Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Battle: Los Angeles (2011)

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Un SF de 2 bani. Jenant.

#38
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
Maine o sa vad si eu filmul si va voi da un review personal.
Stati aproape! :naughty:

#39
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
Am vazut azi filmul si pot sa spun ca in mare parte mi-a placut :inlove:
Inceputul filmului a fost de-a dreptul demential, n-as fi ghicit in veci ca ar incepe cu melodia lui 2Pac-California Love, fireste, orice inceput de film este calm, discutii intre soldati, viata militara a fost mereu una plina de peripetii. Mi-a mai placut faptul ca niciodata nu se lasa soldatii in drum, chiar daca ar fi grav raniti, asa cum fusese negrul acela ars pe fata.

Atmosfera a fost ca in green zone si in acel film cu nebunul care era specializat in dezamorsat bombe, de cele mai multe ori fara protectie, ii uit numele.., dar oricum, o atmosfera de razboi, tipic militara. ca dovada, sunt multe replici, comenzi etc pe care eu nu prea le-am inteles, cine a fost prin armata si nu doar sa faca un stagiu militar, a inteles mai bine cum se desfasoara actiunea ("1 click away" de exemplu, laserul acela care nu am inteles cum functiona si pe ce principiu).
mi-a mai placut si replica staff sgt "am luat deja pranzul" :lol: , dar si cand a fost urmat de camarazi cand a coborat din elicopter.

Desigur, au fost si pasaje respectiv lucruri care mi-au trezit multe semne de intrebare:
In primul rand, eu stiam ca elicopterele se inchid ermetic, sau cel putin nu au o gaura in spate, cu o portita ridicata.
Apoi, actingul cam lasa de dorit, mai ales cu acea petrecere intre militari in care au asistat si fetele acelea, mai mult ca sigur civile. (?!)
Ideea sa trimiti un asa puștan, nu are legatura cu starea lui sexuala, dar pentru dumnezeu, nu puteai sa il pui sa stea la un birou?! trebuia sa fie repartizat pe ceva cu arma?!
Nu stau sa ma gandesc cum de foloseau apa ca sa supravietuiasca extraterestrii, dar stim bine ca apa nu e doar apa , e H indice 2 O, aceste substante combinate cu altele si in diferite procese sunt folosite pentru navetele spatiale actuale, ma rog, alti oameni documentati stiu mai bine. Insa, extraterestrii foloseau gloante ?!?!?! am inteles ca avem la comun apa, ca supravietuire, dar chiar si gloantele ca armament?! cam neinspirati, eu ma asteptam la lasere, la bombe venite din spatiu direct pe orase, nimic sa le opreasca!! in schimb, au plasat in pamant un centru de comanda. Cum l-au ansamblat? ca doar nu a venit deja gata, s-a facut mic si apoi s-a facut la loc in acel canal, totul parea pavat la suprafata, sigur l-au facut in pamant, dar mi-e greu sa cred ca atat de rapid.
Apoi, comunicarea: daca extraterestrii puteau detecta undele radio, le puteau localiza, de ce nu au comunicat cu oamenii intr-o anumita limba, n-as crede ca erau fara voce, corpurile lor erau si organice, nu doar robotizate.
Nu prea am inteles cum au aflat de acel centru de comanda, staff sgt se uita jos din elicopter si a zis ca vrea sa coboare dar de unde stia ca in acea zona era centrul? Acel centru controla toate navetele de peste tot ? sau doar o anumita zona :-?...
Daca ar fi fost un film mai.. realist, cred ca nimic nu ar fi oprit acele nave extraterestre, sa fim seriosi, ma mir cum de mai existau acele lansatoare de rachete, dar de unde venisera rachetele? si cum de a fost receptionat atat de rapid mesajul, era acel cod pe care il avea bruneta? era prioritate?
Dar tarile ca Rusia, China, Germania, ele ce faceau? de ce ne arata doar ce fac americanii si 2-3 secunde de imagini din berlin? trebuie aratat tot!!

In final, pot spune ca e un film foarte bun, ii acord nota 8. :bouncey:

#40
bosni17

bosni17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 02.08.2007
Am vazut si eu filmul acu ceva vreme in urma si pot spune ca nu m-a impresionat aproape deloc. Misto fazele cu impuscaturi ascultate pe volum ridicat la un sistem performant, in rest cam atat. Si pe mine m-a intrigat rau de tot faptul ca si-au facut aia ditamai cartierul general in canalizarea respectiva si la suprafata erau blocurile si casele de cand era lupu' catel. Tras de par la greu, sa nu mai zic de cei care joaca in acest film... nu prea au ei mare tangenta cu actoria. Cel mai tare a fost momentul lacrimogen cand sergentul ii tine prelegerea fratelui decedatului si-i insiruie x nume de soldati morti sub comanda lui si soldatul l-a iertat instantaneu. Merita o medalie ca a tinut minte atatea nume :) Per total i-as da un 6 ca mi-a placut zgomotul.

Toate cele bune!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate