Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Legal se poate?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009
Vreau sa plec definitiv sau temporar 6-12 luni (cu viza turistica si cu permisiune de munca fiindca mi-a gasit si aranjat un job in Toronto) la chemarea fratelui meu.

Suntem totusi rude de gradul 2 mai ales ca avem doar mama comuna deci suntem frati maternali si nu "buni".

Intrebarea mea : Legal se poate pleca astfel (pentru rezidenta permanenta sau munca temporara) tinand cont de gradul de rudenie 2 deci nefiind rude primare?

Nu ma intereseaza alte forme de a pleca precum emigrarea fara ajutorul fratelui ci doar solutiile pentru cazul meu.

#2
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postlocalintruder, on 27th November 2010, 11:40, said:

Vreau sa plec definitiv sau temporar 6-12 luni (cu viza turistica si cu permisiune de munca fiindca mi-a gasit si aranjat un job in Toronto) la chemarea fratelui meu.

Suntem totusi rude de gradul 2 mai ales ca avem doar mama comuna deci suntem frati maternali si nu "buni".

Intrebarea mea : Legal se poate pleca astfel (pentru rezidenta permanenta sau munca temporara) tinand cont de gradul de rudenie 2 deci nefiind rude primare?

Nu ma intereseaza alte forme de a pleca precum emigrarea fara ajutorul fratelui ci doar solutiile pentru cazul meu.

Viza turistica si permisiunea de munca sunt lucruri care se exclud reciproc: ori una, ori alta.
Varianta "turist" care munceste (la negru) exista, pentru perioade scurte. Trebuie insa obtinuta viza turistica.
Nu ati specificat daca jobul aranjat este legal, validat pe numele dvs. de oficialii Human Resources din Ontario, in acel caz poti veni fara probleme, fara sa mai conteze fratele. Banuiesc ca nu.
Fratele va poate sponsoriza pentru sedere definitiva doar daca sunteti minor, singur, dar atunci nu mai conteaza jobul aranjat.
La intrebarea scrisa cu bold raspunsul este negativ.


Who can be sponsored
You can sponsor:

  • parents
  • grandparents
  • brothers or sisters, nephews or nieces, granddaughters or grandsons who are orphaned, under 18 years of age and not married or in a common-law relationship
  • another relative of any age or relationship but only under specific conditions (see Note below)
  • accompanying relatives of the above (for example, spouse, partner and dependent children).
Note: you can sponsor one relative regardless of age or relationship only if you do not have a living spouse or common-law partner, conjugal partner, a son or daughter, parent, grandparent, sibling, uncle, aunt, nephew or niece who could be sponsored as a member of the family class, and you do not have any relative who is a Canadian citizen or a permanent resident or registered as an Indian under the Indian Act.


Who cannot be sponsored
Other relatives, such as brothers and sisters over 18, or adult independent children cannot be sponsored. However, if they apply to immigrate under the Skilled Worker Class, they may get extra points for adaptability for having a relative in Canada.

#3
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009
Am intrat pe site-ul lor oficial www.cig.gc.ca si am gasit ca se poate munci pe perioada vizitei aplicand din interiorul Canadei daca ai o viza de vizita temporara de minimum 6 luni.

Eligibility to apply from inside Canada
You can only apply for a work permit from inside Canada if:


•you have a valid study or work permit, or your spouse or parents have a study or work permit
•you have a work permit for one job but want to apply for a work permit for a different job
you have a temporary resident permit that is valid for six months or more or
•you are in Canada because you have already applied for permanent residence from inside Canada. You will have to pass certain stages in the main application process before you can be eligible for a work permit.


Problema cred ca se ridica la obtinerea vizei turistice fiindca trebuie satisfacute cateva criterii in fata ofiterului.

#4
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009
Rectific. Nu e vorba de viza turistica ci de permis de sedere temporara. Nu situ cum se poate obtine insa, informatiile sunt ambigue.

#5
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postlocalintruder, on 10th January 2011, 22:46, said:

Nu e vorba de viza turistica ci de permis de sedere temporara. Nu situ cum se poate obtine insa, informatiile sunt ambigue.
Conditiile pentru temporary resident permit mi se par destul de clare. Uitandu-ma pe formularul de la http://www.canadaint...-2008-08-05.pdf vad ca tu te incadrezi doar la "early entry as a member of the Family Class". Apoi la http://www.cic.gc.ca...s-apply-who.asp sunt descrise gradele de rudenie ce pot / nu pot primi sponsorizare pe Family Class, iar aici dai exact peste ce a citat Rosebud09 mai sus. Deci se pare, citind acolo, ca tu nu te incadrezi pe Family Class sponsorship, din pacate.
Ce alte variante ai?

#6
zapa

zapa

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.01.2003
poti intreba si aici: http://intrebari.emigrez.info

#7
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

View Postbeastie, on 10th January 2011, 15:11, said:

Conditiile pentru temporary resident permit mi se par destul de clare. Uitandu-ma pe formularul de la http://www.canadaint...-2008-08-05.pdf vad ca tu te incadrezi doar la "early entry as a member of the Family Class". Apoi la http://www.cic.gc.ca...s-apply-who.asp sunt descrise gradele de rudenie ce pot / nu pot primi sponsorizare pe Family Class, iar aici dai exact peste ce a citat Rosebud09 mai sus. Deci se pare, citind acolo, ca tu nu te incadrezi pe Family Class sponsorship, din pacate.
Ce alte variante ai?

Aici par destul de clare conditiile pentru Temporary resident permit.  Nicaieri insa nu am gasit in clar ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa te incadrezi pentru ea. Cititnd insa formularul imi dau seama ca se poate aplica si daca ti-a fost refuzata o viza de vizita pentru Canada (punctul C), ceea ce suna foarte bine, stiut fiind faptul ca unora nu le e usor sa faca dovada ca se vor intoarce in tara prin bunurile si veniturile pe care le poate dovedi si deci aceia nu primesc nici macar viza de vizita.

Da, la sponsorizare nu ma pot incadra nici macar la Family Class.

@ zapa, mi se pare interesant link-ul postat de tine, vad ca se primesc raspunsuri si am sa imi sui si eu intrebarea. mersi!
Teoretic variante exista, eu vreau sa le iau in oridinea posibilitatilor de a le realiza. Imi doresc sa muncesc acolo. Deocamdata nu pot primi o oferta de munca de la un angajator canadian si caut alte variante.
Ma deranjeaza ca nu pot in principiu nici macar vizita din cauza, repet, a criteriilor financiare de evaluare a dosarului pentru viza de vizita.

Am citit ca prin Temporary resident permit se poate munci legal cerand dreptul legal odata ajuns in Canada, ceea ce e foarte bine. Mai greu e ca nu sunt deloc lamurit de viabilitatea acestui TRP si de cum as putea sa il obtin in locul vizei turistice numita si TRV - Temporary resident visa.

Teoretic si doar atat exista variante care mai de care mai legale sau mai neortodoxe de la a incerca sa emigrez prin programul skilled workers si pana la a incerca sa ma casatoresc de convenienta cu un cetatean canadian. Problema e ca ma intereseaza variantele cele mai concrete si mai realizabile.

Edited by localintruder, 11 January 2011 - 22:07.


#8
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Cheia ar putea sa fie la fratele tau, varianta skilled worker, mai ales daca ti-a aranjat un job.
Asta e o cale clara si folosita de multi, dar implica cateva lucruri.
Primul, sa stii sa faci ceva, cat de cat bine, macar 2 ani de experienta. Apoi trebuie ca angajatorul acela sa vrea sa te sprijine adica sa aduca la cunostinta HRDC faptul ca are nevoie de cineva anume, nu a gasit in zona dar ar avea el pe cineva... Nu e asa greu de justificat ca "n-a gasit pe nimeni", se poate aranja si asta, depinde de cine e angajatorul si in ce relatii de pretinie e cu fratele.
Din acel moment se intra pe filiera legala, practic angajatorul prezinta oficial cererea pentru dumneata.
In functie de metoda aplicata (program federal sau provincial "nominee") se poate ajunge in Ca in cca 6 luni. Sunt ceva restrictii, de genul nu faci alta munca si nu te misti din localitatea aia cat dureaza contractul dar si acolo e loc de intors. In timpul acela poti aplica pentru rezidenta permanenta.
Este metoda cea mai buna, mult mai rapida si mai avantajoasa decat celelelte, dar normal ca nu este 100% sigura, pentru ca: faptul ca ai Temporary Resident Visa si permis de lucru nu inseamana ca e garantat ca treci mai departe la aeroport, de asemenea nu e garantat ca vei primi rezidenta permanenta. Cu toate astea merita incercat, desi reaminesc cele spuse mai demult ca muncitul temporar in CA nu renteaza absolut deloc -exceptanad in oarecare masura profesionistii- singurul avantaj il constituie posibilitatea de a ramane acolo (alt dezavantaj vor spune altii :lol: )
P.S. Site-ul acela la care face reclama  "Zapa" e destul de bun, sunt lucruri utile dar in ceea ce priveste Canada, 90% e de fapt Quebec iar acolo lucrurile sunt destul de diferite la toate capitolele comparativ cu restul tarii. Asta ilustreaza ignoranta din partea admin deci si posibiltatea ca si alte subiecte sa fie tratate superficial sau unilateral.

Edited by Rosebud09, 12 January 2011 - 04:11.


#9
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

View PostRosebud09, on 12th January 2011, 04:05, said:

Cheia ar putea sa fie la fratele tau, varianta skilled worker, mai ales daca ti-a aranjat un job.
Asta e o cale clara si folosita de multi, dar implica cateva lucruri.
Primul, sa stii sa faci ceva, cat de cat bine, macar 2 ani de experienta. Apoi trebuie ca angajatorul acela sa vrea sa te sprijine adica sa aduca la cunostinta HRDC faptul ca are nevoie de cineva anume, nu a gasit in zona dar ar avea el pe cineva... Nu e asa greu de justificat ca "n-a gasit pe nimeni", se poate aranja si asta, depinde de cine e angajatorul si in ce relatii de pretinie e cu fratele.
Din acel moment se intra pe filiera legala, practic angajatorul prezinta oficial cererea pentru dumneata.
In functie de metoda aplicata (program federal sau provincial "nominee") se poate ajunge in Ca in cca 6 luni. Sunt ceva restrictii, de genul nu faci alta munca si nu te misti din localitatea aia cat dureaza contractul dar si acolo e loc de intors. In timpul acela poti aplica pentru rezidenta permanenta.
Este metoda cea mai buna, mult mai rapida si mai avantajoasa decat celelelte, dar normal ca nu este 100% sigura, pentru ca: faptul ca ai Temporary Resident Visa si permis de lucru nu inseamana ca e garantat ca treci mai departe la aeroport, de asemenea nu e garantat ca vei primi rezidenta permanenta. Cu toate astea merita incercat, desi reaminesc cele spuse mai demult ca muncitul temporar in CA nu renteaza absolut deloc -exceptanad in oarecare masura profesionistii- singurul avantaj il constituie posibilitatea de a ramane acolo (alt dezavantaj vor spune altii :lol: )
P.S. Site-ul acela la care face reclama  "Zapa" e destul de bun, sunt lucruri utile dar in ceea ce priveste Canada, 90% e de fapt Quebec iar acolo lucrurile sunt destul de diferite la toate capitolele comparativ cu restul tarii. Asta ilustreaza ignoranta din partea admin deci si posibiltatea ca si alte subiecte sa fie tratate superficial sau unilateral.
Nu ma incadrez cerintelor skilled workers, asta e clar. Eu speram sa imi gaseasca un job low end, munca necalificata si astfel prin contract de munca sa plec. Totusi, ma tem ca vor fi in continuare impedimente la viza de lucru intrucat prezint risc sa raman acolo ilegal dupa perioada vizei si a contractului de munca neavand conturi grase, masina, case, terenuri si alte bunuri valoroase. Aspectul asta e important si deocamdata nu stiu sigur nimic.

Eu am citit ca as putea aplica pentru rezidenta permanenta dupa 2 ani de munca, nu dupa 6 luni sau mai putin. De unde ai informatia, eventual ai un link la vreun site oficial? Oricum e clar ca in demersul asta nimic nu e sigur...

E interesant si ce zici de site-ul facut reclama de Zapa.

#10
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postlocalintruder, on 13th January 2011, 23:18, said:

Nu ma incadrez cerintelor skilled workers, asta e clar. Eu speram sa imi gaseasca un job low end, munca necalificata si astfel prin contract de munca sa plec. Totusi, ma tem ca vor fi in continuare impedimente la viza de lucru intrucat prezint risc sa raman acolo ilegal dupa perioada vizei si a contractului de munca neavand conturi grase, masina, case, terenuri si alte bunuri valoroase. Aspectul asta e important si deocamdata nu stiu sigur nimic.

Eu am citit ca as putea aplica pentru rezidenta permanenta dupa 2 ani de munca, nu dupa 6 luni sau mai putin. De unde ai informatia, eventual ai un link la vreun site oficial? Oricum e clar ca in demersul asta nimic nu e sigur...

E interesant si ce zici de site-ul facut reclama de Zapa.

Este cam greu de gasit job de low end sau "necalificat" care sa fie subiect de contract de munca ptr. foreign workers, poate la carat mobila, curatenie sau distribuit pizza in munti dar ma cam indoiesc. Ar mai fi cate ceva, acolo unde nici chinezii nu merg, in nord sau prin paduri. Probabil ca programele provinciale sa fie mai ingaduitoare, aproape toate provinciile au cate un astfel de program. Cauta pe Google dupa "X Immigration Nominee Program" si inlocuiesti X cu numele provinciei.
Eu cunosc 2 situatii foarte recente in care persoane venite cu contract de munca aranjat de cineva au obtinut rezidenta permanenta dupa terminarea contractului, impreuna cu familia insa in ambele cazuri era vorba de persoane mature foarte capabile, meseriasi adevarati. Suntem in relatii foarte bune, ne vedem uneori desi una e acum la vreo 850 km distanta, sunt f. multumiti dar asa e la inceput...
Sa nu intelegem ca n-ar fi nevoie de persoane ne-calificate si care se pot califica aici. Practic toti absolventii de liceu care nu urmeaza scoala superioara intra la capitolul acesta, dar sunt deja aici...  Tot cam ne-calificati sunt si cei cu studii superioare romanesti, dar asta e alta poveste. Ideea este ca pot exista destule portite.
Acum e inca situatie proasta pe piata muncii dar in cativa ani va fi iar criza de oameni.

#11
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

View PostRosebud09, on 14th January 2011, 07:13, said:

Este cam greu de gasit job de low end sau "necalificat" care sa fie subiect de contract de munca ptr. foreign workers, poate la carat mobila, curatenie sau distribuit pizza in munti dar ma cam indoiesc. Ar mai fi cate ceva, acolo unde nici chinezii nu merg, in nord sau prin paduri. Probabil ca programele provinciale sa fie mai ingaduitoare, aproape toate provinciile au cate un astfel de program. Cauta pe Google dupa "X Immigration Nominee Program" si inlocuiesti X cu numele provinciei.
Eu cunosc 2 situatii foarte recente in care persoane venite cu contract de munca aranjat de cineva au obtinut rezidenta permanenta dupa terminarea contractului, impreuna cu familia insa in ambele cazuri era vorba de persoane mature foarte capabile, meseriasi adevarati. Suntem in relatii foarte bune, ne vedem uneori desi una e acum la vreo 850 km distanta, sunt f. multumiti dar asa e la inceput...
Sa nu intelegem ca n-ar fi nevoie de persoane ne-calificate si care se pot califica aici. Practic toti absolventii de liceu care nu urmeaza scoala superioara intra la capitolul acesta, dar sunt deja aici...  Tot cam ne-calificati sunt si cei cu studii superioare romanesti, dar asta e alta poveste. Ideea este ca pot exista destule portite.
Acum e inca situatie proasta pe piata muncii dar in cativa ani va fi iar criza de oameni.

Dezarmant dar mi se pare mie real ceea ce spui. Am studii superioare economice fara experienta in domeniu. Nu pot nutri la alt tip de job decat cele de jos, platite cu minimum pe economie, aproximativ 1600 CAD/luna in regiunea Ontario din sursele mele. Spal vase, geamuri, curatenie sau curierat. Nu ar fi asta o problema daca in timp, prin studii si integrare cat mai buna in sistem, pot creste profesional. Poate sa fie de folos acest program provincial pentru Ontario, ti-am urmat sfatul si am efectuat un search cu indicatiile specifice, acum sper sa ma dumiresc cu ce se mananca. Ma surprinde mult ca o tara dezvoltata socio-economic precum Canada nu pare sa aiba nevoie de forta de munca ieftina si necalificata pentru asa numitele "dirty jobs". Eu inteleg ca este nevoie de forta de munca de calificare ridicata dar nu-mi pot explica de ce, cu atat mai mult, nu este nevoie de si mai multa mana de lucru pentru job-urile de jos. Eu nu pot sa ma compar cu cei care au profesii tehnice sau nu, cu experienta certa intr-un domeniu cautat care au si posibilitatea sa emigreze pe picioarele lor. E o diferenta mare.

Si eu stiu ca sunt teoretic portite, faptic e greu sa reusesti printr-una cand esti intr-o situatie ca a mea, mai dificila. Situatia nefavorabila de pe piata muncii e de inteles si e stiut faptul, totusi, sunt convins ca nu asta ar fi cea mai mare problema. Ideea este ca peste cativa ani voi merge si eu pe 30 si ceva de ani si deja nu as mai fi asa de optimist in a o lua de la 0, de foarte jos, in Canada.

Acum sunt in cautarea raspunsurilor concrete despre cum se poate obtine o Temporary resident visa, care, viza care daca are o durata de cel putin 6 luni iti da dreptul de a munci legal in Canada in acea perioada. Totusi nu sunt lamurit cu privire la ea.

Edited by localintruder, 15 January 2011 - 10:29.


#12
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

View PostRosebud09, on 14th January 2011, 07:13, said:

Este cam greu de gasit job de low end sau "necalificat" care sa fie subiect de contract de munca ptr. foreign workers, poate la carat mobila, curatenie sau distribuit pizza in munti dar ma cam indoiesc. Ar mai fi cate ceva, acolo unde nici chinezii nu merg, in nord sau prin paduri. Probabil ca programele provinciale sa fie mai ingaduitoare, aproape toate provinciile au cate un astfel de program. Cauta pe Google dupa "X Immigration Nominee Program" si inlocuiesti X cu numele provinciei.
Eu cunosc 2 situatii foarte recente in care persoane venite cu contract de munca aranjat de cineva au obtinut rezidenta permanenta dupa terminarea contractului, impreuna cu familia insa in ambele cazuri era vorba de persoane mature foarte capabile, meseriasi adevarati. Suntem in relatii foarte bune, ne vedem uneori desi una e acum la vreo 850 km distanta, sunt f. multumiti dar asa e la inceput...
Sa nu intelegem ca n-ar fi nevoie de persoane ne-calificate si care se pot califica aici. Practic toti absolventii de liceu care nu urmeaza scoala superioara intra la capitolul acesta, dar sunt deja aici...  Tot cam ne-calificati sunt si cei cu studii superioare romanesti, dar asta e alta poveste. Ideea este ca pot exista destule portite.
Acum e inca situatie proasta pe piata muncii dar in cativa ani va fi iar criza de oameni.


Atasez formularul documentul TRP info care ofera date despre cum se poate obtine un permis si documentul TRP application care reprezinta formularul de aplicare. Informatiile mi se par cumva insuficient de explicite si de clare si destul de nestructurate.

Attached Files


Edited by localintruder, 15 January 2011 - 11:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate