Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

cartus gol la imprimanta....

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
adslboy

adslboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.10.2004
posed urmatoarea imprimanta...
canon pixma ip1500...
de cateva zile cartusul de negru s`a golit :((
sunt curios daca se mai poate incarca,si cam cu cat..
cel color nu are treaba...e 99% plin..
mentionez ca nu am deloc experienta cu imprimantele :)

#2
Guestus

Guestus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 02.05.2004
Da, ai noroc, eu zic ca se poate umple sigur. Sunt multe locuri..chiar si la xerox\papetarii mai maricele se umplu.
PS: Pretul este in functie de model, asa ca nu prea stiu la tine cam 150-200k

Edited by Guestus, 16 August 2005 - 18:52.


#3
Green Planet

Green Planet

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.08.2004
Am gasit AICI o ofertă care include "cerneala refill" pentru Canon.
Dacă te decizi să cumperi de la Rastero, înțeleg că nu trebuie să-ți bați capul cu procedurile de reîncărcare a cartușelor Canon consumate.

Citez, pentru conformitate:

Quote

In cel mai scurt timp pe siteul nostru va aparea si sectiunea download unde vor fii accesibile instructiuni de refill.
Si in acest moment cei care achizitioneaza seturi RASTERO primesc din oficiu instructiuni si un CADOU - o gentuta din PVC transparent.


#4
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005
Posed aceeasi marca de imprimanta. Initzial am folosit cartuse pentru canon marca Q-ink, care desi la prima vedere nu inspira mare incredere au o calitate decenta mai ales la costul de doar 5 lei :D .

Acum folosesc cerneala Sky-horse, care m-a costat cam 10 Ron/100ml, calitatea fiind dupa parerea mea cam la acelasi nivel cu produsele originale.

Incarcarea se face foarte simplu prin picurare (cu o seringa) pe buretele din partea inferioara a cartusului. Nu este necesara inteparea buretelui.

Exista deasemenea cartuse color la pretzuri de pana la 100Ron (aceleashi marci) ,precum shi cerneala colorata.

Bafta!

#5
viespone

viespone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.11.2007
totusi, care e cea mai buna cerneala si cea mai buna procedura de refill pt a nu distruge cartusul?

#6
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
Pentru  cartusele BCI 24 black and color recomand refill cu tus Inktec C424/100 (specific cartuselor BCI 24).
Succes.

#7
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 viespone, on Nov 6 2007, 14:44, said:

totusi, care e cea mai buna cerneala si cea mai buna procedura de refill pt a nu distruge cartusul?

Pentru BCI 24 black cea mai simpla si practica procedura de refill: se incarca o seringa de 5-10 ml cu cerneala corespunzatoare. Se intoarce cartusul cu filtrul in sus (orificiul oval pe unde iese cerneala). Se apropie de filtru varful acului de la seringa (nu se infige acul de la seringa in filtru...) si se apasa incet pe pistonul de la seringa. Cerneala se picura incet din ac pe filtru si o sa intre in cartus. Cartusul are in interior un burete care se inbiba cu cerneala. Teoretic cartusul trebuie sa absoarba 9 ml de cerneala. Cartusul se considera incarcat cand prin orificiul de aerisire (diametru ~0.3mm) de pe capac incepe sa picure cerneala (capacul si orificiul aferent sunt jos in timpul incarcari). Pentru a nu pierde cerneala prin picurare, orificiul de pe capac se pozitioneaza pe sticla cu cerneala. Se intoarce cartusul cu filtrul in jos si se apasa cu degetele pe peretii laterali de cateva ori. Astfel se elimina surplusul de cerneala din capac. Cartusul se sterge cu o batista din hartie de orice urma de cerneala si se introduce in capul de imprimare daca nu picura cerneala din filtru.

Cea mai buna cerneala...probabil ca sunt diverse opinii pe tema. Eu folosesc cerneluri de la un singur producator, din Germania, de peste 7 ani si nu am avut reclamatii de la clienti.

Gabi

ID consumabile_imprimante

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate