Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

M E T E O R E L E

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#1
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Cum n-am gasit topic dedicat nici despre Meteore (in trecut am cautat despre Pestera Petralona si... pauza), mi-am permis sa deschid un subiect si pe aceasta tema unde sa impartasim impresii, pareri, ce ne-a placut sau ce ne displacut, etc.

De regula ghidul agentiei de turism cu care "mergem" in Grecia, include in trasee si vizita la Meteore, unde preturile difera de la firma la firma. Cum intentionam sa vizitam Atena, am facut un popas, mai mult ocolire dar a meritat, la celebrele Meteore - loc sfant, imuabil si inviolabil (ca sa citez din brosurile care se vand la fata locului, tiparite inclusiv in limba romana). Spre deosebire de pestera mai sus amintita, la Meteore poti face poze in proportie de 75%, exceptie fiind Biserica si Muzeul. Am uitat sa precizez, am vizitat Sfanta Manastire a Marelui Meteor, deoarece numarul lacaselor de cult este mare.

Intrarea a fost modica, doar 2 euro iar copiii au gratuitate. Daca nu mergeti cu auto propriu sau cu autocarul, trebie sa aveti conditie fizica foarte  buna, deoarece trebuie sa urcati. Nu ca ar fi drumul anevoios, dar riscati sa ajungeti obositi si sa nu va mai arda de nimic (stiu un caz).  :lol: Oricum merita efortul deoarece privelistea este superba si una este sa privesti din masina si alta este sa te uiti atent la toate "detaliile". Simtind ca pierd stand la volan si satul de "uita-te repede in stanga" sau "fii atent in dreapta", am hotarat la un moment dat sa opresc si sa ma bucur de imagini, unele dintre ele "luate" cu mine acasa...  :)

As putea sa umplu "pagini" intregi de forum cu si despre Meteore ori sa dau "copy si paste" din reviste sau brosuri, dar sunt convins ca s-a scris mult pe aceatsa tema si Google este mult mai de ajutor, asa ca ma rezum in a posta cateva poze facute la fata locului.

In drum spre Meteore...

Attached File  P1080328.JPG   83.1K   262 downloads Attached File  P1080330.JPG   30.21K   219 downloads Attached File  P1080332.JPG   63.14K   230 downloads Attached File  P1080333.JPG   45.25K   221 downloads Attached File  P1080334.JPG   88.95K   265 downloads Attached File  P1080336.JPG   118.26K   208 downloads Attached File  P1080337.JPG   115.67K   255 downloads


Manastirea Marelui Meteor...

Attached File  P1080338.JPG   89.14K   327 downloads Attached File  P1080342.JPG   75.76K   279 downloads Attached File  P1080345.JPG   86.38K   262 downloads Attached File  P1080346.JPG   80.37K   219 downloads Attached File  P1080347.JPG   85.18K   204 downloads Attached File  P1080348.JPG   107.5K   253 downloads Attached File  P1080349.JPG   67.1K   214 downloads


Poze din interior...

Attached File  P1080350.JPG   82.07K   190 downloads Attached File  P1080351.JPG   75.13K   199 downloads Attached File  P1080356.JPG   83.47K   170 downloads Attached File  P1080359.JPG   71.13K   223 downloads Attached File  P1080361.JPG   104.37K   169 downloads Attached File  P1080362.JPG   112.38K   160 downloads Attached File  P1080363.JPG   101.61K   149 downloads Attached File  P1080371.JPG   78.4K   121 downloads Attached File  P1080373.JPG   93.07K   112 downloads Attached File  P1080374.JPG   58.75K   128 downloads Attached File  P1080375.JPG   64.45K   127 downloads Attached File  P1080376.JPG   61.45K   131 downloads


Meteorele privite de sus, imprejurimi, etc...

Attached File  P1080346.JPG   80.37K   213 downloads Attached File  P1080354.JPG   89.9K   186 downloads Attached File  P1080364.JPG   116.52K   179 downloads Attached File  P1080365.JPG   111.43K   168 downloads Attached File  P1080366.JPG   103.92K   224 downloads


"Ascensor"... Se pare ca asa urcau candva calugarii ori inca se mai urca...

Attached File  P1080377.JPG   112.02K   208 downloads Attached File  P1080378.JPG   45.2K   163 downloads Attached File  P1080380.JPG   62.61K   221 downloads


O chestie usor amuzanta. Aici nu aveai voie sa parchezi, astfel ca am mai mers vreo 10 metri. In timp ce fotografiam de zor apare nenea asta... care nu stia nici engleza nici greaca noua sau veche...  :deadtongue:

Attached File  _grec4.jpg   82.18K   263 downloads Attached File  _grec3.jpg   57.54K   281 downloads Attached File  _grec1.jpg   16.99K   274 downloads Attached File  _grec2.jpg   72.19K   282 downloads


Si biletele pe care nu stiu de ce le-am pastrat ca tot nu am unde sa le decontez...  :lol:

Attached File  P1080566.JPG   57.81K   310 downloads

Attached Files


Edited by Catalin S., 05 December 2010 - 10:32.


#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Hehhehheeeh!
Vine Mos Nicolae!
Ai pastrat ceva bun bun si pentru Sarbatori!      :peacefingers:

#3
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Merci, merci...  :thumbup: Nu prea am eu timp, c-as posta mai multe, dar nu cred ca intereseaza pe toti.

Am uitat sa amintesc de tarabele cu fructe din zona... unde preturile erau mai mari decat in Piata Dorobanti...  :lol: Pana la urma am cumparat 2 kg de struguri ca ma batea ala mic la cap... Scumpi da' buni...

Inca ceva...
La cobororare am zabovit putin in oras in apropiere de rond, ca deh, (tot) ala micu' ochise o gelaterie... unde am servit, ati ghicit, inghetata. Cine nu e "fan", ar trebui s-o ocoleasca deoarece cupa in care ii este servita este uriasa. Abia am mancat-o dar nu mi-a parut rau avand in vedere ca a costat o avere...  hehehehe... :D  

Din pacate imi scapa numele, dar postez totusi ceva poze in speranta ca poate va prindeti unde este amplasata...

Attached File  P1080384.JPG   100.59K   325 downloads Attached File  P1080383.JPG   98.25K   292 downloads  Attached File  P1080385.JPG   79.41K   246 downloads

#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Imi permit sa adaug si eu câteva poze.
Prima mea impresie a fost ca am ajuns pe planeta Marte...  :P
Apropo, nu aveti voie acolo in pantaloni scurti.

Attached Files



#5
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Asa este... Mie mi-au dat niste pantaloni iar unele femei mai "decoltate" aveau un fel de sort / sarafan...

#6
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

 Catalin S., on 5th December 2010, 20:52, said:

Asa este... Mie mi-au dat niste pantaloni iar unele femei mai "decoltate" aveau un fel de sort / sarafan...
Catalin s te felicit pt.ideea topicului cu Meteora,am fost si noi anul acesta in zona respectiva,era ceva de vis ,parca ireal pe alocuri,oricum ceva ce iti ramane la suflet si oricand iti doresti sa revii pe acele meleaguri.Misterul a inceput din oraselul KALAMBAKA,parca era mai intens cu cat urcai mai mult si ajungea la limite de vis ,ireal cand vedeai Kalambaka printre acele stanci,sau din varful lor , adica din manastiri.Senzatiile acestea le-am trait ,ne-a placut foarte mult si sper ca vom mai ajunge pe acolo.

    Pozele din zona aceea sunt de album...

#7
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
of, mi-ati adus aminte de concediul de anul asta. am facut un tur de forta in care am inclus meteorele, atena, insula egina si apoi, la sfarsit, cireasa de pe tort, paralia katerini (aceasta din urma nu o recomand n ici dusmanilor mei).
sa incepem cu meteorele
a urmat atena
insula egina
la paralia n-am facut poze, aparatul l-am lasat in camera sa nu mi-l fure!

Attached Files



#8
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Meteorele le-am vizitat in 2006 si 2007. La vizita din 2006 nu am putut vizita Marea Meteora (sau Marele Meteor, cum s-a scris mai inainte) astfel ca in 2007 a avut regim special de vizitare. In 2007, avand nepotul cu noi, am revizitat manastirile, de data aceasta ratand Manastirea Sf. Nicolae.

Manastirile care se pot vizita sunt in numar de 6: Marea Meteora, Varlaam, Roussanou (singura manastire de maicute dintre ele), Sf. Nicolae, Sfanta Treime (Agia Traiada) si Sf. Stefan.
Accesul cel mai facil este la Sf. Stefan (nu se urca / coboara nici macar o treapta din parcare pana la intrarea in curtea manastirii) iar cea mai dificila mi s-a parut la Sf. Nicolae (cele mai multe trepte – dupa ce le-am urcat am constatat ca manastirea se inchisese de vreo 15 minute).
Tariful este acelasi la toate manastirile, 2 euro/adult.
Pentru cei care doresc sa viziteze toate manastirile, recomand sa inceapa cu Sfanta Treime si sa termine cu Marea Meteora, daca isi aloca suficient timp pentru Meteore. La ambele vizite am poposit cate o noapte la Kalambaka (in greaca ii zice Kalampaka), cazandu-ne la acelasi hotel, situat in apropierea pietei cu rond unde a mancat Catalin inghetata (gelaterii mai erau in Kalambaka, dar mi-a dat impresia ca aveau aceleasi preturi). Pentru vizitarea manastirilor nu este neaparata nevoie sa alocati 2 zile intregi, insa noi venind de fiecare data din Halkidiki, ajungeam in Kalambaka dupa amiaza. Ca la majoritatea activitatilor din Grecia, pauza de la pranz se aplica si manastirilor, cu exceptia Sfintei Treimi.

Venind dinspre Salonic, exista doua variante de ajuns la Kalambaka. Prima varianta urmata a fost cea pe Riviera Olimpului: Salonic-Katerini-Larissa (pana aici a fost autostrada catre Atena) apoi catre Trikala si Kalambaka. Pe acest traseu se poate opri la Manastirea Sfintei Paraschiva, situata pe valea raului Tembi. Se intalnesc vreo 3 puncte de taxare pe autostrada, 2 euro fiecare (in 2006-2007).
Varianta a doua: autostrada Egnatia, care trece pe langa Veria (Veroia), Kozani, Grevena si apoi merge catre Corfu. In 2007 nu erau taxe de autostrada (am trecut doar pe langa un post de taxare, nefunctional). La Grevena am parasit autostrada (de altfel atunci pana acolo era terminata autostrada) dupa care am mers pe drumul 15 catre Kalambaka. Un drum extrem de liber, cu foarte putine indicatoare, aproape inexistente. La un moment dat ajunsesem la o intersectie in forma de Y, unde initial nu stiam incotro s-o apuc. Am ales drumul care era mai tocit si asa am reusit sa mentin drumul catre Kalambaka.

Mai jos este o harta a pozitionarii manastirilor. Kastraki este un cartier al Kalambakai, cu multe hoteluri si pensiuni unde, din cate am citit si pe alte forumuri, sunt multe locuri de cazare si mai ieftine decat cele din oras.

1. Harta manastiri
2. Marea Meteora (stanga) si Varlaam (dreapta)
3. Roussanou, vazuta dinspre Varlaam
4. Roussanou (in prim-plan) si Sf. Nicolae (centru, usor dreapta)

5. Intrarea la Sf. Stefan
6. Sfanta Treime
7. Varlaam, vazut din aproierea Marei Meteore. In dreapta ei, in fundal, se vede Roussanou.
8. Perspectiva asupra cartierului Kastraki, vazuta de la Varlam.

9-10. Formatiuni stancoase
11. Funicular pentru transportul marfurilor, la Sf. Treime. In 2006 lucrau la el, in 2007 era functional. Nu era pentru turisti, acestia trebuiau sa coboare si apoi sa urce treptele, o data la dus, o data la intors.
12. Treptele de la Sf. Treime
13. Vedere de pe terasa de la Roussanou

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   53.52K   459 downloads
  • Attached File  2.jpg   250K   227 downloads
  • Attached File  3.jpg   407.31K   148 downloads
  • Attached File  4.jpg   417.98K   149 downloads
  • Attached File  5.jpg   266.34K   124 downloads
  • Attached File  6.jpg   353.09K   107 downloads
  • Attached File  7.jpg   392.83K   112 downloads
  • Attached File  8.JPG   2.81MB   102 downloads
  • Attached File  9.JPG   1.98MB   89 downloads
  • Attached File  10.JPG   1.94MB   91 downloads
  • Attached File  11.JPG   2.53MB   120 downloads
  • Attached File  12.jpg   1.75MB   172 downloads
  • Attached File  13.JPG   1.79MB   139 downloads

Edited by geocosma, 06 December 2010 - 14:54.


#9
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
ce amintiri frumoase!!!
am fost de 4 ori la meteore si de fiecare data aceeasi emotie am trait...
la roussanou, maicuta care ne-a intampinat la intrare si ne impartea fustanele si pantalonasi era romanca, de la sucevita.

#10
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Excelenta relatarea Geocosma! Felicitari pentru detalii... Se vede ca ai fost de mai multe ori la Meteore... si ai alocat mai mult timp decat noi care eram practic pe fuga deoarece am vrut sa ajungem pe ziua in Atena (ceea ce nu s-a mai intamplat ca tot noaptea am ajuns, dar asta e alta poveste)...  :lol:

Imi aduc si eu aminte de Sf Stefan deoarece pe fii-meu il cheama Stefan si mi-am permis la vremea respectiva o mica gluma cu iz de blasfemie.  :lol: Mai exact in momentul in care am trecut pe langa indicatorul care anunta manastirea i-am reprosat lui fii-meu faptul ca si-a facut manastire fara acordul parintilor apoi vazand ca era copilul in ceata am dres-o si i-am reamintit ca are nume de sfant.  :P  

In fine... Inca o data mii de multumiri pentru postare si pentru detaliile pe care eu le-am scapat din diverse motive! Sper ca la anul sa ma reintorc in zona cu "aer" de Marte, vorba lui Florinbad. :thumbup:

#11
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

 geocosma, on 6th December 2010, 14:47, said:

Venind dinspre Salonic, exista doua variante de ajuns la Kalambaka. Prima varianta urmata a fost cea pe Riviera Olimpului: Salonic-Katerini-Larissa (pana aici a fost autostrada catre Atena) apoi catre Trikala si Kalambaka.

Varianta a doua: autostrada Egnatia, care trece pe langa Veria (Veroia), Kozani, Grevena si apoi merge catre Corfu.
Mai este si un al treilea drum, cumva in diagonala fata de primele, pe sosele judetene (echivalentul lor), se trece peste munti si se iese la Katerini, prin Elassona.
Cu gps-ul se poate merge fara probleme (Destinator ). Drumul l-am facut acum vreo 3 ani, i-go-ul nu prea stia Grecia inca.
Desi eram parca in mijlocul pustietatii,, soselele au fost in stare buna, drumul relativ putin circulat.

#12
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Am ajuns si eu in zona acum vreo 2 ani.N-am vizitat decat Marele Meteor si Rusanu(Rousanou)
Attached File  Grecia_2008_Meteora__27.JPG   2.61MB   147 downloadsAttached File  Grecia_2008_Meteora__37.jpg   2.16MB   162 downloads7.jpg]
Acces catre Marele Meteor Attached File  Grecia_2008_Meteora__15.JPG   2.23MB   196 downloads
Marele Meteor Attached File  Grecia_2008_Meteora__40.JPG   2.2MB   125 downloads Attached File  Grecia_2008_Meteora__Marele_meteor_60.JPG   2.47MB   139 downloads
Marele Meteor-curte interioara Attached File  Grecia_2008_Meteora__Marele_meteor_10.JPG   2.36MB   118 downloads Attached File  Grecia_2008_Meteora__Marele_meteor_22.JPG   2.23MB   112 downloads
Varlaam Attached File  Grecia_2008_Meteora__Varlaam_10.JPG   1.83MB   124 downloads
Rusanu Attached File  Grecia_2008_Meteora_Rusanu_009.jpg   623.06K   111 downloads Attached File  Grecia_2008_Meteora_Rusanu_011.JPG   2.4MB   144 downloads

#13
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 lori_2001, on 6th December 2010, 22:49, said:

Mai este si un al treilea drum, cumva in diagonala fata de primele, pe sosele judetene (echivalentul lor), se trece peste munti si se iese la Katerini, prin Elassona.
Cu gps-ul se poate merge fara probleme (Destinator ). Drumul l-am facut acum vreo 3 ani, i-go-ul nu prea stia Grecia inca.
Desi eram parca in mijlocul pustietatii,, soselele au fost in stare buna, drumul relativ putin circulat.

Pe drumul ala am venit noi dinspre Paralia (popas facut special in drum spre Atena) iar GPS-ul ne-a dus fara probleme spre Meteore, dar prin munti. Chiar il recomand deoarece la un moment dat este superb.

#14
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Daca tot s-au rascolit amintirile, sa mai povestesc cateva impresii, care probabil ca le-am mai scris in topicul “Totul despre Grecia”, acum inchis datorita incarcarii lui ce face grea gasirea informatiilor necesare.

Vizitandu-le doi ani la rand, la o eventuala revedere a lor, lista de vizitare ar avea o anumita ordine.
Fiecare manastire este unica (normal!) insa unele au mai multe lucruri de aratat, altele sunt mai modeste. Facand prima vizita la Marele Meteor (care este de altfel, reprezentativa pentru acest grup de manastiri) este posibil ca altele, precum Sf. Nicolae si Sfanta Treime sa ti se para extrem de saracacioase si sa te intrebi oare de ce te-ai mai chinuit sa urci atatea trepte.

In continuare voi incerca sa prezint ce mi s-a parut mie mai interesant la fiecare dintre aceste manastiri, in ordinea pe care eu as considera-o optima. Bineinteles trebuie tinut cont de pozitia lor si de programul de vizitare (manastirile au program de vara si de iarna; unele dintre ele sunt inchise in una din zilele saptamanii). Traseul ales urmareste o trecere de la manastirile mai “sarace” in “exponate” la cea mai “bogata”, tinand cont si de vecinatatile dintre ele.

Prima manastire ar fi Sfanta Treime. Accesul facil se face prin intrarea dinspre Trikala (Larissa), adica din dreapta – vezi fotografia cu harta manastirilor din postarea mea de mai inainte. Pentru cei care vin dinspre aceste localitati si vor sa se duca direct la manastiri, vor vira la dreapta dupa ce traverseaza trecerea cu calea ferata, cu bariere (dupa cate imi aduc aminte, aceasta a fost singura mea intersectare cu o cale ferata in Grecia). Dupa ce se trece de cele doua ateliere de confectionat icoane (pe dreapta) se ajunge la o intersectie in “T” unde ai indicatoarele de mai jos.

Attached File  Distante_manastiri.jpg   81.91K   239 downloads

Catre Sfanta Treime se ia la stanga si in 500 m ajungi in apropierea manastirii. Dupa ce parchezi, o iei pe jos catre calea de acces la manastire. Mai intai se coboara pe un traseu in serpentine, fara trepte si ajungi in partea de jos a defileului. Aici vei gasi si indicatoare catre o poteca ce duce la Kalampaka. Vei gasi programul de vizitare (vara: 9-17, iarna: inchis) dupa care urmeaza urcusul pe o scara sapata in stanca, unde nu incap 2 persoane). Ajuns sus, observi in dreapta funicularul “modern” si apoi patrunzi in manastire. Un loc de vazut este locul vechiului funicular si privelistea pe diferite ferestre, printre stanci, catre Kalambaka si catre Marele Meteor. In vreo 15 minute ai terminat de vizitat cam tot, nu este mare aglomeratie. Apoi coborarea scarilor in spirala din stanca si urcusul catre drumul asfaltat, unde se afla masina.
Se merge pe aceeasi directie cu masina 500 m si se ajunge la Sfantul Stefan. Aici drumul se termina, manastirea fiind punctul terminus al acestuia. Cum am spus si mai inainte, nu se urca / coboara nici o treapta. Se trece peste un podet catre intrarea in manastire. In fata muzeul, la stanga curtea interioara si biserica. Cum au mai spus si predecesorii mei, nu se permite fotografiatul nici filmatul in biserica si muzeu. La majoritatea manastirilor am observat existenta camerelor de supraveghere, nu stiu daca erau functionale sau doar de decor. Curtea manastirii are o latura catre marginea stancii pe care este construita manastirea, loc ce ofera o perspectiva foarte larga asupra orasului Kalambaka. Programul de vizitare nu l-am retinut, dar in 2006 gasisem pe internet (nu mai stiu unde) programul manastirilor si acesta era: 9-13; 15.20-18, luni inchis. Este posibil ca acesta sa mai fi suferit schimbari; de exemplu pentru Sfanta Treime era postat un alt program, diferit complet de cel gasit de mine la fata locului in 2007.
Apropierea dintre manastiri face ca ele sa fie vizitate una dupa cealalta.
Dupa vizitarea acestora, m-as indrepta catre celelalte manastiri, alegand-o pe Sfantul Nicolae. Trecem pe langa Rousanu, urmand sa o vizitam ulterior. Sf. Nicolae este cea mai apropiata de celalalt capat al traseului manastirilor (capatul catre cartierul Kastraki) si ne indepartam de celelalte manastiri. Programul in 2006 si 2007 era acelasi: 9 - 15.30, vineri inchis. Noi am ajuns la 15.40 in fata usii, care era inchisa (in 2007). Sa nu va asteptati ca manastirea sa se inchida de la poarta de jos, de langa drum, ci se inchide usa de la intrarea in manastire, sus, dupa ce ai urcat cele peste 150 de trepte. In 2006 am vizitat-o, este o manastire micuta, avand biserica si muzeu. Au si o mica curte interioara, cu vedere catre Kastraki.
Daca mai rezistati dupa atatea trepte urcate, va intoarceti la Rousanu unde se urca mai putine trepte decat la Sf. Nicolae. Program: 9-18 (in 2006), 9-17.45 in 2007. Manastirea are o terasa cu vedere catre Marea Meteora si Varlaam, iar spre stanga catre Sf. Nicolae si Kastraki. Pe treptele ce coboara catre muzeul manastirii este o mica “fantana arteziana” cu apa potabila. Ma intreb daca o fi un izvor (cam greu de crezut ca exista asa ceva in varful stancii). Dupa vizitarea bisericii la coborarea scarilor veti descoperi o poteca. Aceasta duce (de fapt urca) catre un punct de “belvedere”, pe varful unei stanci de pe care se pot face fotografii precum cele notate cu nr. 4 si 9-10 din postarea mea anterioara. La acest punct de belvedere se poate ajunge si cu masina, fiind situata intre Sfanta Treime si celelalte manastiri (pe partea stanga).
Acum au mai ramas Marea Meteora si Varlaam, cele mai “bogate” din grup, in aceasta ordine. Despre Marea Meteora nu voi vorbi prea mult, intrucat banuiesc ca este cea mai vizitata dintre manastiri. Acolo am stat vreo jumatate de ora dupa care ne-am hotarat sa plecam insa ne-am intalnit cu un grup de romani cu ghid, si astfel ne-am alipit de acesta pentru informatii suplimentare. Nu am putut obtine prea multe, intrucat pe acestia nu prea ii interesa ce spunea ghida dar nu-i lasau nici pe altii sa asculte in liniste. Dupa ce ghida le-a dat liber prin manastire si curtea acesteia, i-am lasat si ne-am indreptat catre masina.
Manastirea Varlaam are si ea o curte cu vedere catre Rousanu, catre valea dintre ele si spre formatiunile stancoase din zona. In zona cu “scule” a muzeului bisericii se afla si ce a mai ramas dintr-un butoi de 12000 litri. Program (de pe internet, luat in 2006): Marea Meteora: 9-13 si 15.20-18, marti inchis. Varlaam: 9-13 si 15.20-18, vineri inchis.
Dificultate: cele mai multe trepte mi s-au parut a fi la Sf. Nicolae (doar urcare catre manastire). Urmeaza Sfanta Treime, Marea Meteora (la ambele sunt trepte fiind coborare urmata de urcare, catre si dinspre manastire), Varlaam si Rousanu (sunt cam egale ca dificultate, trepte doar de urcat catre manastire). Cum am spus, la Sf. Stefan accesul este cel mai facil. Ca o curiozitate, nepotul a numarat treptele si iau iesit in total vreo 1000 de trepte, la toate manastirile.

Gata, nu va mai chinui cu Meteorele!

#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Si mie mi se pare un loc fascinant, de-a dreptul extraterestru, din pacate am trecut pe acolo pe drumul spre casa, si am ajuns destul de tirziu. Am reusit sa intram la Marele Meteor cu 20 minute inainte de inchidere, deci nu am vazut mare lucru. Am iesit de acolo, am mai cascat gura, am mai facut citeva poze dupa care am luat-o intr-o doara pe sosea spre celelalte, ca sa vedem ca Sf Stefan inca nu se inchisese, asa ca am reusit sa intram si acolo cind mai erau vreo 5 minute, deci am vazut privelistea catre oras, muzeul si biserica. Mi se pare ca locurile merita o plimbare tihnita, cu popasuri, cu contemplare, as sta in zona vreo 2 zile. La intoarcere spre oras am oprit la o parcare cu punct belvedere pe un virf de stinca. Noroc ca eram singuri, si ne-am bucurat in tihna de linistea vaii, care curind a inceput sa fie sparta de clopotele manastirilor, un ”spectacol” muzical fermecator. Asta a fost cea mai reusita imagine/perceptie - panorama catre manastiri, cu clopotele ca fundal sonor (unele am impresia ca chiar cintau), iti venea sa nu te mai misti din loc.

Dupa masa la o taverna am incheiat seara la beri pe terasa de pe acoperisul hotelului Rex, de unde e o panorama frumoasa catre stinci. http://www.hotelrex....dex.asp?lang=en

#16
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
@ geocosma & abancor:
Referitor la cazare in Kalambaka sau Kastraki - ati facut rezervari anterior ajungerii sau la fata locului?
Ma intereseaza cum stateau (la momentele respective) cu gradul de ocupare.... avem sanse sa gasim cazare la fata locului?
Am dori sa dedicam Meteorelor doua zile pline (pt vizite la manastiri si odihna inainte de coborare spre Peloponez) si nu vrem sa ramanem in PK sau Nei Pori!

#17
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Cazare la fata locului, in Kalambaka. Am stat doi ani la rand, in 2006 si 2007, cate o noapte. Hotelul era de fapt o casa cu vreo 3 etaje, modificata ca hotel, fiecare camera avand baie. Era renovat in 2003 si vad ca in informatiile despre el nu se spune ca ar mai fi intervenit o alta renovare. In 2006 arata bine, dar in anul urmator se observa deja o trecere parca cam rapida a timpului. Avantajul lui era pozitia langa sensul giratoriu unde a mancat Catalin S inghetata (nu era singurul loc unde se putea manca), unde erau mai multe terase, unde puteai manca. Sincer sa fiu, nu l-as recomanda, in conditiile ca a ramas nerenovat din 2003. De gasit cazare nu a fost foarte usor in august 2006, desi locuri de cazare sunt cu duiumul. In iulie 2007 m-am dus direct la el si am gasit cazare, asa ca n-am mai fost nevoit sa caut ca in anul precedent. Acum depinde si ce-ti doresti, oferta este variata. Pe bulevarul principal (am vazut pe Google ca se numeste Trikalon) sunt multe hoteluri, dar nu am cautat pe acolo. Despre cazare in Kastraki am citit pe net, posibil si pe Softpedia, si am retinut ca era mai ieftina decat in Kalambaka, sunt multe locuri de cazare gen pensiuni.

#18
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Si eu tot la fcata locului. Veneam din Kefalonia, de unde plecasem cu primul feribot al zilei, cu toate astea am mai avut numai o ora de vizite. Pentru ca parte din grup voia sa ramina la hotel, a trebuit sa ocupam din acel timp si cu cautatul cazarii. Am mers la plezneala, am oprit la un hotel in centru, pe drumul spre manastiri (linkul e mai sus) si am gasit. Ulterior am vazut ca in satul urmator, kastraki, e plin de hoteluri, mai frumoase si mai aproape de natura (aveau curte, plante, zona era aerisita). Totusi si la Rex a fost misto - barul de pe acoperis, unde am stat, cind a inserat, la o bere, si de unde se vad stincile, luminate, foarte frumos. Am mincat foarte bine si ieftin (cam 70% din preturile din Kefalonia) la o taverna chiar vizavi de hotel, pe un colt, pe trotuar, unde am vazut si un meci mai pe seara (erau Mondialele).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate