Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Termopane si reparatii

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Am montat de curand am pus termopane, inclusiv in balcon.
Termopanele sunt bune, marca TROCAL.
Toate bune si frumoase pana la reparatii cand am izolat balconul.
Balconul este de tip loja. Aveam placi exterioare si o bordura in placa de jos. Am izolat cu polistirent de 10 cm ca sa vin la nivelul bordurii (nici o problema).
Ca sa ma exprim coret, balconul este situat intre sufragerie si dormitor, cu bucatarie pe mijloc. geamul din bucatarie da in balcon.
Am facut reparatiile corespunzatoare la balcon dar acum am o portiune care nu se usuca de 1 saptamana jumate.
Care e faza?
Acum
Partea care nu se usuca are putin mai mult glet, si nu are polistiren, ce este in poze este doar glet.
Icep sa cad pe ganduri daca nu s-a uscat intr-o saptamana.
Polistiren am pus doar pe placile exterioare care au o inaltime de la placa de jos (pe care calci-nu cunosc termeni, care desparte etajele), sa zic de 1 metru.
Buba e ca
Exact unde nu se usuca, cand sau montat termopanele, baietii au taiat cu flexu pe loc, si au modificat.
?
?
Ce se intampla?
Am stat cu cel putin un geam deschis nonstop.
Ambele deschise, plactic balconul deschis 60%, la fel
nu se usuca
?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   216.86K   91 downloads
  • Attached File  2.jpg   204.01K   65 downloads

Edited by badboy1985ro, 26 November 2010 - 22:27.


#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Nu ii cumva acolo condens? Daca zici ca ii la bucatarie, sau cel putin eu asa am inteles.

#3
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 eug3n92, on 26th November 2010, 22:38, said:

Nu ii cumva acolo condens? Daca zici ca ii la bucatarie, sau cel putin eu asa am inteles.


Condens, NU cred. Se gateste doar in wekend.
Am uitat sa mentionez, balconul era inainte dat cu stropi, ca pe vremuri. Asa era tencuiala.
Eu am dat peste stropi cu glet.
Daca era vb de condesns, dece s-a uscat tot balconul si mai putin in zona respectiva din poze?
Tot balconul a fost dat cu glet 3 sau 4 metri patrati.
Nu stiu ce sa zic dar restul sa uscat.
Ce e in poze nu.
Nu s-a uscat exact portiunea din poza unde a fost taiat termopanu ca sa se "potriveasca"

Edited by badboy1985ro, 26 November 2010 - 22:52.


#4
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Nimeni nu are nici o idee?
Care sunt sansele sa apara mucegai?

#5
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
Din ce spui tu ceva nu este in regula  sau te-ai exprimat tu gresit  , cum naiba sa taie cu flexul din timplaria termopan ( profil ), poate au taiat din ceva profil de fier din zid sau chiar di zid.

Daca intradevar au taiat din profilul termopan atunci este o problema gava si trebuie sa faci reclamatie la cei cu teremopanele  si sa le schimbe  , ideea e ca daca a plouat sau ai dat gletul foarte gros in zona respectiva  si mai era si rece afara se usuca mai greu , sau vezi daca au etansat cu spuma intre profil si perete ca daca nu este iar o problema.

#6
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 spyros, on 28th November 2010, 02:12, said:

Din ce spui tu ceva nu este in regula  sau te-ai exprimat tu gresit  , cum naiba sa taie cu flexul din timplaria termopan ( profil ), poate au taiat din ceva profil de fier din zid sau chiar di zid.

Daca intradevar au taiat din profilul termopan atunci este o problema gava si trebuie sa faci reclamatie la cei cu teremopanele  si sa le schimbe  , ideea e ca daca a plouat sau ai dat gletul foarte gros in zona respectiva  si mai era si rece afara se usuca mai greu , sau vezi daca au etansat cu spuma intre profil si perete ca daca nu este iar o problema.


Nu sunt nebun, stiu ce zic.
Marginea respectiva este de 2.5 cm daca imi aduc bine amine si au pus 2 compensatoare inl ateralele balconului.
Cand au venit sa monteze in balcon nus exact cum naiba de nu sa potrivit, au luat baietii flexu, si au incevut sa taie din el (tamplarie adica partea de plastic alba), sa se potriveasca.
Au taiat exact in compensator o portiune, . Este adevara a fost cam frig afara si cam multa umezeala dar este singurul loc unde nu s-a uscat. Acum din ce imi aduc aminte, nu am dat atentie parca ar fi 2 compensatoare pe fiecare margine, total 4, 2 intr-o parte 2 in cealalta dar nu conteaza asta.
Idea e ca au taiat din tamplarie.
Si da au taiat cu flexu la montat in compensator, sau compensatoarele laterale unde nu se usuca. Ce pot face acum?
M-am uitat mai bine si se vede clar ca a fost taiat din compensator dar pe interiorul balconului nu pe exterior, scuze greseala mea.

Deci in poza am scris ca e pe exterior dar defapt este pe interiorul balconului.
Sa-i sun ca sunt in garantie, mai mare daraua decat ocaua sa vina sa faram iar tot acum dupa ce am gletuit, varuit etc si in prag de sarbatori.
Practic, a fost deschis profilul?
In rest sunt super incantat de termopane.
Idei, ceva? Sfaturi

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   245.13K   34 downloads

Edited by badboy1985ro, 28 November 2010 - 20:13.


#7
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 badboy1985ro, on 28th November 2010, 19:50, said:

Nu sunt nebun, stiu ce zic.
Marginea respectiva este de 2.5 cm daca imi aduc bine amine si au pus 2 compensatoare inl ateralele balconului.
Cand au venit sa monteze in balcon nus exact cum naiba de nu sa potrivit, au luat baietii flexu, si au incevut sa taie din el (tamplarie adica partea de plastic alba), sa se potriveasca.
Au taiat exact in compensator o portiune, . Este adevara a fost cam frig afara si cam multa umezeala dar este singurul loc unde nu s-a uscat. Acum din ce imi aduc aminte, nu am dat atentie parca ar fi 2 compensatoare pe fiecare margine, total 4, 2 intr-o parte 2 in cealalta dar nu conteaza asta.
Idea e ca au taiat din tamplarie.
Si da au taiat cu flexu la montat in compensator, sau compensatoarele laterale unde nu se usuca. Ce pot face acum?
M-am uitat mai bine si se vede clar ca a fost taiat din compensator dar pe interiorul balconului nu pe exterior, scuze greseala mea.

Deci in poza am scris ca e pe exterior dar defapt este pe interiorul balconului.
Sa-i sun ca sunt in garantie, mai mare daraua decat ocaua sa vina sa faram iar tot acum dupa ce am gletuit, varuit etc si in prag de sarbatori.
Practic, a fost deschis profilul?
In rest sunt super incantat de termopane.
Idei, ceva? Sfaturi

Poza corecta, sper sa se inteleaga ceva

Attached Files

  • Attached File  3.jpg   253.02K   68 downloads

Edited by badboy1985ro, 28 November 2010 - 20:47.


#8
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Nu are nimeni nici o idee?

#9
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Inca nu s-a uscat. e la fel ca in poza si daca inchid geamu la balocn sa 1 zi cat si usa de la sufragerie, adica izolez balconu complet, cand intru dupa 24 de ore miroase a var nou sau ca si cum sar varui de 1-2 ore

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Posibil să-ți intre apă pe deasupra profilului de compensare care nu are capac la partea de sus. Ai verificat dacă e neacoperit profilul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate