Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

placare pereti interior cu polistiren extrudat!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sanica1

sanica1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2010
Am si eu o intrebare catre toti cunoscatorii care mi`ar putea da o mana de ajutor.
Locuiesc intr`o garsoniera, este plasata pe colt, si am mucegai pe toti peretii. Nu imi permit sa izolez pe exterior, de aceea ma gandeam poate pot sa izolez pe interior cu polistiren extrudat!
imi puteti da niste sfaturi, pareri, cum sa fac pentru a fi mai bine. metode de aplicare, sau contra pareri.
va multumesc si astept raspunsuri!!!!!  :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

am uitat sa mentionez, am o fetita mica de 11 luni si chiar am nevoie de sfaturi pentru ca nu stiu cum sa scap de mucegai mai repede! sterg peretii in fiecare zi, dar nu pot da cu solutie mereu, din cauza mirosului.

#2
MACHETTE

MACHETTE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.10.2010
goagle  :P

#3
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010

 MACHETTE, on 9th December 2010, 21:26, said:

goagle  :P
ai ceva probleme cu capul ?

#4
MACHETTE

MACHETTE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.10.2010

 nelubuz, on 9th December 2010, 21:34, said:

ai ceva probleme cu capul ?
Aia e solutie antimucegai pe care am folosito si a dat rezultate. Tu creca esti beat si ai crezut ca e bautura, ia si bea.  :death:

#5
sanica1

sanica1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2010
tot vreau sa stiu parerea despre placarea/izolarea pe interior cu polistiren extrudat!

#6
marius-tm

marius-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.10.2005

 MACHETTE, on 9th December 2010, 21:46, said:

Aia e solutie antimucegai ....

   daca erai mai atent , cerea o "solutie " de izolare pt a nu mai da cu solutii antimucegai din cauza mirosului !    asa ca ...  ;)

#7
MACHETTE

MACHETTE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.10.2010

 marius-tm, on 9th December 2010, 21:51, said:

daca erai mai atent , cerea o "solutie " de izolare pt a nu mai da cu solutii antimucegai din cauza mirosului !    asa ca ...  ;)
ma e buna, nu moare nima de la miros daca da de 2ori cu ea. acuma e alegerea lui.

#8
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 sanica1, on 9th December 2010, 21:48, said:

tot vreau sa stiu parerea despre placarea/izolarea pe interior cu polistiren extrudat!

In principiu nu este o solutie corecta .
De ce ? Pentru ca se va forma in continuare condensul ( cel care provoaca aparitia mucegaiului ) dar de data asta intre polistiren si peretele exterior unde se va putea dezvolta mucegaiul bine-merci .
Nu sunt insa publicate studii ( sau nu am eu cunostiinta despre ele ) privitoare la influentele mucegaiului din spatele polistirenului asupra sanatatii .
In practica se mai foloseste metoda , din cauza imposibilitatii de a face izolatia pe exterior .
Poti incerca , vizual vei scapa de mucegai .
Iti recomand insa sa folosesti un polistiren expandat nu extrudat , ma gandesc ca cel extrudat e , probabil , mai putin permeabil cu sporii de mucegai .

Si , foarte important :
Incearca sa tii umiditatea din casa la un nivel cat mai scazut !

Edited by motanul13, 10 December 2010 - 12:14.


#9
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 motanul13, on 10th December 2010, 12:13, said:

In principiu nu este o solutie corecta .
De ce ? Pentru ca se va forma in continuare condensul ( cel care provoaca aparitia mucegaiului ) dar de data asta intre polistiren si peretele exterior unde se va putea dezvolta mucegaiul bine-merci .
Nu sunt insa publicate studii ( sau nu am eu cunostiinta despre ele ) privitoare la influentele mucegaiului din spatele polistirenului asupra sanatatii .
In practica se mai foloseste metoda , din cauza imposibilitatii de a face izolatia pe exterior .
Poti incerca , vizual vei scapa de mucegai .
Iti recomand insa sa folosesti un polistiren expandat nu extrudat , ma gandesc ca cel extrudat e , probabil , mai putin permeabil cu sporii de mucegai .

Si , foarte important :
Incearca sa tii umiditatea din casa la un nivel cat mai scazut !
nu trebuie sa dai banii pe solutii contra mucegaiului,clorul pentru albit rufe e f bun si are si avantajul ca mirosul dispare repede.
Dupa ce ai dat sa usuci bine peretele cu aeroterma si doar pe urma sa aplici polistirenul.Oricum e solutie mai buna decat daca nu ai izolatie deloc.

#10
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009
Dar asa nu merge ?

Montare profile aluminiu pt rigips, intre profile pus polistiren expandat de 5 grosime aplicat pe perete, dupa care montare placi rigips de 2 sau peste 2 grosime peste polistiren si profile, astfel incat sa izoleze complet. Peste rigips intins plasa de armare si acoperit cu glet alb, cel mai bun e Saten, se gaseste si la pungi de 5 kg. Lasat cel putin 24 ore sa se usuce gletul, dupa care se da a 2-a mana. Dupa alte 24 de ore se slefuieste si se da cu amorsa. Peste alte 24 ore se da cu lavabilul de final.

Daca vrei sa iasa bine, eu iti recomand sa faci intr-un recipient separat niste amorsa in care sa pui si putin din lavabilul pe care vrei sa-l dai, pt ca atunci cand dai lavabilul de final, prinde mai bine. Asa, nu strici nici toata amorsa.

Si un alt lucru important, daca spui ca mereu e mucegai pe perete, cred c-ar trebui sa dai jos toata zugraveala si vopseaua de pe peretele respectiv, inclusiv tencuiala care este afectata de mucegai, si dupa ce ai curatat temeinic peretele si l-ai lasat sa se usuce, atunci poti aplica polistirenul. Altfel, probabil, se va umfla si tot nu va izola corespunzator.

#11
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 BlueSky2009, on 10th December 2010, 15:16, said:

Dar asa nu merge ?

Montare profile aluminiu UNDE AI VAZUT ASA CEVA ? pt rigips, intre profile pus polistiren expandat de 5 grosime aplicat pe perete, dupa care montare placi rigips de 2 sau peste 2 grosime !!!!! PLACA STANDARD DE PERETE ARE 12,5 MM peste polistiren si profile, astfel incat sa izoleze complet. Peste rigips intins plasa de armare NO COMENT !!!si acoperit cu glet alb, cel mai bun e Saten, se gaseste si la pungi de 5 kg. Lasat cel putin 24 ore sa se usuce gletul, dupa care se da a 2-a mana. Dupa alte 24 de ore se slefuieste si se da cu amorsa. Peste alte 24 ore se da cu lavabilul de final.

Daca vrei sa iasa bine, eu iti recomand sa faci intr-un recipient separat niste amorsa in care sa pui si putin din lavabilul pe care vrei sa-l dai, pt ca atunci cand dai lavabilul de final, prinde mai bine. Asa, nu strici nici toata amorsa.

Si un alt lucru important, daca spui ca mereu e mucegai pe perete, cred c-ar trebui sa dai jos toata zugraveala si vopseaua de pe peretele respectiv, inclusiv tencuiala care este afectata de mucegai, si dupa ce ai curatat temeinic peretele si l-ai lasat sa se usuce, O SA SE USUCE LA VARA !!! atunci poti aplica polistirenul. Altfel, probabil, se va umfla si tot nu va izola corespunzator.

Uite dom`le cum se revolutioneaza tehnologia !!!

#12
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Nu prea e bine izolat pe interior. O sa ai punti termice la tavan si pardoseala, la imbinarea cu peretele. Chiar daca acoperi si tavanul si pardoseala tot ramane problema ca umiditatea o sa treaca in spatele polistirenului si o sa fie prinsa acolo, dezvoltandu-se mucegaiul.

E drept ca e in spatele polistirenului si nu se vede si teoretic e greu ca sporii sa treaca prin izolatie inapoi.... totusi depinde de cum e facuta lucrarea, daca o faci singur e probabil mai greu de etansat.

Eu m-as uita la costuri - rigips, rame, bariera de vapori, polistiren, manopera si as verifica daca si cu cat e mai ieftin decat izolarea pe exterior. Poate nu se justifica diferenta, avand in vedere ca izolarea pe exterior e mult superioara.

Altfel camera trebuie bine aerisita sau macar sa ai un dezumidificator care sa traga umezeala din aer. Daca peretele e foarte rece tot se va umezi dar mucegaiu creste mai incet. Nici prea uscat nu e bine sa fie aerul. Pe termen scurt nu cred ca se merita dezumidifcatorul, niste aeroterme care sa sufle pe peretii cu problema (si aerisiri dese) s-ar putea sa fie la fel de eficace.

Edited by blimpyway, 11 December 2010 - 00:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate