Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

NISSAN LEAF

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#181
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postkreeper, on 23 februarie 2018 - 13:58, said:

In aceeasi gama de pret gasesti Tesla model 3, cam 33000 euro
nu exista asa ceva. chiar nu exista. Tesla model 3 abia daca se gaseste in USA cu 49000$ iar in europa va aparea candva prin 2019 cel mai probabil pe la 49000 euro probabil

Pana atunci Nissan leaf a anuntat ca prin august va lansa bateria de 60kw, care deja o va face comparabila cu bateriile de pe tesla.

eGolf va lansa si el o baterie mai mare. Chevrolet Bolt ar avea chiar acum autonomie mai mare ca Model 3 (in varianta de 35000 dolari care nu exista pe piata!) dar nu stiu situatia cu Bolt in Europa/Romania

#182
galileofilm

galileofilm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.09.2009
Salutare.
Am revenit cu noutati.
Am reusit sa inlocuiesc PTC Heater-ul.
detalii in filmulet.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GhtRv93l-5o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu stiu daca am si rezolvat problema ( intrucat pisa am luat-o second hand), dar pe diagnoza nu mai apare ca defect PTC Heater.

#183
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Nissan Leaf Electric 150CP (389km) Aut1 Tekna

#184
MagicaSTEAUA

MagicaSTEAUA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2006
M-am indragostit de masinuta asta! Pur si simplu imi place maxim.

#185
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Te-ai dat cu ea?

#186
MagicaSTEAUA

MagicaSTEAUA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2006
Deabia fac scoala de soferi! :D Desi am 37 ani... Daca totul merge cum am stabilit, (POATE) ma infig la editia 2019 a programului Rabla.

#187
galileofilm

galileofilm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.09.2009
Salutare.
Revin cu postarea sa anunt ca incalzirea functioneaza.
Concluzia:
PTC Heaterul a fost problema...

#188
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Tare ciudata logica celor de la Nissan. Din cauza PTC heaterului nu era activata nici pompa de caldura? Probabil dadea un cod de eroare si dezactiva caldura cu totul ?

#189
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postd-ardeleanu, on 06 decembrie 2010 - 12:53, said:

dar de ce Leaf este considerat "affordable" - adica cine isi permite asa ceva ?
in tarile calde un leaf costa 400 eur/usd pe luna. deci affordable

#190
galileofilm

galileofilm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.09.2009
Am observad de 2 zile ca am pierdut o linie la starea bateriei.
Stie  cineva ceva despre asta.
Am auzit ceva de regenerarea bateriei...

#191
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Bateria se degradeaza in timp. Asta inseamna ca o sa pierzi linioare. Ce model e, din ce an si cati km?

#192
galileofilm

galileofilm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.09.2009
Leaf din 2015, 56000 km,
Am cumparat-o in oct 2017, la 26000 km.
Masina a stat pe dreapta intre 7-12 luni, (este estimarea mea), deoarece a fost lovita in SUA, adusa in europa si vanduta dupa ce a fost repatrata.

#193
MarianGT

MarianGT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2019
Piata romaneasc incepe sa accepte masinile electrice.Desi parca acum au aparut ele sunt deja de cativa ani pe piata. Am locuit in Norvegia si merg des acolo unde e "raiul" electricelor.Sunt multe spre foarte multe.Am condus cateva electrice si pot spune ca Tesla e locul 1 modelul nou 1000 km (pe care ii face lejer in conditile date de producator) DAR cand ne uitam la pret ne trece repede. In Norvegia sunt foarte rentabile deoarece au multe beneficii ( nu platesc taxe la intrare in oras, impozit zero, multe parcari gratuite etc , dar cel mai mare atuu al lor acolo e faptul ca masinile pe combustie au taxe foarte mari si o masina pe aceasi  clasa cu tesla poate costa dublu).
Revin la topicul Nissan Leaf. Desi primul model era foarte urat era o placere sa o conduci probabil deacea a fost cea mai vanduta electrica. A venit golful din spate, BMW i3...restul nu le luam in considerare pentru ca nu-si merita banii.Raport calitate/pret/autonomie Nissan Leaf inca bate piata. Pe langa faptul ca e mai ieftina decat golf sau bmw e si mult mai spatioasa iar autonomia mai buna. E drept ca, Golful arata mai bine dar pentru cine se gandeste la o electrica recomand sa incerce nissanul Leaf.
  Nu fac reclama, doar imi dau o parere dupa ce am vazut piata din Norvegia care la 5 mil de locuitori vand aprox 70-80.000 de electrice pe an din care jumatate sunt Leaf.
Parerile posesorilor de electrice acolo sunt urmatoarele : Tesla-probleme cu incarcarea iarna, iar tesla model 3 pare ok la prima privire dar cred ca se confrunta cu ceva probleme de fabricatie.
              Citroen, Peugeot prea mici si autonomia sub 100 km
             -Golful ok...dar mai scump cu aprox 30% fata de Leaf si autonomia mai mica
             -bmw i3 mic si urat, avantajat doar de sigla bmw si cei 170 cp
             -renaul a fost un esec cu electricul fluence dar a venit tare din spate cu renaul ZOE care pare a fi reusit dar e cv mai mic.
Carcotasii care spun ca ei ar pleca departe....ar trebui sa se gandeasca cam cat de deoarte merg ei de obicei si cat ii costa intretinerea unei masini cu combustie +costurile motorina/benzina.Personal nu detin o electrica dar e programata pentru anul viitor.

#194
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Leaf e bun pentru Norvegia dar in tarile mai calde are probleme cu autonomia si durata de incarcare datorita lipsei sistemului de racire a bateriilor. Se pare ca nici la ultimul nu s-a rezolvat aceasta problema dupa cum am vazut in jurnalul de bord al unui posesor. Hai sa zicem ca in Romania n-o sa prinzi multe zile ca acelea de care vorbeste posesorul, dar cu cat vei cobora mai spre sud (Grecia, Spania, Italia) situatia ar putea deveni mai deranjanta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate