Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ce inseamna INSPECTOR Asigurari

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
VerbumBonum26

VerbumBonum26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 13.12.2009
cam cat se castiga si merita sa te bagi "for extra money"?

#2
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 VerbumBonum26, on 6th December 2010, 16:03, said:

cam cat se castiga si merita sa te bagi "for extra money"?

Am fost si eu, pierdere de timp, crede-ma, iti zic din experienta !

#3
VerbumBonum26

VerbumBonum26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 13.12.2009

 Business_style, on 6th December 2010, 15:50, said:

Am fost si eu, pierdere de timp, crede-ma, iti zic din experienta !

Bine bine frate dar ce trebuie sa faci?! Sa umbli din usa si sa intrebi: nu doriti o asigurare?

#4
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Un inspector de asigurare = agent asigurare doar ca are alt nume. La unele firme inspector = agentul care are contract cu norma intreaga. Logic ca pe langa a incheia asigurari trebuie sa te mai ocupi si de chestii administrative sau poti avea echipa ta agentie. Totul depinde de la firma la firma dar in esenta tot vei cauta clienti si vei incheia asigurari.

#5
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
La unele companii, inspectorul este un agent angajat cu contract de munca (in loc de contract de colaborare). In unele cazuri, inspectorul primeste bonusurile de rigoare pentru polite incheiate dar, fie nu primeste comision direct per polita, fie primeste mult mai mic (o treime/sfert) fata de un agent.

A, si spre deosebire de agent, inspectorul are program fix (ca toti angajatii).

#6
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Da, ca agent cica trebuie sa mergi din usa-n usa , iar comisionul e de doar 20%. De la 1 ianuarie asigurarile pentru locuinta vor fi obligatorii, polite de 10 euro sau 20 euro, asa am inteles.
Pai oameni buni, 20% din 20 de euro inseamna ca 4 euro iti revin tie, e bataie de joc, nici macar drumul pana la agentie nu ti-l scoti!
Nu stiu de ce marile firme de asigurari aleg sa procedeze astfel, cu "colaborare", in loc sa ofere salariu stabil si loc de munca stabil! Eu inteleg ca ele cauta sa faca un profit cat mai mare, ins anici asa sa iti bati joc de om, cu 20%! Daca ar fi in strainatate si incheiai sa zicem o polita de peste 2000 de euro, normal ca iti convenea, la noi insa...
Si apoi, sa fim seriosi, nici n-ai sa gasesti coada la asigurari ca la supermarket, sa fie lumea dornica din proprie initiativa sa-si asigure casa!
Chiar si la o asigurare incheiata pe zi, nu-ti scoti pe luna nici macar salariul minim pe economie.
Nu mai zic ca nu beneficiezi de asigurarea de sanatate, si daca ai nevoie doamne-fereste de spital, platesti numai spitalizarea de te usuca+ medicamentele etc.

Edited by duculeana, 12 December 2010 - 11:26.


#7
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010

 duculeana, on 12th December 2010, 11:24, said:

De la 1 ianuarie asigurarile pentru locuinta vor fi obligatorii, polite de 10 euro sau 20 euro, asa am inteles.
Pai oameni buni, 20% din 20 de euro inseamna ca 4 euro iti revin tie, e bataie de joc, nici macar drumul pana la agentie nu ti-l scoti!

Si apoi, sa fim seriosi, nici n-ai sa gasesti coada la asigurari ca la supermarket, sa fie lumea dornica din proprie initiativa sa-si asigure casa!

Obligatoriu inseamna ca trebuie sa-ti faci asigurare vrei nu vrei. Ca RCA-ul la masini.
Daca le faci asigurare la toti din blocul tau parca nu mai e asa putin 20%.
Iar pe langa asta poti sa faci toate tipurile de asigurari, de la RCA pana la cele de viata.

Quote

"for extra money"?
Iar daca e extra inseamna ca nu-ti dedici timpul doar pentru asta. Pe langa ce faci in mod curent mai faci si cate o asigurare.

#8
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007
Comisionul la paid este mic(10%) si primele de asemenea sunt mici 10 respectiv 20 euro pentru apartamente.
10% incaseaza societatea de asigurare. Din acesti 10% imparte si cu tine in calitate de agent de regula jumi-juma.
Cu acesti 5% asta inseaman ca vei castiga 50centi pentru case si 1euro pentru fiecare apartament. (impozabili)

1.Cine vrea sa-si faca contract de agent va trebuie sa plateasca din buzunarul propriu asigurarea de raspundere civila profesionala (8eur). Asta inseamna ca trebuie sa asiguri cel putin 8 apartamente pentru a-ti plati asigurarea proprie.

2. Va trebui sa depuneti si un fond de garantie in cuantum de 500ron.

Extras dintr-un contract de agent

"Art. 5. GARANTII:
Art. 5.1. AGENTUL este obligat să constituie în favoarea ASIGURATORULUI o garanție in cuantum de 500 RON.
Art. 5.2. Garanția  se  constituie  prin  reținerea  lunară  în  proporție  de  1/20 (5%)  din comisionul realizat, până la acoperirea integrală a acesteia.
Art. 5.3. Această garanție este afectată despăgubirii ASIGURATORULUI pentru prejudiciile cauzate prin activitatea AGENTULUI,  inclusiv pentru daunele produse logisticii primite.  
Art. 5.4. AGENTUL are obligatia sa reintregeasca valoarea garantiei dupa fiecare retinere efectuata de catre ASIGURATOR.
Art. 5.5. Garanția se va restitui AGENTULUI  la momentul încetării  prezentului contract și după ce va fi descărcat de gestiunea sa.
"


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate