Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#9037
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Pai vezi, mai Bumbu, de ce stam sa despicam in patru in regim de hobby?!

#9038
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Pentru ca @sacos are o problema si incercam sa`l ajutam, de aia!

#9039
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Din ce zice sacos probabil sunt pistoleti de amperajul diferit, 150A pe kemppi si 240A pe sechi (sau cum s-o fi scriind).
Spray-ul la pistoletul răcit cu gaz nu e prea eficient, aici merge mai bine pasta (imediat după sudare introduci vârful duzei de gaz în pasta, transferand și o parte din căldură în aceasta). Funny fact, multe paste se livrează în cutie de tabla si nu de plastic pentru o eficiența mai bună a racirii, apropo de despicat firul in 4  :)


#9040
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 Ion_Bumbu, on 22 mai 2019 - 23:01, said:

Pentru ca @sacos are o problema si incercam sa`l ajutam, de aia!
Problema fiind cu reteaua, poti despica  cat vreti...tot degeaba! :)

#9041
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Despicand firul in 4 la rețeaua electrică am obținut 3 faze si un nul. :)

#9042
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Acum fiecare cu impresia lui asupra discutiilor.Sunt cativa membri aici care ofera niste indicii si indicatii foarte importante pentru mine. Eu nu consider despicarea firului in patru. Spre exemplu am citit manualul de sudura de trei ori. As putea spune ca am asimilat cam 25%. Sunt multe informatii. Care merita aprofundate. Fiecare cu pasiunile lui!

#9043
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 30.11.2005
Partea de MMA am citit-o si eu . Am gasit acolo o fraza foarte importanta , cum ca se sudeaza mult mai bine cu electrozi cu diametru mic (1.6, 2 , 2.5)  (amorsare usoara  si  flux continu) lucarand cu  invertoar ce are tensiunea de iesire mare. Asa  mi-am putut explica diferenta (folosind  electrod de 2) dintre invertorul meu (Velt)  si  al  vecinului (Panzer -  din poza)  . Tensiune in gol 93 V !!  .   Panzerul amorseaza fantastic de usor cu  electrozii  mici . Cu 3.25 mai face figuri ..acolo e mai bun al  meu .. Posted Image

Attached Files



#9044
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
In curând vor ajunge relicve toate. Vine vrd tare peste noi.
O sa vezi diferență si mai mare între diverse mărci de electrozi.

#9045
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 30.11.2005
Ce este vrd ?
Am trecut pe omnia 46 . Foarte buni .
Ce ar putea revolutiona 'lumea' electrozilor?  
**************************
Gandeam SF zilele trecute ,cum  ca ar fi fain un pistol precum cel folosit la MIG/MAG-uri care sa foloseasca atat electrozi inveliti cat si protectie cu gaz (co2, argon, cololgon) . Ma gandesc ca sudura ar arata mai curata si amorsarea mai usoara ,  etc ..  :)

#9046
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Se foloseste, sirma dualshield, are in interior flux si protectie suplimentara Co2 sau Ar+Co2.
VRD, tensiune redusa in perioada de repaos, sa nu`l gidile in mod neplacut pe sudor.
Cred ca australienii au cel mai de jos prag, 12V sau 16V, in rest in jur de 20V, din aduceri aminte.

Edited by Ion_Bumbu, 23 May 2019 - 11:10.


#9047
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Vrd tensiune de amorsare redusă (din motive de protecția muncii, obligatorie în spații închise, si UE ne tot amenință că o să fie obligatoriu peste tot)
Cea ce vrei tu se numește la americani FCAW, sudare cu sârmă tubulara, cu două variante, cu sau fără gaz protector.
Ca si la electrozi sunt rutilice sau bazice, sau combinații. Mai există și varianta cu pulbere de fier (preferata mea).
Omnia 46 îs cei mai prietenoși electrozi.

Edited by BloodRa, 23 May 2019 - 14:27.


#9048
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 30.11.2005
Panzeru la 93 V in gol ,   'pișcă'  la mână .  Am mers cu aparatul de  măsură după mine și  asa era. Am verificat și cu dosul palmei Posted Image . Zbârnâie puțin...  
Acum mi-am luat si eu doua perechi de  manuși serioase , pentru ca nu întotdeauna (aproape mai deloc)  leg invertorul la împământare ...
Iar dacă trebuie ținut de fiare , pentru a le prinde in câteva puncte ..  o  chem pe soacra-mea ..Posted Image

Edited by scub, 23 May 2019 - 14:53.


#9049
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Are Panzeru 93v?!!!

#9050
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 30.11.2005
Da !  Modelul acesta , detinut de vecinu' si masurat de  mine cu un aparat bun . Amorseaza extrordinar de bine , cu electrozi de 2 si 1.6 .  Vecinu a lucrat la amenajarea unul grajd /staul pt. vite  cu teava groasa ( cu 3.25 rutilic)  , vara la 35 grade o zi intreaga . Pauza doar de-o bere rece . A  mers  aparatul , fantastic . ( era  al  patronului ) A doua zi si-a comandat si el unu .
Mere superbazicul pe  el de ..unge

Eu nu am vazut  invertor mai mic ca acesta   !  Dar racirea ... racirea e fantastica .. turbina  curata Posted Image

Attached Files


Edited by scub, 23 May 2019 - 16:44.


#9051
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Pai n`ai cautat !
https://forum.softpe...0#entry21463189

#9052
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Asa aparat nu am mai vazut!
https://www.sudura.e...valiză-detalii

Am sudat bazici de 3,2 cu el...o gramada...cca 8 ani a rezistat la regim de santier si pe langa!! :)

Edited by spik1, 23 May 2019 - 19:30.


#9053
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
La pretul ala nici eu n`o sa vad repede unu prin zona...
Nu de alta da vad ca si manusile au un pret pe masura acolo...de preturi de preturi...
https://www.sudura.e...wig-tig-detalii

Edited by Ion_Bumbu, 23 May 2019 - 19:35.


#9054
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
@spik;
Nu te inteleg...la ce te referi cand spui ca n-ai mai vazut?
Selco genesis sunt aparate bune...dar mult prea scumpe...in general folosesc foarte mult tehnologia smd. Pretul este exorbitant....mult prea mult 4900lei.

Edited by RasAlGhul, 23 May 2019 - 19:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate