Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

CALITATE IMAGINE SONY FX1000

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005
Buna ziua,
Problema cu care ma confrunt este urmatoarea: anul acesta am achizitionat o camera Sony FX1000, avand in acelasi timp si un VX2100. Calitatea imaginii finale pe DVD filmata cu FX1000 ma nemultumeste (as spune ca arata mai rau decat cea filmata cu VX2100):
- zgomot video (desi cadrele sunt trase pe full manual, GAIN dezactivat), in zonele cu negru predominant zgomotul de imagine este evident.
- imagine "pixelata"

Acum, modul meu de lucru este urmatorul:
- captura direct din Premiere CS.4 prin Firewire (camera setata pe I-Link conv. pentru downcovert SD)
- editare timeline Premiere
- export Sequence in doua moduri (1. Dynamic Link catre Encore, unde fac editare meniu si apoi build DVD, adica encodarea MPEG-2 o face direct Encore si, 2. export in Media Encoder cu urmatoarele setari: MPEG2-DVD, PAL Widescreen pixel aspect ratio, quality setat la nivel 4, dupa care fisierul .m2v final il aduc in Encore pentru adaugarea meniu DVD, si build DVD.)
Ambele metode produc cam acelasi lucru, nici o diferenta de calitate a imaginii.

Bun, am rulat direct fisierele capturate prin firewire si calitatea lor este ok, ceea ce inseamna ca pierderea de calitate are loc dupa encoding MPEG-2.
Stiind ca SONY FX1000 este o camera cu care lucreaza multi de pe acest forum, va rog sa imi spuneti daca aveti aceleasi probleme, si daca modalitatea mea de "workflow" in ADOBE este cea mai buna.

Va multumesc! :peacefingers:

#2
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Daca faci captura sd si materialul se vede bine doar cel final are probleme, nu este de vina camera. Camera este destul de buna, da-mi un pm sa-ti dau cateva setari pentru ea si profile de culoare. Vei fi uimit de diferenta.

#3
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005

View Postironzzz, on 14th December 2010, 11:41, said:

Daca faci captura sd si materialul se vede bine doar cel final are probleme, nu este de vina camera. Camera este destul de buna, da-mi un pm sa-ti dau cateva setari pentru ea si profile de culoare. Vei fi uimit de diferenta.

Sunt constient de faptul acesta, tocmai de aceea as vrea sa stiu cum prelucrati voi materialul brut pana la inscriptionare pe DVD.

#4
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Ti-am trimis pm cu setarile.
Corel X3 pentru editare si authoring cu TMPGEnc Authoring Works 4.

Edited by ironzzz, 14 December 2010 - 11:54.


#5
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005
Dintre voi cei care aveti FX1000 si ati regasit aceleasi probleme (zgomot imagine, pixelare).....cum prelucrati pentru un material final de calitate?

#6
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
in general toate camerele care filmeaza HDV in momentul in care faci downconvert in DVD (SD) se va vedea un pic mai slab decat daca ai fi filmat cu o camera SD (sa zicem VX). Incearca pt. compartie sa filmezi HD, sa editezi HD si sa exporti in DVD. In mod normal s-ar putea sa ai o mica imbunatatire fata de procedeul tau actual, dar oricum calitatea va fi putin sub VX. Camerele HDV sunt pentru Blu-Ray nu pt. DVD

#7
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005
Initial asta era modul de lucru...filmare HDV, captura cu HDV split...ca Premiere nu stie split scenes, import clipuri in Premiere si prelucrare pana la DVD. Calitatea era la fel de slaba. Atunci, m-am gandit ca poate prin downconverting al materialului .m2t e posibil sa pierd din calitate si am hotarat sa fac capturile direct SD din camera. Rezultatul neschimbat.
Ceea ce ma pune pe ganduri este ca stiu prea bine ca e o camera destul de utilizata pe la noi si nu cred ca toti posesorii livreaza inca materialul editat clientului pe Blu-Ray (inca...) Si atunci, ce ii pui pe DVD? Ca ceea ce pun eu acum nu ma multumeste deloc... :thumbdown:

Edited by CristianAdrian, 14 December 2010 - 22:09.
scos citat inutil. regula 9 aria Video. citeste regulamentul


#8
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Nu stiu altii, dar eu le pun pe BD si DVD si nu ma prea intereseaza cum se vede DVD-ul, cum se vede asa se vede, care e vina mea ca vor sa se vada oglinda 720x576 pe un TV full HD?
Daca vrei sa te multumeasca rezultatul, uitate pe un TV cu tub....si atunci vei fi si tu multumit. :)

Edited by Ankh, 14 December 2010 - 15:54.


#9
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005
Ai si tu dreptate...insa deocamdata clientii (si cand spun clienti ma refer la dragii de miri) nu stiu detalii tehnice si vor sa se vada sticla pe DVD.
Sa inteleg din ce spui tu....ca lucrul asta e imposibil in cazul meu? :confuzzled:

Edited by CristianAdrian, 14 December 2010 - 22:09.
scos citat inutil. regula 9 aria Video. citeste regulamentul


#10
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
nu numai in cazul tau....in TOATE cazurile.

#11
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Nu e chiar asa. Discutia a plecat de la un fisier  avidv care se vede foarte bine si a venit intrebarea de ce dvd-ul final se vede rau, pixelat. Aici nu e problema camerei ci problema soft-urilor folosite sau a modalitatii de folosire a acestora ( setari ).

#12
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005

View PostAnkh, on 14th December 2010, 16:30, said:

nu numai in cazul tau....in TOATE cazurile.

Din ce spui tu eu inteleg ca pe DVD nu ar exista calitate, imagine clara, etc....ceea ce stim cu totii ca nu e corect.
Si atunci, inseamna ca problema e strict de compresie a materialului meu, nu?

#13
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Se pare că folosirea filtrului Lanczos3 downscale filter ar produce cele mai bune rezultate la resize din material hdv în  dvd-sd.
Caută și încearcă un soft care să lucreze cu filtrul ăsta. Mulți încă folosesc VirtualDub pt downconvert și se pare că nu greșesc deloc.

Edited by vgabi, 14 December 2010 - 18:09.


#14
nicodimremus

nicodimremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.07.2005
Ultima filmare cu Sony FX1000 am facut-o direct SD (nu captura prin ILink-atentie! ci chiar setata camera pe SD la recording), astfel incat sa elimin presupusa pierdere prin downscale din filmare HDV in captura SD. Si, chiar si asa...nici o diferenta de calitate. :naughty:

Edited by CristianAdrian, 14 December 2010 - 22:10.
scos citat inutil. regula 9 aria Video. citeste regulamentul


#15
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Nu ai cum sa vezi clar o rezolutie de 720x576 pe un TV plasma, LCD sau led de rezolutie superioara. Poti sa filmezi si 4:4:4 si tot nu o sa ai o imagine clara decat pe un TV cu tub care stie numai 720x576.

View Postnicodimremus, on 14th December 2010, 17:32, said:

Din ce spui tu eu inteleg ca pe DVD nu ar exista calitate, imagine clara, etc....ceea ce stim cu totii ca nu e corect.
Si atunci, inseamna ca problema e strict de compresie a materialului meu, nu?


Nu e corect daca te uiti pe un TV cu tub!

Edited by Ankh, 14 December 2010 - 19:09.


#16
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Uite cateva secunde facute din hdv in dvd filmate cu FX1000. La mine se vede bine

Attached Files



#17
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Simplificat:
Camera SD are aceeasi suprafata a senzorului ca cea HD dar are de 4 ori mai putini pixeli. Rezulta o marime a pixelilor de 4 ori mai mare, ceea ce duce la o sensibilitate de patru ori mai mare la lumina slaba. Care inseamna 2 trepte ISO/Gain in electronica interna. ISO/Gain mai mare insemna automat zgomot mai mare.

De aia am zis in alta parte ca folosirea unor camere HD la filmari SD este o prostie. Dar mi s-a raspuns ca fiecare face ce vrea cu banii lui si... este corect.
Fiecare face ce vrea cu banii lui :D

Edited by SuperDuper, 14 December 2010 - 19:34.


#18
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Nu era problema de calitatea filmarii. Omul a spus si am repetat mai sus ca fisierul care il are din camera se vede bine dar dvd-ul se vede cu zgomot. Deci, aici nu mai conteaza camera cu care este filmat. Are o problema la editarea materialului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate