Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#8785
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Daca sudezi profile de 3mm grosime merge bine cu electrozi de 2,5. Daca vrei sa sudezi placi masive atunci te chinui cu 2,5. Eu, in functie de grosimea pieselor de sudat si de locul unde sudez (la marginea piesei sau in centru) imi aleg curentul. Apoi in functie de curent aleg electrodul. In general cel mai mult utilizez electrozii de 2,5. Pentru piese subtiri (bare de 3...6mm, tabla etc) trebuie curent mic altfel gauresti piesa.

Electrozii bazici sunt buni pentru piese solicitate puternic iarna afara (sub 0 grade). Daca insa nu ii usuci bine inainte de a suda cu ei rezulta o sudura mai slaba decit cea cu electrozi rutilici. Elecrozii bazici absorb umiditate pe cind cei rutilici mai putin. In timpul sudurii apa din electrod se descompune si hidrogenul intra in piesa. Asta da o sudura fragila.

Calitatea sudurii depinde cel mai mult de experienta sudorului. Din cauza asta multi prefera sudura MIG sau MAG unde nu e nevoie de atita experienta. Oricum cind nu iesa bine tai si mai sudezi odata.

#8786
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Nici chiar asa! :)
Calcinare n am vazut decat la firme serioase...
In rest nu prea :)


#8787
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Asa este. Nici eu nu ii usuc de regula. Pentru ca in general o sudura uzuala este suficienta. Asta se poate face la fel de bine si cu electrozi bazici si cu rutilici. Daca discutam insa de rezervoare sub presiune sau de stilpi metalici inalti expusi la intemperii atunci e altceva. Atunci ar trebui sa avem de-a face cu firme serioase. Unii prin vest fac si tratament termic de dehidrogenare.

Totusi am scris aceste informatii pentru ca subiectul se afla la agricultura. Sudurile facute cu electrozi rutilici si cu cei bazici neuscati nu rezista foarte bine sub 0 grade. Daca folositi utilajul si iarna ar fi bine sa uscati electrozii inainte de utilizare. Exista instructiuni pe cutiile de electrozi in acest sens.

Pentru obiecte utilizate peste 0 grade eu prefer electrozii rutilici. Sunt mai usor de utilizat. In plus, cind am obiecte mici, este preferabila polaritatea inversa. Electrozii rutilici de regula pot fi utilizati in orice polaritate.

#8788
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
O singura data i`am uscat la 300C, am un cuptor electric dezafectat cu termostat.
Este ideal pentru uscat electrozii si revenire dupa calire.
Acel 0C depinde in fapt de cit este, -20C, -40C sau -60C, la noi pe la -10C n`au treaba nici sudurile cu rutilici, mai ales ca ce se
rupe des in agricultura nu prea e folosit la sub -10C...
Mai e o problema in fapt, materialul ce trebuie sudat, de multe ori nici nu stii ce este, poti aproxima dar precis greu de aflat.
Urmarea este ca daca vrei sa fii sigur, folosesti E312 care nu sufera de bubele lui 7018.

#8789
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Poți suda fără probleme si cu 2,5. Rezistența sudurii nu are nici o legătură cu mărimea electrodului, ci cu dimensiunile cordonului si material.
Un bazic si un rutilic pot să aibă rezistența la rupere sau curgere asemanatoare, difera rezilienta și dacă se calcineaza, cantitatea de hidrogen difuzabil in sudură. Dar asta e deja mult peste subiectul topicului.

#8790
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
GIANT MIG 195 are cineva?
E ofertă zilele astea.

#8791
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
E în trepte.
Bani aruncați pe fereastră

#8792
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Ce parere aveti de electrozii pentru incarcare dura? Producatorul spune ca sunt pentru obiecte expuse la uzura prin frecare (de exemplu pentru reconditionarea dintilor de excavator). A folosit cineva asa ceva?

#8793
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Da, exact la ce este specificat pe cutie.
Depinde se ce tip sint, cei mai uzuali de care spuneti depun un strat de fonta cromica extrem de dur dar cu fisuri.
In rest, sint multe versiuni de electrozi si sirme de acest gen.

#8794
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Am pus din nou incalzitorul, reparat de data asta, din gresala am agatat cordonul de alimentare si s`a desirat rezistenta spiralata.
Este facuta intr`un corp ceramic cu 2 orificii de 2,5mm lungime de aprox 50mm cu diametrul corpului de 10mm.
Cam ca cele de la vechile Tv infipta intr-un bloc de alu.
A trebuit sa rebobinez firul de nichelina pe un electrod de 1,6mm si asa a intrat perfect la loc.
Am sigilat rezistenta cu o pasta Bizon pentru lipit la inalta temperatura, sobe, seminee.
Am blocat de data asta mai bine cablul de alimentare sa nu se mai smulga.


Am ceva de lucrat cu niste profile de 25x25x2mm.
Fiind mai "sensibila" lucrarea am facut citeva probe inainte de a trece la sudat, in final am ramas la setarea pe care o da Lincoln la grosime de tabla de 2mm, se pare ca stiu ei ceva... Posted Image
Am trecut la testul de rezistenta la indoire, s`a rupt exact pe la limita zonei afectate de temperatura.
Cordonul a rezistat cu brio.





#8795
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostVgelu, on 09 mai 2019 - 09:10, said:

Ce parere aveti de electrozii pentru incarcare dura? Producatorul spune ca sunt pentru obiecte expuse la uzura prin frecare (de exemplu pentru reconditionarea dintilor de excavator). A folosit cineva asa ceva?
Da, diverse aplicații.
De obicei ce scrie în specificații, cam aia si face.
Aplicații uzuale funcție de corpurile care se uzează,  metal pe metal cu sau fără impact,  metal rocă,  metal pământ, etc

Edited by BloodRa, 09 May 2019 - 19:54.


#8796
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Exact, numai sa stii exact ce si cum! :)

#8797
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Ce setari da Lincoln pentru 2 mm?


#8798
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Pai pot citi doar tensiunea si curentul, tensiune pe la 20Vdc si curent cam 100Adc.
Ca idee, asta la Co2 ma lasa sa ma duc la 200Adc pe sinergic.

Edited by Ion_Bumbu, 09 May 2019 - 20:25.


#8799
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Cu fir de 0,8 mm? La Sechy maximul este 148.
Doar daca selectez corgon si fir de 1 mmmerge in 200 de amperi.

#8800
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Cu fir de 0,8mm  si Co2 .
Si chiar merge, ma rog cu transfer globular dar merge.

Edited by Ion_Bumbu, 09 May 2019 - 20:52.


#8801
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Dacă tot vorbiți de jucării lincoln, uitați un posibil pas în fața pentru pasionați
Speedtec 320 cp (nu am putut pune linkul)
Orice asemănare cu digi puls 3 e pur întâmplătoare 🤣

Edited by BloodRa, 09 May 2019 - 21:09.


#8802
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Pai....asta nu e pentru pasionati. Joaca in superliga. De fapt este pt cei care produc cu el. Este trifazic, nu?... Asa am gasit Si pretul....pe masura!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate