Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Proiecte instalatii electrice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#145
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcurentarul, on 20 martie 2019 - 21:16, said:

Routerul cu AC-ul pe o siguranta de 16A de exemplu. Vorbesc din ce vad pe santiere: s-a incalzit si a crapat trafo de la router. Apoi, a inceput sa se topeasca. In priza. Ac-ul, continua sa functioneze. Siguranta nu reactiona la nimic.  Din pacate, pentru proprietar, deasupra prizei routerului era un fel de perdeluta. Ce a urmat este logic de ghicit.
Faptul ca era de 16 A e mai putin relevant in acest context,putea sa fie si de 6A bine de stiut ar fi ce parametri de scurt-circuit avea  ca de protectie la curenti de defect sau reziduali nici vorba.
Sa-ti dau un exemplu de prostie crasa a unor berbeci faiantari,rigipsari la o casa din lemn.
Datorita faptului ca umiditatea era foarte mare in casa si era o luna de iarna proprietara a inchiriat dezumidificatoare in putere totala de 20 kw ,in fiecare incapere a fost montata o priza special pt a fi conectat cate un dezumidificator,precizare facuta si de mine si de proprietara.
A doua zi ma suna femeia disperata ca s-a topit un cablu ,etc,samd  saraca nu mai stia de ea,ce mai am fugit repede sa vad ce s-a intamplat.
Ca sa nu o mai lungesc aia au scos dezumidificatorul din priza au bagat un prelungitor din ala pt casetofoane,pocnitoare,si in el au bagat dezumidificatorul si casetofonul ca nu puteau sa stea fara muzica,la orele 16 ei au plecat dezumidificatorul a functionat non stop pocnitoarea aia de cablu s-a topit pana cand a facut scurt circuit si disj diferential  a oprit alimentarea ,astfel nenorocirea a fost evitata.
A fost o lectie pentru ea ca trebuie sa nu lase pe oricine sa faca ce vrea,pe de alta parte a constatat ca dezumidificatoarele( 20kw) au functionat nonstop o saptamana fara ca instalatia sa fie afectata si fara sa apara probleme.

Am mai pus filmuletul asta care este elocvent despre  cum se comporta o instalatie electrica daca nu ai protectiile adecvate,esti inundat iar banalele disjunctoare nu intrerup tensiunea....

Attached Files

  • Attached File  ex.mp4   563.48K   52 downloads

Edited by anaki, 21 March 2019 - 18:40.


#146
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Buna ziua,

As avea si eu o intrebare: Ce softuri folositi pentru proiectarea instalatiilor? Am vazut prin Archicad, Revit, Autocad module de proiectare instalatii electrice, dar nu am vazut sa poata scoate o schema monofilara de ex. Am mai vazut ProfiCAD, SEE Electrical etc, dar mi-ar placea sa aflu mai multe de la cineva care le utilizeaza in practica.

#147
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Incep prin a spune ca depinde ce vrei si cat vrei sa faci. Daca lucrezi zi de zi in bransa, merita sa iti faci timp pentru asa ceva. Incepi cu clasica hartie si creion si apoi, treci la pc. Personal, din 2001, folosesc pc-ul pentru desenarea locuintelor si diverse softuri de-a lungul anilor pentru partea electrica. Mi-ar fi foarte greu sa mai desenez doar pe o bucata de hartie, sa fac o poza la acea schita si apoi sa innebunesc cautand-o.

Pentru desenat locuintele, acolo unde nu exista proiect, folosesc Chief architect sau DraftSight 2018. Chief-ul este in 3D, are optiunea "glass house" si poti "vedea " pe unde o sa treaca componentele instalatiei. Drafsight are tot ce exista n Autocad ptr 2D. Exportul sau salvarea fisierelor se face in format Autocad 3013.

Pentru partea de tablouri, folosesc "1-2-3 Schema" de la Hager. Foarte intuitiv. Alegi tipul tabloului, alegi componentele, etc. Scoate chemele, iti arata in functie de tablou ce si cum se intampla, etc. Daca esti conectat la net, ai si preturile dar sunt in euro.

Pentru partea de instalatie propriu zisa, am incercat diverse variante. In "Drafsight", am facut o biblioteca personala de simboluri si le pot pune direct pe schita imobilului.  In "Chief Architect", exista instalatia electrica si poti sa alegi varianta automata. au varianta manuala.  Din pacate, trebuie sa modifici apoi mult deoarece este dupa standard american. Am mai incercat

Nu am reusit sa fac necesarul de materiale cat mai aproape  de realitate. in vreun soft folosit de mine. Din pacate, inca ma mai lupt cu chestia asta. Inca mai invat zi de zi.

#148
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Desi am terminat Ingineria Electrica, nu lucrez in bransa, dar mai fac ocazional instalatii electrice. Momentan am instalat SEE Electrical si pare interesant. O sa mai incerc si altele sa vad care imi place.

Edited by nightmare392, 30 March 2019 - 23:27.


#149
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Folositi  programe cu licenta.

Edited by anaki, 31 March 2019 - 09:03.


#150
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
SEE Electrical are varianta trial de 30 de zile si daca imi place il cumpar.

#151
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
"1-2-3 Schema" de la Hager si DraftSight 2018  sunt free. Al doilea necesita inregistrare. dar atat. Si are cam tot ce gasesti in Autocad. Si binenteles, nu costa.

#152
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Numai ca esti obligat sa folosesti componente Hager. Daca eu vreau sa folosesc Eaton... nu se mai potriveste...

#153
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Nu neaparat. Este bun deoarece iti scoate partea de tablou in totalitate si in acelasi timp ai posibilitatea de a vizualiza componentele "montate" fara sa le ai deja.

#154
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu am avut Rapsody de la Schneider dar nu mi-a placut ca ma obliga sa pun si post trafo la fel si Simaris de la Siemens

Edited by GeorgeTrisina, 01 April 2019 - 07:51.


#155
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Proficadul este  foarte bun si complex.

#156
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu folosesc BrickCAD V18 pentru instalatii. Ce-mi place la el ca pot face randari in 3D ale jgheaburilor de cablu sau a tubulaturilor de ventilatie. M-a costat 600 euro dar merita.

#157
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007

View Postanaki, on 01 aprilie 2019 - 09:37, said:

Proficadul este  foarte bun si complex.

Din cate vad e cam la jumatate de pret fata de SEE Electrical. O sa iau un trial sa vad cum e. Multumesc pentru sugestie

#158
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Salut

Am primit un proiect de intalatii electrice pentru o casa, si as dori si parerea voastra.
Este realizat ok? Ceva ce nu e bine, sau lipseste ceva?

multumesc anticipat

Attached Files



#159
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Mda,cand vad asa ceva un cantec vesel sa cantam zic....Posted Image
Nici nu stiu cu ce sa incep,cu faptul ca coloana de la bmpt la tablou este CuFy (?)5x2,5 mm(p) pentru  o putere de 15,23kw,ca tensiunea de linie este 380 V in proiect si nu 400V cum ar trebui,de unde si calculele aiurea,ca notatiile sunt aiurea ,puterile consumatorilor in vA .....
in concluzie nu este facut de un proiectant sau de cineva avizat ,deci mai departe nu ma uit.

#160
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Cineva si-a dat silinta dar a zbarcit-o pe la mijloc.

#161
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postwizake, on 04 aprilie 2019 - 16:10, said:

Salut

Am primit un proiect de intalatii electrice pentru o casa, si as dori si parerea voastra.
Este realizat ok? Ceva ce nu e bine, sau lipseste ceva?

multumesc anticipat
Tot nu pot sa-mi dau seama de ce pe generala tabloului a pus 300mA??? ca nu stiu daca ajuta la ceva. Valoarea asta se pune in BMP nicicum in TG care totusi nu-i vad rostul, chiar daca vrea si selectivitate putea sa puna de 100mA, asa... o sa-ti sara amandoua si din casa si din BMP ca sa nu mai spun despre sectiunea coloanei... in fine, ai doua posibilitati: ori ii dai cu proiectul in cap si-i zici sa refaca dimensionarea, ori te duci la altcineva. Oricum e un proiect de toata jena... DISLIKE!!!

View Postcurentarul, on 04 aprilie 2019 - 22:31, said:

Cineva si-a dat silinta dar a zbarcit-o pe la mijloc.
Daca asta numesti silinta.... eu cred ca ai vrut sa scrii ca cineva si dat interesul pt o bataie de joc....

Edited by GeorgeTrisina, 05 April 2019 - 08:47.


#162
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
multumesc de "review". proiectul e facut pentru cealalta jumatate a duplexului, pentru celalalt proprietar. Ma gandeam sa apelez si eu la el sa imi faca si mie, pentru cealalta jumatate.
Dar din ce spuneti voi, mai bine caut pe altcineva.

Daca aveti vreo recomandare pt Iasi, dati-mi un PM.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate