozitie fisierele nu stiu.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   496.86K   74 downloads
  • Attached File  2.jpg   525.32K   54 downloads
  • Attached File  3.jpg   437.9K   55 downloads
  • Attached File  4.jpg   391.59K   52 downloads


#43
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
E normal sa apara asa. Chiar si  la setarile astea ar trebui sa se vada foarte bine .La encoder mode da pe automatic. Pentru proba seteaza CBR 8000.  Neaparat seteaza la target size dvd-ul care il folosesti si da-i start output.  Astept sa spui cum a iesit.

Edited by ironzzz, 15 December 2010 - 18:56.


#44
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005
Am facut si modificarile sugerate de tine Ironzzz si nimic relevant. Incep sa cred ca sunt paranoia si mai mult de atat nu am cum sa scot din fisierele astea. Abia astept parerea voastra cand o sa puteti vedea fisierele.

#45
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Astept sa vad si eu fisierul initial si cel rezultat si dupa aia ma pronunt. Chiar nu mai stiu ce sa spun. Daca le ridici undeva, sa ne dai link-ul.

#46
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005
Link-ul unde sunt toate fisierele. Sper sa aveti rabdare ptr download. Astept parerile voastre.
Multumesc!
http://dl.transfer.r...5dec-e481ea.rar

#47
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Nu inteleg ce nu-ti place. La mine se vede super pe un Samsung seria 6 de 102 cm.

#48
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005
Redarea fisierul in televizor prin ce o faci? HDMI, DVD- Player?
Eu rulez fisierele pe care le-ai vazut pe calculator (LCD) si nu imi plac deloc.

E posibil sa se vada mai bine pe TV LCD decat pe calculator?

#49
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Redau direct din calculator in televizor. Dar si pe monitor,  Dell 2407 WFPb, se vede foarte bine.

Fisierul sd nu este acelasi cu dvd-ul. La dvd-ul din sd se vede cama rau spre sfarsit. Ce setari ai folosit ?


uite primele 5 secunde din sd cum a iesit la mine.

Attached Files



#50
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005
Da, cred ca sunt paranoia/exigent...cer prea mult de la un DVD. Si fisierul prelucrat de tine, Ironzzz se vede ca si ale mele...
Multumesc mult pentru rabdare si ajutor, Ironzzz  :thumbup:
Cred ca o sa ma resemnez cu ceea ce iese, e clar ca nu e nici o problema cu softul sau modul meu de lucru.
Cu stima! :peacefingers:

#51
assus

assus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 05.02.2005
Aici vei gasi o imagine iso facuta dintr-un DVD realizat cu Sonic MyDVD (cu filmul AVI de la tine). Calitatea imaginii este evident mai buna decat rezultatul tau ...

ps. atentie la gain, atunci cand filmezi, deoarece compresia e dusmanul evident a tot ce este sub 0 ...

Edited by assus, 15 December 2010 - 21:07.


#52
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Nu te supara, dar eu nu am vazut nimic atat de evident la calitate fata de ce a iesit si de la mine. Nici filmarea nu este ceva iesit din comun, dar pentru un dvd normal, calitatea video este cea normala. Degeaba avem noi pretentia sa vedem dvd-ul la fel de bine ca un blu-ray. Se va vedea ca un dvd, exact cum a spus si superdruper la un moment dat. E bine ca a inteles colegul nostru despre ce e vorba.

#53
assus

assus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 05.02.2005
edit

Am vazut si filmuletul de la tine si nu e diferenta mare vs sonic dar este totusi fata de ce a fost pus pe transfer ...

Edited by assus, 15 December 2010 - 21:42.


#54
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Ai  incurcat fisierele. Daca e vorba de mine, eu nu am pus nimic pe transfer, am facut upload doar aici ca atasament. Tot ce este pe transfer este a lui nicodimremus, cel care a cerut ajtorul. Eu doar am luat de acolo fisierele, am taiat o bucatica de 5 sec, am facut-o dvd si ap atasat-o aici, pe softpedia. Eu iti raspund acum la ce ai scris initial nu dupa edit. Am spus ca acolo la dvd-ul sd, apar artefacte, mai ales la urma si am mai spus ca fisierul brut sd nu este acelasi cu cel facut dvd. Nu trebuie sa te superi. Discutiile aici trebuie sa fie constructive.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate