Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

CALITATE IMAGINE SONY FX1000

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cred ca s-a razgandit:

View Postnicodimremus, on 14th December 2010, 11:17, said:

Ultima filmare cu Sony FX1000 am facut-o direct SD (nu captura prin ILink-atentie! ci chiar setata camera pe SD la recording), astfel incat sa elimin presupusa pierdere prin downscale din filmare HDV in captura SD. Si, chiar si asa...nici o diferenta de calitate.
Editarea nu produce PURICI COLORATI. Acei "purici" sunt pur analogici, din amplificarea semnalului venit de l asenzor, inainte de codare.

View Postnicodimremus, on 14th December 2010, 02:53, said:

- zgomot video (desi cadrele sunt trase pe full manual, GAIN dezactivat), in zonele cu negru predominant zgomotul de imagine este evident.
- imagine "pixelata"
Cred ca are 2 probleme diferite. Prima legata de zgomotul video - pleaca de la densitatea marita de pixeli.
A doua este de recodare.

Edited by SuperDuper, 14 December 2010 - 20:11.


#20
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Da, posibil.

#21
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005
E lacrima imaginea ta  :peacefingers:  Si eu ma oftic deja....Ceva nu e ok la mine....Inteleg ca sunt cadre trase cu FX1000 ce ai pus aici,nu?
Cam asa se vad fisierele mele dupa captura...
Insa la final...pe DVD...bleah! :naughty:

Edited by CristianAdrian, 15 December 2010 - 17:34.
scos citat inutil


#22
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Este filmare cu FX1000, hdv si facut dvd cu TMPGEnc Authoring Works 4. Deci am inteles eu bine, la tine te deranjeaza dvd-ul final, acolo nu ai calitate. cum ti-am spus si pe pm, vezi ce pachete de codec-uri ai prin calculator. Editarea video nu prea se impaca cu pachetele de codec-uri. Cu ce program faci authoring ? Baga acel fisier brut direct in programul de authoring fara sa faci nici o modificare asupra lui si vezi daca si in cazul asta ai aceeasi problema.

#23
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postnicodimremus, on 15th December 2010, 08:43, said:

Insa la final...pe DVD...bleah! :naughty:

Bună recomandarea cu TMPGenc 4 pt făcutul discului. Sigur vei obține imagine mai bună.
Mai sunt de luat în considerare Procoder, CCE și de ce nu Womble pt mpeg2 sau dvd.

#24
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Am recomandat TMPGEnc Authoring Works 4 pentru ca, sa nu uitam, avem de a face totusi cu o camera hdv iar acest program stie foarte bine atat dvd cat si blu-ray iar pretul lui nu este de speriat.

#25
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005
Am folosit aseara si TMPGEnc si rezultatul a fost acelasi....adica rau.  :confuzzled:

O sa caut sa dezinstalez orice urma de codec de prin calculator si apoi o sa incerc din nou cu TMPGEnc.
:peacefingers:

Edited by CristianAdrian, 15 December 2010 - 17:35.
scos citat inutil


#26
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Poate nu setezi, totusi, ceva cum trebuie. Nu lasa softul pe automat.

#27
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
[quote name='nicodimremus' date='15th December 2010, 10:30' post='9185568']
Am folosit aseara si TMPGEnc si rezultatul a fost acelasi....adica rau.  :confuzzled:

Urca si aici 10-15 secunde HDV nativ,  compresam noi si iti zicem setarile facute.

#28
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005
Urca si aici 10-15 secunde HDV nativ,  compresam noi si iti zicem setarile facute.
[/quote]

Da! Good idea!  :thumbup:
Ajung astazi acasa si urc un material scurt...
Multam fain! :coolspeak:

#29
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Și eu folosesc des softurile japonezilor de la Pegasys mai ales TMPGenc 4 XPress pt diverse encodări mai ales că poți face orice setări de imagine și sunet. Dacă aveți și placă video de la nVidia merge și Cuda plus procesor multicore.

Edited by vgabi, 15 December 2010 - 12:57.


#30
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postironzzz, on 14th December 2010, 19:13, said:

Uite cateva secunde facute din hdv in dvd filmate cu FX1000. La mine se vede bine
http://forum.softped...a...t&id=841399
văd eu rău sau chiar este purple friging, stânga sus
chiar și stânga jos în cadru mi se pare

Edited by c_anicai, 15 December 2010 - 13:28.


#31
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Era vorba doar de un fisier hdv transformat in dvd fara altceva, referitor la pixeli, granulatie. Problema este la nicodimremus cu fisierul dvd final , nu la mine. La mine am pus doar un exemplu scurt, fara nici o alta modificare. Mai degraba te-ai gandi de ce nu-i iese omului treaba, am vazut ca stii cu ce se mananca lucrurile astea. Totusi este ciudat. Folosind acelasi soft, dintr-un fisier brut din camera care se vede bine, dvd-ul final este foarte slab calitativ la colegul nostru.

#32
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

ironzzz said:

Problema este la nicodimremus cu fisierul dvd final , nu la mine.
Mai degraba te-ai gandi de ce nu-i iese omului treaba, am vazut ca stii cu ce se mananca lucrurile astea.

mă retrag, nu am cameră HDTV, și nu pot ajuta că nu știu.

atât doar că mi s-a părut a vedea aberație cromatică pe cele câteva sec. de probă.

Edited by c_anicai, 15 December 2010 - 13:57.


#33
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
De ce sa te retragi daca nu ai camera hd ? Mai sus scrie ca a facut proba si pe filmare sd si tot asa pateste. Din fisier brut care se vede foarte bine iese un dvd slab calitativ.

#34
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005

View Postironzzz, on 15th December 2010, 13:41, said:

Era vorba doar de un fisier hdv transformat in dvd fara altceva, referitor la pixeli, granulatie. Problema este la nicodimremus cu fisierul dvd final , nu la mine. La mine am pus doar un exemplu scurt, fara nici o alta modificare. Mai degraba te-ai gandi de ce nu-i iese omului treaba, am vazut ca stii cu ce se mananca lucrurile astea. Totusi este ciudat. Folosind acelasi soft, dintr-un fisier brut din camera care se vede bine, dvd-ul final este foarte slab calitativ la colegul nostru.

Si in caz ca  cineva se gandeste ca filmeaza prost "exemplarul" meu FX1000, (ceea ce mi-a trecut si mie prin cap la un moment dat...), uitati un clip HD......v  :D
[ https://player.vimeo.com/video/14983273 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ceea ce inseamna clar ca e o problema de encoding. Parerea mea... :notangel:
PS: e prima data cand postez in topicuri pe softpedia, sper ca link-ul dat aici sa nu fie contra regulilor, chiar va rog sa imi spuneti....nu vreau sa imi iau nici un avertisment. :peacefingers:

#35
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postironzzz, on 15th December 2010, 13:58, said:

Mai sus scrie ca a facut proba si pe filmare sd si tot asa pateste. Din fisier brut care se vede foarte bine iese un dvd slab calitativ.

atașez doar profilul care îl folosesc frecvent la encodare mpeg2 pentru dvd, în SD merge foarte ok

între timp mă uit și la filmarea de pe vimeo, și dacă am o ideie revin

Edited by c_anicai, 15 December 2010 - 14:07.


#36
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005
Mersi pentru ajutor...am inteles ceva, ceva din fisierul exportat, dar ma intreb, voi restul....chiar intelegeti toti parametrii din tabelul asta? :clapping:
:thumbup:

Oricum, asta seara voi urca un clip HDV nativ, unul SD nativ, si cele doua clipuri obtinute pentru DVD. Sa vorbim pe "fapte"  :lol:

Edited by CristianAdrian, 15 December 2010 - 17:39.
scos citat inutil


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate