Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Google Sandbox: Confirmat!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Saptamana trecuta la Search Engines Strategies din San Jose, CA, unii ingineri de la Google au confirmat existenta Google Sandbox, o modalitate de a preveni website-urile de a se clasa in primele rezultate ale cautarilor folosind Google.

Sandbox-ul (desi nu a fost numit chiar asa de ingineri), dureaza de la 6 luni pana la un an, timp in care Google analizeaza continutul site-ului, ce oameni intra pe site, cine are link-uri catre site-ul respectiv, etc.

Articolul complet este in engleza, il puteti citi aici: http://weasel.iconme...le-sandbox-fact

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

Quote

During this time, Google will analyze what people will visit the site, who links to the site, etc.
Cum poate stii Google cine viziteaza un site?

#3
ciorbadeburta

ciorbadeburta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 17.09.2004

don_dannielo, on Aug 17 2005, 15:18, said:

Cum poate stii Google cine viziteaza un site?

<{POST_SNAPBACK}>


probabil se refera la tara din care acceseaza

#4
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004

don_dannielo, on Aug 17 2005, 15:18, said:

Cum poate stii Google cine viziteaza un site?

<{POST_SNAPBACK}>


Cum sa nu stie?
Uite: mergi la http://www.google.co...q=weasel's blog
Si vezi link-ul catre blogul meu: http://www.google.co...dia.ro/&e=10342 -> Nu este link direct (de genul http://weasel.iconmedia.ro), cum poate sa iti apara tie in statusbar la browser, ci trece pe la google, care inregistreaza cautarea si faptul ca tu ai venit la mine pe blog, si apoi te trimite la rezultat.

Deci stie.  ;)

Edited by WeaselMan, 17 August 2005 - 15:25.


#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Am priceput. E vorba de cine-ti acceseaza site-ul din rezultatele de cautare de la google, nu in general, direct.

#6
menelaos

menelaos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 28.12.2002

don_dannielo, on Aug 17 2005, 15:18, said:

Cum poate stii Google cine viziteaza un site?

<{POST_SNAPBACK}>


Doar nu crezi ca avand nspe mii de useri cu google toolbar instalat ar fi fraieri sa nu urmareasca obiceiurile de navigatie ale acestora, pe langa ce s-a spus mai sus.

#7
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.12.2004
Stiu o metoda prin care iesi din sandbox in 24 de ore. Pentru mine a functionat. Google mi-a indexat site-ul in 3 zile cu domeniu nou-nout :)

Cumperi un link pe un site cu PR6 sau 7. Daca e PR7 in 24 de ore ajunge Google la tine si te baga in rezultate (timid la inceput, dar IESI din sandbox).

Daca e PR6 dureaza cateva zile, dar totusi merge.  :naughty:

#8
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004

mgh, on Aug 23 2005, 20:17, said:

Stiu o metoda prin care iesi din sandbox in 24 de ore. Pentru mine a functionat. Google mi-a indexat site-ul in 3 zile cu domeniu nou-nout :)

Cumperi un link pe un site cu PR6 sau 7. Daca e PR7 in 24 de ore ajunge Google la tine si te baga in rezultate (timid la inceput, dar IESI din sandbox).

Daca e PR6 dureaza cateva zile, dar totusi merge.  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>


Daca citesti mai bine, vei intelege ca nu toate site-urile intra in sandbox  :nonobad: ci exista anumite filtre care determina daca site-ul va fi sau nu in sandbox; in principal optimizarea suplimentara a continutului (over-optimization) pentru motoarele de cautare te va tine in sandbox.

Poti sa ai tu o gramada de link-uri de la site-uri cu PR ridicat, degeaba. Daca nu ai continutul cum il vrea Google, ramai jos... jos... jos  :deadtongue:

#9
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.12.2004
ORICE site nou sta in sandbox la inceput. Parerea mea e ca "filtrul" ala care declanseaza asta nu e optimizarea ci cine e "taticul site-ului". Daca site-ul nou primeste "recomandari" (=linkuri) de la parinti buni iese rapid.

Probabil mai conteaza si cate alte site-uri au continut asemanator. Daca e un site de nisa e posibil sa iasa mai repede. Dar daca concurezi pe un termen foarte cautat o sa stai mult si bine sa te joci prin nisip. Si cand iesi de acolo iti indexeaza 5% din pagini.

Ca test eu zic sa iei un domeniu nou, sa pui un site pe el (optimizat cum vrei tu) si sa-mi spui si mie in cat timp apari in google cu toate paginile indexate, fara sa ai linkuri de la site-uri cu PR mare.

Spor la treaba si ne mai auzim prin noiembrie ;)

PS: si cand o sa ai si PR o sa fie zapada afara (pe topite)  :coolspeak:

#10
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Se pare ca ai informatii "din interior", din moment ce inginerii de la Google au spus altceva. Iar chestia cu ORICE... eu zic sa nu mai fi asa de sigur.

Eu mi-am lansat blog-ul weasel's blog acum vreo 2 saptamani si ceva; Google l-a indexat in vreo 3-4 zile, cu 2 link-uri PR5 si mai multe PR4 si mai jos. De atunci am stat numai sus pentru weasel's blog si weasel blog (504,000 rezultate), dar intr-adevar cu cateva mii de link-uri cu weasel's blog in anchor. Blogul l-am updatat zilnic, dar nu e optimizat on-page mai deloc pentru nimic.

Spre comparatie alte site-uri la care am mai lucrat, dar optimizate on-page destul de binisor, se afla de cateva luni bune in sandbox, si tot cu cateva mii, chiar zeci de mii de IBL-uri.

Asa ca de acum inainte: fuck on-page optimization!  :peacefingers:

#11
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.12.2004
blog-urile sunt printre site-urile indexate cel mai rapid de google.

#12
WeaselMan

WeaselMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 29.01.2004
Pai si ce legatura are asta cu faptul ca tu spuneai ca iti trebuie site-uri cu PR ridicat cu link catre tine ca sa iesi din sandbox? Am site in sandbox pe la care umbla google de cateva zeci de ori pe zi.

#13
andreescu

andreescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.10.2005
salut!
hmm... si cum exact iti poti da seama ca esti in Sandbox?
10x!

#14
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
O intrebare si doua anecdote, din experienta proprie.

Intrebarea (care tine de logica): pot si eu sa aflu cum va sti Google sa analizeze "traficul" unui site aflat pe pozitia 444 care, tocmai din cauza asta, nu are trafic?

Anecdotele: Prima: apropo de "inginerii" Google. Am cunoscut deunazi (acum vreo 3 saptamani) un asemenea inginer (american) care zicea ca a lucrat la Google si habar n-avea ce face cautarea "allinanchor:". Google are mii de angajati. Ce ma face pe mine sa cred ca tipul care a lansat vorba nu e un "ambasador" ca in bancul cu tacsu lu' Bula, care era "ambasador" fiindca lucra ca portar la Hotel Ambasador?

A doua: in urma cu cateva zile, am facut o analiza pentru un site (american, tematica de limba engleza) care statea chipurile la fund din cauza "sandboxului". O simpla analiza i-a aratat clientului ca paginile sufereau pur si simplu de over-optimizare - spamare la greu, cu termenul-cheie aparand de vreo 10 ori in titlul fiecarei pagini - iar campania de backlinks erau o porcarie: "firma" de SEO genera query-uri targetizate pe numele site-ului pe diverse site-uri care foloseau Google ca motor de cautare, apoi crea legaturi catre paginile de rezultate (care contineau, chipurile, un backlink catre site). Au adunat asa vreo 300 de linkuri, dar nici macar o pagina nu era indexata in Google.

Un filtru pe baza varstei site-urilor se stie ca exista, dar din mitul "Sandbox"-ului, 90% sunt convins ca e rumoare creata de incompetenti pentru a-si putea jecmani clientii cat mai multa vreme.

Edited by kevinro, 06 November 2005 - 11:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate