Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum fac un site de cumparaturi online?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
delict

delict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 26.04.2007
As vrea sa fac un site de cumparaturi online insa nu stiu care sunt pasii in realizarea acestui proiect.Stiu sa lucrez in html ,nu pot spune ca sunt expert,insa ma descurt destul de bine.As dori sa stiu care sunt cei mai importanti pasi in a face un site de cumparaturi online odata ce am template-ul.Mai precis cum fac baza de date clienti,cum se seteaza shopping cart-ul ca sa functioneze atunci cand clientii fac o comanda?Va multumesc anticipat!

#2
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
Nu are rost sa te apuci de asa ceva sunt platforme pentru magazine online mult mai sigure si mai bune decat vei face tu...
Sau poti cumpara unul la cheie te duce cam la 200ron

#3
delict

delict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 26.04.2007
pai eu ma gandeam,pentru inceput,sa iau un template gratuit de cumparaturi online si sa-l editez dupa bunul meu plac.problema e ca editarea grafica a template-ului stiu sa o fac (schimbare background,logo,butoane etc) insa nu stiu cum sa fac sa functioneze formularul de comanda , cum trebuie sa fie asezate produsele in ordinea lor normala ca sa nu se creeze cine stie ce problema (clientul sa dea click pe un creion si sa fie redirectionat catre stilouri,sau clientul sa-si lase comanda in formular insa sa nu functioneze butoanele add to cart ,formulrul de inregistrare etc).Ma intereseaza intr-un fel pasii principali pentru un asemenea site.

#4
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View Postdelict, on 5th December 2010, 11:58, said:

pai eu ma gandeam,pentru inceput,sa iau un template gratuit de cumparaturi online si sa-l editez dupa bunul meu plac.problema e ca editarea grafica a template-ului stiu sa o fac (schimbare background,logo,butoane etc) insa nu stiu cum sa fac sa functioneze formularul de comanda , cum trebuie sa fie asezate produsele in ordinea lor normala ca sa nu se creeze cine stie ce problema (clientul sa dea click pe un creion si sa fie redirectionat catre stilouri,sau clientul sa-si lase comanda in formular insa sa nu functioneze butoanele add to cart ,formulrul de inregistrare etc).Ma intereseaza intr-un fel pasii principali pentru un asemenea site.
Clar ai nevoe de o platforma dupa care "ti-o modelezi" cum vrei tu. Schimbi butoane, logo, ce mai vrei tu acolo . Ca platforma, ti-as sugera Joomla + Virtuemart sau Prestashop, dar vezi ca e distanta mare de la html la a lucra pe o platforma, mai ales daca vrei sa editezi o tema.

#5
delict

delict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 26.04.2007

View Postw3room, on 5th December 2010, 12:28, said:

Clar ai nevoe de o platforma dupa care "ti-o modelezi" cum vrei tu. Schimbi butoane, logo, ce mai vrei tu acolo . Ca platforma, ti-as sugera Joomla + Virtuemart sau Prestashop, dar vezi ca e distanta mare de la html la a lucra pe o platforma, mai ales daca vrei sa editezi o tema.
ma intereseaza in speecial setarea cosului de cumparaturi.cum fac legatura dintre produs si cosul de cumparaturi.

#6
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
Foloseste man o platforma nu ai sanse sa vinzi nimic doar cu un template gratuit + un formular.

#7
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010

View Postdelict, on 5th December 2010, 12:32, said:

ma intereseaza in speecial setarea cosului de cumparaturi.cum fac legatura dintre produs si cosul de cumparaturi.
Degeaba faci legaura dintre produse si cosul de cumparaturi, ca dupa o sa dai de alte probleme. O sa te trezesti ca vrei mai multe modalitati de pata, module pentru diferite optiuni samd. Ia si foloseste o patforma cum iti zic si daca vrei neaparat sau mai bine zis daca te pricepi, poti sa-ti faci o tema la fel ca cea pe care o vrei tu "un template gratuit de cumparaturi online"...

Edited by w3room, 05 December 2010 - 16:01.


#8
freedomizer

freedomizer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.12.2010

View Postdelict, on 5th December 2010, 11:40, said:

As vrea sa fac un site de cumparaturi online insa nu stiu care sunt pasii in realizarea acestui proiect.Stiu sa lucrez in html ,nu pot spune ca sunt expert,insa ma descurt destul de bine.As dori sa stiu care sunt cei mai importanti pasi in a face un site de cumparaturi online odata ce am template-ul.Mai precis cum fac baza de date clienti,cum se seteaza shopping cart-ul ca sa functioneze atunci cand clientii fac o comanda?Va multumesc anticipat!
sudiaza putin joomla sau alte sisteme cms, multe ofera si module de cart

cauta pe net online shop open source si gasesti mai multe

intr-adevar e greu sa faci tu una daca nu stii bine baze de date si php, dupa ce ai instalat si configurat cateva gata facute o sa-ti fie mai usor sa intelegi cam cum functioneaza fiecare

#9
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
Nu are rost sa te apuci de unul sunt multe facute de profesionisti.
As putea sa adaug  si:

oxid eshop community edition

sau

Opencart.

#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

View PostSorin Nedelcu, on 6th December 2010, 12:35, said:

Nu are rost sa te apuci de unul sunt multe facute de profesionisti.
As putea sa adaug  si:

oxid eshop community edition

sau

Opencart.

Si cat mai platesti pentru plugin-uri la ce ai recomandat? Daca nu ati lucrat cu ele mai mult de 30 de minute nu mai recomandati aiurea... Pentru alea trebuie sa cumperi si plugin-ul de friendly url

#11
flaviaa

flaviaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.07.2010
Nu stiu ce sa zic. Ideea este ca eu nu recomand ideea asta de site-uri facute cu 200 de euro... Ca platforma iti recomand Magento, e cea mai ok pentru site de e-commerce. Si de lucrat, recomand o agentie care este specializata pe chestia asta. Innobyte face lucrul asta si destul de bine. Dar mai sunt si altele. Prospecteaza piata si daca vrei cu adevarat asta, fa-o cu cineva specializat.

#12
pezero

pezero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.11.2007
Salut!

Eu iti recomand sa cumperi un template de magazin virtual de pe net. Sunt destui care ofera tot felul de pachete care contin tot ce iti trebuie pentru a pune pe picioare un magazin virtual.
Iti recomandsa folosesti PrestaShop. Este un CMS foarte usor de folosit, si intr-o crestere incredibila in ultimii ani.
Eu am cumparat un template de pe site-ul ecart-shop.com. Acestia ofera niste functionalitati incredibile la preturi foarte mici fata de ce gasesti pe piata. Plus, pe langa toate acestea au pe site si pe youtube tutoriale care te invata cum sa le folosesti. Iti pun la dispozitie si documentatia, inainte de a cumpara produsul. In acest fel poti vedea inainte ce cumperi si ce iti ifera pachetul.
Ii poti gasi si pe forumul PrestaShop.com cu posturi, ultimul din ele este : http://www.prestasho...ed-70-discount/

Bafta!

#13
komi_be

komi_be

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2012
salut.. nu vreau sa fiu pesimist dar oare mai au succes acest gen de site-uri avand in vedere ca lumea deja stie unde sa se orienteze si anume catre "world trade center" amazon si ebay.. eu unu cred ca nu se merita ..defapt nici nu se mai stie cu ce sa incepi ca parca toate resursele au fost consumate,orice ai vrea sa incepi s-a inventat deja de 1miliard de ori :) ..bafta in continuare

#14
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011

View Postkomi_be, on 6th January 2012, 21:55, said:

salut.. nu vreau sa fiu pesimist dar oare mai au succes acest gen de site-uri avand in vedere ca lumea deja stie unde sa se orienteze si anume catre "world trade center" amazon si ebay.. eu unu cred ca nu se merita ..defapt nici nu se mai stie cu ce sa incepi ca parca toate resursele au fost consumate,orice ai vrea sa incepi s-a inventat deja de 1miliard de ori :) ..bafta in continuare
1. Nu toti au incredere sa cumpere din afara.
2. Nu toti au timp sa cumpere din afara.
3. De ce n-ai incepe daca oferi preturi mai bune?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate