Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#8101
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Eu am la serviciu mig mag Telwin, Selco si Kemppi...
Ultimul te unge la suflet!
De aia spun, in functie de disponibilitate recomand aparate profi, dar nici acestea nu compenseaza doua maini stangi. ;)
Dar e altceva!

#8102
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Da, stiu Kemppi. Dar stiu si cat costa unul... Chiar si sh sunt foarte scumpe. Ma refer la cele mig.

#8103
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Astazi am sunat la o firma care comercializeaza Jasic si Intensiv. Mi-au spus despre produsele lor. Le-am spus ceea ce fac, ceea ce doresc: un mig mag synergic, dar care sa sudeze cu bazic de 3,2 mm. Le-am spus cam ce suduri fac. Domnul de la vanzari a spus ca imi recomanda Jasic 200 Synergic. Am inceput sa intreb si....synergic nu prea e synergic. Ca s-ar selecta grosimea sarmei, iar in functie de aceasta grosime apararul selecteaza parametrii de sudare. Am intrebat cum face asta. Ca nu-i tot una sa sudezi tabla de 2 mm sau tabla de 6-7 mm. Nu a putut sa raspunda. La sfarsit mi-a spus ca nu stie cat de bine ar merge cu bazic de 3,2 mm. A spus ca merge sigur cu bazic de 2,5 sau cu rutilic de 3.25mm. Acum....tot intreba un "coleg de la tehnic"... A fost amabil. Mi-a spus ca, daca vreau, ma pot duce la ei sa verific aparatul. Mi-a facut si cateva fotografii cu ce i-am cerut. I-am spus ca nu inteleg.... La ce caracteristici declarate are, ar trebui sa "zboare" cu electrod bazic de 4mm. Sau valorile declarate sunt false.
A zis ca nici Telwin 215 nu poate suda cu bazic si este 3800 de lei😂😂😂.
A ramas sa ne mai auzim la telefon, sa ma duc sa vad. Voi intreba daca pot sa probez

#8104
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daca te ar lasa sa probezi ar fi perfect, te duci cu fiarele tale si acolo îi dai blană

#8105
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Pe electronisti are un coleg un Jasic MMA mare, cred ca de 250Adc, sudeaza cu 2 electrozi de 4mm in paralel bazici.
Nu prea cred sa minta la caracteristici cei de la Jasic, mai repede cei de la vinzare sint tegnic incompetenti.
https://www.elforum....c-z-230/page/3/
Acolo este povestea colegului Daniel cu acel Jasic Z230.

Cu scuze catre cei de la vinzari, aici am pus docul de la Jasic 200 Synergic si`mi declar si eu incompetenta! habar n`am ce vor sa zica cu synergic la asta!
https://docs.wixstat...8f4685581d2.pdf
Poate intelege cineva dintre dumneavoastra.
Pagina lui
https://www.jasic.co...ergic-documents

Edited by Ion_Bumbu, 25 March 2019 - 20:18.


#8106
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nici Intensiv nu prea minte.  Cel puțin în MMA.  Am rămas surprins ca sudează bine cu rutilic de 2.5 la 70A. Panzerele le reglam pe la 100-120A. Real tot pe la 70 aveau.
La atelier am fluctuații mari de tensiune în rețea.  Intre 200 și 230V  Panzerul le simte. Cum scade tensiunea,  Cum trebuie sa îi măresc curentul de sudare. La Intensiv  nu se simt.
Despre sudura cu sârmă nu știu ce sa spun. Nu am sudat aproape deloc, angajatul lucrează cu aparatul nou și nu mai vrea sa audă de electrozi.  Eu am rămas fidel Panzerului.

Edited by PoeOvidiu, 25 March 2019 - 20:14.


#8107
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Domnul a spus ca pt bazic imi recomanda un invertor mma. Ca la mig 200 Synergic functia mma este cam....hobby, asemanatoare Tig pe invertoarele mma.
Eu as vrea sa dau o fuga pana la Bucuresti. Daca ma lasa sa fac o proba,ar fi ideal. Sa vad ce face cu baxic si ce face Synergic-ul ala. L-am intrebat daca se poate regla inductanta. Azis ca nu se poate. L-am intrebat daca are mosul pulse si mod continuu. Azisca nu are.

Ovidiu, recitesc forum-ul. Stiu ca ai luat mig mag. Dar nu stiu de care.

#8108
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

 PoeOvidiu, on 25 martie 2019 - 20:12, said:


La atelier am fluctuații mari de tensiune în rețea.  Intre 200 și 230V  Panzerul le simte. Cum scade tensiunea,  Cum trebuie sa îi măresc curentul de sudare. La Intensiv  nu se simt.


La fel face si galbenul meu, am tras cu ochiul in el si am explicat mai demult de ce face asta, ia curentul de referinta direct din 230Ac, dupa ala se regleaza curentul de sudura.

#8109
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 20.01.2014
Cam multe cerințe...
Un aparat care sa stie si mig si mma sau tig este scump deoarece trebuie sa fie un invertor sursa,caracteristicile sunt diferite...pentru mig ai nevoie de tensiune constanta,pentru mma si wig de curent constant...nu orice musca ieftina face miere in cazul asta.

#8110
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Nu trebuie sa te descurajezi, nu-i nici o mare stiinta sa inveti a regla mig-magul.
Daca sunt tip invertor atunci e si mai usor.
Mai nasol e cu sistemul de transport la aparatele no name...vrei sa dai un cordon mai lung si vezi ca se poticneste sarma sau mere inconstant.
Eu zic ca acel Lincoln c200 face toti banii aia, parca 3800 lei.

#8111
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Sean70, multumesc pentru informatii! Nu stiam ce la diferentiaza. Cu alte cuvinte ies mai ieftin si ar fi mai sigur doua aparate: un invertor mig mag si sa imi pastrez Progress 70.20.
Spik1, adica  cum se poticneste sarma? Patineaza rolele? Nu e bun cablul de transport? Eu ma gandeam ca mi-ar trebui un pistol cu cablu de 4m.
Lincoln era bine sa fie doar 3800.😂😂😂 Se apropie de 5000 cu pistolul inclus.

#8112
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 20.01.2014
Daca e pentru atelier nu e musai inveror,un traf e mai ieftin.
O sursa capabila de curent pulsat nu e ieftina deloc.
Eu as lua ceva mig-mag sh de firma in loc de altceva dubios dar nou,cam toti producatorii mari au in oferta si le gasesti la preturi bune...

#8113
idromega

idromega

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 13.05.2018
Salut. Am facut o structura metalica pentru o terasa pe care intentionez sa montez decking. Sunt doua optiuni de montare a deckingului: sistem clasic cu holzsuruburi la vedere sau conectori din plastic ( ca in imaginea atasata ). In cazul meu bineinteles ca sunt nevoit sa folosesc autoforante in locul holzsuruburilor doarece am structura metalica. Inclin spre varianta cu conectori fiind mai estetica insa am urmatoarea problema: se pot infileta autoforante la unghi de 45 grade ??? Multumesc.
https://ibb.co/q5DJhqY

Edited by idromega, 25 March 2019 - 21:34.


#8114
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Nu este doar pt atelier. Vreau sa-l mai mut de colo-colo. Mai in cutea din fata casei, mai in curtea din spate etc. Nu prea am gasit sh care sa fie minofazic si sa aiba DA ca la invertoare. Cele cu transformator au curenti si DA mici. Nu stiu daca pot suda si fiare mai groase cu 80 A, de exemplu.

#8115
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 20.01.2014
Mie imi place Kemppi MinarcMig...asa ceva as lua...

#8116
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

 sacos, on 25 martie 2019 - 21:32, said:

Nu stiu daca pot suda si fiare mai groase cu 80 A, de exemplu.

Mda, 80A, tabla de 2mm, si cred ca nici aia nu`i 100% sigur...

Edited by Ion_Bumbu, 25 March 2019 - 23:05.


#8117
SDan70

SDan70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.02.2016
Incearca sa vezi cum merge unul de calitate si unul mai putin calitativ.Dupa aceia poti face diferenta.Adevarat este si faptul ca cele de firma costa mult dar sunt pentru domeniul profi ..Sunt multe firme care  nu sunt pentru domenoul  profi si sunt mai ieftine .Asa si procesul de sudura este mai putin calitativ.Un lucru esential sunt si comsumabilele .Un aparat mai sofisticat poate avea consumabile mai multe fata de un aparat obisnuit.

#8118
idromega

idromega

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 13.05.2018

 idromega, on 25 martie 2019 - 21:29, said:

Salut. Am facut o structura metalica pentru o terasa pe care intentionez sa montez decking. Sunt doua optiuni de montare a deckingului: sistem clasic cu holzsuruburi la vedere sau conectori din plastic ( ca in imaginea atasata ). In cazul meu bineinteles ca sunt nevoit sa folosesc autoforante in locul holzsuruburilor doarece am structura metalica. Inclin spre varianta cu conectori fiind mai estetica insa am urmatoarea problema: se pot infileta autoforante la unghi de 45 grade ??? Multumesc.
https://ibb.co/q5DJhqY
Se pare ca nu exista o solutie de-a infileta autoforante la 45 grade :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate