Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Teapa okazii

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
ax3ll

ax3ll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.03.2009
am gasit o placa de sunet ieftina pe okazii,vanzatorul nu avea califcative dar nu m-am gandit la asta,am zis care cum sa mi se intample,si asa m-am trezit cu o placa de sunet defecta si fara bani :( el e din cluj eu din constanta..mai pot face ceva?

#2
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Reclamatie la Okazii in primul rand si dupa aia la politie.E mai mult de munca,dar iti recuperezi banii odata si odata.

#3
lotzi

lotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.09.2009

 ax3ll, on 12th December 2010, 12:01, said:

am gasit o placa de sunet ieftina pe okazii,vanzatorul nu avea califcative dar nu m-am gandit la asta,am zis care cum sa mi se intample,si asa m-am trezit cu o placa de sunet defecta si fara bani :( el e din cluj eu din constanta..mai pot face ceva?


NU

pune-i cruce !

#4
balonash

balonash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 05.02.2009
Dacă tot zici că e ieftină, consideră că ai plătit pentru o lecţie de viaţă importantă un preţ mic.

#5
alyn_01

alyn_01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 31.08.2007
Sa-i dai calificativ negativ, asta mai poti face.

#6
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
nu te'ai intrebat si tu de ce e asa de ieftina? -_-
mai ales in cazurile astea, intrebi de ce o vinde...daca da un raspuns idiot, e logic ca are o problema produsul respectiv :-@

#7
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009
Cat a fost halatu'?

Edited by lucio16, 12 December 2010 - 12:22.


#8
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009
Ai platit ramburs la ea ?

Intrebare : de cat timp ai ridicat coletul de la posta ?

#9
ax3ll

ax3ll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.03.2009
a fost trimis prin fan courier,ramburs,ieri l-am ridicat, a costat 80 lei..
ma gandesc ca nu prea am ce-i face,el poate sa zica mi-a trimis-o buna,si politia...

#10
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
vezi poate o poti repara fara sa te coste cat ar costa una noua...zic si eu..

#11
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 ax3ll, on 12th December 2010, 12:39, said:

a fost trimis prin fan courier,ramburs,ieri l-am ridicat, a costat 80 lei..
ma gandesc ca nu prea am ce-i face,el poate sa zica mi-a trimis-o buna,si politia...

Totusi, du-te la politie, nu ai nimic de pierdut.

Insasi ideea ca se trezeste la usa cu politia, nu e chiar placuta, decat daca e vreun dobitoc.

Si ia legatura cu astia de pe site. Spune-le ce s-a intamplat. Poate ii suspenda contul, pt ca sa nu mai insele pe altii.

Oricum, eu cred ca trebuia sa ceri cat mai multe detalii, inainte sa cumperi.

Eu mi-am luat teapa cu un tel samsung D 880, in 2 sapt s-a stricat banda, e aproape un an de cand e un simplu obiect de mobilier in biblioteca. 350 lei am pierdut si de atunci, mi-a ajuns. Cer cat mai multe detalii, inainte sa cumpar ceva.

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Legal nu poti sa-i faci nimic, chiar daca depui plangerev la politie, e timp pierdut penbtru tine, el va sustine ca placa era buna si tu ai stricat-o cand ai montat-o, poti sa-i dai calificativ negativ dar iti va da si el.
Trebuie sa ai o maaaare doza de curaj si o maaaare nepasare fata de banii tai munciti sa cumperi ceva electronica pe nevazute de la particulari si fara nici o garantie.

#13
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 Remicade, on 12th December 2010, 13:09, said:

Legal nu poti sa-i faci nimic, chiar daca depui plangerev la politie, e timp pierdut penbtru tine, el va sustine ca placa era buna si tu ai stricat-o cand ai montat-o, poti sa-i dai calificativ negativ dar iti va da si el.
Trebuie sa ai o maaaare doza de curaj si o maaaare nepasare fata de banii tai munciti sa cumperi ceva electronica pe nevazute de la particulari si fara nici o garantie.

Unii sunt seriosi.

#14
silviugabor

silviugabor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 08.03.2007
Nu ai ce sa mai faci...
Ai apelat la Fan Courier fara sa verifici coletul? La posta romana mai zic si eu, dar sa-ti iei teapa prin curierat rapid... Cere intotdeauna sa scrie pe colet "se poate verifica la destinatie" si asigura-te ca e buna. Fa o reclamatie celor de pe okazii si spune-ne si noua userul. Numai bine!

#15
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
NU AI CE SA II FACI

1. Cei de la firma de curierat ti-au livrat un colet, ei nu au nici o treaba cu continutul.
2. Politia nu poate face nimic. Cunosc cazuri de inselaciune si chiar furt in care politia nu a putut face nimic pentru ca nu au existat dovezi. Tu nu poti sa dovedesti in nici un fel ca placa aia a fost defecta cand ai primit-o tu, cel care ti-a vandut-o poate spune ca era ok, si ca ai stricat-o tu. Politia nu va misca un deget in acest caz.
3. Poti sa ii dai un calificativ negativ pe okazii si gata.

#16
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009
99,9999% Din ce se vinde pe okazii.ro sunt tepe. in mare parte cei care vand sunt acoperiti de proprietari okazii.ro.

Pe ei ii dor la 3 metri in fata sculi ca tu ai luat teapa.( lor sa le meraga bine)

Politia se ocupa de protejarea mafiotilor,,,,, Politia ofera siguranta si incredere mafiotilor si camatarilor.


Protectia consumatorului in proportie de 99,9999% sunt platiti sa nu ia in seama plangerile care provin de la pagubiti.

RESEMNEAZATE! AI PIERDUT bani

#17
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

 ady1981, on 12th December 2010, 20:10, said:

99,9999% Din ce se vinde pe okazii.ro sunt tepe. in mare parte cei care vand sunt acoperiti de proprietari okazii.ro.

Pe ei ii dor la 3 metri in fata sculi ca tu ai luat teapa.( lor sa le meraga bine)

Politia se ocupa de protejarea mafiotilor,,,,, Politia ofera siguranta si incredere mafiotilor si camatarilor.


Protectia consumatorului in proportie de 99,9999% sunt platiti sa nu ia in seama plangerile care provin de la pagubiti.

RESEMNEAZATE! AI PIERDUT bani

Off topic:
Eu nu m-am apucat sa fac statistici cu cate tepe sunt date pe okazii.ro,  insa mie pana acum nu mi s-a intamplat si am luat de acolo vreo 5 chestii in cativa ani. E drept ca tot timpul m-am intalnit cu vanzatorul si am vazut ce iau.
Ba o data chiar mi s-a intamplat ca incercand sa iau un cap de imprimare, i-am zis inainte ca nu stiu daca nu cumva imprimanta mea e cea  care a crapat, sau capul de imprimare iar el ( de fapt era o ea ) a fost de acord sa fac proba si daca merge il iau , daca nu ... il dau inapoi. Pana la urma i l-am dat inapoi. Concluzia este ca nu toate sunt tepe dar cum stim prea bine, suferim de "boala cercetatorilor britanici" care fac statistici instantaneu suprapusa cu pesimismul mioritic si asa ne dau procente de genul 99,99% generalizand cateva experiente negative avute.

On topic: sunt de acord ca implicarea politiei are sanse extrem de mici sa te ajute din urmatoarele motive: de lipsa de probe ca ar fi fost defecta + valoarea destul de mica a pagubei.
In concluzie ramane contactul direct cu vanzatorul ( ca banuiesc ca mai ai datele lui de contact ) , dar chiar si asa poti ajunge in situatia in care sa-ti ceara sa ii trimiti inapoi placa video si dupa aia sa-ti returneze banii. Iar in cazul asta iti asumi riscul sa ramai si fara placa ... si cu banii luati, unde mai pus cheltuielile de transport. Asa ca ar fi bine sa te mai gandesti o data daca ai merge pe varianta asta.

Iar in legatura cu site-ul ... ei pot in cel mai bun caz pentru tine sa-i blocheze contul ca doar nu te astepti sa te despagubeasca ei. Partea proasta e ca stii si tu cat de usor e sa-ti deschizi alt cont la ei ... asa ca probabil omul o sa se "zvarcoleasca de durere " daca o sa i se inchida contul , mai ales daca are putine calificative.

Departe de mine gandul sa te indemn la resemnare  :nonobad: , ba dimpotriva normal ar fi sa actionezi intr-un fel pe care il alegi tu, insa e bine sa stii la ce rezultate te poti astepta.

Partea buna a lucrurilor e ca ai invatat ceva din tarasenia asta. ( Sper  :confuzzled:  )

P.S. subscriu la ideea cu dat id-ul individului si aici pe softpedia, ca poate poate s-or mai gasi si alti clienti care sa se gandeasca de doua ori daca au ocazia sa intre in combinatie cu el. - asta daca nu cumva o contraveni regulamentului de aici, ca mi-e lene sa-l citesc. :rolleyes:

Edited by crstn, 12 December 2010 - 22:26.


#18
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
nu e adevarat...eu pana acum am facut vreo 10 tranzactii pe okazii si n'a fost nici una teapa...:P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate