Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Numerotare pistoane Matiz

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
gabytzu29

gabytzu29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 24.03.2009

 SINEKT, on 13th December 2010, 12:31, said:

Risc ceva daca totusi e jocul un pic mai mare decat ar trebui ? Motorul functioneaza chiar frumos, nu se simte ca ar fi ceva in neregula, parca merge chiar o idee mai bine. :P
Jocul termic ptr evac este 0.32+/- 0.02mm ceea ce inseamna ca poti sa o faci 0.3 sau 0.34 aceasi chestie si ptr adm unde este 0.15 +/- 0.02mm .
eu am reglat acum 5-6k jocul cf cu ce zice manualul si nu am intampinat nici o probl-motorul toarce mult mai bine ca inainte.
Nu cred ca faci bine daca reduci dist mai ales pe evac unde solicitarea termica a supapelor este maxima.

#20
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Regleaza jocul cat trebuie, cat scrie in carte, nu cat crezi tu ca e ok. Altfel, daca tot crezi ca tu esti mai inspirat decat cei care au scris manualul ala nu mai cauta aliati pe forum, mergi pe mana ta si daca o sa se intample ceva o sa stii cine e de vina.
Eu am reglat pe admisie la 0.15 si pe evacuare la 0.32(sa intre lera de 0.30 insa sa nu intre de nici o culoare cea de 0.35).
Parte din tacaneala motorului vine de la injectoare.

Edited by closchkutza, 13 December 2010 - 18:04.


#21
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Eu de 0.35 nu am, doar 0.3 si 0.4. Pentru 0.3 am reglat insa la fel ca la admisie, sa frece un pic, nu sa fie libera. Nu stiu cat de bine o fi, am reglat si eu cu ce am avut. Nu stiu daca se simt acei 0.02 chiar atat de mult. Intrebarea mea mare insa, e alta: am gasit toate jocurile de evacuare mai mici de 0.3 (nu intra deloc lera de 0.3). O fi doar o coincidenta ?  :rolleyes:

Edited by SINEKT, 13 December 2010 - 20:49.


#22
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
La regim termic normal, jocurile alea se micsoreaza pana la zero. Daca tu le faci mai mici la rece, la cald poti avea sanse sa nu etanseze complet si sa scape gaze pe la evacuare. Ceea ce va duce eventual la arderea supapelor.
Daca faci jocurile mai mari decat cele necesare, supapa nu se mai deschide complet, ai frecari mai mari pe evacuare si ceva din gazele arse ar ramane in piston. Cat de mult depinde si de reglajul admisiei datorita cross-baleiajului pe durata cand ambele supape sunt deschise simultan. Mai putin grav decat in cazul anterior.
Eu as merge mai degraba (la evacuare) pe distante mai mari decat mai mici, dar tu faci cum vrei, evident...

PS: O alta varianta este ca lera ta este decalibrata :)

Edited by SuperDuper, 14 December 2010 - 04:40.


#23
gabytzu29

gabytzu29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 24.03.2009

 SINEKT, on 13th December 2010, 21:48, said:

: am gasit toate jocurile de evacuare mai mici de 0.3 (nu intra deloc lera de 0.3). O fi doar o coincidenta ?  :rolleyes:
de la caz la caz-uite ca la mine de ex jocurile pe evac erau mult mai mari-0.4 cred- pe cand cele pe adm erau cat de cat aproape de val de 0.15.De aceea am insistat pe evac pentru ca am impresia ca se deregleaza mult mai repede in parcurs dat regimului termic ridicat al supapelor respective si nu degeaba spune manualul ce spune vizavi de jocuri si perioada de reglare-am mai rec si altora reglajul la 60k si au spus ca parca au alt motor.

#24
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Intr-adevar si mie mi se pare ca merge motorul mult mai bine.  :proud:

#25
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009

 raduupri, on 12th December 2010, 13:31, said:

La matizul cu delco, pe capacul acestuia, sunt numerotate fisele. Fisa 1 corespunde bujiei de langa distributie, eu dupa asta m-am ghidat.
Asta e tabelul de care spunea @SINEKT:
Image.jpg
in poza asta distributia e in stanga si tachetul la care se lucreaza e cel din dreapta .fix la poza asta ma refeream si io mai devreme.am si io manualul asta dar nu stiu cum sa pun cate o poza pe net

Edited by calinjack, 14 December 2010 - 21:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate