Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Unitate interioara AC tranformata

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010
Dragi forum-isti cum ma plictiseam zilele acestea m-am gandit ca nu ar strica sa pun in practica un gand mai vechi.
astfel am luat una bucata de UI  am dezmembrat-o complet si am spalat-o bine .
apoi i-am adus cateva modificari la partea de evaporator.
aceasta a ajuns sa fie legata la Radet deocamdata fiind provizoriu in teste
in urma testelor temperatura in camera se ridica cu 2-3 grade in 30 minute .
in urma modificarilor aduse am anulat una dintre tevi dus-intors si am obtinut 2 circuite separate ( parte de sus separat si partea de jos separat ) acestea fiind introduse intr-o teava de 16 pentru a avea debit .
temperatura de iesire a aerului este destul de buna cam 33 grade
temperatura agentului destul de mica ( aproximez cam 43 grade ).
deocamdata testele nu sunt concludente pentru ca nu a fost frig asa ca astept cu drag frigul.

sper ca am deschis subiectul unde trebuia.

Attached Files


Edited by sly79, 08 December 2010 - 23:53.


#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Deci asta e o aeroterma avand ca sursa de caldura apa calda Radet ? :D Dar curentul care invarte fan-ul ? :huh: Se merita ?

#3
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postsly79, on 8th December 2010, 23:52, said:

Dragi forum-isti cum ma plictiseam zilele acestea m-am gandit ca nu ar strica sa pun in practica un gand mai vechi.
astfel am luat una bucata de UI  am dezmembrat-o complet si am spalat-o bine .
apoi i-am adus cateva modificari la partea de evaporator.
aceasta a ajuns sa fie legata la Radet deocamdata fiind provizoriu in teste
in urma testelor temperatura in camera se ridica cu 2-3 grade in 30 minute .
in urma modificarilor aduse am anulat una dintre tevi dus-intors si am obtinut 2 circuite separate ( parte de sus separat si partea de jos separat ) acestea fiind introduse intr-o teava de 16 pentru a avea debit .
temperatura de iesire a aerului este destul de buna cam 33 grade
temperatura agentului destul de mica ( aproximez cam 43 grade ).
deocamdata testele nu sunt concludente pentru ca nu a fost frig asa ca astept cu drag frigul.

sper ca am deschis subiectul unde trebuia.
Ha-ha,frumos ventiloconvector

Edited by gall71, 09 December 2010 - 00:11.


#4
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010
Fan-ul consuma 15 W.
adevarat asta era ideea sa fac un ventilconvector si mai are si automatizare si mai e si gratis tinand cont ca majoritatea pleaca de la 700 ron in sus .

#5
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postsly79, on 9th December 2010, 00:13, said:

Fan-ul consuma 15 W.
adevarat asta era ideea sa fac un ventilconvector si mai are si automatizare si mai e si gratis tinand cont ca majoritatea pleaca de la 700 ron in sus .
Corect

#6
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Intr-adevar , este interesant datorita faptului ca poti ridica temperatura incaperii mai repede .

Am mai scris pe aici pe forum da nu mai stiu unde .
Asadar am cateva ventiloconvectoare , nu mai stiu exact cred ca 7-8 bucati sa mai fie , am avut vreo 13 in total , le-am demontat de la casa unui client care a vrut sa le schimbe .

Daca cineva le doreste si are cu ce sa le transporte din Madrid , sau poate le doreste chiar cineva de aici , le daruiesc , cu placere .

Am vrut sa le arunc intr-o perioada , dar am renuntat deocamdata la idee cu gandul ca poate se iveste cineva sa le foloseasca .

Sant in stare buna de functionare .

#7
cisu1

cisu1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 31.10.2010
sly, nu te supara frate, dar de mult n-am mai ras asa...e tare asta!
mai ales ca l-ai pus in paralel cu radiatorul ala de otel!
ai grija ca se infunda rapid cu mizeria de pe instalatia Radet... ai diametru mic si consumator paralel mai lejer... stii tu!
Am deschis subiectul cu interes pt ca am crezut ca ai facut, ce am vrut eu sa fac din Hyundai cand m-am decis sa iau LG inverter...(adica acum nu mai sacrific Hyundaiul!)
Concret, sa modific schimbatorul din unitatea interioara, sa nu mai fie freon/aer ci freon/antigel(apa). De ce? Sa vad daca se poate face apa calda rentabil intr-un boiler de 50-100litri... cu UE de la un banal ac de 9000 btu... Adica o pompa de caldura ''home made''... Te bagi?

#8
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010
in poza nr 5 se vede ca am pus un robinet pe returul caloriferului pentru a putea reduce debitul care trece prin el.
daca inchid caloriferul de tot si las doar UI se face foarte cald in camera deci este mai eficient decat caloriferul cam de 1.5 ori ( caloriferul are 22x600x1200 ) ceea ce  inseamna puterea unui calorifer de 1800 .
in legatura cu incalzirea apei sigur o sa fie eficient ... dar poti sa gandesti putin si mai departe si sa bagi serpentina UE intr-un boiler si asa castigi de 2 ori faci si racoare in casa ( cel putin pe timpul verii eu asa as face ) produci si apa calda.
deocamdata nu ma bag pentru ca stau la bloc ... dar promit ca daca e sa ma mut la casuta mea asta o sa fie primul lucru care o sa il fac .

#9
sandrino

sandrino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 31.07.2007
A murit subiectul ? Nu a mai facut nimeni ? Eu am modificat 2 bucati, una de 12000btu si una de 18000btu. Nu am apucat sa fac si montarea finala, dar la probe arata bine. As fi interesat de o unitate interna mai mare de 18000, dar.......de unde. Poate imi da cineva  o idee pe unde as putea gasi la un pret de bun simt.

#10
dannimeen

dannimeen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2008
Salutare! As vrea sa fac si eu acelasi lucru cu o unitate AC. Intrebarea este daca chiar scoate aeru suficient de cald , se poate compara cu un ventiloconvector? Mulțumesc

#11
Katalin68

Katalin68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 21.10.2015
Salut

Ce rezultate ai avut Sly, cu transformarea facuta, la temperaturi scazute?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate