Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre plastice, injectie mase plastice, matrite de injectie mase plastice, structura maselor plastice

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Salut.
Poate ca nu are o legatura asa de mare cu aceasta arie (cad-cam), dar tinand tot de inginerie, as vrea, daca aveti disponibilitatea, sa discutam si despre acest subiect, mi se pare interesant, mai ales ca plasticele in general au evoluat foarte mult in ultima vreme si se folosesc din ce in ce mai mult , in diferite domenii. Cel putin,l in domeniul auto, inlocuiesc cu succes diferite componente de metal.

Daca aveti documentatie, referate....le puteti pune aici.

Pentru inceput, as vrea sa va intreb, daca stiti cumva, cum se numeste cartea (sau mai bine zis cartile) scoase de directorul de la Plastor Oradea (nu mai imi amintesc exact numele domnului inginer, oricum, un mare profesionist in matrite de injectat plastic si nu numai), in care erau prezentate diferite matrite de injectat plastic (sectiuni, functionarea acestora) si in care se vorbea si despre componenta chimica a diferitelor materiale. As vrea sa o gasesc , eventual sa o cumpar.

Va multumesc.

Edited by cuculea, 28 November 2010 - 09:25.


#2
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Catia are o sectiune dedicata acestei teme, moldul este foarte bun . V-as putea posta ceva daca va intereseaza. Totul este sa te descurci in suprafete, sa elimini zonele suprapuse, singularitatile, etc. Daca sti asta te joci , proiectezi o matrita in cteva zile.

#3
masi

masi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.11.2007

 ploiesteanu, on 29th November 2010, 18:33, said:

Catia are o sectiune dedicata acestei teme, moldul este foarte bun . V-as putea posta ceva daca va intereseaza. Totul este sa te descurci in suprafete, sa elimini zonele suprapuse, singularitatile, etc. Daca sti asta te joci , proiectezi o matrita in cteva zile.
  Buna Ploiesteanu.Pe mine chiar ma intereseaza modulul de matrite din catia.Daca ai ceva materiale si doresti sa ne ajuti cu ele,eu chiar ti-as fi recunoscator.Sunt putine materiale sau cel putin eu nu am gasit si chiar am cautat pe net si la biblioteca UPT. Daca doresti poti sa imi trimiti si pe mail.
   Daca dai pe google un search cu Ion Seres gaseste site-uri cu cartile publicate de el,una din ele e "Matrite de injectat" din 1999.

#4
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,327
  • Înscris: 14.04.2010
AICI este u site care explica putin bazele proiectarii pieselor din plastic, doar ca dupa un anumit numar de accesari iti cere sa-ti faci cont, care din pacate nu e gratis... dar daca intri si de la munca si de acasa poti citi aproape tot materialul...

#5
dreamsmaster

dreamsmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.12.2007

 ploiesteanu, on 29th November 2010, 20:33, said:

Catia are o sectiune dedicata acestei teme, moldul este foarte bun . V-as putea posta ceva daca va intereseaza. Totul este sa te descurci in suprafete, sa elimini zonele suprapuse, singularitatile, etc. Daca sti asta te joci , proiectezi o matrita in cteva zile.
Stimate Domnule Ploieșteanu,
Aș veni cu rugămintea, dacă dispuneți de astfel de documentații și binevoiți să ne transmiteți câteva dintre ele, v-aș fi profund recunoscător dacă mi-ați putea trimite pe e-mail la adresa [email protected].
M-ar interesa proiectarea sub mediul Catia a matrițelor. Precizez că m-am jucat cât de cât în modulul Functional Molded Part și mi s-a părut interesant, poți modela cu ușurință diverse forme.

#6
masi

masi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.11.2007

 dreamsmaster, on 25th March 2011, 11:24, said:

Stimate Domnule Ploieșteanu,
Aș veni cu rugămintea, dacă dispuneți de astfel de documentații și binevoiți să ne transmiteți câteva dintre ele, v-aș fi profund recunoscător dacă mi-ați putea trimite pe e-mail la adresa [email protected].
M-ar interesa proiectarea sub mediul Catia a matrițelor. Precizez că m-am jucat cât de cât în modulul Functional Molded Part și mi s-a părut interesant, poți modela cu ușurință diverse forme.

Salut dreamsmaster. Tu ai mai primit cumva ceva materiale pt proiectare matrite in catia? Ma poti ajuta si pe mine cu ceva materiale?

#7
dreamsmaster

dreamsmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.12.2007

 masi, on 5th May 2011, 10:04, said:

Salut dreamsmaster. Tu ai mai primit cumva ceva materiale pt proiectare matrite in catia? Ma poti ajuta si pe mine cu ceva materiale?
Salut,
Nu, din pacate nu am primit inca nimic, dar sunt o fire optimista, deci mai astept.

#8
masi

masi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.11.2007

 dreamsmaster, on 9th May 2011, 06:25, said:

Salut,
Nu, din pacate nu am primit inca nimic, dar sunt o fire optimista, deci mai astept.

Eu am gasit un site in engleza destul de bun zic eu. Poate te ajuta cu ceva, pe mine m-a ajutat. Daca mai gasesc ceva materiale o sa mai pun.
http://www.catiadesign.org/

#9
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Incercati aici.

Un exemplu.

Sau : 1 , 2 , 3 .

#10
dreamsmaster

dreamsmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.12.2007

 robotelu, on 9th May 2011, 15:57, said:

Incercati aici.

Un exemplu.

Sau : 1 , 2 , 3 .
Multumesc mult, linkuri foarte utile.

#11
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Revin cu un link in limba romana.Sper sa va fie de ajutor.

#12
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

 dreamsmaster, on 9th May 2011, 06:25, said:

Salut,
Nu, din pacate nu am primit inca nimic, dar sunt o fire optimista, deci mai astept.
Uita-te aici cum se fac suprafetele:
http://www.megaupload.com/?d=2LCBTU0Q

#13
dreamsmaster

dreamsmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.12.2007

 ploiesteanu, on 15th May 2011, 16:28, said:

Uita-te aici cum se fac suprafetele:
http://www.megaupload.com/?d=2LCBTU0Q
Multumesc pentru aceste tutoriale si prezentari, le voi studia cu placere, o zi buna in continuare.

#14
maiorkoning

maiorkoning

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.06.2011
In sfarsit reusesc sa gasesc un forum despre injecte mase plastice, sa stiti ca lucrez de ceva vreme in domeniu, si am o experienta foarte bogata.
-  Directorul de la Plastic Oradea despre care intrebati se numeste Ion Seres, as putea spune daca nu gresesc unicul din romania care a scos carti in domneniu si care a facut un doctorat in Romania in domneniu.
- Am una dintre cartile dansului in domeniul care te interesea copiata ( nu am in format electronic) si chair una mai completa care nu este scrisa de dansul insa este in limba engleza
- Daca sunteti din Bucuresti va pot indruma la cineva care are foarte multe carti si cunostinte in domeniu.
  Pot fi contactat la adresa [email protected]

P.S. Daca aveti orice intrebari in domeniu injectiei masei plastice pot fi contactat la adresa de e-mail mentionata mai sus, (am sa incerc sa raspund in limita timpului disponibil multumesc pt intelegere)
Mentionez ca lucrez ca inginer injectie cu utilaje de la 100 Tf pana la 4000Tf (DA patru mi tone forta) in tara si strainatate.

#15
militel

militel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.08.2008
[ http://4.bp.blogspot.com/-zl4JQkuLm_g/VA2v65yqUGI/AAAAAAAAA8c/ufg31-tXGBQ/s1600/Acrilonitril-butadien-stiren%2B(ABS).jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://1.bp.blogspot.com/-oZ4BEmkV3-g/VAooGTOQYJI/AAAAAAAAA6I/lTNwMJS5Z5c/s1600/Acetatul%2Bde%2Bceluloz%C4%83%2B(CA).jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mai multe aici

si aici

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate