Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Caractere romanesti din subtitrari

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
glaur

glaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.11.2004
Am avut mai multe subtitrari care, in loc de ș si ț, imi apareau niste caractere destul de dubioase.
Din cate am auzit, problema este rezolvabila, insa nu stiu cum.
Ma poate ajuta si pe mine cineva ?

Folosesc windows XP SP2, iar ca player video am bsplayer.

Cu stima.

#2
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

glaur, on Aug 14 2005, 20:48, said:

Am avut mai multe subtitrari care, in loc de ș si ț, imi apareau niste caractere destul de dubioase.
Din cate am auzit, problema este rezolvabila, insa nu stiu cum.
Ma poate ajuta si pe mine cineva ?

Folosesc windows XP SP2, iar ca player video am bsplayer.

Cu stima.

<{POST_SNAPBACK}>

Incearca chestia asta; click pe Start ->Settings->Control Panel->Regional and Language Options->Advanced, priveste cu atentie si-ai sa gasesti urmatoarea fraza "Select a language to match the language version of the non-Unicode programs you want to use:". Exact sub aceasta fraza ai o fereastra ingusta in care, probabil, la tine scrie English. Selecteaza Romanian(e posibil sa fii intrebat daca doresti sa instalezi aceasta optiune, raspunzi cu Yes) si dai un restart. In BS Player sa ai grija sa fie setata optiunea de afisare a subtitrarii in Central European.

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

nexland, on Aug 14 2005, 22:14, said:

In BS Player sa ai grija sa fie setata optiunea de afisare a subtitrarii in Central European.
Daca avea setata optiunea asa, ii afisa ș si ț. Mai mult ca sigur are acolo Western.

Click dreapta pe BSP > Subtitles > Subtitle Properties > Font

Edited by don_dannielo, 14 August 2005 - 21:33.


#4
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Se poate ca, la setarea din BS, sa se vada diacriticele, dar sfatul lui nexland e cu bataie mult mai mare. Eu ii multumesc cu respect. Sunt foarte nou in XP si nu intelegeam cum fac cu vechea comanda din 98SE pentru setarea code page. Fara 852, nu se vad cum trebuie diacriticele in toata masina, chiar daca setezi ''Romanian''. Ce ne-a spus nexland, tocmai asta face si nu m-a dus capul, pentru ca fraza aia, desi e foarte clara, nu prea ii prinzi sensul.  :D

#5
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

Ageamiu, on Aug 15 2005, 01:18, said:

Se poate ca, la setarea din BS, sa se vada diacriticele, dar sfatul lui nexland e cu bataie mult mai mare. Eu ii multumesc cu respect. Sunt foarte nou in XP si nu intelegeam cum fac cu vechea comanda din 98SE pentru setarea code page. Fara 852, nu se vad cum trebuie diacriticele in toata masina, chiar daca setezi ''Romanian''. Ce ne-a spus nexland, tocmai asta face si nu m-a dus capul, pentru ca fraza aia, desi e foarte clara, nu prea ii prinzi sensul.  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Sunt bucuros si onorat ca ti-am putut fi de ajutor... Numai bine!  ;)

#6
Miker

Miker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.04.2004
Scuze ca redeschid un thread vechi de aproape 3 ani de zile dar mie tot nu-mi merge . . . am tot XP SP2 cu patchurile la zi si la code e trecut romana tastatura romana locatia romania font central europe . . .  nici in notepad nu pot vedea ș și ț

#7
adipa

adipa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 01.04.2004
In playerul pe care il folosesti (ca nu ai precizat daca e tot BSplayer) selecteaza la subtitles, font, central european

#8
Miker

Miker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.04.2004
Folosesc Windows Media Player 11 si nu am in el aceasta setare dar am setat din ffdshow la font si subtitles Eastern Europe deoarece Central nu are

#9
adipa

adipa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 01.04.2004
Corect, deoarece la tine ffdshow face sa apara subtitrarea.

#10
Miker

Miker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.04.2004
Okay and then ? ca tot nu merge la ș și ț vad un dreptunghi

#11
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

 Miker, on Jan 30 2008, 13:02, said:

Okay and then ? ca tot nu merge la ș și ț vad un dreptunghi
atunci e din cauza de font. incearca sa scrii cu diacritice intr-un word cu arial, presupun ca in ffdshow este setat arialul. asa verifici daca fontul are sau nu diacritice, pentru ca poti avea tu eastern european setat daca fontul nu are diacritice. daca arialul pe care il ai tu nu are diacritice, ori faci rost de unul cu diacritice, ori setezi un alt font in ffdshow, unul care are diacritice.
bafta

#12
Miker

Miker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.04.2004
10x a lot da am incercat si asta acum cateva zile am luat fonturile Times New RomanR si Arial UpR care's fonturi romanesti si canci tot nexa :(

#13
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Cauta pe Google după ”Secarica” (Secărică) și pune driverul lui. El obligă la folosirea diacriticelor cu sedilă, în locul celor cu virgulă. Sedilele pot fi redate de toate sistemele. Sper să-ți fiu de folos; eu scriu numai cu diacritice, traduc filme și nu am nici o problemă.

#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006

 Miker, on Jan 30 2008, 21:00, said:

10x a lot da am incercat si asta acum cateva zile am luat fonturile Times New RomanR si Arial UpR care's fonturi romanesti si canci tot nexa :(
Cauta pe net Language Pack pentru Windows XP. Asta da posibilitatea sa ai tot XP-ul(meniuri, icoane, partial help) in romana(nu si programele ce nu au suport pentru RO). Seteaza inclusiv tastatura pe Romanian(o sa fie mai greu la inceput, da' te obisnuiesti) seteaza la FFdshow font Arial Eastern Europe si o sa fie OK.
Tot ce am spus e valabil pe PC, nu si pe playerele standalone, unde oricum ai scrie in subtitrarea la un film DivX(XviD), se vede numai cum stie si cum e setat player-ul!

#15
Miker

Miker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.04.2004
nujt ce sa zic dar acum vad ca merge din senin totul creca era din cauza subtitrarii cu care faceam testele este de la regional settings advanced si merge tzais  . . . XP in romana yuch . . .

#16
adipa

adipa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 01.04.2004
Tare asta, daca nu iti apareau diacritice pt ca asa era facuta subtitrarea, fara diacritice :)))))
Bafta.

#17
skay3131

skay3131

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.08.2010
Eu am urmat pasii urmatori si mia mers perfect.

1. Intri in Control Panel->Date, Time, Language, and Regional Options->Regional and Language Options-> Selectezi acolo la Standard and Formats, iti apare English(United States) schimbi in Romanian si o sa te intrebe de restart, dai yes la tot si lasi sa se restarteze apoi urmezi pasii urmatori.

2.Downloadezi fontul din urmatorul link http://www.megaupload.com/?d=ASQQ3GZT  si il instalezi in Control Panel->Appearance and Themes-> Fonts  si ii dai copy acolo , se instaleaza singur.

3.Intri in bsplay dai la Options->Preferences->Subtitles->Font  si pui fontul care l-ai downloadat adica XSerif CE.

Bft  :rolleyes:

#18
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Buna rezolvarea! Dupa 2 ani si 7 luni!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate