Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#2413
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mno' bun, haideţi să lăsăm bubele pentru aria de medicină că-mi seamănă a acupunctură ce ziceți.
Schimbați oleacă tonul, nu ne hrănim unii pe alții și avem dreptul la o opinie, fie ea bună ori rea.

#2414
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Cea ce nu vrei tu sa pricepi e următorul lucru: dacă atunci când ai luat msr venea unu vorbăreț care-ți zicea ca nu are rost sa te arunci la branduri scumpe, ia domle un noname (ca sa nu le-am nici un producător) ca am eu și mere de zbârnâie. Dar erau alții care postau ca nu un brand consacrat e mai bun. Acu' ai înțeles?! :rolleyes:

Fiecare are dreptul la o opinie dar asta nu înseamnă că a celuilalt, chiar de ii contrara, e proasta

#2415
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 swtm, on 24 noiembrie 2015 - 09:31, said:

...când ai luat msr venea unu vorbăreț care-ți zicea ca nu are rost sa te arunci la branduri scumpe, ia domle un noname...
Am fost receptiv şi la cei ce mi-au recomandat Arctic, nu neapărat pe forumul ăsta, că există viaţă şi dincolo de SP. Dar soluţia finală mi-a aparţinut, în limita bugetului de care, voluntar, am dispus. Cum aparţine fiecăruia ce cere ajutor la cumpărături. Diferenţa e că unii îşi ridică în slăvi recomandările, restul posibilităţilor catalogându-le ca ciurucuri. Acu' ai înţeles? Posted Image

 swtm, on 24 noiembrie 2015 - 09:31, said:

Fiecare are dreptul la o opinie dar asta nu înseamnă că a celuilalt, chiar de ii contrara, e proasta
Vezi mai sus: învaţă/învăţaţi să respectaţi (eventual, chiar să oferiţi) şi alte păreri/recomandări cinstite ca preţ şi funcţionalităţi, nu mai catalogaţi ciurucuri/petarde/mizerii recomandări care nu se încadrează la ceea ce vindeţi.

Edited by ursamajor, 24 November 2015 - 11:22.


#2416
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
A spune despre arctic ca face ciurucuri arata cat de habarnist ești. Arctic e deținut de beko, asa ca idee. Multe produse vândute sub brandul arctic în România se regăsesc ca și beko pe alte piețe.
Am înțeles ai cumpărat un invertor panzer și o mască ieftina. Și deodată ai devenit meseriaș în materie. Se pot intampla și minuni pe lumea asta.

#2417
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sant si aparate de sudra arctic?!

#2418
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 swtm, on 24 noiembrie 2015 - 11:37, said:

...Se pot intampla și minuni pe lumea asta.
Așa-i.

#2419
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu, dar nu se știe niciodată. Reciclarea brandurilor e la modă. Vezi zanussi la TV.

 scaiba, on 24 noiembrie 2015 - 12:03, said:

Pe talptalk nu apar decât postările fără alte atenționări.
Ce argumente pot sa am împotriva unui post de genul voi care promovați produse scumpe?!

Eu nu promovez nimic scump sau ieftin. Doar vorbesc din experienta. Și asta înseamnă cel puțin 20 de diferite măști încercate.

Unele la care s-a topit plasticul măștii, da se mai întâmplă și din astea la masti

Altele care au ținut cu anii fără probleme.

De aceea am tot scris nu e important prețul ci caracteristicile măștii în totalitate. Dar orice lucru foarte ieftin se bazează pe compromisuri, asa ca atenție la detalii.

Dacă pe un site se prezintă un produs și la comentarii se menționează ca de fapt e altceva, acel produs / site ar cam trebui evitat

#2420
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 swtm, on 24 noiembrie 2015 - 11:37, said:

A spune despre arctic ca face ciurucuri arata cat de habarnist ești. Arctic e deținut de beko, asa ca idee. Multe produse vândute sub brandul arctic în România se regăsesc ca și beko pe alte piețe.

Fixaţia ta patologică la cuvântul ciuruc devine agasantă deja. Îmbogăţeşte-ţi şi cizelează-ţi niţel vocabularul, precum şi recomandările ce le faci.
Era vorba de noname-uri, nu de ciurucuri. Din păcate, Arctic e o marcă noname (nu-l văd prin clasamente, ca şi Gorenje, dealtfel), deocamdată, chiar dacă e sub umbrela Beko. Întâmplător, am un prieten foarte bun la Găeşti, inginer la desfacere, ca idee, aşa că ştiu cu ce se mănâncă Arctic.

Pe de altă parte, nu mă deranjează "aprecierile" unui individ care se informează din pliante sau din instrucţiunile de folosire de la ceea ce vinde. Posted Image

Edited by ursamajor, 24 November 2015 - 12:32.


#2421
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Is tare curios cum sunt apreciate "argumentele" tale în acest caz.
În altă ordine de idei subsemnatul are o facultate absolvita în domeniu urmata de un an de masterat. Am lucrat în domeniu din 1994 și pot spune ca am ceva experienta nu doar din prospecte.

#2422
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dacă nu-ţi publici şi CV-ul n-ai făcut nimic. Facultăţi avem şi noi, alţii, poate şi mai multă experienţă în domenii mecanice. Dar menţinem o limită a decenţei şi bunului simţ şi "nu ne dăm arama pe faţă".

Oricum, n-ai priceput nimic din discuţia de până acum. Dar o să-ţi sintetizez, poate reuşeşti să prinzi câte ceva:
- ce cumpără/recomandă alţii mai ieftin şi folosesc cu succes nu-s ciurucuri. Sunt oferte de mărfuri din comerţul capitalist, adecvate scopului.
- există viaţă şi fără produsele de sute de lei/euro, la care plăteşti din plin marketingul şi reţeaua de service, altfel s-ar vinde doar astea.
- când cineva îţi cere sfatul prezentând un buget, oferă-i alternative în acel buget, nu-i recomanda din start avioane, când el n-are bani de un deltaplan.
- puţin mai multă autocenzură şi decenţă în dialogul cu alţii nu strică. Aici oricine poate avea opinii, nu e interzis a posta dacă nu vii cu CV-ul. Sunt şi forumuri de-astea şi se bat de muscă indivizii ce le populează. ;)

Acum, scuză-mă, am pierdut deja ceva timp din viaţă într-un dialog tâmp. Permite-mi să mă retrag.

#2423
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

 ursamajor, on 24 noiembrie 2015 - 08:59, said:

Brand? Habar n-aveam că Beko e așa de sus (dar mă bucur). Inițial pusesem ochii pe Whirlpool, LG sau Gorenje. Posted Image
Panzerul e numai bun pentru ce lucrez eu. N-a zis nici pâs până acum. Și are ore bune de sudat la activ. La fel și masca noname. Funcționează OK, închide când trebuie, deschide când trebuie. De ce să dau bani în plus pentru că, de pildă, geamul ar fi mai transparent cu 1-2%? Sau că are masca o "pictură" pe ea și scrie pe ea Ferrari sau mai știu eu ce...
Evident, fiecare are tipul său de priorități. La mine măștile de sudură nu se numără printre ele. Poate și la alții e la fel, iar voi (cei ce-aveți unele interese Posted Image ) recomandați numai chestii scumpe, cum că alea ieftine ar fi ciurucuri. Aici e buba. Că dacă ar fi discuții de-alea "a mea-i mai mare" și nevinovate, n-ar fi bai.Posted Image
Frunzarind această disputa elevata incercam sa îmi dau seama când am catalogat eu ceva ca fiind "ciurucuri", mai ales ca nu e un cuvânt des întâlnit în limbajul meu. Și...  surpriza nu eu l-am folosit prima data, doar am dat un reply la un post anterior, al celui care acum ma acuza în fel și chip.
Comentariile sunt inutile.

#2424
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Sper sa faca un moderator curatenie cu ultimele certuri .
Eu nu vreau decat sa iau o masca buna cu bani nu f multi ...

#2425
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Dacă nu vă evitați cu grație pe topicul ăsta, aveți amândoi două săptămâni suspend.
Pe care să le împărțiți frățește.
Nu, nu-mi arde de glume.

#2426
777r777

777r777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.02.2005
Va rog sa ma ajutati cu o parere in privinta achizitionarii unui aparat de sudura (de preferinta inverter ).
Datele problemei sunt urmatoarele :
   - va fi folosit in regim " casnic " ( prin curte un gard , o poarta .....)
   - buget maxim 700 lei
multumesc anticipat.

La o prima cautare de necunoscator in ale sudurii mi-au facut cu ochiul acestea :

http://www.motosapei...250pi--418.html

http://aparatdesudat...sudura-dc-igbt/

Edited by 777r777, 24 November 2015 - 13:29.


#2427
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nici unul.
Ambele au date contradictorii. (DA 80% dar nu se specifica curentul pentru aceasta valoare)
Atentie la lungimea pachetului de cabluri de sudura (2m sunt FOARTE scurte)

PS In zona asta de pret nu o sa gasesti echipamente profesionale. Cei ce scriu asta despre echipamentele lor "exagereaza".

Edited by swtm, 24 November 2015 - 13:49.


#2428
777r777

777r777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.02.2005
Nu caut neaparat un echipament " profesional " .
Asa cum am specificat va fi folosit la mici proiecte de uz personal .
Cea mai buna varianta in bugetul propus care ar fi .... ?
Multumesc !

Edited by 777r777, 24 November 2015 - 14:27.


#2429
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

 bbogdanmircea, on 24 noiembrie 2015 - 13:18, said:

Sper sa faca un moderator curatenie cu ultimele certuri .
Eu nu vreau decat sa iau o masca buna cu bani nu f multi ...

Iara noi (ma rog unii) ti-am spus ca nu exista asa ceva, si ieftin si bun, adica Mercedes ieftin nu o sa vezi nici "second", daca vrei Trabant e ok sint banii tai si ai primt recomandari (sau nu?) si pentru aceasta categorie sau altfel ia "orice" si ne povestesti si noua daca esti multumit sau nu, spun "orice" pentru ca nu prea o sa gasesti recomandari/indicatii pentru lucruri aparute peste noapte, eu in continuare recomand marci consacrate care au si masti "ieftine" dar nu in banii pe care esti dispus sa-i platesti.
E parerea mea in urma a ceva ani de lucru "cit de cit" in domeniu dupa ce am vazut destule masti, nu doar una, si de care (parere) e fiecare liber sa tina cont sau nu....

La fel si despre aparate, sint "mincat" de panzere, hercule, straus, gysmi si cite si mai cite "no name" (nu am spus chinezarii) de te minunezi de unde apar atitea nume brusc si peste noapte, cum sa spun ca sint bune cind vin la reparat pe capete si le dai inapoi tot asa deoarece nu ai cum sa le repari, ma rog in acest caz e simplu, cumperi altul......

Dar la fel o opinie "de bine" o poate avea si altcineva care are unul din aparatele de mai sus "sau oricare" si spune ca e multumit de el, ce pot spune? ca minte? nu, e parerea lui "si gata", eu pe a mea de asemenea am spus-o....

Edited by NickRvl, 24 November 2015 - 16:02.


#2430
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Deci care ar fi pretul minim la care sa gasesc o masca sa nu puna in pericol vederea si sa-si faca treaba fara prea multe SFuri ?
Sa inteleg ca fara 300 ron nu se gaseste nimic pe piata ?
Ma asteptam sa primesc macar niste indicatii pentru linkurile pe care le-am postat eu, sau macar niste indicatii ce firme sau tipuri sa caut daca
nu mai mult . Sa inteleg ca acei 100 de oameni care au dat review pozitiv la masca de 30 de euro de pe amazon nu o folosesc ?
Ca in orice domeniu, probabil ca exista oferte pentru toate pretentiile si gusturile, dar chiar sa nu existe nimic care sa faca treaba si la un pret mai rezonabil ?

http://www.amazon.de...6686190-3817002

Un review obiectiv la acest Einhell din specificatii si poze poate sa faca cineva ?

Edited by bbogdanmircea, 24 November 2015 - 16:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate