Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Salarii IT in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
gabsy

gabsy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.11.2007
Salut,

Are cineva date concrete despre salariile pe zona de web design/development in Franta ?

Multumesc

Edited by gabsy, 09 December 2010 - 14:47.


#2
jazz7787

jazz7787

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.12.2010
Buna,

Nu sunt mare tehnician :), dar am prieteni care sunt, si pot sa iti spun ce mi-au spus si ei (lucreaza in eCommerce, joomla si PHP si alte dracovenii pe care nu le pot pronunta), unul la Vivendi, si altul la o firma care face pachete de soft pentru afaceri pe internet.

Spuneau ca iau pe la 2700 pe luna brut ca incepator, dupa ce terminasera Poli in Bucuresti... Nu stiu nivelul taxelor, dar pot presupune ca te-ai invarti pe la 1500-1700 pe luna. Nu sunt bani multi la Paris, dar un trai onorabil ti-ar asigura.

Toate cele bune !

#3
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
Dupa o scurta experienta in Franta (mai exact paris) pot sa va spun urmatoarele lucruri le gate de salriile ca si software developer (programator), care lucreaza pe contract in Franta:
- un incepator ia aproximativ 1500-2000Euro in mana(net nu brut)
- un roman care are in jur de 4 ani experienta si e instare sa mearga la un interviu sa se prezinte in franceza si sa explice experienta lui (deci nu o franceza extraordinara) ajunge sa castige undeva in jur de 2700-3000Euro in mana
- daca ai mai multa experienta(10+ ani) si esti bun in cea ce faci poti ajunge la 3500-4000Euro in mana
- ca si contarctor poti castiga 300-800Euro pe zi brut (un programator cu aprox 4 ani experienta ia 400-500Euro/zi), nu stiu foarte multe detalii de cum reusesti sa intrii in sistem ca si contractor, cred ca este destul de greu, deoarece francezii au un sistem mai ciudat si anume majoritatea firmelor lucreaza doar cu cateva societati de servicii care le furnizeaza angajatii, deci nu o sa poti intra ca si contractor direct la firma si trebuie sa intrii prin niste societati de servicii. E ceva foaret obisnuit sa ajungi la firma finala prin 2-3 societati de servicii.
- astea sunt salarile, dar acum sunt destui care au 10-15 ani experienta (si nu sunt it-sti slabi) si lucreaza pe 2300Euro, tocmai din acest motiv am vrut sa impartasesc experienta mea! Mi-a placut vorba unui roman (software developer) care lucreaza de mult timp in Paris: "Daca ai trecut de 35 de ani si castigi sub 3500Euro in mana, trebuie sa iti fie rusine"

Informatiile sunt verificate din mai multe surse: experienta proprie, prieteni, fosti colegi, anunturi de joburi, etc.
Trebuie avut in vedere ca desi am zis "in mana" in Franta la sfarsit de an se plateste impozit care e undeva in jur de 8-10% dar creste o data cu salarul. Multe firme dau al 13-lea salar deci practic asta se duce pe impozit.

In alte orase din ce am inteles un programator cu experienta castiga undeva in jur de 2000Euro, mai putin dar sicosturile sunt mai mici.


In concluzie aveti grija ce oferte acceptati, deoarece acum se cauta multi programatorii pentru Franta si sunt multe firme care impresioneaza pe bestjobs/ejobs/etc. cu salarii de 1500-2300+Euro, dar cu contracte minime pe romania + restul baniilor virati ca si diurna. Asa ca sa va faceti o socoteala o firma franceza cheltuie cu un angajat aproximativ 166% fata de salarul lui net. (Un calcul simplu pentru un salar de 3000Euro in mana o firma franceza cheltuie aproximativ 5000Euro).

Alte informatii extra:
- francezii au multe zile libere + au cel putin 33zile de concediu (25+8RTM), la ei anul fiscal incepe in mai si concediu se ia dupa un an de munca, adica daca te angajezi in mai un an de zila ai dreptul doar la cel 8 zile de concediu RTM, si de anul viitor din 1 mai poti sa iti iei cele 25 de zile de concediu.
- au preaviz daca nu ma insel de 3 luni de zile
- Paris este un oras scump, foarte aglomerat si e ceva normal sa pierzi 2 ore pe zi cu transportu casa-lucru
- francezii sunt destul de atenti la cum te imbraci si cum te aranjezi asa ca nu o sa fie la fel de relaxat ca si in Romania
- daca mergeti la interviu trebuie sa aveti cel putin pantaloni de costum si camasa, dar e de preferat sa mergeti la costum cu cravata (asta e un lucru normal in mai toate orasele mari din lume)
- parere mea e ca daca nu vrei sa devi contractor poti gasi salrii cel putin la fel de mari in alte locuri (tari, orase din Europa) intr-o atmosefra mult mai relaxata, si chiar ca si contarctor ai mai multe sanse sa reusesti in Londra(poti intra ca si contractor mai usor direct la firme decat in Paris) si sa castigi mai bine, poate si in alte locuri

Edited by telebog, 06 August 2011 - 23:36.


#4
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
nu mai postati salalarii "net" ca-s incredibil de irelevante. depinde mult prea mult de situatia individuala ca sa fie util in vreo comparatie.

#5
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Pengoon, on 9th August 2011, 15:42, said:

nu mai postati salalarii "net" ca-s incredibil de irelevante. depinde mult prea mult de situatia individuala ca sa fie util in vreo comparatie.

Mie mi se pare mai irelevant brutul decat netul pe luna. :lol: Aia's banii ce-i iei in mana si's singurii care pot fi folositi pentru comparatie.

De altfel, daca te uiti pe aria de emigrare majoritatea care se intereseaza de salariu zic ceva de genul: Primesc brut suma X in tara Y, cu cat raman net?

#6
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
am vazut, dar nu schimba cu nimic singurul raspuns care se poate da: "depinde. las' ca vezi tu".
unu cu acelasi brut anual ca si al meu, dar cu muiere casnica si 2 prunci, ar lua peste 1000 net mai mult ca mine (de luat ia, dar ii si da cat ai zice "nevasta").
dar la sfarsit de an, io recuperez, sa zicem un 2000 pe fondul navetei (40km) pe cand el, daca sta aproape de munca, recupereaza ioc. asa ca exemplu pentru cat de depinde netul de conditiile individuale.
d-aia angajatorul discuta numai brut, iar angajatorul smecher, cand da peste un haiduc din est, care-l intreaba la interviu ca o floare "cat imi iese in mana" in loc sa-si faca dinainte temele de casa, ii serveste cea mai optimistica varianta de calcul, iar toma alimos se uita apoi ca matza-n calendar la primul stat de plata.

iar la unu' care-i si in alta tara, comparativ ar putea sa iasa si mai aiurea, daca ala din netul lui e obligat sa plateasca asigurarea medicala, care la randul ei poate sa fie cu nspe optiuni de coverage si tarifle multiple. degeaba ia 4000 net daca tre sa dea 1000 la asigurarea medicala si pensie nu capata, sau daca are asigurare medicala, dar nu-s platite zilele de boala, sau dentistul il platesti singur sau sau sau.
asetea toate-s factori care cantaresc stufos in raspunsul la intrebarea "X pe luna net e salar bun in $_TARA?" draq stie! :drac:

Edited by Pengoon, 24 September 2011 - 12:36.


#7
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 Pengoon, on 24th September 2011, 12:29, said:

am vazut, dar nu schimba cu nimic singurul raspuns care se poate da: "depinde. las' ca vezi tu".
unu cu acelasi brut anual ca si al meu, dar cu muiere casnica si 2 prunci, ar lua peste 1000 net mai mult ca mine (de luat ia, dar ii si da cat ai zice "nevasta").
dar la sfarsit de an, io recuperez, sa zicem un 2000 pe fondul navetei (40km) pe cand el, daca sta aproape de munca, recupereaza ioc. asa ca exemplu pentru cat de depinde netul de conditiile individuale.
d-aia angajatorul discuta numai brut, iar angajatorul smecher, cand da peste un haiduc din est, care-l intreaba la interviu ca o floare "cat imi iese in mana" in loc sa-si faca dinainte temele de casa, ii serveste cea mai optimistica varianta de calcul, iar toma alimos se uita apoi ca matza-n calendar la primul stat de plata.

iar la unu' care-i si in alta tara, comparativ ar putea sa iasa si mai aiurea, daca ala din netul lui e obligat sa plateasca asigurarea medicala, care la randul ei poate sa fie cu nspe optiuni de coverage si tarifle multiple. degeaba ia 4000 net daca tre sa dea 1000 la asigurarea medicala si pensie nu capata, sau daca are asigurare medicala, dar nu-s platite zilele de boala, sau dentistul il platesti singur sau sau sau.
asetea toate-s factori care cantaresc stufos in raspunsul la intrebarea "X pe luna net e salar bun in $_TARA?" draq stie! :drac:
+1

Salariul net pe anul in curs de fapt il calculezi anul viitor prin martie, aprilie dupa ce depui declaratiile de venit la taxe si vezi daca mai ai de dat sau primit inapoi.
In toata Europa de Vest o negociere de salariu se face doar pe brut + alte facilitati pensie, masina de serviciu, asigurare sociala , al -13-lea salariu, prime de vacanta, etc etc. Netul n-ai cum sa-l calculezi decat dupa ce s-a terminat anul sau cu aproximatie de 20-30 % in timpul anului.

#8
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Poate imi spune si mie cineva ce parere are despre un 40-45k/an in Paris+asigurare medicala. Este vorba despre o familie de trei persoane.
Din cate am inteles impozitul ar fi cu aproximatie intre 20-25% pe an ceea ce ar insemna intre 2800-3000 net pe luna.

Multumesc.

Edited by fabian23, 11 August 2012 - 12:36.


#9
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
avand in vedere ca jumatate se duce pe chiria unui apartament foarte mic si utilitati nu prea pare chiar roz
orasul pare fain ca turist dar cred ca e un cosmar sa traiesti in el

#10
MMagic

MMagic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.02.2004
In Paris iar salariile programator sunt descrise de telebog in postul foarte lung si detaliat, deci nu mai insist.

Ca sa iti faci un calcul cat iti ramane in mana la final de luna trebuie sa sti cheltuileile si apoi sa scazi:
Cazarea:
- in Paris trebuie sa pui chirie 800 euro (studio ~20mp) sau 1100 euro (ap 1 camera ~40mp) sau 1300-1400 (2 camere ~50mp), ideea e ca am pus preturile minime.
- in afara Parisului cum am preferat sa stau pui chia 600 euro ( studio ~20mp) sau 800 euro (ap 1 camera 40mp) sau 900 euro( ap 2 camere ~60mp).

Cheltuieli zilnice cu masa la servici aprox 11 euro total vreo 220 lunar,
Intretinerea apa+curent ajunge de vreo 2-3 ori mai scumpa ca in Romania deci la o garsoniera vreo 70 euro iar la 2 camere cam 200 euro. Iarna mai scump vara mai ieftin dar eu ziceam o medie.

Cheltuieli lunare pe chesti de baza, mancare, cosmetice aprox 250 euro de persoana,
Transport 60 Euro pana la 110 euro daca stai mai departe de Paris dar se compenseaza cu chiria mai ieftina. Iti cumperi Pass Navigo care tine de pe 1 pana in ultima zi a luni si acopera toate mijloacele de transport metrou, tren, rer, autobuz, tramvai pe zonele pe care ai platit.

Telefon + tv + internet 40 Euro de la Firma Free.

Cheltuielile legate de sanatate e recomandabil sa le faci in Romania, altfel aici platest foarte mult.

Hainele sunt scumpe, peferabil sa iti cumperi din Romania sau de la Kiabi, Tati.

Mobila noua e scumpa, deci nu e de luat nou dar nici de carat din Romania, vezi ca exista magazine second hand, in Franta tot ce e second hand se numeste "ocasion".
Electronicele costa la fel cam ca si pe la noi.

Biletele la diverse evenimente cam 40 euro, concerte, spectacole, meciuri.

Muzee daca vrei sa vizitezi sunt 10 euro intrarea in medie. Cinema, 10 euro. Masa la un restaurant mai ok te costa cam 20Euro. Un sandwitch 6 euro. O pizza vreo 8 euro.

In medie preturile sunt cam de 2-3 ori mai mari ca la noi.

Atentie ca Parisul este capitala contrastelor cu oameni care au venituri de peste 6000-10000 euro lunar cam 6% sau media grosul(60%) ar fi de 2400 euro, iar cei mai saraci iau salariul minim de 1400 brut deci 1000 euro in mana(24%). In concluzie negustori pun preturi aberant de mari in unele magazine centrale in ideea ca pe acolo sunt bogati sau turisti. Iar in alte zone in cartiere mai rau famate, poti avea preturi mult mai aproape de Romania in special in nordul Parisului.

Edited by MMagic, 19 October 2012 - 19:38.


#11
guguletz

guguletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2007
Subiectul este salariul IT in Franta si nu salarii in general.
Cand am lucrat eu acolo toti angajatii aveau acelasi salariu indiferent de post: soferi, secretare, programatori IT, "directori" comerciali, toti 2500 Euro.
Mai putin eu care eram trimis din Romania cu diurna si salariu din Ro si in acei ani (inceputul anilor 2000 era cu mult sub cat luau francezii). Mi s-a parut foarte comunista abordarea lor, si cel mai ipocrit (tipic frantuzesc) faptul ca programatorii erau considerati simpli muncitori: intradevar colegii francezi programatori erau convertiti la programatori din fosti bucatari si gradinari.
Totusi faceau treaba desi limbajele folosite acolo erau avansate: java (j2ee) si C++ (n-am realizat niciodata cum au reusit acei indivizi sa devina programatori din gradinari, dar asta e politica statului: ii considera simpli muncitori -ceea ce si sunt !!!???!!!!-  salarii de soferi, dar baga probabil cursuri la greu la oficiile lor de somaj sa-i faca programatori).
Partea cea mai ciudata si misterioasa e ca reusesc destul de bine.
Insa faptul ca un stat vrea cu tot inadinsul ca un caine sa para leu si baga o gramada de bani in asta pana-l face sa fie leu, nu-nseamna ca-i bine pentru romani, fiindca acelasi stat ii considera pe acesti lei drept caini, tratandu-i in consecinta.
De-aici ar trebui sa castige statul Francez cand angajeaza programatori (cu studii IT) din alte tari, fiindca ia tigri adevarati dar ii plateste ca pe niste catelusi. Mai pe scurt, ca sa fie clar pentru toata lumea: in ipocrizia lor, au reusit sa faca sa functioneze un sector (IT) platind cel mai prost din Europa de Vest (similar cu unele parti mai dezvoltate din Europa de Est, gen Cehia sau Slovenia).
De fapt am o banuiala cum reuseste sa functioneze sistemul astfel: fiecare programator se ocupa doar de o mica bucatica, de exemplu aveau post de adiministrator cvs/svn/cervisia, care doar asta facea, programator SQL care facea cereri SQL pt. toti, programator GUI care se ocupa doar de GUI si de nimic altceva. Astfel functioneaza la ei, iar un programator din Ro ar trebui sa fie arhitect la ei, director tehnic, doar ca n-are experienta necesara in business, nu e francez/marocan si fiindca raportul e poate de 1/50 nici nu se vad sanse prea mari sa devina dupa 10 ani sa zicem de lucru in Franta.
Apropo, salariile astea sunt NETE, si in Paris, unde chiriile sunt cum sunt, ca atare toti faceau naveta la acea firma, absolut nimeni nefiind din Paris.

Edited by guguletz, 12 October 2013 - 11:41.


#12
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
Daca mai intereseaza pe cineva informatii mai la zi: http://www.journaldu...tiques-en-2016/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate