Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Am ramas fara semnal la cartela

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Statistic, simurile vechi au o durata de viata mult(dar mult) mai lunga decat cele recente. Povestea la un momendat un nene care se ocupa cu distribuirea acestor simuri catre toti cei 3 operatori mari(caci doar o companie care le fabrica si operatorii doar le vopsesc diferit)... long story short, s-au activat/distrbuit multe simuri intr-un interval relativ scurt si oamenii au trebuit sa devina mai eficienti in a face fata cererii, au scazut pretul cu care le livreaza operatorilor dar au si fusarit la calitate. De aceea(printre altele) simurile au acum durata estimata de viata de 2 ani. Cele de net sunt si mai si.

Exista zvonuri ca nesimtitii de la Orange procedeaza la dezactivarea SIM-urilor pentru a le schimba, in special pe cele vechi! - o Mare prostie

#20
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007

View Postmedley, on 3rd December 2010, 22:09, said:

Statistic, simurile vechi au o durata de viata mult(dar mult) mai lunga decat cele recente. Povestea la un momendat un nene care se ocupa cu distribuirea acestor simuri catre toti cei 3 operatori mari(caci doar o companie care le fabrica si operatorii doar le vopsesc diferit)... long story short, s-au activat/distrbuit multe simuri intr-un interval relativ scurt si oamenii au trebuit sa devina mai eficienti in a face fata cererii, au scazut pretul cu care le livreaza operatorilor dar au si fusarit la calitate. De aceea(printre altele) simurile au acum durata estimata de viata de 2 ani. Cele de net sunt si mai si.

Exista zvonuri ca nesimtitii de la Orange procedeaza la dezactivarea SIM-urilor pentru a le schimba, in special pe cele vechi! - o Mare prostie

Orange foloseste sim-uri produse de Oberthur si Vodafone foloseste SIM-ul produse de Gemalto (care e un conglomerat dupa ce a cumparat Axalto, Schlumberger si ce naiba o mai fi cumparat).
de Cosmote nu stiu sigur ce sim-uri folosesc.

#21
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Facusem eu un proiect la un momentdat despre asta dar nu am acum linkuri catre surse si oricum nu-si are rostul. Incercam doar sa spun ca nu dezactiveaza nici un operator nici un sim, cauzele ce duc la defectarea acestora fiind multiple.

#22
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
O alta explicatie pentru defectarea sim-ului este faptul ca un sim are un contor care inregistreaza momentele in care sim-ul se inregistreaza in retea (fie ea home network, sau other network)
Ei bine, cand acel contor (electronic) ajunge la maxim (ca orice contor mecanic) acel sim nu se mai inregistreaza in retea. Informatiile stocate pe sim se pot citi/edita dar sim-ul nu se mai inregistreaza. Nu e vina niciunui operator ca se defecteaza sim-ul.
E drept ca exista o mare posibilitate ca sim-urile sa se defecteze mai rapid. Am cunoscuti care folosesc sim-uri din 97/98 si alti cunoscuti care isi schimba sim-urile odata pe an. (cei care isi schimba sim-ul foarte des calatoresc mult si foarte mult in afara tarii)

#23
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
O cartela care a iesit din perioada de gratie, si nu se inregistreaza in retea (zice SIM inactiv), mai poate fi reactivata sau trebuie inlocuita? :mellow:

#24
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View Postmedley, on 3rd December 2010, 22:09, said:

Povestea la un momendat un nene care se ocupa cu distribuirea acestor simuri catre toti cei 3 operatori mari(caci doar o companie care le fabrica si operatorii doar le vopsesc diferit)... long story short

pe piata din .ro exista cel putin 3 furnizori de SIM-uri ... Gemalto, Orga si Oberthur ... iar Digi sigur umbla cu altii

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View PostGabyyy93, on 5th December 2010, 00:46, said:

O cartela care a iesit din perioada de gratie, si nu se inregistreaza in retea (zice SIM inactiv), mai poate fi reactivata sau trebuie inlocuita? :mellow:

adica a trecut si anul acela in care esti in perioada de gratie? si au taiat-o aia de la orange? nu mai ai ce face, nu mai poti recupera numarul.

#26
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009

View Postslai, on 5th December 2010, 07:50, said:

adica a trecut si anul acela in care esti in perioada de gratie? si au taiat-o aia de la orange? nu mai ai ce face, nu mai poti recupera numarul.
ba poti recupera numarul doar daca il faci abonament si daca platesti pentru el 7.5 euro (plus tva). Trebuie sa mergi la un Orange Shop cu sim-ul si actele pentru a face abonament. Taxa va veni pe prima factura.

#27
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
si daca numarul e disponibil. dar la cartelele prepay gratuite se dau foste numere active, la click gsm tot asa...

Edited by slai, 05 December 2010 - 09:38.


#28
Xample

Xample

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.06.2004
Am apucat sa testez aseara cartela intr-un alt telefon ... din pacate nu avea semnal.
Mai nasol e ca sunt Nicolae ... si maine cred ca lumea va incerca sa ma sune :)

Cand ajung in tara am sa ii intreb pe cei de la Orange ce s-a intamplat exact cu cartela. Nu mi se pare ok toata intamplarea asta. Daca mi se busea cartela cand ajungeam in UK si chiar aveam nevoie sa sun pe cineva exact dupa ce am coborat din avion ...Ce faceam? .... Cumparam alta cartela si alt telefon?

#29
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
S-a stricat asa cum se arde un bec sau face pana o roata. O sa iti ceara scuze, o sa o inlocuiasca gratuit si cam asta e.
Data viitoare ia un blank cu tine, pentru orice eventualitate.

#30
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007

View PostXample, on 5th December 2010, 22:49, said:



la multi ani :P

#31
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postneasuciu, on 5th December 2010, 00:27, said:

O alta explicatie pentru defectarea sim-ului este faptul ca un sim are un contor care inregistreaza momentele in care sim-ul se inregistreaza in retea (fie ea home network, sau other network)
Presupun ca asta se refera si la momentul în care telefonul face automat un PLU (Phone Location Update), de exemplu la fiecare schimbare de LAC, sau periodic (în fiecare 6 ore pe Orange, sau 4 ore pe VDF/CST) ?



View Postneasuciu, on 5th December 2010, 00:27, said:

cei care isi schimba sim-ul foarte des calatoresc mult si foarte mult in afara tarii
Nu înteleg, care este raportul cu roaming-ul ? :huh:

Fie ca esti în tara sau în roaming, telefonul se va autentifica la fel de mult cu reteaua. Se înregistreaza prima oara când intra în retea, apoi face PLU-uri în fiecare x ore - ca si pe home network ; si datorita retelelor favorite stocate pe SIM, sunt totusi putine sanse ca mobilul sa se plimbe între mai multe retele fara motiv (doar desigur în cazul pierderii semnalului de la reteaua initiala). Bine, acum daca vizitezi o retea cu un T3212 fixat la 30 de minute si vizitezi o zona foarte densa cu multe LAC-uri, atunci OK, telefonul va face mult mai multe PLU-uri decât ar fi facut daca stateai acasa pe Orange RO... :rolleyes:

Asa ca nu vad în ce roaming-ul ar agrava situatia.
Dar ma gândesc ca pot întradevar exista situatii mai complexe, de exemplu un mobil care se gaseste la limita a 2 LAC-uri, si saracu' tot sare între aceste 2 LAC-uri si este deci obligat sa tot faca PLU-uri într-una !



Ca si simpla remarca, stau în roaming aproximativ 11 luni/an : am un SIM Kamarad din 2002 si un Orange din 2005, si ambele se comporta excelent. :coolspeak:

Edited by Cosconor, 06 December 2010 - 13:08.


#32
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View PostCosconor, on 6th December 2010, 13:07, said:

Presupun ca asta se refera si la momentul în care telefonul face automat un PLU (Phone Location Update), de exemplu la fiecare schimbare de LAC, sau periodic (în fiecare 6 ore pe Orange, sau 4 ore pe VDF/CST) ?




Nu înteleg, care este raportul cu roaming-ul ? :huh:

Fie ca esti în tara sau în roaming, telefonul se va autentifica la fel de mult cu reteaua. Se înregistreaza prima oara când intra în retea, apoi face PLU-uri în fiecare x ore - ca si pe home network ; si datorita retelelor favorite stocate pe SIM, sunt totusi putine sanse ca mobilul sa se plimbe între mai multe retele fara motiv (doar desigur în cazul pierderii semnalului de la reteaua initiala). Bine, acum daca vizitezi o retea cu un T3212 fixat la 30 de minute si vizitezi o zona foarte densa cu multe LAC-uri, atunci OK, telefonul va face mult mai multe PLU-uri decât ar fi facut daca stateai acasa pe Orange RO... :rolleyes:

Asa ca nu vad în ce roaming-ul ar agrava situatia.
Dar ma gândesc ca pot întradevar exista situatii mai complexe, de exemplu un mobil care se gaseste la limita a 2 LAC-uri, si saracu' tot sare între aceste 2 LAC-uri si este deci obligat sa tot faca PLU-uri într-una !



Ca si simpla remarca, stau în roaming aproximativ 11 luni/an : am un SIM Kamarad din 2002 si un Orange din 2005, si ambele se comporta excelent. :coolspeak:

de mai mult ori in Roaming am observat ca schimba in draci operatorul daca este pus in mod automat. si trece de la unul la altul foarte des => mai multe autentificari.

din acest motiv, chiar si cu blackberry imi dezactivam seriviciile de date in roaming ... pentru ca imi incepea o sesiune de date foarte des ... si plateam de fiecare data cate 25KB desi nu facem traficul asta.

nu e vb numai de roaming ... dar si prin tara daca te plimbi mult pierzi semnalul de multe ori => reinregistrari dese probabil.

#33
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postcrustaceu, on 6th December 2010, 13:52, said:

de mai mult ori in Roaming am observat ca schimba in draci operatorul daca este pus in mod automat. si trece de la unul la altul foarte des => mai multe autentificari
Da, e adevarat ca uneori te regasesti pe o alta retea fara sa-ti dai prea bine seama de ce a "sarit" pe ea (spun asta cu un telefon lasat imobil, pe birou). :mellow:

View Postcrustaceu, on 6th December 2010, 13:52, said:

dar si prin tara daca te plimbi mult pierzi semnalul de multe ori => reinregistrari dese probabil.
Daca pierzi semnalul însa îl regasesti în acelasi LAC (de exemplu în metrou : ai semnal în statia 1, intri în tunel si pierzi semnalul, ajungi în statia 2 si intri din nou sub semnal) telefonul nu se mai semnalizeaza la retea.
Reînregistrarea nu se face decât daca celula pe care intri din nou sub semnal este dintr-un LAC diferit fata de celula de pe care ai parasit reteaua.

#34
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Si mie mi s-a stricat un sim Or acum o luna si tot in roaming dar nu mai retin daca eram in Uk sau in alta parte.Am ma auzit si la alti cativa colegi de la firma aceeai problema.Enervanta situatia mai ales ca era de la firma si a trebuit sa vb o luna de pe abonamentul personal.
Calatoresc foarte mult,de ex am fost si in 5 tari diferite intr-un interval de 12 ore.Nu stiu cat de vechi este simul dar nu prea cred sa aiba peste 3 ani.In acelasi timp am cu mine si 1 sim Voda de vreo 6 ani si nu am avut probleme cu el.

Edited by bolo, 07 December 2010 - 08:29.


#35
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004

View PostXample, on 5th December 2010, 22:49, said:

Am apucat sa testez aseara cartela intr-un alt telefon ... din pacate nu avea semnal.
Mai nasol e ca sunt Nicolae ... si maine cred ca lumea va incerca sa ma sune :)

Cand ajung in tara am sa ii intreb pe cei de la Orange ce s-a intamplat exact cu cartela. Nu mi se pare ok toata intamplarea asta. Daca mi se busea cartela cand ajungeam in UK si chiar aveam nevoie sa sun pe cineva exact dupa ce am coborat din avion ...Ce faceam? .... Cumparam alta cartela si alt telefon?

Raspunsul a fost dat deja aici, nu vei obtine detalii suplimentare de la Orange pentru ca pur si simplu nu au de unde sa ti le dea. Trecand peste posibilitatea de a se "arde" pur si simplu, ca orice dispozitiv electric, problema este in general cea legata de numarul de autentificari. Exista un contor care permite un numar limitat de autentificari, din motive de securitate. Cautati pe Google "SIM authentication counter" (de exemplu) sau cititi documentul atasat (gasit prin aceeasi metoda) - ar putea sa mai lamureasca o dilema, doua...
Apoi, cred ca utilizarea din ce in ce mai intensa a internetului mobil face diferenta intre "rezistenta" perceputa de acum cativa ani a cartelelor si cea prezenta. Evident ca e posibil si ca calitatea constructiva a cartelelor de acum sa fie mai redusa, dar nu prea poti cere mare lucru de la niste (practic) consumabile care costa cativa euro (sa zicem).
Si inca ceva: nu cred ca e foarte greu sa se faca un calcul "costuri datorate lipsei cartelei SIM in roaming versus costuri transmitere prin posta rapida a unui nou SIM", pentru situatiile de genul celei de la care a plecat discutia. In 2-3 zile se poate rezolva problema suficient de elegant, zic eu...

Attached Files



#36
Xample

Xample

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.06.2004
Am primit mail de la Orange:
Ca urmare a acestui fapt va recomandam sa inchideti/redeschideti telefonul, dupa care sa selectati manual reteaua in care doriti sa va inregistrati, in mod repetat (3-4 ori) pe aceeasi retea.  

Am facut deja fara nici o solutie, deci SIM-ul e stricat.

Legat de schimbarea SIM-ului si trimiterea lui prin curierat:
Inlocuirea cartelei SIM se face doar de catre titularul de contract in baza actului de identitate la orice magazin Orange. Se impune aceasta masura, conform clauzelor contractuale in vigoare, pentru a evita folosirea abuziva, de catre alte persoane, a abonamentului Orange.
Mai exista posibilitatea unei imputerniciri notariale pe care sa i-o faceti surorii dumneavoastra si in baza careia dansa va putea face schimbarea cartelei SIM


PS: Mi-a placut cum a incheiat
Mai exista posibilitatea unei imputerniciri notariale pe care sa i-o faceti surorii dumneavoastra si in baza careia dansa va putea face schimbarea cartelei SIM
Ce sora domle? Eu am un frate ... sau stiu ei altceva? :)

Edited by Xample, 09 December 2010 - 21:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate