Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Router Asus WL500g Premium

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#19
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Pai cel vechi se numeste WL-500G Premium, si atat! Cel nou are scris si pe cutie, si pe eticheta: WL-500G Premium v2.
Nici nu cred ca au intrat deja in tara astea cu v2.

#20
copilul_mit

copilul_mit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 13.02.2007
multumesc serpent! is incepator si intreb ca sa ma asigur ca am inteles!
nu o sa va mai deranjez cu intrebari!
puteti sa inchideti topicul si sa-l stergeti daca vreti!

#21
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Ei da, te-ai suparat acum!!!  :console:
Nu deranjeaza pe nimeni cand pui intrebari "nemaiintrebate" :D , dar tu prea intrebai lucruri scrise pe prima pagina din Help sau FAQ.
Preferai sa-ti raspund cu: RTFM ?!?

#22
copilul_mit

copilul_mit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 13.02.2007

View PostSerpent, on Apr 4 2008, 09:50, said:

Ei da, te-ai suparat acum!!!  :console:
Nu deranjeaza pe nimeni cand pui intrebari "nemaiintrebate" :D , dar tu prea intrebai lucruri scrise pe prima pagina din Help sau FAQ.
Preferai sa-ti raspund cu: RTFM ?!?

NU m-am suparat! Am citit sa stii si chiar iti multumesc pentru link! O sa incerc sa fac ce scrie acolo!
Sunt incepator si stiam ca pe softpedia sunt oameni care te mai si ajuta!
Oricum eu eram constient ca gresesc cand dau eject ca nu e suficient, ca daca m-am conectat cu Putty la router si dadeam comanda df dupa ce in prealabil am dat eject din interfata web tot mai vedeam partitiile montate.
Daca incercam comanda umount urmata de cale in putty imi dadea o eroare.

#23
Al3xT

Al3xT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.06.2004
Buna.. am si eu o mica problema cu Asus-ul meu. Eu am incercat sa scriu pe el OpenWRT-ul un formware care este foarte bun (din  cate am inteles si din cate a fost laudat). Am intrat sub linux am instalat prin tftp si am asteptat sa se reseteze singur cca 6 minute. Apoi am intrat in http://192.168.1.1 si am inceput sa configurez. Dupa ce am terminat de configurat am salvat modificarile facute .. Ei problema mea e ca acu nu imi mai aloca ip si nici wireless nu ma lasa sa ma conectez.

Cum pot face sa-l scriu din nou. Imi da aceeasi eroare ca prietenului nostru de pe forum .. cand incerc sa fac firmware restore din tools de la ASUS imi cauta 30 de secunde dupa care imi spune ca nu gaseste nimic.

HELP Me... se mai poate face ceva??

Alex


Stiu ca e off topic dar... sunt oarecum disperat

#24
copilul_mit

copilul_mit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 13.02.2007

View PostAl3xT, on Apr 6 2008, 19:57, said:

Cum pot face sa-l scriu din nou. Imi da aceeasi eroare ca prietenului nostru de pe forum .. cand incerc sa fac firmware restore din tools de la ASUS imi cauta 30 de secunde dupa care imi spune ca nu gaseste nimic.

Daca mai tin bine minte eu am reusit cu firmware restore din tools de la ASUS doar facand urmatorii pasii:
1. scoti routerul din priza
2. tinand apasat butonul de reset din spatele routerului alimentezi routerul
Doar dupa ce incepe sa clipoceasca ledul de la power eliberezi butonul de reset.

Succese, sper sa reusesti!

#25
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
completare la ce a zis @copilul_mit  ...
Si mai trebuie sa ai
1. ori ip-urile pe calcu de pe care vrei sa faci update-ul setate sa le ia automat
2. ori sa ai ip:192.168.1.2 subnet:255.255.255.0 si gateway:192.168.1.1 (chiar daca tu schimbasei mai devreme ip-ul router-ului)

Bafta!

#26
pdaniel

pdaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 10.05.2004
Am si eu o intrebare legat de routerul acesta. Vreau sa achizitionez acest router saptamana aceasta. Problema este in felul urmator, ma intereseaza sa-l folosesc atat pe wireless dar vreau sa folosesc si un hdd extern atasat pe el. De asemenea am vazut ca poate fi configurat ca server de web. Ma intereesaza sa stiu dc se pot instala aplicatii mai complexe pe el, pe hdd-ul extern ma refer, pentru ca flashul are memorie mica. Ma intereseza un administrator de domenii, gen cpanel, dar unul free webmin, dc pot fi instalate pe hdd. de asemenea ma intereseaza sa stiu dc as putea pune un server de java (tomcat). Problema este ca are doar 32Mb/ram (poate fi extins cumva?). Stiu, multi mi-ar recomanda sa imi fac un calc server, ceea ce cred ca este cea mai buna solutie. Problema este ca momentan nu vreau sa risc sa las calc deschise acasa, sa existe riscul sa ia foc vreunu, etc... Nu vreau sa suporte cine stie ce lucruri, nu vreau sa il fol sa tin siteuri pe el contra cost, sau lucruri dinastea. Vreau doar sa tin lucrurile mele. A, si ce firmware ati recomanda pentru astfel de chestii. Stiu ca au fost facute unele recomandari aici (oleg)... dar dc exista unu care sa ma ajute mai mult pe partea aceasta de care am eu nevoie. numa intereseaza sa fie simplu de configurat ci sa poata fi configurat.

Multumesc.

#27
copilul_mit

copilul_mit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 13.02.2007
pdaniel ce router ai cumparat in final?

Edited by copilul_mit, 07 May 2008 - 13:10.


#28
pdaniel

pdaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 10.05.2004

View Postcopilul_mit, on May 7 2008, 14:06, said:

pdaniel ce router ai cumparat in final?

Pai pana la urma l-am comandat pe acesta. Sambata o sa merg sa il ridic. Acum sper ca o sa reusesc sa-l fac sa mearga cu functiile pe care le doresc eu.

#29
pdaniel

pdaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 10.05.2004
Din pacate astia de la emag au inceput sa devina cam nesimtiti. Dupa ce m-au chemat sa il ridic imi spun ca nu a ajuns, ca nu stiu ce. Probabil ca l-au dat altcuiva. Deci inca nu am apucat sa-l ridic. O sa il comand din alta parte.

#30
pdaniel

pdaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 10.05.2004
Salut, am si eu o intrebare, am facut ce era prin tutorialu scris de wengi. Intrebarea mea este, toate chestiile alea unde ar trebui sa se instaleze, in linuxu de pe router? Dc vreau sa aduc forma routerului la versiunea initiala, fara nicio setare facuta, cum se poate face chestia asta. Fac un update de firmware sau un restore si se rezolva? Nu prea am lucrat cu routere, e primul router cu linux pe care lucrez, asa ca nu prea stiu mare lucru. Cu Linux am mai lucrat cat de cat.

Multumesc.

Si inca ceva, pe CD in dirul GPL sunt niste fisiere : GPL_WL500GP_1.9.7.5.tar.gz (presupun ca asta este frimwareul original), si opt.tar.gz (acesta nu stiu ce este).

#31
pdaniel

pdaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 10.05.2004

View PostAl3xT, on Apr 6 2008, 19:57, said:

Buna.. am si eu o mica problema cu Asus-ul meu. Eu am incercat sa scriu pe el OpenWRT-ul un formware care este foarte bun (din  cate am inteles si din cate a fost laudat). Am intrat sub linux am instalat prin tftp si am asteptat sa se reseteze singur cca 6 minute. Apoi am intrat in http://192.168.1.1 si am inceput sa configurez. Dupa ce am terminat de configurat am salvat modificarile facute .. Ei problema mea e ca acu nu imi mai aloca ip si nici wireless nu ma lasa sa ma conectez.

Cum pot face sa-l scriu din nou. Imi da aceeasi eroare ca prietenului nostru de pe forum .. cand incerc sa fac firmware restore din tools de la ASUS imi cauta 30 de secunde dupa care imi spune ca nu gaseste nimic.

HELP Me... se mai poate face ceva??

Alex


Stiu ca e off topic dar... sunt oarecum disperat


Ai reusit sa configurezi openWrt sa mearga cu wireless? Eu am incercat oleg, openwrt,dd-wrt. Zilelel astea ma decid la ce raman. OpenWrt are putine optiuni in interfata de administrare. Dar am vazut ca poti instala pachete noi tot din interfata, care este un lucru bun. Cu firmwareul OLEG mi se pare ca pica netu la el (conexiunea). Sunt pagini, in special externe care nu vor sa se incarce. Se incarca deabia dupa un reset de router. Am inteles ca probleme ar fi cu niste modemuri de la UPC, ceea ce nu ar fi problema in cazul meu deoarece nu am net de la ei, am de la o firma de cartier. Are cineva idee, dc exista vre-un parametru de setat, pe undeva sa numai dea chestia asta? Problema este in special pe conexiunea router-pc prin cablu.

#32
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006

View Postpdaniel, on May 29 2008, 09:29, said:

Are cineva idee, dc exista vre-un parametru de setat, pe undeva sa numai dea chestia asta? Problema este in special pe conexiunea router-pc prin cablu.
Ce chestie sa nu mai dea? Sa nu se mai deconecteze sau sa nu mai aiba probleme cu incarcarea paginilor?.... ca eu nu am inteles...

Bafta!

#33
pdaniel

pdaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 10.05.2004

View PostRavy, on May 29 2008, 09:32, said:

Ce chestie sa nu mai dea? Sa nu se mai deconecteze sau sa nu mai aiba probleme cu incarcarea paginilor?.... ca eu nu am inteles...

Bafta!

Pai da, presupun ca numai incarca paginile ca se deconecteaza, nu? Defapt dc ss-ar deconecta ar trebui sa nu imi mai incarce si paginile din romania, de pe servere din romania, dar el nu incarca paginile de pe serverele de afara.

#34
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
1. Daca esti conectat direct (fara router) poti vedea acele pagini?
2. Si pur si simplu dupa restart router merge din nou? sau cum?

Bafta!

#35
pdaniel

pdaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 10.05.2004

View PostRavy, on May 29 2008, 11:20, said:

1. Daca esti conectat direct (fara router) poti vedea acele pagini?
2. Si pur si simplu dupa restart router merge din nou? sau cum?

Bafta!
Da, dc sunt conectat fara router sunt vazute paginile. Dupa ce restartez routerul sunt vazute.
Cu firmwareul de la Asus asta era o problema frecventa. Defapt nu mergea deloc sa deschida pagini externe. Am pus Oleg. Asta face mai des, dc se poate spune asa, la cateva minute se buleste si olegu. Am pus OpenWRT dar pe asta nu am apucat sa-l testez foarte mult pentru ca nu ma lasa sa ma conectez wireless si aseara la 12 noaptea nu aveam chef sa stau sa vad de ce nu merge. Am mai pus tot aseara DD-WRT pe care tot asa nu l-am testat foarte mult. La asta nu mergea LAN-ul, nici netul, insa cred ca nu era configurat. Problema aseara a fost ca am vrut sa intru in boot mode si numai intra :). Asa ca m-am lasat pagubas. Am incercat celelalte 2 firmware (openWRT si DD-WRT) tocmai in speranta ca se va rezolva cu incarcarea acestor pagini.

#36
pdaniel

pdaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 10.05.2004
CRezi ca ar putea fi ceva de la MTU (din cate am citit MTU asta se refera la modul in care sunt sparte pachetele).  Cred ca este 1492 default. Dc as reduce sau mari acest numar ar fi vre-o diferenta? Si dc da, ce comanda as putea da pentru setarea unei noi valori?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate