Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Sobolanul din canalizare...

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
balama

balama

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 376
  • Înscris: 30.07.2010
Acum 10-12 zile am gasit racordul flexibil care face legatura intre vasul WC si canalizare ros de un sobolan. Sigur era sobolan pentru ca  a facut o gaura cat sa bagi prin ea o sticla de jumatate de litru. Am schimbat racordul la vreo 2 zile, acum am gasit racordul ros. Este doar inceput, nu este ros cat sa intre sobolanul.
Ce-i de facut?
Ce pot sa pun in loc astfel incat sa nu-l mai roada ????
Cum scap de sobolanul ingenios care asta stie, asta face????

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Ceva otrava pe acolo daca se poate. Prin jurul racordului.

#3
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Otrava. Sau un cablu neizolat de inalta tensiune. Pentru sobolan.

#4
balama

balama

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 376
  • Înscris: 30.07.2010
Nu pot cu niciuna din solutiile date de tine. Am catel de casa, canish care isi face nevoile in baie.

#5
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 balama, on 7th December 2010, 19:41, said:

Nu pot cu niciuna din solutiile date de tine. Am catel de casa, canish care isi face nevoile in baie.

cainele n-are treaba cu sobolanu'. ar trebui saracu' sa-l lasi sa traiasca, mai are si cainele un partener de joaca  :rolleyes:

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Se pare ca racordurile vechi comuniste de fonta (cum am avut eu la bloc, desi coloana de canalizare era de plastic) sau de plastic erau proiectate anti-sobolani.  :lol: Furtunele astea flexibile sunt usor de ros. O posibila cauza a prezentei sobolanilor in coloana ar putea fi si subsolul inundat al blocului, in sensul ca tevile de scurgere ar fi taiate la nivelul planseului sau mai jos, si toate apele uzate curg pe jos, metoda folosita la majoritatea blocurilor din Slatina imediat dupa Revolutie pentru ca locuitorii de la parter sa nu mai fie inundati de cei ce infundau coturile cu fel de fel de chestii aruncate in WC-uri, abia acum ce au inceput sa mai curete din subsoluri si sa refaca tevile.  :rolleyes:

Edited by Neaceasca85, 07 December 2010 - 19:55.


#7
balama

balama

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 376
  • Înscris: 30.07.2010
@Neaceasca85
Locuiesc la casa. Sobolanul vine din canalizare, din reteaua stradala. :(

Ma gandeam sa pun un racord flexibil din aluminiu, din cele folosite pentru hote, dar cu racordul metalic o sa intampin probleme cu etanseizarile, o sa am miros de canal in baie :(

Edited by balama, 07 December 2010 - 20:06.


#8
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Racordul flexibil de aluminiu vroiam sa ti-l sugerez si eu cand am vazut primul post, acum cand l-am vazut si pe acesta vad ca te-ai gandit. Felicitari.
  DAR ,  ai putea baga racord de aluminiu in interiorul celui de plastic.  :coolspeak:

#9
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 mihai!, on 7th December 2010, 21:35, said:

DAR ,  ai putea baga racord de aluminiu in interiorul celui de plastic.  :coolspeak:


Racord de aluminiu peste cel de plastic. Asa n-o sa mai aiba probleme cu mirosurile si sobolanul n-o sa roada plasticul. Insa ce face omul cu sobolanul in casa? Poate s-apuca si roade altceva sau mananca naibii catelul.

#10
balama

balama

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 376
  • Înscris: 30.07.2010
Daca-l bag pe exterior, o sa-l roada pe cel din plastic, iar mehlemul o sa patrunda intre cele doua si o curga zeama in baie.

Ideal ar fi sa-l bag pe cel din aluminiu pe interior.
Numai ca sunt diferente de diametru intre teava de plastic (PVC de 110 mm) si tubul din fundul WC-ului care este de aprox 80 mm.

La racordul original (cel de plastic cumparat din magazin), un capat intra in tubul PVC al canalizarii (adica pe interior), celalalt capat intra in fundul wc-ului (adica pe exterior).
Nu stiu ce sanse am dar o sa incerc astazi.

#11
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
O tablă subțire de aluminiu nu va impiedica șobolanul niciodată, soluția este capturarea "invadatorului", prin orice mijloace posibile. Nu uitați ca șobolanii rod și betonul. Tuburile vechi de fonta nu le pot roade deoarece sînt netede pe interior, și nu au ce agăța cu dinții.

#12
balama

balama

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 376
  • Înscris: 30.07.2010
Am gasit solutia salvatoare. O sa trag apa mai des. In felul asta sobolanul nu o sa aibe ce cauta la mine in baie.
Pana acum, din cauza economiei de apa, trageam apa odata la 4-5 zile, adica dupa ce se umplea haznaua. Cred ca soby venea pentru ca il atragea mirosul. Acum, fiecare din membrii familiei care trece prin baie, este obligat sa traga apa. In felul asta, soby o sa patineze pe teava umeda si o sa cada inapoi in canalizare.
Simplu :)

Subiectul se poate inghite.

#13
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

 balama, on 11th December 2010, 01:29, said:

Am gasit solutia salvatoare. O sa trag apa mai des. In felul asta sobolanul nu o sa aibe ce cauta la mine in baie.
Pana acum, din cauza economiei de apa, trageam apa odata la 4-5 zile, adica dupa ce se umplea haznaua. Cred ca soby venea pentru ca il atragea mirosul. Acum, fiecare din membrii familiei care trece prin baie, este obligat sa traga apa. In felul asta, soby o sa patineze pe teava umeda si o sa cada inapoi in canalizare.
Simplu :)

Subiectul se poate inghite.

Daca am inteles bine...voi unde va faceti nevoile de nu trageti apa numai la 4-5 zile? :confuzzled:

#14
balama

balama

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 376
  • Înscris: 30.07.2010

 edmund.chevul, on 11th December 2010, 01:36, said:

Daca am inteles bine...voi unde va faceti nevoile de nu trageti apa numai la 4-5 zile? :confuzzled:
Editeaza te rog mesajul pentru ca nu inteleg intrebarea :(

#15
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Eu am inteles ca trageti apa de la WC odata la 4-5 zile. De aceea am intrebat voi unde va faceti nevoile sau faceti kk, pisu odata la 4-5 zile (mai ales ca sunteti si mai multi)? Scuze daca am interpretat gresit, asa am inteles eu.

#16
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
inalta tensiune ? :o tinand cont ca prin joasa tensiune se intelege ceva pana pe la 50V, la medie tensiune este acel 220V (care de fapt sunt 231 calculati dar ce sa spuan si romanul), ce credeti voi ca ar fi inalta tensine ? >:)

#17
ShadowsAndDust

ShadowsAndDust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 13.12.2010
La capatul inferior de la racord - sita/gratar metalic cu ochiuri care sa fie mari pentru materiile ce ies si destul de mici pentru sobolanul care intra. Sau si mai bine clapeta metalica unic-sens ori un racord U care tine apa in el (asemanator fostelor sifoane de la chiuvete)

Edited by ShadowsAndDust, 13 December 2010 - 20:03.


#18
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 cutremurul, on 13th December 2010, 19:42, said:

ce credeti voi ca ar fi inalta tensine ? >:)
400000V :yes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate