Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Motorola ex128

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
vali_iacov

vali_iacov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2007
nu functioneaza ambele simuri simultan decat in standby. in momentul in care esti intr-o convorbire, celalalt sim este ca si inchis. se rezolva rapid cu redirectionarea simului 1 catre sim 2 si invers, dar doar "if unreachable". eu asa am procedat si acum primesc apeluri pe oricare din cele 2 simuri chiar daca sunt in convorbire, aparand ca si apel in asteptare, si apelantul primind aceeasi informatie : "call is waiting".

widgeturi cineva? cunoaste cineva o alta adresa de download pentru widgeturi sau jocuri? cea prezenta deja in topic este virusata.

#20
thc08

thc08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.08.2009
poate cineva sa dea un scan in manualul telefonului la pagina care are legatura cu afisarea widget-urilor pe display pt ca nu am manual, si am cautat peste tot dar nu am gasit...   deci va rog care aveti manual scanati partea cu widgeturile si dati un link cu imaginile sau contactati-ma pe messenger la id axelrap2006... ms


am gasit smecheria.... chestia e sa tii apasat pe ecranul principal cateva secunde si apare casuta de unde iti poti alege widgeturile...    sper ca informatia sa le fie de folos si altora...   BFT

Edited by thc08, 18 February 2011 - 16:23.


#21
Giovy92

Giovy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 06.11.2007
Ma bucur sa aflu ca s-au facut update-uri la site-ul http://www.motorola.com.

Pentru inceput postez un link catre manualul telefonului in format electronic in limba engleza: User Guide
De asemenea citez si din manualul telefonului, sectiunea Widgeturi:

Quote

"Adaugati un widget, cum ar fi un ceas, o expunere de diapozitive sau un calendar care afiseaza intalnirile viitoare.
Pentru a adauga widgeturi, atingeti si mentineti in ecranul de inceput timp de cateva secunde, pana cand apare o lista de widgeturi. Atingeti widgetul dorit, apoi atingeti Ok."
Sper ca am lamurit si problema cu widget-urile.

@carmen000: Da, bateria este de tip BQ50
Poftim un site pentru orientare: Link si unul romanesc: Link

[ http://www.camera-battery.net/images/pse/big/MMT014.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


@ibn: Te rog elimina acel fisier text ce contine link-ul catre acel PC Suite si driverele respective. Toata arhiva din acel link este virusata.
Am descarcat arhiva respectiva si am curatat virusii. Am atasat mai jos doua documente:
- Link.txt - contine link-ul de descarcare catre aplicatia de conectivitate PC Suite
- Log.txt - contine un raport al scanarii fisierelor cu Kaspersky Anti-Virus 8.0.0.506 (Updated: 04.03.2011 - 15:58)

Sper sa nu aveti probleme cu PC Suite-ul. Eu nu am cablu de date la telefon inca, asa ca ramane pe voi sa-l testati. Sper sa fi fost cu folos, acum vreau sa-mi fiti voi...

Din cate vad eu, telefonul imi cere Opera sa-l instalez, insa versiunea cea noua nu este compatibila cu telefonul. Am reusit sa o descarc, sa o instalez, insa imi da "esec la conexiune". Mentionez ca setarile sunt bine facute. Care ar fi problema?  :huh:

Attached Files

  • Attached File  Log.txt   3.98K   37 downloads
  • Attached File  Link.txt   98bytes   80 downloads


#22
clauditza25

clauditza25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 27.06.2009
Am si eu un Motorola Ex128 de vanzare!
Il am de o luna, e super, e comod cu 2 simuri, bateria tine 5 zile, dar touchscreen nu e pt mine...
Daca e interesat cineva, 400Ron + garantie!

#23
pynkytza

pynkytza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.03.2007
Mai ai telefonul?

View Postclauditza25, on 12th March 2011, 23:47, said:

Am si eu un Motorola Ex128 de vanzare!
Il am de o luna, e super, e comod cu 2 simuri, bateria tine 5 zile, dar touchscreen nu e pt mine...
Daca e interesat cineva, 400Ron + garantie!
Mai ai telefonul? Id-ul meu de mess: pynkytza

#24
clauditza25

clauditza25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 27.06.2009

View Postpynkytza, on 19th April 2011, 20:07, said:

Mai ai telefonul?


Mai ai telefonul? Id-ul meu de mess: pynkytza
da il mai am.

#25
nelutzu72

nelutzu72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.01.2008

View PostGiovy92, on 15th January 2011, 16:57, said:

Legat de prima problema... ai dat la SIM 2, resetare generala? Le elimina si pe cele de la SIM 1? Daca nu, inseamna ca e o eroare de soft, asa cum si in standby (in ecranul normal al telefonului), sus in stanga la SIM 1 il indica SIM 0 si SIM 2. Desigur tot la capitolul apeluri, minutele la SIM 1 pot fi de ordinul zecilor de mii (00000:00:00) pe cand la SIM 2 minutele sunt standard, zeci de minute (00:00:00).

Cat despre a doua problema, si eu o posed. Bucura-te! Nu esti singurul.  :lol:

Sunt cateva lipsuri pe care acest telefon ori nu si le putea permite, ori este ieftin asadar a fost conceput fie in graba, fie cu putine facilitati. Pe langa aceste probleme de soft (la care ma astept la un update de firmware din partea celor de la Motorola - care nici macar pe site-ul lor oficial nu este prezent acest model de telefon), telefonul "este cu" touchscreen frumusel, cu un design frumusel, cu optiuni frumusele, la un pret frumusel.  :))

am cablu de date si vreau sa-l folosesc ca si modem . am nevoie de ajutor ... nici setarile de la cosmote nu merg . multumesc

#26
Giovy92

Giovy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 06.11.2007

View Postnelutzu72, on 2nd May 2011, 09:56, said:

am cablu de date si vreau sa-l folosesc ca si modem . am nevoie de ajutor ... nici setarile de la cosmote nu merg . multumesc
Ca sa-l folosesti ca si modem, iti trebuie PC Suite-ul lui. Acesta il gasesti mai sus in fisierul "Link.txt".
Iar pentru telefon, ai nevoie de setarile de internet pentru PC - Telefon. Nu cele pentru telefon. Iti trebuiesc alte setari. Suna la relatii cu clientii sau smotoceste prin http://www.cosmote.ro

Nu am incercat asta, pentru ca nu am cablu de date, insa astia ar fi pasii pe care i-as urma eu daca as vrea sa fac ceea ce vrei tu sa faci. Daca cineva a incercat si a reusit, il rog sa posteze.

#27
remusthag

remusthag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.10.2006
Daca esti sunat pe sim 2 de un numar care nu e in agenda tel, cum introduci numarul in agenda? Pe sim 1 apare din optiuni, introducere in agenda... dar la optiuni pe istoric sim 2 nu apare... Cred ca era somnoros rau tipul care a facut softul pt tel asta...
A reusit cineva sa schimbe tonurile de la mesaje?

#28
yoska

yoska

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2007
Sal
Am luat din graba acest telefon EX128 de la Germanos
Si normal ca am inceput cu probleme inca din prima zi.
Am cautat soft (destept dupa ce l-am cumparat) nu am gasit (o sa incerc cel de mai sus)
Am incercat sa contactez service Germanos sau Motorola NICI O SANSA.
MOTOROLA LA NUMERELE DE TELEFON- numar ne-malocat, adresa de email primesc eroare ca adresa nu exista.
Iar la Germanos "duduile" din magazine "Nu putem sa va dam adresa de la servie pentru ca este interna si telefon nu avem voie sa va dam.


Am reusit sa accesez agenda telefon si SIM1 cu un soft de la AllView pana aucm am macar back-up
Probleme:
1.nu pot salva numere apelate de pe SIM2 trebuie sa dau apel scurt pe SIM1 apoi rapid sa inchid si merg in istoric si salvez n agenda.
2. La redirectionare apel de pe un SIM pe altul se blocheaza aparatul adica? nu mai face nimic suna intruna si nici nu il pot opri.
chiar daca a fost iun singur apel el ramane blocat pe sunat.

Aplicatii am gasit ceva tot pe la AllView
3. Bateria nu ma tine mai mult de o zi iar daca intru pe internet (email ca mai mult nu am rabdare) se termina rapid

Mai nou am pierdut incarcatorul si am acum cabluri USB dar din cand in card imi da un mesaj "Contact prost la incarcator" decuplez si re-conectez si merge mai departe.

In rest telefonul este OK la banii pe care i-am dat pe el nu pot avea mai multe pretentii.
CINE VREA SA CUMPERE AM DE VANZARE, ACUM CAUT UN TELEFON DUAL SIM CU 3G SI doual procesor.
Am invatat ceva totusi cu ocazia asta




Hahaha
Aplicatia pe care ati prezentat-o este cea de la AllView mai ce chestie
doar ca are o problema nu "vede" doar SIM1 si agenda telefon

Da revin vad ca totusi este o aplicatie mai avansata

Edited by yoska, 02 June 2011 - 16:22.


#29
oliviubendea

oliviubendea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.10.2009

View Postremusthag, on 30th May 2011, 10:43, said:

Daca esti sunat pe sim 2 de un numar care nu e in agenda tel, cum introduci numarul in agenda? Pe sim 1 apare din optiuni, introducere in agenda... dar la optiuni pe istoric sim 2 nu apare... Cred ca era somnoros rau tipul care a facut softul pt tel asta...
A reusit cineva sa schimbe tonurile de la mesaje?
Dai un apel de pe sim 1 pe numarul care te-a sunat si apoi ai optiunea sa il introduci in agenda

#30
remusthag

remusthag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 26.10.2006

View Postoliviubendea, on 7th June 2011, 10:24, said:

Dai un apel de pe sim 1 pe numarul care te-a sunat si apoi ai optiunea sa il introduci in agenda

Asa fac, numai ca ma lasa cu gust amar motorola ca a dat pe piata asa ... corcitura de telefon.
Sa inteleg ca tonurile de la mesaje nu pot fi modificate? Era sa fac stop cardiac cu tonurile alea.

#31
Giovy92

Giovy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 06.11.2007

View Postremusthag, on 10th June 2011, 21:33, said:

Asa fac, numai ca ma lasa cu gust amar motorola ca a dat pe piata asa ... corcitura de telefon.
Sa inteleg ca tonurile de la mesaje nu pot fi modificate? Era sa fac stop cardiac cu tonurile alea.
Nu, nu pot fi schimbate.

Yoska, la ce te asteptai de la un telefon de 400 de lei?
- sunt probleme in soft, multe lucruri sunt lipsa si altele in plus
- de PC Suite, nu am ce sa zic, merge bine, dar cum spuneai si tu, nu functioneaza decat pentru memoria din telefon si cea din SIM 1.
Legat de redirectionat apeluri intre SIM-uri pe el, nu este deloc recomandat pentru ca nu are un procesor avansat si se blocheaza. S-a discutat asta in postarile anterioare.

Eu cand il conectez la PC si imi apare acel mesaj de eroare cu "Contact prost..." inchid ecranul si il redeschid. Deblochez, si pot sa continui linistit treaba cu el.

De o saptamana de zile ma lupt cu el ca am apasat un pic cam tare in partea de jos a ecranului si acum cand apas pe butoanele de jos el face alte comenzi. De exemplu apas pe cel rosu sa ies de tot din meniu si de fapt apas pe "Inapoi", s.a.m.d.

#32
schink1974

schink1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.06.2008
Salut,

Daca ma poate ajuta cineva intr-o problema legata de acest telefon. Nu pot viziona filmulete youtube. Cand dau pe watch video imi scrie Activate Streaming, dupa care apare Failed Conect.

#33
TyreXo

TyreXo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.12.2010
Salut,am acest telefon de ceva timp,sunt multumit de el,dar am vazut ca atunci cand sun pe cineva si vorbesc cu el am niste optiuni pentru a baga sunete de fundal sa le auda si acel cineva cu care vorbesc,am vazut ca mai are niste spatii goale pentru alte sunete de fundal,intrebarea mea este cum as putea sa mai bag alte sunete de fundal? gen muzica sau sunete faine,este vreo optiune pe undeva ceva?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate