Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

proiect casa

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
ma pregatesc pentru construirea unei case si in acest scop voi avea nevoie bineinteles de un proiect. am cautat pe net, am gasit cateva modele care s-ar potrivi cu ce vreau eu, dar am o nedumerire legata de faptul ca nici una din firmele care ofera asa ceva nu este de la mine din oras, in speta Iasi.
deci, ce parere aveti despre achizitia unui proiect de la o firma din Bucuresti, de exemplu, eu fiind din Iasi? dupa inceperea constructiei (chiar si pana atunci) voi mai avea nevoie de firma care a realizat proiectul? in sensul de a fi nevoit sa ma deplasez pana la ei.
in alta ordine de idei, cum vi se pare un pret de 1400 euro pentru un proiect complet (zic ei) la o supraf. de 150 mp (125 utili), numai parter?
pe urma, am vazut ca foarte multi recomanda solutia p+m ca fiind mai avantajoasa d.p.d.v. financiar decat numai parter. cam cat ar fi o diferenta, in procente, intre cele 2 variante?
multumesc celor care ma vor ajuta sa ma decid.

#2
winner007

winner007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 22.11.2010
Cel mai bine ar fi sa vobesti cu un arhitect. Oricum trebuie sa tii cont de mai multe aspecte:
- ce suprafata de curte doresti sa-ti pastrezi neocupata.
- ce deschidere la strada ai
- ce tip de cladire iti permite PUG-ul

#3
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009

View Postwinner007, on 8th December 2010, 22:39, said:

Cel mai bine ar fi sa vobesti cu un arhitect. Oricum trebuie sa tii cont de mai multe aspecte:
- ce suprafata de curte doresti sa-ti pastrezi neocupata.
- ce deschidere la strada ai
- ce tip de cladire iti permite PUG-ul
terenul pe care se va construi are 1000 mp, e drept, cu o deschidere de 25m si undeva in mediul rural, deci nu cred ca sunt restrictii in PUG.

#4
omomo

omomo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 21.09.2010
Buna ziua!
In primavara vreau sa incep demersurile pentru constructia casei mult visate.Vreau sa caut un proiectantcu care sa fiu pe aceeasi lungime de unda. In mintea mea,eu am casa 90% conturata.Am nevoie,in schimb de cateva propuneri pt ca nu stiu daca ceea ce vreau eu se preteaza la spatiul pe care il am,plus tot cr inseamna proiectare.
Ce presupune munca inui arhitect?Cum decuge intalnirea? Cate intalniri sunt necesara pana avem,pe hartie,casa visurilor?Cand se achita onorariul?Cum se calculeaza acesta?Daca ceea ce imi deseneaza el nu e pe gustul meu?Cam care e pretul unui proiect complet,cu sanitar si electric pt P+M cu amprenta la sol de 100 mp si etaj tot de 100mp?
Multe intrebari si si mai multe nelamuriti in mintea mea!!!

#5
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postomomo, on 9th December 2010, 23:56, said:

Ce presupune munca inui arhitect?Cum decuge intalnirea? Cate intalniri sunt necesara pana avem,pe hartie,casa visurilor?Cand se achita onorariul?Cum se calculeaza acesta?Daca ceea ce imi deseneaza el nu e pe gustul meu?Cam care e pretul unui proiect complet,cu sanitar si electric pt P+M cu amprenta la sol de 100 mp si etaj tot de 100mp?
Multe intrebari si si mai multe nelamuriti in mintea mea!!!

Daca o sa tastezi in Gogu "birou arhitectura x " unde x este numele orasului tau o sa gasesti zeci / sute / mii de arhitecti .
Nu sunt doi la fel , asa ca raspunsurile ti le poate da doar cel cu care te vei hotara sa lucrezi ...

#6
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009

View Postjjy, on 8th December 2010, 22:09, said:

deci, ce parere aveti despre achizitia unui proiect de la o firma din Bucuresti, de exemplu, eu fiind din Iasi? dupa inceperea constructiei (chiar si pana atunci) voi mai avea nevoie de firma care a realizat proiectul? in sensul de a fi nevoit sa ma deplasez pana la ei.
in alta ordine de idei, cum vi se pare un pret de 1400 euro pentru un proiect complet (zic ei) la o supraf. de 150 mp (125 utili), numai parter?
pe urma, am vazut ca foarte multi recomanda solutia p+m ca fiind mai avantajoasa d.p.d.v. financiar decat numai parter. cam cat ar fi o diferenta, in procente, intre cele 2 variante?
multumesc celor care ma vor ajuta sa ma decid.
nimeni nu imi da un sfat, o parere?

#7
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Proiecte gasesti o groaza pe internet,se poate cumpara de la firme consacrate ce realizeaza proiecte.Am un vecin care a cumparat de pe internet un astfel de proiect si si-a construit casa fara sa fie nevoie de drumuri la Bucuresti,nici nu a stat de vb cu arhitectul,pur si simplu i a placut proiectul l a cumparat si gata.
Eu unul mi-l fac singur dupa un proiect asemanator la care fac doar mansardare iar pentru stampila apelez la un prieten,ies mai ieftin decat sa ii imbogatesc pe altii cu sute de euro.

#8
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Deci eu zic ca in banii aia nu se ocupa si de avize, ceea ce n-ar trebui sa ti se para floare la ureche pentru ca nu este. Avizele de amplasament merg repede si sunt relativ usor de obtinut prim prisma documentatiei care se depune, desi si acolo ai nevoie de un memoriu de arhitectura, de niste calcule pentru debite de apa/canal...Alte avize cum ar fi SGA, Protectia mediului, ANIF, Sanatatea populatiei......sunt mai cu dureri de cap.
Pana nu ai in mana un CU as zice sa nu cumperi nimic pentru ca vrei sa ma crezi sau nu, restrictii sunt in orice PUG, fie ca sunt cu privire la regimul de inaltime al cladirilor fie ca sunt in legatura cu destinatia cladirilor. Sunt terenuri intravilane pe care nu se poate construi pana la intocmirea unei documentatii PUZ, asa ca.....
In alta ordine de idei, proiectul trebuie adaptat la teren si asta se poate face doar in urma unui studiu geotehnic si a unei documentatii topografice.  :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 14 December 2010 - 13:11.


#9
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
pe site-ul unei firme de constructii am gasit urmatoarea remarca:
In cazul constructiilor de importanta redusa din mediul rural (case maxim Parter + 1 Etaj), nu aveti obligativitatea legala de a avea un studiu geotehnic.
mai confirma cineva ca asa este?

#10
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Obligativitatea sau neobligativitatea iti va fi inscrisa in CU. Chiar daca ar fi asa, tu ai risca sa pierzi 5000 de euro din cauza ca te-ai zgarcit la 400 de lei ? Sau invers, te zgarcesti la 400 de lei dupa care an de an admiri casa si constati ca s-a mai afundat inca 10 cm ?

Edited by Inginerul_bv, 15 December 2010 - 08:42.


#11
Costy-is

Costy-is

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 02.10.2005
Pun si eu o intrebare aici: as vrea sa costruiesc o casuta la tara pe terenul parintilor mei, gandita a fi locuita sporadic ( 2-3 zile pe saptamana ) de 3-4 persoane, insa bugetul este mic si nici nu am toti banii odata, ce parere aveti de acest proiect: http://www.soceram.ro/victoria.php, daca cumperi materialele de la ei, proiectul este gratuit, e totusi o economie in conditiile care un proiect la o suprafata similara ar fi cam ~ 800 euro. Ma gandesc la fiecare leut sa fac economie, ce parere aveti de acest proiect? Cat m-ar ajunge la final la cheie aceasta casuta?
M-am gandit la o recompartimentare la etaj in sensul maririi dormitorului de 12 mp sa ajung pe la 15 mp, prin mutarea baii mai spre dormitorul 2, si micsorarea acestuia intr-un mic birou, de altceva nu am nevoie.

Edited by Costy-is, 19 December 2010 - 22:57.


#12
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Mergi la un arhitect. Fiecare casa / proiect are propriile sale particularitati pe care nu le poti gandi singur. Structura de rezistenta are o anumita dimensionare functie de compartimentare, materiale folosite, sol (care determina si fundatia), multe alte detalii. Din prezentare observ de exemplu ca acea casa prezentata de tine nu are elevatie - soclu. Sau nu e in prezentare pentru ca ar strica proportiile, care sunt in realitate altele.
Proiectul nu e scump, dar vei plati mult mai mult pentru o mie de prostii negandite si te vei lovi o viata de greseli de proiectare importante (nu vorbesc de detalii cum ar fi calculul iluminarii etc.)

#13
bogss

bogss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2010

View Posthot, on 12th December 2010, 16:09, said:

Proiecte gasesti o groaza pe internet,se poate cumpara de la firme consacrate ce realizeaza proiecte.Am un vecin care a cumparat de pe internet un astfel de proiect si si-a construit casa fara sa fie nevoie de drumuri la Bucuresti,nici nu a stat de vb cu arhitectul,pur si simplu i a placut proiectul l a cumparat si gata.
Eu unul mi-l fac singur dupa un proiect asemanator la care fac doar mansardare iar pentru stampila apelez la un prieten,ies mai ieftin decat sa ii imbogatesc pe altii cu sute de euro.
.....jalnic,o sa ajungem sa cumparam proiectele de case de la supermarket.Pe linga 2 kilograme de castraveti si 1 de rosii luam si un p+1.

#14
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postbogss, on 7th January 2011, 16:06, said:

.....jalnic,o sa ajungem sa cumparam proiectele de case de la supermarket.Pe linga 2 kilograme de castraveti si 1 de rosii luam si un p+1.

Da , da sa vezi la promotie ! Doua cumparate + 1 gratis ! :thumbup:

#15
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007

View Postbogss, on 7th January 2011, 17:06, said:

.....jalnic,o sa ajungem sa cumparam proiectele de case de la supermarket.Pe linga 2 kilograme de castraveti si 1 de rosii luam si un p+1.

Trebuie sa fii atent ce card iti iei cand te duci la supermarket dupa alea 2 kile de castraveti ca s-ar putea sa nu iti ajunga si pentru P+1  :naughty:

#16
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
ce rautaciosi sunteti omul vrea sa primeasca sfaturi si voi...castraveti...ia un pix si o hartie, scrie toate camerele care le doresti , in dreptul fiecareia cati mp sa aibe aproximativ, de restul se ocupa un arhitect. Tine minte o sa ajungi la 80 % spatiu pe care il doreai dupa ce auzi ce preturi sunt la constructie, iar daca nu te sperii gandestete la utilitate , la costuri de intretinere, solutii pentru optimizarea spatiului, nu lasa nici un colt neatins, preferabil cu mansarda, castigi spatiu si oricum va fi mai cald acolo, cate geamuri va avea casa, sa nu te puna sotia sa o ajuti ca trebuie sa te uiti la meci, totul sa fie cat la indemana si personalizat dupa nevoile tale. Decat sa iei un proiect de pe net, ce este generalizat, sintetizeaza totul, creaza propriul tau spatiu, nu te arunca la multi mp, mai bine pastreazati bani de mobilat.
Daca nu esti grandoman, aspectul interior este mai important decat cel exterior, mai nou se construieste minimalism, este vital sa gandesti in perspectiva fiinda acolo te vei afla peste cati va ani.
Mult succes in alegea ta. Cauta subiectul "avantaje dezavantaje case mici" vei gasi cateva idei de spatiu necesar .

#17
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
tot nu m-am lamurit cu problema ridicata la deschiderea topicului.
in cazul in care ma hotarasc totusi sa achizitionez un proiect (vazut pe net) de la o firma din alt oras decat cel de resedinta al meu, pot aparea probleme ulterior achizitiei, care sa necesite alte drumuri la firma respectiva? in conditiile in care proiectul este complet, semnat de persoane autorizate, etc (cel putin asa zic ei). as da vreo doua exemple de site-uri cu proiecte dar nu sunt sigur daca am voie, sa nu se considere reclama.
multumesc.

#18
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Problema este ca s-ar putea sa cumperi un proiect care sa nu se potriveasca decat aparent pe terenul tau. Ma refer la dispunerea terenului fata de punctele cardinale. Nu inteleg de ce vrei sa-l cumperi de pe net si de ce insisti atat de mult. Orice proiect trebuie adaptat la teren........
O sa ai nevoie de avize pentru autorizatie, documentatie facuta pentru fiecare aviz in parte.....
Orice proiect de pe net se poate copia si adapta la teren de catre un arhitect din zona ta, cel mai probabil la un pret mai mic. In plus se vor poate face modificari fata de proiectul initial.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate