Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Casa Balotesti

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

gooagle

gooagle

Member

• Grup: Members
saptamana trecuta am schimbat folia peste astereala si am scapat de infiltratii (de sambata noaptea pana duminica a plouat destul de mult ~50l/mp) astfel incat ieri nu am mai gasit zone de tencuiala umede.

Pentru prima oara am avut sentimentul ca incepem sa finalizam lucrarea la interior dupa ce am vazut sapele turnate in camerele de la etaj si nu am mai vazut trasee de diverse tevi Posted Image

Din pacate nu am facut poze dar stadiul lucrarii deja a mai progresat: s-a reparat caderea de presiune din instalatia de apa si termica), s-a turnat sapa in pod, s-a turnat sapa la etaj asa ca incet incet ne apucam de glet/glafuri/etc iar in 2 saptamani punem si tigla

Este o senzatie un pic ciudata la etaj deoarece acum avem un efect de ecou in camere (nu prea inteleg de ce acum dupa sapa se amplifica acest lucru) dar per toal sentimentul este ca acum ne putem pune o saltea si dormi acolo daca e nevoie Posted Image

Edited by gooagle, 03 July 2013 - 10:08.

gooagle

gooagle

Member

uraaa. sunt fericit ca am gasit o solutie pentru a alimenta cu curent electric masa din mijlocul piscinei fara sa fie nevoie sa gauresc piscina iar to ce am nevoie este o pereche de papuci, asta daca nu punem ini mijlcul piscinei un gratar pe care sa acem mici si sa incalzeasca si apa in acelasi timp Posted Image

PS: Asta cand o sa avem piscina, apa in ea, masa, bauturi si nebuni care sa intre in piscina in acelasi timp in care sta si prelungitorul in apa Posted Image

Attached Files

Edited by gooagle, 03 July 2013 - 11:42.

squirrel_2013

squirrel_2013

Active Member

gooagle, on 03 iulie 2013 - 11:21, said:

uraaa. sunt fericit ca am gasit o solutie pentru a alimenta cu curent electric masa din mijlocul piscinei fara sa fie nevoie sa gauresc piscina iar to ce am nevoie este o pereche de papuci, asta daca nu punem ini mijlcul piscinei un gratar pe care sa acem mici si sa incalzeasca si apa in acelasi timp Posted Image

PS: Asta cand o sa avem piscina, apa in ea, masa, bauturi si nebuni care sa intre in piscina in acelasi timp in care sta si prelungitorul in apa Posted Image
uite ca la asta chiar nu ma gandisem ever, traiasca forumul ! Faina idee ! Posted Image

almic

almic

Member

gooagle, on 03 iulie 2013 - 11:21, said:

curentul ala face bine la "shale" << vibro-masaj>> total  :)))

gooagle

gooagle

Member

Imi cer scuze catre cei care au mai urmarit topic-ul pentru pauza dintre post-uri dar am cam lipsit de pe aici insa partea buna este ca lucrul la casa a continuat

Atasat sunt niste poze cu tigla (la interior dam inainte cu finisaje la glaf-uri si tinci).

Pana la urma alegerea finala a fost tigla ceramica pentru invelitoare si am luat tigla Siceram. Singurul regret este cu montajul deoarece chiar daca am luat firma specializata (membra a asociatiei montatorilor din romania) si am platit o gramada de bani nu sunt multumit de modul de punere in opera.
Pe scurt:
1. a trebuit eu sa le spun ca tigla este pusa stramb si au refacut jumatate de casa
2. am observat diverse dolii/inchideri facute urat, fara finete
3. la "inspectia" cu ei am gasit dolii strapunse in mijloc cu surub si un colt de tigla care nu statea decat gravitational ... lucrurile pe care am stabilit sa vina sa le rezolva saptamana viitoare.
4. nu au maturat/strans resturile ceea ce inseamna ca se vor strange toate in jgheaburi
5. un jgheab l-au ridicat ca sa dea panta de scurgere insa nu au mai ridicat si pazia asa cum discutasem cu ei

Attached Files

Edited by gooagle, 02 September 2013 - 12:52.

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

• Grup: Senior Members
Frumoasa-i portugheza asta de la Siceram. Da un aer foarte mediteranean casei. Daca ar fi existat si culori mai deschise ar fi fost perfect.

tataiepure

tataiepure

Senior Member

Da frumoasa  Posted Image
Le :Mai baga ceva poze cu tigla de aproape ..

Edited by tataiepure, 02 September 2013 - 13:45.

gooagle

gooagle

Member

fac si o varianta antichizata dar este cu 30% mai scumpa si nu o au pe stoc mereu asa ca am preferat culoarea clasica.
cu pozele am o problema pentru ca de aproape nu se vede mare lucru iar de la distanta nu vezi detaliile

Edited by gooagle, 02 September 2013 - 18:45.

tataiepure

tataiepure

Senior Member

Are sa se antichizeze singura cu timpul , asa sa nu iti faci probleme :)

gooagle

gooagle

Member

asa cum spuneam de aproape nu se vede acoperisul, insa macar se observa faptul ca au inceput placarile cu polistiren

Attached Files

tataiepure

tataiepure

Senior Member

gooagle, on 03 septembrie 2013 - 12:57, said:

asa cum spuneam de aproape nu se vede acoperisul, insa macar se observa faptul ca au inceput placarile cu polistiren
Ultima poza  este artistica ;)
Polistiren grafitat de 10 ?

gooagle

gooagle

Member

in realitate apusul de soare se vede mai frumos insa atata poate suprinde telefonul Posted Image (curcubeul nu se vede deloc :( )
intr-adevar polistirenul este grafitat de 10 insa sunt locuri unde am facut un compromis si am pus de 8 ca sa se si corecteze "planeitatea" (am zis bine?)

Edited by gooagle, 03 September 2013 - 13:46.

elia8

elia8

Junior Member

gooagle, on 02 septembrie 2013 - 12:49, said:

Imi cer scuze catre cei care au mai urmarit topic-ul pentru pauza dintre post-uri dar am cam lipsit de pe aici insa partea buna este ca lucrul la casa a continuat

Atasat sunt niste poze cu tigla (la interior dam inainte cu finisaje la glaf-uri si tinci).

Pana la urma alegerea finala a fost tigla ceramica pentru invelitoare si am luat tigla Siceram. Singurul regret este cu montajul deoarece chiar daca am luat firma specializata (membra a asociatiei montatorilor din romania) si am platit o gramada de bani nu sunt multumit de modul de punere in opera.
Pe scurt:
1. a trebuit eu sa le spun ca tigla este pusa stramb si au refacut jumatate de casa
2. am observat diverse dolii/inchideri facute urat, fara finete
3. la "inspectia" cu ei am gasit dolii strapunse in mijloc cu surub si un colt de tigla care nu statea decat gravitational ... lucrurile pe care am stabilit sa vina sa le rezolva saptamana viitoare.
4. nu au maturat/strans resturile ceea ce inseamna ca se vor strange toate in jgheaburi
5. un jgheab l-au ridicat ca sa dea panta de scurgere insa nu au mai ridicat si pazia asa cum discutasem cu ei

Buna ziua,
Imi puteti spune va rog, ce fel de folie anticondens ati folosit la acoperis? Sabin de la Sabitcom mi-a recomandat folia Aquavent... am cautat pe net specoficatii tehnice pt ac folie insa nu am gasit nimic. Multumesc anticipat

kpk1

kpk1

Senior Member

@gooagle
Imi poti face un serviciu sa pui pe cantar un bax de grafitat sa vedem ce densitate reala are ?
Grafitatul asta se trage de la neopor. Se zice ca ar fi ami eficient cu 20% pentru ca reflecta inapoi radiatia. Mai sunt unele voci care spun ca eficienta este numai vara. Care o fi adevarul ?! A simtit cineva ca e cu 20% mai eficient ? :D

elia8

elia8

Junior Member

elia8, on 05 septembrie 2013 - 08:03, said:

Buna ziua,
Imi puteti spune va rog, ce fel de folie anticondens ati folosit la acoperis? Sabin de la Sabitcom mi-a recomandat folia Aquavent... am cautat pe net specoficatii tehnice pt ac folie insa nu am gasit nimic. Multumesc anticipat
Scuze Bogdan nu Sabin.

gooagle

gooagle

Member

am luat o folie polnebo, insa cei de la sabitcom au un pret marisor la materiale asa ca e bine sa verificati mereu toate materialele si la alti furnizori (inclusiv tigla, jgheaburi, etc)

nem3dim3

nem3dim3

Junior Member

gooagle, on 02 septembrie 2013 - 12:49, said:

Singurul regret este cu montajul deoarece chiar daca am luat firma specializata (membra a asociatiei montatorilor din romania) si am platit o gramada de bani nu sunt multumit de modul de punere in opera.

Cunt curios, cat ti-a luat pe manopera?
Urmeaza sa pun si eu tigla de la Bramac. Nu mi-au spus pretul final, dar au estimat undeva la 5-6E/mp.

gooagle

gooagle

Member

manopera a fost aprox 6eur.
toti mi-au dat pret mare pentru ca e mai complex acoperisul decat unul in 2 ape, insa la final se pare ca cel putin in cazul meu faptul ca e mai complex ii si depaseste pe alocuri

@kpk1 din pacate nu am cantar in santier ca sa il pot cantari. din cauza celor 20% am pus si eu grafitat, dar nu mai stiu pe unde am gasit niste teste. Cand ma duc pe acolo poate gasesc ceva pe eticheta lui si iti fac o poza ..

Edited by gooagle, 12 September 2013 - 07:19.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate