Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Variante de emigrare in europa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
zarkiu

zarkiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.12.2010
Daca acum doi ani cineva mi-ar fi spus ca ar trebui sa emigrez cu familia i-as fi spus ca nu este o varianta pentru mine. Afacerile mergeau bine, casa noua se concretiza, copii se faceau mai mari si mai frumosi. Timpul a trecut. Afacerile merg in continuare bine, copii sunt mai mari si mai frumosi si ne-am mutat si in noua casa. E mare, e frumoasa iar atmosfera in familie e grozava. Tocmai faptul ca copii cresc m-au determinat sa incep sa vad lucrurile altfel si sa incep sa ma gandesc mai mult la ei. Sa le ofer cateva decenii (poate secole) de civilizatie  nu e o idee rea nu?  Deja cred, ca daca pot  si nu o fac, sunt egoist fata de proprii copii. Dupa mai multe discutii cu doamna ne-am decis. Vom pleca! Cand? Cred ca peste 4- 5 ani cand fetita o sa treaca la gimnaziu iar baiatul o sa mearga la scoala e momentul potrivit.  Dar unde? Aici e problema. Trebuie sa ne gandim serios. Avem ceva timp. Vreo 2-3 ani ca restul de timp ne ia sa ne asezam cu toate cele necesare. Imi place provincia Salzburg, infrastructura Germana, centrele universitare Elvetiene si Engleze iar clima marii Mediteraneene e pe gustul nostru. Va trebui totusi sa ne decidem intr-o directie.
Aici sper sa ne puteti ajuta voi cu informatii pentru locatii concrete, mai ales cei cu copii si cu joburi bine platite.

Multumim anticipat.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postzarkiu, on 10th December 2010, 00:28, said:

Va trebui totusi sa ne decidem intr-o directie.
Daca nu esti decis nu  prea avem cum sa te ajutam. Fiecare cunoastem situatia din tara unde am emigrat, daca colo sau dincolo e mai rau sau mai bine n-avem cum sa stim.
Cu ce vrei sa te ocupi in tara de adoptie? Tot cu afaceri? Daca da, fixeaza-te pe 2-3 tari care iti convin mai mult si studiaza ce oportunitati (piata, fiscalitate, costuri) pentru afacerea ta sunt acolo...

#3
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Ramai in Romania, tara tuturor posibilitatilor. Eventual poate reusim sa convingem si ceva nemti, vreo 20 de milioane, se emigreze aici......

#4
zarkiu

zarkiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.12.2010
M-am gandit deja ! Candidez la presedentie cu urmatoarea platforma program : "Declararea de razboi Germaniei !" Vom simula atacul cu inglite si prastii si vom putea fi ocupati si condusi ulterior intr-un mod adecvat. Ce ziceti?

Acum revenind la realitate as vrea sa aud pareri despre anumite locatii europene cu care a-ti interactionat in special in ceea ce priveste educatia copiilor, modul de purtare a cetatenilor autohtoni cu emgrantii, socializarea.

Multumesc

View PostBogdan R, on 10th December 2010, 10:08, said:

Daca nu esti decis nu  prea avem cum sa te ajutam. Fiecare cunoastem situatia din tara unde am emigrat, daca colo sau dincolo e mai rau sau mai bine n-avem cum sa stim.
Cu ce vrei sa te ocupi in tara de adoptie? Tot cu afaceri? Daca da, fixeaza-te pe 2-3 tari care iti convin mai mult si studiaza ce oportunitati (piata, fiscalitate, costuri) pentru afacerea ta sunt acolo...

In principiu vreau inca o perioada de timp sa raman cu afacerile in Romania si sa vin la 1-2 saptamani timp de 2-3 zile. Nu ma intereseaza sa dezvolt ceva afara concomitent cu mutarea. Pentru sotie va trebui sa gasim o varianta de job sau bussines in contextul in care specializarea ei este una Juridica. Vom vedea.

#5
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
pe specializare juridica mai greu spre imposibil oriunde veti merge.
poate vreun post la o firma cu filiale in romania ca si consultant pe probleme juridice dar cam asta este nisa. si e foaarte stramta

#6
zarkiu

zarkiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.12.2010
Nu aveti locatii in care v-ati stabilit si de care sa fiti foarte multumiti? Unde siguranta din scoli sa fie foarte buna, iar oamenii sa fie relaxati iar infractionalitatea locala destul de scazuta?
Multumesc

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postzarkiu, on 15th December 2010, 12:30, said:

Nu aveti locatii in care v-ati stabilit si de care sa fiti foarte multumiti? Unde siguranta din scoli sa fie foarte buna, iar oamenii sa fie relaxati iar infractionalitatea locala destul de scazuta?
Multumesc
Eu sunt foarte multumit de locatia mea (Finlanda) insa nu corespunde cerintelor tale (clima mediteraneana, de exemplu).
Plus ca sotia ta ar avea mari greutati sa intre in sistem, mai ales din cauza limbii.
Incearca in Austria sau Germania, parerea mea

Edited by Bogdan R, 18 December 2010 - 21:57.


#8
jazz7787

jazz7787

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.12.2010
Sunt de acord cu Bogdan_R. As tinde totusi catre Austria, pentru ca e MULT mai pitoreasca zona, cu oameni ceva mai calzi si prietenosi, scoli mai slabe(e drept...) dar toata tara e foarte sigura, probabil comparabila cu Islanda, sau alte tari nordice?

+ Sanatate - top 5 mondial
+ Sistem social - top 5 mondial
+ Civilizatie
+ Viena (lasa Salzburg, ce sa munceasca sotia acolo, sau tu?)
+ Drumuri
+ Muntele
- Taxe mari, eu dau 50% din salariu inapoi la stat(e drept, am si totul moka plus un super ajutor de somaj, daca vin belelele peste noi  :wallbash: )
- Birocratie, cerere pentru cerere pentru cerere pentru cerere pentru nush ce tzidula pentru nush ce autorizatie... se cam pierde timp. In schimb, la mia de ghiseuri la care o sa mergi, o sa stai putin. Dar tot o sa fie o mie :)

In rest, sincer nu vad ce ar putea sa mearga prost. Österreich rullz ! :)

P.S. Vezi ca sunt FOARTE tanar. Parerea mea ar putea fi vag diferita de a ta, la fel si asteptarile mele corelate cu conditiile de aici. Dar circumspecta nu cred ca e o problema, nu?

#9
dav1dd

dav1dd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.12.2009

View Postzarkiu, on 15th December 2010, 12:30, said:

Nu aveti locatii in care v-ati stabilit si de care sa fiti foarte multumiti? Unde siguranta din scoli sa fie foarte buna, iar oamenii sa fie relaxati iar infractionalitatea locala destul de scazuta?
Multumesc


HEAVEN - oameni super relaxati, infractionalitate zero, scoli si job-uri bine platite !!!! nu stiu sa aiba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate