Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Motorola ex128

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
smecherasu92

smecherasu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 22.10.2008
Ce stiti despre acest telefon ca il am si nu imi dau seama de nimic
probleme cat cuprinde
de exemplu  semnalul cand pica cand revine cand scriu mesaje scade la o linie
Bateria tine o zi
Si am pus din greseala sa se blocheze tastatura  , dar nu puteam sa o mai deblochez zicea sa apasa pe tasta trimitere
Nu  gasesc gageturile ,
Si softul mi se pare tare praf nici macar nu e tradus cum trebuie in loc de gol  scrie golire , in loc de stergere la fel golire ..
stie careva ceva despre el?:|

#2
the unknown

the unknown

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.06.2006

View Postsmecherasu92, on 7th December 2010, 20:03, said:

Ce stiti despre acest telefon ca il am si nu imi dau seama de nimic
probleme cat cuprinde
de exemplu  semnalul cand pica cand revine cand scriu mesaje scade la o linie
Bateria tine o zi
Si am pus din greseala sa se blocheze tastatura  , dar nu puteam sa o mai deblochez zicea sa apasa pe tasta trimitere
Nu  gasesc gageturile ,
Si softul mi se pare tare praf nici macar nu e tradus cum trebuie in loc de gol  scrie golire , in loc de stergere la fel golire ..
stie careva ceva despre el?:|
Si eu am un astfel de telefon.
Din pacate costul scazut este regasit in tot ce stie sa faca.Nu are disponibil PC Suite,aplicatii sau jocuri foarte putine.
In principiu e un dual sim care nu este destinat celor care vor sa inroseasca telefonul fara sa aiba un incarcator disponibil.
Dar per total raport pret-functionalitate este OK.

#3
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005
Va rog frumos sa ne spuneti si noua daca este dualprocessor. E o chestie foarte importanta la un dual sim. Ce se intampla daca tu vorbesti cu cineva de pe sim 1 si te sun eu pe sim 2. Aud mesajul de telefon inchis sau aud apel normal si tu auzi un bip in casca de la un apel in asteptare? Multumesc.

#4
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postsmecherasu92, on 7th December 2010, 20:03, said:

Ce stiti despre acest telefon ca il am si nu imi dau seama de nimic
probleme cat cuprinde
de exemplu  semnalul cand pica cand revine cand scriu mesaje scade la o linie
Bateria tine o zi
Si am pus din greseala sa se blocheze tastatura  , dar nu puteam sa o mai deblochez zicea sa apasa pe tasta trimitere
Nu  gasesc gageturile ,
Si softul mi se pare tare praf nici macar nu e tradus cum trebuie in loc de gol  scrie golire , in loc de stergere la fel golire ..
stie careva ceva despre el?:|

Hai ca esti culmea :).

"Semnalul pica" Cu ce te afecteaza chestia asta, daca poti comunica? (umbla pe la setarile de retea).
"Bateria tine o zi" Umbla la setarile de retea, de ecran (luminozitate etc.) si vezi poate exista un mod de economisire al bateriei. Poate fi ceva normal daca comunici si folosesti telefonul foarte mult.
"Si am pus din greseala sa se blocheze tastatura  , dar nu puteam sa o mai deblochez zicea sa apasa pe tasta trimitere" asta a fost comica.
Cu ce  e telefonul de vina ca tu nu pricepi cum se deblocheaza? Citeste manualul.
"Nu  gasesc gageturile" Cauta mai bine ca sunt ele pe acolo. Citeste manualul.
"Si softul mi se pare tare praf nici macar nu e tradus cum trebuie in loc de gol  scrie golire , in loc de stergere la fel golire" asta iar a fost comica.
Chiar asa nu te poti adapta la un nou sistem de operare. E chiar de greu de operat pentru ca in loc de gol scrie golire :D.

#5
the unknown

the unknown

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.06.2006

View PostantinVidia, on 10th December 2010, 09:22, said:

Hai ca esti culmea :).

"Semnalul pica" Cu ce te afecteaza chestia asta, daca poti comunica? (umbla pe la setarile de retea).
"Bateria tine o zi" Umbla la setarile de retea, de ecran (luminozitate etc.) si vezi poate exista un mod de economisire al bateriei. Poate fi ceva normal daca comunici si folosesti telefonul foarte mult.
"Si am pus din greseala sa se blocheze tastatura  , dar nu puteam sa o mai deblochez zicea sa apasa pe tasta trimitere" asta a fost comica.
Cu ce  e telefonul de vina ca tu nu pricepi cum se deblocheaza? Citeste manualul.
"Nu  gasesc gageturile" Cauta mai bine ca sunt ele pe acolo. Citeste manualul.
"Si softul mi se pare tare praf nici macar nu e tradus cum trebuie in loc de gol  scrie golire , in loc de stergere la fel golire" asta iar a fost comica.
Chiar asa nu te poti adapta la un nou sistem de operare. E chiar de greu de operat pentru ca in loc de gol scrie golire :D.
Mi-a placut raspunsul :thumbup:
In alta ordine de idei,daca aveti aplicatii de tot felul ptr acest tel va rog postati link-urile.
Pana la momentul de fata nu prea am gasit. :confuzzled:
Si un "Pc Suite" ar fi foarte util,dar mai asteptam
Multumesc

#6
spot22

spot22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.08.2009

View Postvasilis, on 10th December 2010, 08:38, said:

Va rog frumos sa ne spuneti si noua daca este dualprocessor. E o chestie foarte importanta la un dual sim. Ce se intampla daca tu vorbesti cu cineva de pe sim 1 si te sun eu pe sim 2. Aud mesajul de telefon inchis sau aud apel normal si tu auzi un bip in casca de la un apel in asteptare? Multumesc.

Nu este dual procesor , cand vorbesti pe un sim celalalt e inactiv , nu se pot  redirectiona apelurile de pe un sim pe altul ca se blocheaza . Mai bine te orientezi catre un samsung cu 2 procesoare

#7
smecherasu92

smecherasu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 22.10.2008
mda a vb sa nu taca
sa citeasca el manualul si daca gaseste sa ma anunte si pe mn
si normal ca ma afeteaza semnalul pentru ca uneori am nevoie sa sun imediat si pica , astept pana gaseste iar  si deastea , lumininozitate e la minim
Si  eu stiu daca e 5 milioane telefonul ar trebui sa stie macar limba Romana !!

#8
Giovy92

Giovy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 06.11.2007
Eu mi-am achizitionat acest telefon in cursul zilei de ieri. Legat de widgeturi, am cautat manualul si le-am gasit dichisul. :))
In rest, pana acum, n-am intampinat probleme cu el... poate doar atunci cand ramai cu baterie foarte putina, nu-ti permite decat sa dai un "bip" numarului pe care vrei sa-l apelezi.
Pentru mine mi se pare un telefon foarte interesant, mai ales ca mai tarziu il voi inmana mamei mele. E un smartphone, nu?
Chiar daca are un soft simplist, un singur lucru ma deranjeaza, nu-l poti bara cu un cod de securitate. :|

Legat de PC Suite cauta pe google: "Motorola Mobile Phone Tools", de asemenea, poti cauta tot pe google: "Wallpapers 240x400" si "java games touchscreen" si vei gasi destule... te vei satura incercandu-le. :D

Revin un pic la aspectul fizic, nu-mi place faptul ca trebuie sa-i scot de fiecare data capacul ca sa-i folosesc cardul, dar se poate rezolva printr-un cablu de date.

Edited by Giovy92, 14 December 2010 - 16:19.


#9
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postsmecherasu92, on 12th December 2010, 18:50, said:

mda a vb sa nu taca
sa citeasca el manualul si daca gaseste sa ma anunte si pe mn
si normal ca ma afeteaza semnalul pentru ca uneori am nevoie sa sun imediat si pica , astept pana gaseste iar  si deastea , lumininozitate e la minim
Si eu stiu daca e 5 milioane telefonul ar trebui sa stie macar limba Romana !!

Din moment ce exista widget-uri e clar ca sunt acolo undeva, dovada ca Giovy92 le-a gasit.
Nu inteleg de ce te superi ca ti-am sugerat sa citesti manualul. Pentru asta sunt facute.  
Lb. Romana stie, doar ca pe tine te deranjeaza faptul ca traducerea cuvintelor e putin mai diferita decat la Nokia sau alti producatori.
Legat de problema cu semnalul, poate ai un aparat defect sau poate asa face el din nastere.

#10
Giovy92

Giovy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 06.11.2007

View PostantinVidia, on 14th December 2010, 16:33, said:

Din moment ce exista widget-uri e clar ca sunt acolo undeva, dovada ca Giovy92 le-a gasit.
Nu inteleg de ce te superi ca ti-am sugerat sa citesti manualul. Pentru asta sunt facute.  
Lb. Romana stie, doar ca pe tine te deranjeaza faptul ca traducerea cuvintelor e putin mai diferita decat la Nokia sau alti producatori.
Legat de problema cu semnalul, poate ai un aparat defect sau poate asa face el din nastere.
In fond traducerile sunt facute de oameni, asa ca softul poate fi clasificat la categoria "traducerea limbii", o eroare umana.

Legat de jocuri, observ ca la unele de la Gameloft, scrisul fie este colorat (caracterele A, O, I, probabil si atlele), iar la altele anumite obiecte ale jocurilor sunt semi-transparente. Marimea jocurilor se pare ca creeaza o mica dificultate pentru telefon; se misca mai greu uneori.

#11
stefanutz92

stefanutz92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.12.2010
Baieti nu va mai dati peste cap! Nu sunt oamenii perfecti,dar un aparat facut de oameni!
La pretul la care il gasiti - 500 Ron e best-buy,fara dubii.Il am de o saptamana si ceva si sunt multumit de el.Telefonul poate multe. Bateria e mult mai potenta decat ma asteptam eu.
Recomand.

#12
Alexandra_Ale2186

Alexandra_Ale2186

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.02.2009
Buna ziua tuturor!  In cazul in care Smecherasu92 nu a gasit cum se deblocheaza tel, il ajut eu...ca am avut aceeasi problema...Atunci cand iti spune sa apesi tasta trimitere, inseamna de fapt sa apesi tasta de apelare si apoi in centru si , gata s-a deblocat...Da,e un pic mai ciudat, mie cel putin asa mi s-a parut...ceea ce nu-mi place absolut deloc, si cred ca e "jignitor" pentru un asemenea telefon este ca nu pot pune la mesaje ce melodie vreau eu, ci doar pe cele ale lui...adica niste sunete urate...daca cineva a putut sa schimbe, sa m-anunte si pe mn, pls. :)

#13
Bobo_19

Bobo_19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.01.2011

View Poststefanutz92, on 29th December 2010, 01:58, said:

Baieti nu va mai dati peste cap! Nu sunt oamenii perfecti,dar un aparat facut de oameni!
La pretul la care il gasiti - 500 Ron e best-buy,fara dubii.Il am de o saptamana si ceva si sunt multumit de el.Telefonul poate multe. Bateria e mult mai potenta decat ma asteptam eu.
Recomand.

ce sa zic tel. e ok aspect, functionalitate... dar cred ca aparatul pe care l-am achizitionat eu are ceva probleme de soft:

1. nu are a 4 optiune la sim 1 pentru resetare contor minute ci doar la sim 2 iar asta e sigur o eroare de soft;
2. cand introduc mufa de la incarcator il recunoaste ca si cablu de date

si ar mai fi ceva nu se aseaza foarte bine capacul in partea spre butoanele de volum si camera in partea de jos si scartaie (dar binenteles ca poate numai eu am vazut detaliu asta ca-s eu mai ticnit, mai fixist)

#14
Giovy92

Giovy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 06.11.2007

View PostBobo_19, on 14th January 2011, 00:25, said:

ce sa zic tel. e ok aspect, functionalitate... dar cred ca aparatul pe care l-am achizitionat eu are ceva probleme de soft:

1. nu are a 4 optiune la sim 1 pentru resetare contor minute ci doar la sim 2 iar asta e sigur o eroare de soft;
2. cand introduc mufa de la incarcator il recunoaste ca si cablu de date

si ar mai fi ceva nu se aseaza foarte bine capacul in partea spre butoanele de volum si camera in partea de jos si scartaie (dar binenteles ca poate numai eu am vazut detaliu asta ca-s eu mai ticnit, mai fixist)
Legat de prima problema... ai dat la SIM 2, resetare generala? Le elimina si pe cele de la SIM 1? Daca nu, inseamna ca e o eroare de soft, asa cum si in standby (in ecranul normal al telefonului), sus in stanga la SIM 1 il indica SIM 0 si SIM 2. Desigur tot la capitolul apeluri, minutele la SIM 1 pot fi de ordinul zecilor de mii (00000:00:00) pe cand la SIM 2 minutele sunt standard, zeci de minute (00:00:00).

Cat despre a doua problema, si eu o posed. Bucura-te! Nu esti singurul.  :lol:

Sunt cateva lipsuri pe care acest telefon ori nu si le putea permite, ori este ieftin asadar a fost conceput fie in graba, fie cu putine facilitati. Pe langa aceste probleme de soft (la care ma astept la un update de firmware din partea celor de la Motorola - care nici macar pe site-ul lor oficial nu este prezent acest model de telefon), telefonul "este cu" touchscreen frumusel, cu un design frumusel, cu optiuni frumusele, la un pret frumusel.  :))

#15
carmen000

carmen000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2011

View Postsmecherasu92, on 7th December 2010, 20:03, said:

Ce stiti despre acest telefon ca il am si nu imi dau seama de nimic
probleme cat cuprinde
de exemplu  semnalul cand pica cand revine cand scriu mesaje scade la o linie
Bateria tine o zi
Si am pus din greseala sa se blocheze tastatura  , dar nu puteam sa o mai deblochez zicea sa apasa pe tasta trimitere
Nu  gasesc gageturile ,
Si softul mi se pare tare praf nici macar nu e tradus cum trebuie in loc de gol  scrie golire , in loc de stergere la fel golire ..
stie careva ceva despre el?:|
te rog daca ai acest telefon imi poti spune si mie ce fel de baterie are adica ce tip ?...pt ca fiica mea il are si a pus-o pe calorifer la scoala si i-a furat-o si nu stiu ce anume tip de baterie sa caut  multumesc

View PostGiovy92, on 14th December 2010, 16:16, said:

Eu mi-am achizitionat acest telefon in cursul zilei de ieri. Legat de widgeturi, am cautat manualul si le-am gasit dichisul. :))
In rest, pana acum, n-am intampinat probleme cu el... poate doar atunci cand ramai cu baterie foarte putina, nu-ti permite decat sa dai un "bip" numarului pe care vrei sa-l apelezi.
Pentru mine mi se pare un telefon foarte interesant, mai ales ca mai tarziu il voi inmana mamei mele. E un smartphone, nu?
Chiar daca are un soft simplist, un singur lucru ma deranjeaza, nu-l poti bara cu un cod de securitate. :|

Legat de PC Suite cauta pe google: "Motorola Mobile Phone Tools", de asemenea, poti cauta tot pe google: "Wallpapers 240x400" si "java games touchscreen" si vei gasi destule... te vei satura incercandu-le. :D

Revin un pic la aspectul fizic, nu-mi place faptul ca trebuie sa-i scot de fiecare data capacul ca sa-i folosesc cardul, dar se poate rezolva printr-un cablu de date.
te rog daca ai acest telefon imi poti spune si mie ce fel de baterie are adica ce tip ?...pt ca fiica mea il are si a pus-o pe calorifer la scoala si i-a furat-o si nu stiu ce anume tip de baterie sa caut  multumesc

View PostAlexandra_Ale2186, on 29th December 2010, 15:54, said:

Buna ziua tuturor!  In cazul in care Smecherasu92 nu a gasit cum se deblocheaza tel, il ajut eu...ca am avut aceeasi problema...Atunci cand iti spune sa apesi tasta trimitere, inseamna de fapt sa apesi tasta de apelare si apoi in centru si , gata s-a deblocat...Da,e un pic mai ciudat, mie cel putin asa mi s-a parut...ceea ce nu-mi place absolut deloc, si cred ca e "jignitor" pentru un asemenea telefon este ca nu pot pune la mesaje ce melodie vreau eu, ci doar pe cele ale lui...adica niste sunete urate...daca cineva a putut sa schimbe, sa m-anunte si pe mn, pls. :)
te rog daca ai acest telefon imi poti spune si mie ce fel de baterie are adica ce tip ?...pt ca fiica mea il are si a pus-o pe calorifer la scoala si i-a furat-o si nu stiu ce anume tip de baterie sa caut  multumesc

#16
Bylla_69

Bylla_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 06.03.2006
Pentru cei care au acest telefon o intrebare , functioneaza ambele sim-uri simultan ? Am inteles mai sus ca in momentul in care vorbesti pe un sim apare ca si cum celalalt ar fi inchis , asta nu e o problema dar in momentul in care nu faci nimic la el poti primi apeluri pe ambele ? in cazul mesajelor exista optiune in momentul trimiterii ce sim se foloseste ?

#17
ibn

ibn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 19.04.2009

View Postcarmen000, on 1st February 2011, 16:48, said:

te rog daca ai acest telefon imi poti spune si mie ce fel de baterie are adica ce tip ?...pt ca fiica mea il are si a pus-o pe calorifer la scoala si i-a furat-o si nu stiu ce anume tip de baterie sa caut  multumesc


te rog daca ai acest telefon imi poti spune si mie ce fel de baterie are adica ce tip ?...pt ca fiica mea il are si a pus-o pe calorifer la scoala si i-a furat-o si nu stiu ce anume tip de baterie sa caut  multumesc


te rog daca ai acest telefon imi poti spune si mie ce fel de baterie are adica ce tip ?...pt ca fiica mea il are si a pus-o pe calorifer la scoala si i-a furat-o si nu stiu ce anume tip de baterie sa caut  multumesc
Bateria este BQ50, dar merge si BT50 care este o baterie comuna ce merge si pe Motorola mai vechi. Enjoy!

#18
romeoflorin

romeoflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.02.2011
am tel motorola ex128. cumparat pe 10 dec.. il vand pentru 400 lei
e ca nou . nu ma pot acomoda cu tochscreen. prefer butoanele.

am tel motorola ex128. cumparat pe 10 dec.. il vand pentru 400 lei
e ca nou . nu ma pot acomoda cu tochscreen. prefer butoanele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate