Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nu cumparati Ikea

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#19
bog669

bog669

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2010
Indiferent de cat dai, nu este nicio garantie, ramai cu paguba mai mare :)
Scaunul meu de exemplu este modelul de top. Daca se strica, Ikea poate gasi oricand motivatia ca ai utilizat canapeaua incorect si nu ofera garantie.

#20
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
[/quote]
...
Daca se strica, Ikea poate gasi oricand motivatia ca ai utilizat canapeaua incorect si nu ofera garantie.
[/quote]
si nu numai Ikea... mai ramane sa spuna ca obiectul nu a fost tinut si utilizat intr-o incapere roz, asa ca... ciu-ciu garantie

Edited by bonygy, 29 November 2010 - 10:37.


#21
bog669

bog669

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2010
Dupa cum am banuit, este ilegal ce fac. Codul civil, articolele 1352-1360 reglementeaza acest lucru:

http://legal.dntis.r...l/1352-1360.htm

Legea speciala pentru protectia consumatorului, care se aplica doar persoanelor fizice este suplimentara.

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostMembruAnonim, on 29th November 2010, 09:26, said:

Crezi ca pielea din canapea rezista mai bine la greutate? Sau faptul ca dai mai multi bani inseamna automat ca si calitatea e superioara?

La pomul laudat sa nu te duci cu sacul.
IKEA este firma de rahat (globalizata) recunoscuta prt. produse scumpe si de calitate indoielnica. Sunt buni doar la marketig :)

aberezi. ikea se pisa pe cam tot ce exista in acest moment in romania la acelasi pret. practic cit m-am uitat prin magazine de mobila n-am vazut nici macar un dulap care sa nu fie cu usile asimetrice sau minerele puse strimb :lol:

da ok, du-te tu la nea ionica care face mobila beton in garaj  :thumbup:

View Postbonygy, on 29th November 2010, 09:40, said:

eram dispus sa dau 25 milioane cat era acolo. problema nu era la tapiserie (piele sau tesatura) ci la structura.
or, la o canapea care e folosita zilnic pentru dormit/stat pe ea, e nasol sa te trezesti ca trebuie tot timpul sa repari
asa, am dat aproape 27, dar, repet nu-mi pare rau deloc

la structura ma refeream. o canapea de 25 de milioane are o alta structura fata de una de 5 milioane. si inca ceva, canapelele sint prin natura lor niste chestii tembele care vor ceda in cel mai scurt timp. n-am vazut nici o canapea cit de cit folosita care sa nu fie praf. eu am vreo 120 de kile dar stiu ca ultimul lucru pe care as vrea sa-l fac e sa deschid o canapea si sa ma arunc pe ea

#23
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009
Mie personal Ikea mi se pare cea mai mare teapa de la noi in materie de mobila. Materialele folosite la fabricarea pieselor sunt de cea mai joasa calitate, insa din cauza unui marketing eficient vand de rup. Singuru' lucru bun la Ikea e ca au concepte foarte inventive si te poti inspira de acolo la mai multe chestii, da' de cumparat mi se pare ca iti bati joc de tine, mai ales in conditiile in care cu un simplu sarci pe goagal gasesti o gramada de fabrici producatoare de mobila de calitate, iar ca bani iesi mult mai bine pt ca iei direct de la producator, nu mai platesti si showroom, angajati showroom si profitu' si taxele intermediarului.

#24
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
tocmai ca si eu sunt impotriva aruncatului pe canapea/pat, mersului in picioare pe ele si sariturilor la inaltime
chiar si copilul a fost pus de cateva ori la pastrama dupa ce l-am surprins...

#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
oricum mi se pare stupid sa urli "nu cumpara de la [ditamai firma care are 27346587234 de produse]" indiferent cum se numeste, pe motiv de calitate. calitatea, ca si pretul sint foarte variate. iar de faptul ca nu da garantie la persoanele juridice, dracu stie daca macar e posibil asa ceva

cit despre firmele alea multe de mobila care apar la o simpla cautare, good luck. eu mi-am facut odata un birou la comanda la un nene in carter zi de zi impreuna si nu pot sa zic c-a iesit tocmai perfectiunea intruchipata, adica as fi preferat oricind sa-l iau ambalat si sa-l pun la milimetru decit sa-l car pe acoperis, avind grija sa nu sara dracului la curbe. dar l-am facut la nene in cartier tocmai fiindca n-am gasit nimic pe nicaieri care sa se apropie de ce aveam nevoie, poate si pentru ca oferta e atiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit de variata. de fiecare data cind ajung printr-un magazin cu mobila ma mir cit de strimba poate fi si ma intreb cine dracu e suficient de cretin sa cumpere asa ceva

#26
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View PostMosotti, on 30th November 2010, 11:40, said:

aberezi. ikea se pisa pe cam tot ce exista in acest moment in romania la acelasi pret. practic cit m-am uitat prin magazine de mobila n-am vazut nici macar un dulap care sa nu fie cu usile asimetrice sau minerele puse strimb :lol:
Corect. Cine cumpara de la Ikea n-o face pentru calitatea de lux a produselor ci pentru calitatea acceptabila la un pret acceptabil.

#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostMosotti, on 30th November 2010, 14:12, said:

dar l-am facut la nene in cartier tocmai fiindca n-am gasit nimic pe nicaieri care sa se apropie de ce aveam nevoie, poate si pentru ca oferta e atiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit de variata.

Si io mi-am facut la comanda mobila de bucatatrie, nu de alta da' nu gaseam pe piata ce voiam si la dimensiunile alea. Au venit baietii si intr-o ora au montat toata tarasenia (vreo 5 sau 6 corpuri, blaturi, etc...). De 4 sau 5 ani nu am avut nici cea mai mica problema.
Cat despre Ikea nu pot sa ma pronunt, singura chestie de la ei ii o "treapta" de plastic pe care se urca kinderu' ca sa ajunga la chiuveta, credenț, etc... Nu prea are ce sa se defecteze la el, deci sunt multumit.

#28
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

View PostMosotti, on 30th November 2010, 14:12, said:

eu mi-am facut odata un birou la comanda la un nene in carter zi de zi impreuna si nu pot sa zic c-a iesit tocmai perfectiunea intruchipata, adica as fi preferat oricind sa-l iau ambalat si sa-l pun la milimetru decit sa-l car pe acoperis, avind grija sa nu sara dracului la curbe. dar l-am facut la nene in cartier ...
ei bine, eu nu am vrut sa mi le faca nici un nene, asa ca (ma refer la birouri), am masurat, am luat PAL debitat si accesorii (sine, picioare, canturi, etc) si l-am decupat cu Jig Saw-ul dupa toate neregularitatile peretelui (grinzi, tevi, etc), apoi le-am asamblat, pus pe picioare si reglat si m-a costat mult mai ieftin (vreo 160 lei, reprezentand materialele) si au iesit perfect. cineva mi-a cerut de 3 ori mai mult sa mi le faca si ar fi durat veo saptamana (cu tot cu cateva probe), mie in schimb mi-a luat vreo juma' de zi... La fel am facut si o masuta de cafea (aveam deja una veche, de la care am preluat modelul), care m-a costat in total vreo 60 lei si vreo 2 ore de treaba (decupat, pus canturi, masurat si asamblat)
asa ca, pentru chestiile simple, nenea tamplaru sa stea in atelierul lui, mi le fac singur, desi nu am nici o calificare in domeniu
in fine... aici se discuta despre Ikea s.a.m.d.

#29
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009

View PostMosotti, on 30th November 2010, 14:12, said:

cit despre firmele alea multe de mobila care apar la o simpla cautare, good luck. eu mi-am facut odata un birou la comanda la un nene in carter zi de zi impreuna si nu pot sa zic c-a iesit tocmai perfectiunea intruchipata, adica as fi preferat oricind sa-l iau ambalat si sa-l pun la milimetru decit sa-l car pe acoperis, avind grija sa nu sara dracului la curbe. dar l-am facut la nene in cartier tocmai fiindca n-am gasit nimic pe nicaieri care sa se apropie de ce aveam nevoie, poate si pentru ca oferta e atiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit de variata. de fiecare data cind ajung printr-un magazin cu mobila ma mir cit de strimba poate fi si ma intreb cine dracu e suficient de cretin sa cumpere asa ceva
Probabil ca nu ai cautat tu indeajuns de mult. Io chiar de curand mi-am mobilat casa si m-am pus bine de tot in tema. E drept ca am petrecut destule ore cautand, da' asta si pt ca am avut pretentia sa imi mobilez camerele (fara bucatarie si baie) doar cu mobilier din lemn masiv. Dormitoru' l-am luat de la un producator din Satu Mare, iar livingu' de la unu' din Valcea. Ambii fabricanti sunt de foarte buna calitate, iar la bani nu cred ca am iesit cu mult mai mult decat daca imi mobilam camerele cu stifturi din ikea. Ca sa nu mai zic ca la living mi-am facut si corpuri pe comanda, de ce dimensiuni am vrut si ce design am vrut. Cat despre caratu' pieselor, nu am ridicat 1 surub (cu exceptia momentelor cand au fost puse pe pozitie corpurile in camera si m-am mai bagat si io in seama p-acolo). Au venit oamenii cu camionu', au descarcat piesele, au montat mobila si au plecat pac-pac pt ca in pretu' convenit a fost inclus si montaju' si transportu'. Iar pe langa astia 2, mai sunt si alti producatori super tari de mobila, am mai descoperit unii la Focsani, unii la Piatra Neamt si unii la Cluj. Sunt firme serioase care lucreaza foarte bine, fac si pt export si preturile sunt foarte ok. Mai sunt unii la Simleul Silvaniei (parca), insa aia fac mobila ultra lux (deja e arta ce fac ei acolo).

Mobila de bucatarie mi-am facut-o la un producator din Bucuresti, am facut-o din pal, da' e un pal d-ala mai de calitate. Foarte seriosi si astia. Au lucrat super bine si a iesit excelent, cu toate ca proiectu' a fost extrem de dificil (am o bucatarie extraordinar de mica).

View Postjay333, on 30th November 2010, 14:24, said:

Cine cumpara de la Ikea n-o face pentru calitatea de lux a produselor ci pentru calitatea acceptabila la un pret acceptabil.
ooo da! Cumpara de acolo ca nu stie unde sa caute.

#30
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Si eu am avut probleme cu un scaun de birou luat de la ei, doar ca era modelul mai ieftin, de 700lei.
L-am montat si dupa ceva timp a inceput sa aiba joc in tija ce sustine sezutul.
Chiar imi parea rau ca nu am luat scaunul lui #bog669.

Eu mi-am format parerea despre ei. Mobila de unica folosinta, cu aspect placut si pret nu tocmai mic.

#31
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View Postdmx85, on 30th November 2010, 15:17, said:

ooo da! Cumpara de acolo ca nu stie unde sa caute.
Posibil si asta.
Eu unul am luat o canapea (e ok, se foloseste doar in caz de supra-populare a locuitei cu rude/musafiri), pat de fier si saltea (iar ok), niste comode (ok si ele), un birou (cu asta am de comentat ca i-a sarit "smaltul" pe alocuri si s-a cam umflat rumegusul) si alte rahatele.

#32
bog669

bog669

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2010
Fratilor, ca fiecare a luat diverse obiecte, de diferite calitati, e treaba fiecaruia. Ca se strica dupa o perioada X si nu vor sa onoreze garantia in conditiile legale, asta e altceva.

De exemplu, daca ma uit la bunul Y ma pot gandi - ma tine 2 ani sau nitel mai mult. Daca ma tine doar 2 ani, asta e, sunt satisfacut. Daca ma tine mai mult, cu atat mai bine. Dar cei 2 ani trebuie sa fie acoperiti de garantie si sunt o durata minima de viata.

#33
sarrahdam

sarrahdam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.04.2007

View Postdmx85, on 30th November 2010, 16:17, said:

Probabil ca nu ai cautat tu indeajuns de mult. Io chiar de curand mi-am mobilat casa si m-am pus bine de tot in tema. E drept ca am petrecut destule ore cautand, da' asta si pt ca am avut pretentia sa imi mobilez camerele (fara bucatarie si baie) doar cu mobilier din lemn masiv. Dormitoru' l-am luat de la un producator din Satu Mare, iar livingu' de la unu' din Valcea. Ambii fabricanti sunt de foarte buna calitate, iar la bani nu cred ca am iesit cu mult mai mult decat daca imi mobilam camerele cu stifturi din ikea. Ca sa nu mai zic ca la living mi-am facut si corpuri pe comanda, de ce dimensiuni am vrut si ce design am vrut. Cat despre caratu' pieselor, nu am ridicat 1 surub (cu exceptia momentelor cand au fost puse pe pozitie corpurile in camera si m-am mai bagat si io in seama p-acolo). Au venit oamenii cu camionu', au descarcat piesele, au montat mobila si au plecat pac-pac pt ca in pretu' convenit a fost inclus si montaju' si transportu'. Iar pe langa astia 2, mai sunt si alti producatori super tari de mobila, am mai descoperit unii la Focsani, unii la Piatra Neamt si unii la Cluj. Sunt firme serioase care lucreaza foarte bine, fac si pt export si preturile sunt foarte ok. Mai sunt unii la Simleul Silvaniei (parca), insa aia fac mobila ultra lux (deja e arta ce fac ei acolo).

Mobila de bucatarie mi-am facut-o la un producator din Bucuresti, am facut-o din pal, da' e un pal d-ala mai de calitate. Foarte seriosi si astia. Au lucrat super bine si a iesit excelent, cu toate ca proiectu' a fost extrem de dificil (am o bucatarie extraordinar de mica).

Ma intereseaza si pe mine firma din Bucuresti, in special, pentru mobila de bucatarie din PAL.De 2 saptamani , am tot fost pe la diversi si nu sunt prea incantata.Am fost si la producator si la IKEA si Mobexpert si la un nene care face el mobila si te-as ruga sa ne spui unde este acest producator, iar daca administratorul nu da voie sa spui numele atunci astept un mesaj PM.
Cred ca util pentru toata lumea ar fi sa stim si unde sa gasim toate aceste firme si sa ne putem face o idee despre ce este pe piata, neconsiderand aceasta ca o reclama pentru firmele respective ci ca o informare utile celor care acceseaza acest site.

#34
sergiumusic

sergiumusic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 29.12.2007
Cica o femeie cumpara un dulap de haine,de la IKEA,ambalat frumos.Se duce acasa,il monteaza.

Edited by adi_master, 04 December 2010 - 19:53.
aberatii.....


#35
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
sergiumusic,
Frumos banc,dar nu ne intereseaza!

#36
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postdmx85, on 30th November 2010, 15:17, said:

....ooo da! Cumpara de acolo ca nu stie unde sa caute.

Noi am cautat peste tot (nu exagerez) si, ca si @Mosotti, am gasit mobilier de mai slaba calitate. Ne bucuram ca exista Ikea, de la ei am mobilat bucataria parintilor, acum pe a mea. Am returnat destule produse pe motiv "optiune gresita", maxim trei luni dupa achizitie.
Corpurile lor au totul simetric, perfect, interschimbabil, putem face si desface diverse combinatii pe care ni le montam singuri, in locul unei usi punem doua-trei sertare, samd.
Sertarele si amortizoarele lor functioneaza ceas, incomparabil cu cele ale mobilierelor facute la comanda in stil romanesc. Pretul duce ceva mai sus, insa cred ca merita fiecare banut in plus.

Edited by claudia2008, 04 December 2010 - 20:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate