Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Nu cumparati Ikea

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#37
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 claudia2008, on 4th December 2010, 20:31, said:

Sertarele si amortizoarele lor functioneaza ceas, incomparabil cu cele ale mobilierelor facute la comanda in stil romanesc. Pretul duce ceva mai sus, insa cred ca merita fiecare banut in plus.

De fapt sunt mai ieftine si mai proaste decat mobilierul de calitate facut la comanda  :console:

Ideale pentru chiriasi  :naughty:

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 jay333, on 30th November 2010, 14:24, said:

Corect. Cine cumpara de la Ikea n-o face pentru calitatea de lux a produselor ci pentru calitatea acceptabila la un pret acceptabil.
Unde dracu sunt preturile alea acceptabile de la ciumpalacii aia? Orice produs la ei il gasesc de 2 ori mai ieftin pe piata - la aceeasi calitate sau chiar mai buna :)

#39
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Cred ca doar in domeniul bucatariilor nu au rival pe piata romaneasca (privind calitatea).
Pe producatorii autohtoni de mobila la comanda, ii rog sa ma scuze, nu intentionam sa fac antireclama.
Desi nu ar fi rau sa va revizuiti liniile tehnologice de productie  :console:

Edited by claudia2008, 06 December 2010 - 12:13.


#40
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

 MembruAnonim, on 5th December 2010, 18:00, said:

Unde dracu sunt preturile alea acceptabile de la ciumpalacii aia? Orice produs la ei il gasesc de 2 ori mai ieftin pe piata - la aceeasi calitate sau chiar mai buna :)
Depinde ce te intereseaza. Ce am cumparat eu de la ei a fost ok ca pret si calitate pentru mine. Probabil daca am sa caut vreo mobila de mahon am sa incerc la Elvila ori Mobexpert. Pana la alea, patul de fier, biroul si comodele de la Ikea au fost mai ieftine decat cele comparabile la calitate din portofoliul "concurentei".
PS: Cumnata-miu isi cauta mobila pentru bucatarie. La Ikea il ajungea pe la 5000 lei, la "mester" o face cu 2150 lei. Ramane de vazut calitatea lucrarii mesterului.

#41
bog669

bog669

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2010
Ar fi bine sa socotiti toate costurile, vad ca majoritatea este interesata doar in costul de achizitie. Experienta mea cu Ikea este clara - costul cel mai mare. Chiar si in cazul in care ti se strica ceva si comerciantul rezolva problema, tot apare un cost, ca sa nu mai vorbesc de cazul in care comerciantul nu onoreaza garantia.

#42
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
@ jay:Ciudat ca zici ca mesterul o face mai ieftin.
Din experienta mea, cu "mesteri" iesi cel mai scump.
Avand in vedere ca sertarele Blume de l aIkea sunt la acelasi pret cu cele achizitionate de la un distribuitor local, ma intreb de unde face mesterul economie? La bucataria mea de 3 metri au intrat 3500+ ron in sertare si corp suspendat(numai feroneria).

La mine a rezistat bine, chiar uimitor fiecare produs de la Ikea. Chiar si cele din serii ieftine de pal cu cant de melamina se tin bine... si este vorba de 2 noptiere relocate in bucatarie si umplute cu ceapa si cartofi!

#43
maximax7742

maximax7742

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.10.2011

 apanoiu, on 7th December 2010, 17:42, said:

@ jay:Ciudat ca zici ca mesterul o face mai ieftin.
Din experienta mea, cu "mesteri" iesi cel mai scump.
Avand in vedere ca sertarele Blume de l aIkea sunt la acelasi pret cu cele achizitionate de la un distribuitor local, ma intreb de unde face mesterul economie? La bucataria mea de 3 metri au intrat 3500+ ron in sertare si corp suspendat(numai feroneria).

La mine a rezistat bine, chiar uimitor fiecare produs de la Ikea. Chiar si cele din serii ieftine de pal cu cant de melamina se tin bine... si este vorba de 2 noptiere relocate in bucatarie si umplute cu ceapa si cartofi!

Si eu am fost multumit de tot ce am luat de la Ikea. E adevarat, nu au decat 1 an, dar se pastreaza bine si canapeaua (pe care o desfac zilnic pt dormit) si dulapurile etc.
Mi s-au parut cel mai ok calitate/pret fata de ce am gasit pe piata. Doar bucataria am facut-o pe comanda si m=a costat cat jumatate din tot ce mi-am luat in restul casei de la Ikea. Bucataria de 3 m lungime, fara pretentii de amortizoare, usi cu deschideri in sus, sticla etc.. deci ceva f simplu - 3000 ron ... Canapea extensibila, dulap cu 7 usi, comoda, masa, scaune, birou, 2 biblioteci, polite, toate Ikea 7500 ron.

#44
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007
Uitasem de topicul asta. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YUu75PHHkrc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Asa a iesit mobila la "mester". Cum ziceam, la Ikea au cerut spre 5000 lei pentru, in mare, acelasi lucru.

#45
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Hmmm, mobila aia e ieftinul ieftinului, nici măcar canturi ABS nu are. Nu va rezista prea mult :).

#46
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Am luat destul de multe de la Ikea: bucataria, la care am avut noroc ca am avut dimensiunile fix pe corpurile lor standard, dressinngurile, salteaua de pat (da :) aia Hjelmas face minuni :)), mobila din camera bebelului si multe altele.. Toate se inchid perfect.

...fata de o comoda de TV de vreo 23 mil de la Mobexpert, cu 3 sertare... unul nu e la linie cu alalalt... pana la urma mi-am bagat picioarele si le-am lasat asa, dupe ce se chinuisera aia de la Mex juma de ora... raspunsul a fost ca nu e parchetul drept si de aia stau stramb sertarele.

Nu spun ca Mex sunt naspa, mai am alte corpuri de calitate de la ei, insa tot asa au fost o caruta de bani...

Ikea mi se pare un magazin foarte ok la capitolul calitate/pret... mai ales la mobila de bucatarie si dressing..

#47
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
revin cu ce a spus bog669
voi de fapt nu socotiti toate costurile... luati in calcul doar pretul de achizitie... nu la asta se rezuma!!!
absolut tot timpul "petrecut" incepand de la masuratori, informare, deplasare la magazin si retur, efectiv in magazin, incarcat, descarcat, caratul blatului pe scari :), montajul efectiv (cu alocarea spatiului necesar), finisarea, etc, etc, inseamna de fapt bani... multi bani... apoi transportul costa chiar si cu masina personala, pentru gaurirea blatului, prinderea înălțătorului si prinderea suspendatelor in pereti iti trebuie scule, dibluri (scule = bani)
apoi esti limitat de culori, modele, manere, dimensiuni
pana si garantia (sa zicem ca e o usa bușita sau zgâriată de noua, geam spart... sau iti mai trebuie o polita, sertar la un dulap...) trebuie sa bati drumul din nou la magazin si ai foarte mari sanse sa constati ca nu mai au modelul/culoarea respectiva si nici nu mai aduc! ce garantie iti da ikea ca nu-ti cade dulapul din perete?!?
apoi... esti absolut sigur ca te descurci s-o montezi? daca e nevoie sa apelezi pana la urma la un mester???
nu vreau sa fac apologia mobilierului la comanda (daca asta s-a inteles) ci doar sa luati in considerare foarte multe costuri "ascunse"
ikea sta oarecum bine la finisaje dar calitarea efectiva a mobilei si durabilitate e execrabila (materiale folosite, accesorii, tehnologii, etc)
e o mobila de consum care nu trebuie sa tina mult (si nici nu tine :) )

Edited by Nero-d, 22 October 2011 - 05:51.


#48
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Eu am luat din Ikea produse din lemn masiv. nu mi se pare material prost. In plus, Tandembox-uri la sertare... yummy

Legat de garantie, mi se pare normal ca un produs folosit in regim profesional sa aiba garantie mai mica decat unul folosit in regim hobby.
Si bosch are asa la scule, cele cumparate pe firma au garantie mai mica.

#49
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Din ceea ce am constatat eu (pe unde am fost de am mai montat produse  de acest gen) , sunt de unica folosinta , in sensul ca se monteaza o singura data in spatiul respectiv si raman acolo pina la eventuala lor inlocuire. Am incercat sa demontez si sa remontez diverse obiecte in alte locatii si unele au mai mers altele au avut nevoie de mici "imbunatatiri" la prinderi si rigidizare.

#50
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Eu am luat din Ikea produse din lemn masiv. nu mi se pare material prost
produse insemnand ce? in general ne fererim la mobila... nu la tocatoare, scobitori sau alte produse din lemn marca ikea
lemnul da... nu prea poate sa fie prost... acum depinde ce ti-ai luat si ce lemn e :)

Quote

Tandembox-uri la sertare... yummy
da... dar nu sunt blum (ops) deci nu rezista la nici 30-50kg iar la bucatarie au 450 lungime... trist!

Quote

Si bosch are asa la scule, cele cumparate pe firma au garantie mai mica.
sculele la bosh sunt profesionale si hobby... cele profesionale (albastre) nu se gasesc decat in magazine superspecializate
ca "profesionist", nu voi cumpara scula no name chiar daca da garantie 100 de ani pe firma... pentru ca stiu ca nu-mi voi face treaba cu ea, voi fi mereu pe drumuri la garantie sau... si mai bine... firma respectiva va disparea subit
mobexpert schimba piesele defecte la scaunele de birou... deci le repara... dar nici o garantie din lume nu acopera uzura excesiva (si nici folosirea improprie)
deci clar... scaunul cu tapiteria paradita n-avea succes nici daca era pe PF

Quote

Din ceea ce am constatat eu (pe unde am fost de am mai montat produse de acest gen) , sunt de unica folosinta , in sensul ca se monteaza o singura data
perfecta dreptate!
daca cineva apeleaza si are mobila in cutii sigilate... e ok
daca a incercat montajul si la un moment dat nu s-a mai descurcat... deja "mobila" e varza... necesita mari eforturi (+alte șiretlicuri) ca s-o aduci sa semene macar cu ce trebuie (deci evitam :D )
dar si conceptul de a muta mobila e daunator

Edited by Nero-d, 23 October 2011 - 16:28.


#51
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
De exemplu am luat un pantofar din lemn acum 2- 3 ani.  Acum din pacate nu au decat din PAL.
Pe glisiere scrie ce si cum.
Sertarele, ultima oara cand am verificat erau Blum. Au placute personalizate, nu ca cele standard cu reclama Blum.

#52
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 bog669, on 27th November 2010, 21:01, said:

Am cumparat acum ceva vreme scaunul cel mai scump de la Ikea:

http://www.ikea.ro/p...w/code/50070364

Cand l-am cumparat am dat pe el aprox 10 milioane. L-am folosit aproape in fiecare zi la birou, utilizare normala, o singura persoana. Dupa ceva mai mult de un an a inceput sa se vada buretele din sezut! Scaunul in general este ok, doar calitatea este extrem de proasta. Nu am mai patit asa ceva nici cu scaune de 150 lei luate din metro.

Anyway, am sunat si am intrebat cat are garantie - mi s-a specificat ca 2 ani, trebuie doar sa vin cu scaunul si il vor schimba. Asa ca m-am dus cu el la Ikea Baneasa. Acolo prima reactia a fost:

"A, doar atata are?" (pot atasa niste poze, doar atata inseamna ca a iesit buretele pe o portiune de 10 cm)

A doua dupa ce am aratat bonul a fost:

"Ne pare rau, nu aveti garantie pt ca ati luat factura!" Cand se emite factura se pierde garantia.

Mentionez ca Ikea are o carticica cu conditiile de garantie in care mentioneaza garantia pentru persoane fizice, DAR NU mentioneaza ca persoanele juridice NU au garantie (in mod expres).

Am intrebat - si daca cumpar ceva acum, ma duc acasa si constat ca ete defect. Raspunsul:

"Daca sunteti persoana juridica, asta este. Persoanele juridice nu au niciun fel de granatie."

Practica aceasta mi se pare cel putin ciudata. Defapt se bazeaza pe faptul ca OPC nu actioneaza in cazul firmelor. Oricum, imi pare rau ca am cumparat de la ei o gramada de lucruri, nu voi mai cumpara niciodata.


Ce spui tu aici este exact ca la Dacia.Un logan in garantie trebuie sa faca revizia la 10000 si respectiv 20000 de km ca sa nu piarda garanti.Daca in schimb se foloseste ca taxi trebuie sa faca la 5000.Avem niste legi de cacao.Adica masina lor in oras ,rulata mult ,e o varza cu jumari.Ca si ikea si mc donalds sunt magazinele saracilor in USA (asta daca poti spune sarac la unul care ia 2500 de dolari pe luna).Din pacate la noi sunt vazute ca lux.
Exact cum merg toti cocalarii cu "gagica" la mall si se duc la McDonalds .A te respecta inseamna sa mergi la un restaurant unde te servete altul nu la impinge tava.si costul ecam la fel.Diferenta e respectul.
Omule sa nu intelegi gresit ca nu m-am luat de tine personal si departe de mine gandul de a te face cocalcar.Era doar o parere dar nu legata de tine.Tu esti o victima a nesimtitilor astia.

#53
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 MembruAnonim, on 5th December 2010, 18:00, said:

... Orice produs la ei il gasesc de 2 ori mai ieftin pe piata - la aceeasi calitate sau chiar mai buna :)
Tu te auzi vorbind? Postezi doar asa sa te afli in treaba? Exemplifica!

 Aries(ro), on 20th October 2011, 12:20, said:

Hmmm, mobila aia e ieftinul ieftinului, nici macar canturi ABS nu are. Nu va rezista prea mult :).
+1

Halal mobilier!!! Cu blat subtire si fara canturi ABS, cu lufturi. Sa vedem dupa ce-or sa inceapa sa cedeze balamalele... Cand nu-ti poti permite, 'strugurii' sunt acri.

 Nero-d, on 23rd October 2011, 16:20, said:

da... dar nu sunt blum (ops) deci nu rezista la nici 30-50kg iar la bucatarie au 450 lungime... trist!
Mda cat si ce vrei frate sa pui in sertarele alea? Saci de ciment cumva?

#54
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
colombo, sertarele sunt blum, de 30kg mi se pare. Din pacate au 450mm (cum este standard la toti producatorii de mobila).
sertarul tandembox are o stabilitate laterala excelenta si o rulare destul de lina.

Cat cu analogia cu masina este corecta, ma mir ca dau garantie la masini taxi. Stiu ca este foarte solicitat demarorul(care la logan pare de calitate).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate