Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Casa Balotesti

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

gooagle

gooagle

Member

• Grup: Members

View PostInginerul_bv, on 20th February 2011, 22:42, said:

Poate va este de ajutor. In brasov, brikston gv-290x240x238 ~ 190 lei/mc cu transport inclus, asa ca ar fi bine sa mai sapati dupa preturi mai bune.  :peacefingers:
Pai da-mi si mie pe pm un contact ceva sa vad daca pretul include sau nu TVA si cat ma costa sa imi livreze marfa la Balotesti...

__Toshiba__

__Toshiba__

Member

Vreau si eu telefonul de contact daca il primesti  :peacefingers:

Inginerul_bv

Inginerul_bv

CNC programming Engineer

• Grup: Senior Members
V-am trimis prin PM la amandoi, nr. de contact al agentului cu care am discutat eu. Il puteti suna, am discutat cu el despre problema astazi cand am fost sa-mi achit eu caramida.  :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 21 February 2011 - 13:32.

__Toshiba__

__Toshiba__

Member

View PostInginerul_bv, on 21st February 2011, 13:32, said:

V-am trimis prin PM la amandoi, nr. de contact al agentului cu care am discutat eu. Il puteti suna, am discutat cu el despre problema astazi cand am fost sa-mi achit eu caramida.  :peacefingers:

Am primit mesajul tau.  Multumesc mult.

Habarnistul

Habarnistul

Junior Member

View Post__Toshiba__, on 21st February 2011, 15:06, said:

Am primit mesajul tau.  Multumesc mult.

Asa cum spuneam si pe jurnalul meu, eu am gasit la o prima strigare la Ara....que in Militari Brikston la RON 316/1,3mc si RON 367/1,5mc Poro.

Si nu am negociat deloc.

Eu zic ca se poate mai bine decat aici.

Ah, sa nu uit - transportul era si el gratuit.

gooagle

gooagle

Member

a venit si a doua oferta .. 48500Eur fara TVA pentru constructia la rosu in conditiile in care nu se trece nici un material prin firma de constructii, toata manopera este la negru etc..
La ce bun sa faci casa cu o firma daca vrea sa lucreze la negru?

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

Pai...plateste-le TVA-ul. Nu inteleg unde e problema.

gooagle

gooagle

Member

View PostAstrul, on 21st February 2011, 17:34, said:

Pai...plateste-le TVA-ul. Nu inteleg unde e problema.
Problema este ca "se schimba radical situatia" daca vreau sa platesc pe factura si sa am si eu o dovada ca intr-adevar firma respectiva a lucrat la casa.

gooagle

gooagle

Member

Dupa ceva vreme plina de "tacere" uite ca se mai intampla si alte lucruri.
1. am depus actele pentru avize, inclusiv scoaterea din circuitul agricol (lucru pe care il puteam face deja de anul trecut)
2. toti cunoscutii ne bat la cap cu 2 lucruri:
     a) sa renuntam la terase (in special cea de pe acoperis) deoarece sigur vom avea probleme cu ploaia/zapada si vorba lui petre nu o sa dormim linistiti
     B) sa nu cumva sa punem in practica proiectul deoarece rezistenta este exagerata iar fundatia este cea mai exagerata (sa sapam 600mc apoi sa compactam)

In concluzie suntem in dilema si avem mai multe lucruri de rezolvat inainte de modifica/reface proiectul
  a) structuristul care a facut planurile a plecat din tara asa ca am mers la un structurist renumit/cunostinta si a demolat proiectul de rezistenta in bucati dar dezavantajul este ca omul este extrem de ocupat cu lucrari mari asa ca trebuie sa astept sa vad ce solutii de eficientizare a costurilor o sa ne propuna
  B) proiectantul este si el ocupat (are un proiect mare si nu poate sa se ocupe de noi asa ca apreciez sinceritatea)
  c)  incercam sa gasim niste solutii pentru modificarea acoperisului deoarece am inteles ca pe langa apa/zapada vara este o problema cu placa de deasupra care se incalzeste mai mare tare decat un acoperis de tigla pe structura de lemn cu un mini pod ventilat

Attached Files

kahn_2

kahn_2

Senior Member

View Postgooagle, on 9th April 2012, 20:49, said:

2. toti cunoscutii ne bat la cap cu 2 lucruri:
     a) sa renuntam la terase (in special cea de pe acoperis) deoarece sigur vom avea probleme cu ploaia/zapada si vorba lui petre nu o sa dormim linistiti

c)  incercam sa gasim niste solutii pentru modificarea acoperisului deoarece am inteles ca pe langa apa/zapada vara este o problema cu placa de deasupra care se incalzeste mai mare tare decat un acoperis de tigla pe structura de lemn cu un mini pod ventilat

Schimba-ti cunoscutii cu unii din Germania, Franta, State... ;) Dupa mintea romanului nu mai faci nimic, doar bordeie cu caciula.

Problema la noi este ca se face totul dupa ureche, de tot felul de carpaci si neaveniti, cu materiale proaste si la pret minim,  iar dupa aia zicem ca e prost sistemul.
Nu, sistemul nu e prost, se foloseste de zeci de ani in lume, iar o terasa bine facuta e cel putin la fel de fiabila si buna izolatoare ca un pod bine facut (care si ala costa, ca sa-l faci ca la carte).
In schimb, intr-adevar, o terasa proasta e mai rea decat un pod prost - asa ca daca bugetul e foarte limitat, mai bine "mergi" pe pod, ca la ala si carpacii se pricep, ca la Dacie.
Dar, evident, nu va mai ramane nimic din imaginea casei din primele posturi, va fi o alta casa insipida.

-

Edited by kahn_2, 09 April 2012 - 20:49.

gooagle

gooagle

Member

View Postkahn_2, on 9th April 2012, 21:48, said:

Schimba-ti cunoscutii cu unii din Germania, Franta, State... ;) Dupa mintea romanului nu mai faci nimic, doar bordeie cu caciula.

Problema la noi este ca se face totul dupa ureche, de tot felul de carpaci si neaveniti, cu materiale proaste si la pret minim,  iar dupa aia zicem ca e prost sistemul.
Nu, sistemul nu e prost, se foloseste de zeci de ani in lume, iar o terasa bine facuta e cel putin la fel de fiabila si buna izolatoare ca un pod bine facut (care si ala costa, ca sa-l faci ca la carte).
In schimb, intr-adevar, o terasa proasta e mai rea decat un pod prost - asa ca daca bugetul e foarte limitat, mai bine "mergi" pe pod, ca la ala si carpacii se pricep, ca la Dacie.
Dar, evident, nu va mai ramane nimic din imaginea casei din primele posturi, va fi o alta casa insipida.

-

Pe langa rezistenta, la exterior tocmai imaginea casei ne roade, asa ca ne gandim la o solutie de compromis: inchidere cu atic pe 3 laturi si un acoperis intr-o apa cu panta catre latura fara atic asa cum este in atasament.
Bugetul nu este mare asa ca nu stim daca ne vom permite cheltuieli cu materialele cele mai bune, gen hidroizolatie Sika (astia am inteles ca sunt cei mai buni)
Fata de exteriorul casei, avand in vedere ca intrarea o sa fie pozitionata spre nord de unde bate vantul si aduce cu el si o parte din zapada de pe campul acum gol se pare ca vom fi predispusi la utilizarea altor usi iarna din cauza zapezii chiar daca o sa avem gardul in fata ...

Practic acum suntem in mari dubii daca facem casa asa cum este, daca putem modifica proiectul astfel incat sa scapam de niste "dezavantaje" sau sa ne gandim la un nou proiect.
In toata povestea apare insa si dorinta de a face deja casa la rosu anul asta deoarece au aparut si alte lucruri care depind de acest lucru asa ca suntem intr-un fel de criza de timp chiar daca nu ne-am apucat inca de casa :(

Attached Files

kahn_2

kahn_2

Senior Member

Mda, o sarpanta cu o singura apa (un singur plan) poate fi un compromis rezonabil.
Totusi, evita sa inchizi sarpanta intre atice, iti va aduce multe probleme (respectiv, detalii de racord greu de executat si, prin urmare, cu risc mare de erori).
Parerea mea e ca cel mai bine ar fi sa faci un plan inclinat cu panta de 15% (care creste 15 cm pe verticala la 1 m pe orizontala) exact pe conturul exterior al casei (conturul planseului + grosimea polistirenului), deci fara sageac. Dupa aceea faci aticul pana sub acest plan (preferabil din osb), aplici polistirenul si inchizi laterala cu o pazie.
Asa nu o sa mai existe senzatia de sarpanta, ci de volum modern, taiat dupa un unghi aproape imperceptibil.

Pe latura din fata poti iesi cu capriorii in consola, realizandu-ti astfel, relativ usor, pergola din proiect.

-

Edited by kahn_2, 10 April 2012 - 10:27.

gooagle

gooagle

Member

am revenit. stadiul actual este:
1. proiect refacut cu acoperis in 4 ape (arhitectura si rezistenta) - stiu ca era frumoasa terasa insa datorita faptului ca pe termen lung costurile de intretinere si reparatii  sunt mai mari chiar daca cele de realizare initiala sunt aproximativ egale...
2. fundatie, placa peste fundatie si stalpi parter turnati
3. se lucreaza la cofrarea grinzilor peste parter

Experiente pe scurt:

1. asumat: intarzieri proiect rezistenta (inca nu am plan sarpanta) deoarece am refacut proiectul si am ales o firma mare de proiectare care are proiecte mari. Partea buna este ca fata de vechiul proiect, imi intra cu aproximativ 5to de fier mai putin asa ca aveti grija cu cine faceti proiectarea deoarece bani multi se pot economisi in faza asta fara compromisuri in ceea ce priveste calitatea si aplicarea normativelor.

2. bun: am ales o firma in locul unei echipe din Maramures, ceea ce a insemnat:
        a) lipsa batailor de cap deoarece in afara de beton, fier, caramida pe care am ales sa le caut eu nu a trebuit sa ma duc sa caut materiale
        B) lipsa furturi de pe santier (oamenii nu sunt din zona) iar in permanenta la lucrare sunt cei doi patroni ai firmei care au grija sa nu se toace lemn sau sa nu le taie panourile aiurea (sunt costurile lor dar presupun ca daca erau ale mele faceau la fel)
        c) experinta lor m-a salvat sa nu inalt casa (fierul l-am luat fasonat gata) si a adaugat lucruri la proiect (de exemplu grinda de reazem pentru podest scara care nu era inclusa in rezistenta) si mereu imi dau sfaturi inainte de executie

3. rau: asa cum am mentionat, fierul l-am luat fasonat. La fasonare am avut grija sa fie cantarirea ok insa am verificat prin sondaj dimensiuni de elementele asa ca m-am trezit cu etrieri mai mari, cu bare mai lungi (daca le monta constuctorul fara sa le masoare ajungeam ca parterul si asa inalt de 3.05 sa fie cam de 3.35). Daca luati fier fasonat gata trebuie sa luati fiecare element si sa il masurati inainte de a fi livrat pe santier deoarece puteti avea suprize si va incarca la costuri aiurea.

4. ciudat: am discutat in prealabil la primarie si mi-au spus ca pentru p+1 in mediu rural nu e nevoie de diriginte de santier si nici nu va fi nevoie de cartea constructiei (pe care eu vreau sa o fac pentru mine) insa in autorizatia de constructie ma obliga sa instiintez ISC... Acum daca asa scrie in autorizatie am platit taxa la ISC si am si depus notificarea de incepere lucrari insa am constat ca se plateste 0.1% din autorizatie, pe parcurs inca 0.7% iar la final de regularizeaza suma 0.1% asa ca in final ajungem la ISC sa platim 0.8%

4. neasteptat: tot in autorizatia de constructie m-am trezit cu niste lucruri noi ce va mai adauga niste costuri la finalizarea constructiei:
   a) certificat de performanta energetica a cladirii
   B) autorizatie de securitate la incendiu

View PostInginerul_bv, on 20th February 2011, 23:42, said:

Poate va este de ajutor. In brasov, brikston gv-290x240x238 ~ 190 lei/mc cu transport inclus, asa ca ar fi bine sa mai sapati dupa preturi mai bune.  :peacefingers:

cel mai bun pret gasit la caramida este durotherm (soceram) 290x240x188 la 207ron/mc cu tva, transport si descarcare cu macara la locatie.
Aveti alte variante mai bune?

probabil kahn va fi un pic nemultumit ca nu mai avem terasa insa conform noului proiect casa la final va arata ca in atasamente

iar asa cum am spus stadiul actual este in derulare asa ca va pun niste poze ca sa le disecati in amanunt :)

Attached Files

moldoveanuID

moldoveanuID

Senior Member

View Postgooagle, on 16th August 2012, 12:10, said:

1. asumat: intarzieri proiect rezistenta (inca nu am plan sarpanta)
dar ai restul de planse de rezistenta ? vroiam doar sa vad un mic detaliu la planul de cofraj pt. placa de la parter si planul de stalpi . merci

gooagle

gooagle

Member

View PostmoldoveanuID, on 16th August 2012, 18:43, said:

dar ai restul de planse de rezistenta ? vroiam doar sa vad un mic detaliu la planul de cofraj pt. placa de la parter si planul de stalpi . merci

da am planurile :). am trimis pe pm ce doreai deoarece nu stiu daca si ceilalti sunt interesati. ce detaliu ai dori sa vezi mai exact?

In alta ordine de idei, chiar daca si constructorul mi-a spus si in proiect aveam polistiren sub placa peste fundatie am decis sa nu pun deoarece nu sunt convins ca ma ajuta sa am o casa racoroasa vara ci doar una poate un pic mai calda iarna (pamantul avand o temperatura constanta dupa parerea mea).
In schimb doresc polistiren extrudat pe toate lateralele casei (casa este ridicata cu aprox 60-90cm in functie de terenul natural deoarece in viitorii 10-20 ani poate o sa se si asfalteze in zona :) ) Ma gandesc sa pun un extrudat de 3-5cm.
Teoretic stiu ca nu satisface cerinte mari de pastrare a caldurii insa asa cum spuneam ma intereseaza o casa racoroasa natural vara motiv pentru care ii invit pe cei care au experiente cu izolatia sa imi dea niste sfaturi.

Edited by gooagle, 16 August 2012 - 20:18.

gooagle

gooagle

Member

trebuie sa recunosc ca am mare admiratie si respect fata de cei care incep un jurnal si il pot tine actualizat pentru ca eu nu prea reusesc :)
In prezent avem turnati stalpii de la etaj si se cofreaza ultima placa iar la fundatie am facut izolatie hidro si termo de jur imprejur pentru a inchide santurile laterale deoarece incep ploile si nu e bine sa avem gropi unde sa balteasca apa.
Legat de caramida o sa merg pe Soceram 290x240x188la 205ron/mc...

moldoveanuID

moldoveanuID

Senior Member

vrem poze. mai ales pe zona care ma intereseaza pe mine :)

gelus68

gelus68

Junior Member

Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate