Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Saint Ouen e un loc periculos?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
darabontc

darabontc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2007
O sa stau la Holiday Inn Garden Court Hôtel Paris, aproape de statia de metrou Porte De Saint Ouen. Si langa Boulevard Periferique.
E o zona periculoasa?
O sa vizitam Parisul si o sa ne intoarcem seara.
Apropo, pana la ce ora circula metroul?
O sa merg cu sotia si cu parintii(specific asta pt ca tata are o problema locomotaoare si nu poate iuti pasul, daca e nevoie).

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Scuza-ma ca nu pot sa ma abtin sa nu.....rad....:roflmaofast: Daca tu crezi ca o sa vina golanii Parisului sa va alerge pe strazi...de ce va duceti ?

Uite aici niste informatii de la calatori ca tine despre hotel si zona:

http://www.tripadvis..._de_France.html

Se pare cu multi considera zona "dodgy area" "not too safe" , etc.

Ar fi trebuit sa va interesati inainte de a face rezervarea la hotelul respectiv.

#3
darabontc

darabontc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2007
Nu e vorba sa ne alerge.
Sa ma explici: de la metrou la hotel e o distanta d.  Distanta d e parcursa de mine in timpul t , si de tata in timpul 3t.  In timpul 3t e mult mai probabil sa ti se intample ceva, sa atragi atentia, sa i se faca dor la unu' de portofelu' tau, sa nu-i placa mutra ta - decat in timpul t.  Sau daca e nevoie (daca colcaie strada de betivi, tuciurii, prostituate, tigani) chiar t/2.
Inca un motiv pentru care ma ingrijorez: talharii sunt atrasi de oameni cu slabiciuni fizice, easy prey.

Nu am facut rezervarea... dar am o oferta foarte atragatoare, pe puncte , de la Holiday Inn: eu am 40.000 puncte, si o noapte aici costa 5000. Sunt 4 oferte cu 5000 de puncte: Porto, Izmir (Crown Plaza 5 stele, pe tarmul mediteranei), Paris Saint Ouen, si Bucharest Crowne Plaza.
In rest, preturile pe puncte sunt intre 15-30000/ noapte.
Probabil ca o sa merg la Izmir...

#4
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
mergi linistit,nu te etala si nimeni nu va avea treaba cu tine.mai ales ca mergi in grup mare . e chiar aiurea sa renunti la paris de frica hotilor de buzunare...parerea mea ,fara frica...in plus nu am gasit nici un turist ,pe tripadvisor,care sa spuna ca ar fi fost atacat sau furat noaptea pe strada...in plus ,in general,englezii sint niste retardati care mereu se pling de calitatea serviciilor hoteliere ,de zona,de cit de nesimtiti sint receptionerii ,etc...eu de mult timp nu mai citesc rewiews  engleze ,asta pt ca astia vad lucrurile de parca atunci sint coboriti din rai pe pamint...
parerea mea,mergi ,e pacat sa renunti pt ca niste timpiti recomanda ca femeile sa nu tina poseta la vedere...

#5
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
e la fel de sigur ca-n bucuresti..

#6
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Eu am stat chiar pe Saint-Ouen, un apartament inchiriat langa statia de metrou Guy Moquet. Nici vorba sa fie periculoasa! Am batut strada asta in lung si in lat chiar si la miezul noptii si nu ni s-a intamplat niciodata nimic. Metroul de regula circula pana la 12-1 noaptea, in week-end se prelungeste programul cu o ora. In fiecare statie exista panouri din care poti afla la ce ora pleaca primul si ultimul metrou din fiecare statie.

#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
E ok zona.

#8
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Se exagereaza de catre unii cu asa-zisele locuri foarte periculoase din nordul si estul Parisului . Are de acuma lumea impresia ca vorbim de Nigeria , nu de Paris .
Acuma depinde , cand esti pitzi de mall cu fusta de 2 cm si aterizezi in metrolul 13 la ora 23 , e posibil ca fauna africana sa se bage in seama

#9
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007
Corect. Zona nu  e prea buna dar nu cred ca o sa ai probleme.

#10
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postdarabontc, on 9th December 2010, 00:10, said:

O sa stau la Holiday Inn Garden Court Hôtel Paris...
... tata are o problema locomotaoare...

View Postdarabontc, on 9th December 2010, 11:53, said:

...
Probabil ca o sa merg la Izmir...

Imaginand pentru problema tatalui dumneavoastra o alta varianta (zic eu mai comoda) decat statia de metrou Porte De Saint Ouen, intentionam sa va raspund. Cand colo, gasesc un mesaj nou in care treceti de la siguranta lucrurilor deja rezolvate "O sa stau la Holiday Inn Garden Court Hotel Paris" la "Nu am facut rezervarea... Probabil ca o sa merg la Izmir".

?

#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Se va duce unde are puncte, adica la Bucuresti, la Izmir, la Paris sau Porto.

#12
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Pe de o parte puncte, pe de alta pericole, asa ca lista devine din ce in mai mica. Si in Izmir sunt zone unde – chiar si fara a rosti o astfel de intrebare! – esti sfatuit de localnici sa respecti un minim de reguli care sa-ti asigure securitatea ta si a bunurilor.

#13
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Izmir e pe coasta Egeei, nu a Mediteranei...

#14
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View PostAstrul, on 22nd December 2010, 09:47, said:

Izmir e pe coasta Egeei, nu a Mediteranei...
marea egee este o subdiviziune a marii mediterane ca atare izmirul se afla pe coasta mediteranei

#15
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Ai perfecta dreptate.

#16
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Nu cred ca are rost sa-i spuneti lui <darabontc> unde este Izmirul, sunt niste amanunte fara rost. Va merge dupa puncte.  

Conform http://ro.wikipedia....rea_Mediterană "Marea Mediteranã (sau simplu Mediterana) este o mare din Atlanticul oriental". Urmand rationamentul s-ar putea spune: "Izmir, pe coasta Atlanticului". Ori, la fel de bine, s-ar putea renunta la caracterizarea Marmarisului drept locul unde se intalneste Marea Egee cu Mediterana, plasandu-l undeva pe coasta Atlanticului. (Nu va intreb care este categoria imediat deasupra Atlanticului, banuind ca astfel prea s-ar simplifica tot ceea ce putem lega de mare/ocean!)

As vrea sa gresesc, dar parerea mea este ca toate acestea sunt nimicuri, punctele conteaza. Poate ca cel mai adecvat raspuns este al lui <lawrence38>: "Daca tu crezi ca o sa vina golanii Parisului sa va alerge pe strazi...de ce va duceti?"

Parca mai auzisem o astfel de intrebare si am verificat: <angisz> a inceput "Locuri de vizitat" cu o intrebare asemanatoare cu a lui <darabontc>: http://forum.softped...t...t&p=7727907 . I-am spus "mergeti", dar niste masuri sunt necesare. "Se fura ca peste tot. Ca si la noi in autobuzul 105.

Rezultatul: o excursie reusita ( http://forum.softped...t...t&p=7931809 ).

Iar problema tatalui dumneavoastra, <darabontc>, cred ca intr-o excursie la Paris poate fi cel mai bine surmontata.

#17
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
pentru informarea ta,categoria imediat superioara atlanticului este oceanul planetar si,da,izmirul se afla pe tarmul sau.asta ca-ti convine sau nu tie.

#18
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Eu am vrut sa spun ca, mergand pe aceeasi logica, si Romania este o tara Europeana  :lol: si Caracalul e un oras European. De fapt, toti ne-am nascut pe Terra, restul sunt detalii. ;)
Insa, vin sarbatorile si n-au rost discutiile inutile, punctele e totul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate