Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

(stvaly) Casa pasiva in Constanta - 2011

- - - - -
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#19
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Mie imi scapă ceva....de ce faci casa pasiva ce se vrea si eco cu BCA???(lumea se cam da cu capul pe pereti ca nu e deloc eco BCA-ul ca toxic,in fine beton celular activ).De ce nu folosesti caramida cu mult mai buna rezistenta termica si conductibilitate?

Edited by hot, 10 December 2010 - 17:08.


#20
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 hot, on 10th December 2010, 17:08, said:

Mie imi scapă ceva....de ce faci casa pasiva ce se vrea si eco cu BCA???(lumea se cam da cu capul pe pereti ca nu e deloc eco BCA-ul ca toxic,in fine beton celular activ).De ce nu folosesti caramida cu mult mai buna rezistenta termica si conductibilitate?

Cum sa aiba caramida un coeficient de transfer termic mai bun decat BCA-ul? Poate doar aia tiganeasca si doar daca zidul este mai gros decat eventualul zid din BCA. La grosimi identice BCA-ul bate tot. Vorbesc de BCA de calitate (Ytong, Verblock), nu junghiuri. In fapt, cam asta este avantajul major al BCA-ului. Un alt avantaj este ca pierderile sunt mai mici. In rest...
Daca m-as mai apuca de o casa (la oras) mi-as face-o din caramida tiganeasca, zid gros de minim 30 cm.

#21
stvaly

stvaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.10.2008

 hot, on 10th December 2010, 17:08, said:

Mie imi scapă ceva....de ce faci casa pasiva ce se vrea si eco cu BCA???(lumea se cam da cu capul pe pereti ca nu e deloc eco BCA-ul ca toxic,in fine beton celular activ).De ce nu folosesti caramida cu mult mai buna rezistenta termica si conductibilitate?

Nu vreau sa fie eco, ci doar pasiva. Vreau sa o fac si ieftina pentru ca nu dispun de multe zeci de mii de euro.
BCA este beton celular autoclavat, si nu este "activ". Nu este eco dar nu ma deranjeaza prea mult asta.
Caramida de tip porotherm si BCA-ul au proprietati izolante asemenatoare si oricum la o casa pasiva contribuie destul de putin la izolatia casei.

Si BCA-ul si Porotherm-ul au conductivitatea termica (k) 0,14 vezi urmatoarele 2 link-uri:
BCA =  http://citadelecobui...t...=2&Itemid=7
Porotherm = http://www.bicau.ro/...herm_system.pdf

Spre deosebire de Porotherm, BCA-ul este mai slab la compresiune(de 3 ori) din celeasi link-uri se vede ca:
Porotherm = 10 N/mm2 iar BCA 3,5 N/mm2

Prin comparatie polistirenul expandat are factorul de transfer termic 0,04 deci 10cm polistiren expandat izoleaza cat 35 cm porotherm (aproximativ)

p.s. incerc ca tot ce scriu aici sa fie documentat intr-un fel sau altul pentru a nu fi doar o discutie de pareri si pentru a fi de folos si altora.

#22
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Stiam ca are conductivitate mai buna, dar, contrariat de cele spuse de tine, am zis sa mai verific odata.
BCA = 0,14 (grosime de 25 cm)
Porotherm = 0,14 (grosime de peste 30 cm)

Deci, cum am spus mai sus, la grosimi egale...

Iar polistirenul de densitate 16 kg (Austrotherm, EPS 80) are 0,035. Cel extrudat (grafitat), densitate dubla, cum am pus eu pe terasa, are 0,027.

Edited by Rocknroll, 10 December 2010 - 18:38.


#23
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
 Partea proasta este ca peretii din zidarie GVP sunt considerati pereti portanti, pe cand cei din BCA nu. Zidaria din BCA este o zidarie de umplutura, structura de rezistenta fiind pe cadre din beton armat, asa ca in final n-o sa iesi mai ieftin ci mult mai scump.   :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 10 December 2010 - 21:18.


#24
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006

 stvaly, on 10th December 2010, 01:28, said:

Am introdus datele cu suprafete, valori R, orientare si tot ce trebuie in PHVP si au iesit aprox 1800 kWh / an pentru incalzire deci "passiv" la suprafata locuibila a casei mele.

Datele alea le astept asa, un pic mai in detaliu.

#25
stvaly

stvaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.10.2008

 Rocknroll, on 10th December 2010, 18:35, said:

Stiam ca are conductivitate mai buna, dar, contrariat de cele spuse de tine, am zis sa mai verific odata.
BCA = 0,14 (grosime de 25 cm)
Porotherm = 0,14 (grosime de peste 30 cm)

Deci, cum am spus mai sus, la grosimi egale...

Iar polistirenul de densitate 16 kg (Austrotherm, EPS 80) are 0,035. Cel extrudat (grafitat), densitate dubla, cum am pus eu pe terasa, are 0,027.

BCA si Porotherm au aceeasi conductivitate termica (din ce am citit pe net ca n-am cu ce sa o masor).
Conductivitatea termica este proprietatea unui material de a conduce caldura si nu se da in functie de grosime. Este ca si conductivitatea electrica sau densitatea unui material.
Si un porotherm de 70cm grosime (daca ar exista) ar avea aceeasi conductivitate ca si cel de 30cm dar fiind de 2 ori mai gros ar izola de doua ori mai bine.

Conductivitate mai mica inseamna ca materialul e mai bun izolator. Izolarea efectiva pe care o obtii depinde liniar de grosimea stratului izolant.
Atentie ca putem gasi pentru un material vizavi de proprietatea de izolare diferiti parametri(pe site-uri, brosuri, etc):
K (conductivitatea - care e bine sa fie mica) dar care nu depinde de grosime (a caramizii, polistirenului etc)
R (adica gradul de izolare - care e bine sa fie mare) si care e data pentru o anumita grosime a materialului (de exemplu pentru porotherm de 30cm, BCA de 25, etc)

Mi-e greu sa exprim aceasta teorie aici fara sa risc sa aduc mai multa confuzie.
Cel mai simplu e asa: conductivitatea(K) e ca densitatea. Gradul de izolare® e ca greutatea(adica e mai mare daca ai mai mult volum). Pe noi ne intereseaza in final gradul de izolare. Daca folosesc un material mai slab izolant trebuie sa pun mai mult sa-mi tina de cald..

Pe wikipedia sunt explicate destul de elaborat conductivitatea si gradul de izolare.
http://en.wikipedia....al_conductivity
http://en.wikipedia....ue_(insulation)



 Inginerul_bv, on 10th December 2010, 21:16, said:

 Partea proasta este ca peretii din zidarie GVP sunt considerati pereti portanti, pe cand cei din BCA nu. Zidaria din BCA este o zidarie de umplutura, structura de rezistenta fiind pe cadre din beton armat, asa ca in final n-o sa iesi mai ieftin ci mult mai scump.   :peacefingers:
Din cate am inteles betonul si fierul pentru P+M nu difera prea mult la cadre vs. portanti. E foarte posibil sa ma insel (nu am experienta in constructii ci doar ce am citit). Eu stiu ca si la portanti trebuie stalpisori si centura si se armeaza si acestea. Probabil difera armaturile si cantitatea de beton dar nu semnificativ.
N-am vorbit inca cu inginerul structurist dar la structura nu vad probleme deosebite planul fiind destul de "curat". Cand e gata structura revin. Nu e exclus sa trec pe porotherm.

#26
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
nu stiu daca ai vazut policarbonat peste care a picat grindina!
mai ales daca e folosit intr-un unghi apropiat de cel orizontal.

#27
stvaly

stvaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.10.2008

 baldovica, on 11th December 2010, 00:49, said:

nu stiu daca ai vazut policarbonat peste care a picat grindina!
mai ales daca e folosit intr-un unghi apropiat de cel orizontal.

In sectiunile atasate in primul post se vede ca panoul de pe sud unde va fi policarbonatul este la 70 de grade, deci mai apropiat de planul vertical. Nu va fi nici o problema daca nu vine vreo furtuna care sa arunce grindina pe directie orizontala. Dar si atunci mi-as face mai multe probleme pentru ferestre decat pentru policarbonat care este mai flexibil si absoarbe mai bine forta la impact.

#28
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 stvaly, on 11th December 2010, 00:47, said:

Mi-e greu sa exprim aceasta teorie aici fara sa risc sa aduc mai multa confuzie.
uite , am sa incerc sa te ajut sa intelegi acesta problema ...luand in calcul/considerare anumite variante alternative  

ps. rog pe cineva (care se pricepe) sa extraga toata datele din acest fisier si sa le posteze aici pe forum , intr o forma identica .
eu am incercat dar la copy-paste se suprapun si nu se mai intelege nimic ...iar la o reasezare (rand cu rand) ar dura destul de mult
deci , cine e binevoitor sa le aseze frumos aici ...e liber sa o faca  :peacefingers:

ps2. aceashi rugaminte si pentru forumul concurent :)

ps3. oricine e binevenit cu alte explicatii/pareri sau adaugari de alte variante/solutii  sustenabile , in functie de alte materiale aparute pe piata

Attached Files


Edited by pivnitarul, 11 December 2010 - 12:25.


#29
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

 stvaly, on 10th December 2010, 18:29, said:

Vreau sa o fac si ieftina pentru ca nu dispun de multe zeci de mii de euro.
eu cred ca, ce vrei tu nu se poate face cu putine zeci de mii de euro!
se fac casele simple, normale, cu multe zeci de mii de euro, dar o casa aproape, sau chiar pasiva?!! ;)
eu zic sa-ti faci calculele mult si bine, mai pune un 10-30% in plus fata de total si daca iese socoteala, dai bataie... parerea mea!  :peacefingers:

Edited by flopardu, 11 December 2010 - 13:17.


#30
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006

 pivnitarul, on 11th December 2010, 12:20, said:

uite , am sa incerc sa te ajut sa intelegi acesta problema ...luand in calcul/considerare anumite variante alternative

f. util documentul, l-am salvat :yes:

Din ce m-am uitat eu, un bca de calitate (ytong, verblock) costa chiar putin mai mult decat porothermul sth. Are intr-adevar o izolatie termica f. putin mai buna, dar o izolatie fonica ceva mai proasta (din datele oficiale). Dar principalul motiv pentru care nu mi-as pune BCA este posibilitatea de a se sfaramita daca il prinde inghetul la peleul gol, adica fara hainuta de polistiren + tencuiala. Shit happens, si chiar daca imi planific sa termin casa pana la iarna, in viata se pot intampla multe neprevazute.

#31
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 vycxs2, on 11th December 2010, 13:36, said:

f. util documentul, l-am salvat :yes:

Din ce m-am uitat eu, un bca de calitate (ytong, verblock) costa chiar putin mai mult decat porothermul sth. Are intr-adevar o izolatie termica f. putin mai buna, dar o izolatie fonica ceva mai proasta (din datele oficiale). Dar principalul motiv pentru care nu mi-as pune BCA este posibilitatea de a se sfaramita daca il prinde inghetul la peleul gol, adica fara hainuta de polistiren + tencuiala. Shit happens, si chiar daca imi planific sa termin casa pana la iarna, in viata se pot intampla multe neprevazute.

Este unul dintre motivele care, intr-un final, m-au determinat sa aleg caramida Brikston in dauna Ytong-ului (BCA-ului ales intr-o prima instanta). Un alt motiv determinant (mai ales in situatia mea, casa la calcan) a fost permeabilitatea mai mare si absorbtia de apa superioara in fata caramizii. Nici caramida nu e indicata s-o prinda iarna fara "hainute" corespunzatoare, dar o iarna nu e o nenorocire...

Edited by Rocknroll, 11 December 2010 - 15:29.


#32
stvaly

stvaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.10.2008

 pivnitarul, on 11th December 2010, 12:20, said:

uite , am sa incerc sa te ajut sa intelegi acesta problema ...luand in calcul/considerare anumite variante alternative  

ps. rog pe cineva (care se pricepe) sa extraga toata datele din acest fisier si sa le posteze aici pe forum , intr o forma identica .
eu am incercat dar la copy-paste se suprapun si nu se mai intelege nimic ...iar la o reasezare (rand cu rand) ar dura destul de mult
deci , cine e binevoitor sa le aseze frumos aici ...e liber sa o faca  :peacefingers:

ps2. aceashi rugaminte si pentru forumul concurent :)

ps3. oricine e binevenit cu alte explicatii/pareri sau adaugari de alte variante/solutii  sustenabile , in functie de alte materiale aparute pe piata

Am citit fisierul , este bun, calculele sunt corecte. Dupa cum se vede din calcule se inmulteste inversul conductivitatii cu grosimea materialului pentru a se obtine factorul de rezistenta termica adica "gradul de izolare".
BCA-ul mai are insa un avantaj. Se zideste cu rosturi mici si in afara de faptul ca intra mai putin material la zidire (mortar) are punti termice mai mici decat caramida. Apoi suprafata iese mai dreapta si se finiseaza mai ieftin(subtire). In total avand in vedere si puntile termice mai mici zidul de BCA pierde mai greu caldura decat zidul de caramida.

Vizavi de fixarea diverselor obiecte cu dibluri in BCA si Porotherm nu stiu ce sa zic: porothermul la percutie se sparge, BCA-ul se sfarama. Deci oricum trebuie gaurit cu grija la ambele materiale.

Lasarea BCA peste iarna neacoperit nu e o idee buna, corect, si nici n-am de gand sa fac asta.

 flopardu, on 11th December 2010, 13:16, said:

eu cred ca, ce vrei tu nu se poate face cu putine zeci de mii de euro!
se fac casele simple, normale, cu multe zeci de mii de euro, dar o casa aproape, sau chiar pasiva?!! ;)
eu zic sa-ti faci calculele mult si bine, mai pune un 10-30% in plus fata de total si daca iese socoteala, dai bataie... parerea mea!  :peacefingers:

Am facut un calcul folosind cantitatile scoase din proiect si preturi luate de pe diverse site-uri. Am ajuns pe la 25mii Euro pentru materialele de constructie.
N-am luat in calcul: centrala de ventilatie(care merge si ea pe la 1000 Euro), cablurile si echipamentele electrice, incalzirea in pardoseala(tot electrica).
Am ales  materiale de calitate f. buna si buna : BCA de cea mai buna calitate, vata bazaltica, polistiren extrudat si expandat, beton de la statie, fier beton, etc. Toate cu transport asigurat. Sunt sigur ca pot obtine preturi ceva mai bune prin negociere si cautare. Orice sfat in sensul asta este binevenit pentru ca vreau sa incep sa cumpar materialele. Eventual cu posibilitatea de a le tine in depozitul de unde le cumpar pana la primavara(merita?).

De dat bataie i-am dat deja, proiectul e aproape gata de aprobare, cale de intors nu mai este. Sunt foarte increzator in reusita si poate conving si pe altii sa incerce dupa ce termin totul. Voi pune toate cheltuielile in cel mai mic detaliu si apoi toate costurile de exploatare a casei. Pana in toamna 2011 voi termina casa si ma voi muta in ea moment in care voi centraliza banii cheltuiti. Apoi va incepe partea cu detaliile in exploatare si facturile la utilitati pe fiecare luna deci imaginea completa o vom avea prin toamna lui 2012.

Vreau sa arat ca o casa pasiva nu este doar o utopie. Pana atunci mai e mult de discutat.

Edited by stvaly, 11 December 2010 - 16:13.


#33
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu pot sa te asigur de un singur lucru. Si-anume ca daca inginerul care-ti va calcula intreaga structura si va intocmi plansele de rezistenta isi cunoaste meseria si o practica in cunostinta de cauza aplicand prevederile normativului P100-1/2006, casa ta cu zidarie de umplutura din BCA va fi mult mai scumpa decat o casa cu pereti portanti din blocuri ceramice GV. Doar daca merge pe principii de genul: "merge si-asa" sau "nu cred ca e mare diferenta", doar atunci vei putea sa-mi zici ca n-am avut dreptate.  :peacefingers:
De asemenea, prin grija ta, proiectul de rezistenta va trebui supus verificarii la exigenta A1.
Daca nu esti convins ca am dreptate citeste aici. :coolspeak:

#34
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 stvaly, on 11th December 2010, 15:59, said:

.......Pana in toamna 2011 voi termina casa si ma voi muta in ea ,,,,,
sa te ajute Dumnezeu  :peacefingers:
numai sa nu fii cuprins de aceiasi frenezie pe care o aveam si eu la inceput....

#35
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
si eu as spune ca va fi foarte greu, daca nu imposibil, sa termini si sa te si muti pana in toamna anului viitor!!
este posibil ca pana prin aprilie sa nu te poti apuca de treaba, de fundatie, din cauza vremii. o sa ai cam 7-8 luni de construit, finisat, mutat pana in toamna.
eu iti doresc succes, insa stiu ca-ti va fi foarte greu.  :OK:

#36
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 stvaly, on 11th December 2010, 15:59, said:

Vreau sa arat ca o casa pasiva nu este doar o utopie. Pana atunci mai e mult de discutat.

Nu vreau sa te descurajez , dar , dupa multi ani petrecuti prin noroaie , cred ca esti mult prea optimist .
Atat in privinta solutiilor tehnice cat si a costurilor / termenelor .

Oricum , bafta .
O sa mai arunc si eu un ochi pe aici din cand in cand ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate