Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...
 metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website
 Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Photoscape, unde?

Prima World HD

Impozitare a fondurilor obtinute din freelancing

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

k0b3

k0b3

New Member

• Grup: Members
Salutare,

Am urmatoarea problema: primesc constant sume de bani din SUA de la eLance reprezentand plata unor servicii de outsourcing. Intrebarea mea este urmatoarea: cum si cand se impoziteaza aceste sume in RO? Trebuie declarate la sfarsitul anului si platit impozitul la directia de finante?

Banii oricum sunt monitorizati intrucat la fiecare extragere sunt obligat sa semnez la banca o declaratie ce descrie sursa fondurilor.

Orice detaliu suplimentar este binevenit. Multumesc anticipat...

ra00l

ra00l

Junior Member

k0b3, on Aug 14 2005, 19:36, said:

Salutare,

Am urmatoarea problema: primesc constant sume de bani din SUA de la eLance reprezentand plata unor servicii de outsourcing. Intrebarea mea este urmatoarea: cum si cand se impoziteaza aceste sume in RO? Trebuie declarate la sfarsitul anului si platit impozitul la directia de finante?

Banii oricum sunt monitorizati intrucat la fiecare extragere sunt obligat sa semnez la banca o declaratie ce descrie sursa fondurilor.

<{POST_SNAPBACK}>

m-ar interesa si pe mine aceeasi problema! Asa ca daca ai aflat ceva detalii, please share

SE

SE

Junior Member

Cel mai bine e cu o firma, daca sumele sunt sub 100k euro pe an.

Edited by SE, 16 August 2005 - 17:01.

k0b3

k0b3

New Member

ra00l, on Aug 16 2005, 03:01, said:

m-ar interesa si pe mine aceeasi problema! Asa ca daca ai aflat ceva detalii, please share

<{POST_SNAPBACK}>

Nu am primit nici un raspuns inca.

Repet problema: sunt persoana fizica (nu PFA, nu firma). Am inteles ca trebuie declarat la impozitul global, dar nu stiu daca legea iti permite sa primesti bani pentru servicii daca nu ai contract semnat cu colaboratorul din exterior (prostie romaneasca). Iarasi, acesti bani nu pot fi incadrati la salarii pentru ca nu exista contract.

Binenteles o relatie "contractuala" exista intre mine si Elance: username si parola + un credit card  :inlove: asta e de ajuns in SUA dar in RO se pare ca e neinteleasa treaba.

Exista vreo solutie legala deci?

bitubv

bitubv

Member

omule in principiu tre sa le declari la finante si sa platesti impozit

iti pot spune insa un lucru ...daca nu le declari e ok ...daca sunt sume mici exista posibilitatea ca sa nu se prinda ....insa fereste-te de western union ca aici stiu clar ca sunt monitorizate toate intrarile ...

oricum este greu de demonstrat ca banii aia nu iti sunt trimisi de catre un prieten de-al tau  ;)

k0b3

k0b3

New Member

bitubv, on Sep 2 2005, 11:02, said:

omule in principiu tre sa le declari la finante si sa platesti impozit

iti pot spune insa un lucru ...daca nu le declari e ok ...daca sunt sume mici exista posibilitatea ca sa nu se prinda ....insa fereste-te de western union ca aici stiu clar ca sunt monitorizate toate intrarile ...

oricum este greu de demonstrat ca banii aia nu iti sunt trimisi de catre un prieten de-al tau  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

N-ai inteles. Din punct de vedere legal aia de la Ministerul de Finante mi-au spus ca nu poti primi bani pentru o activitate prestata fara a avea contract de munca/colaborare cu firma din exterior... ceea ce totusi mi se pare o mare prostie (si prin urmare nu o cred). Intrebarea mea este deci cum declar fondurile respective cand dau declaratia fiscala?

PS. Cand pe prieten il cheama "Elance Corporation Inc.", apare pe extrasele bancare si iti trimite bani lunar cred ca e cam greu de sustinut argumentul cu prietenul  :)

evilone

evilone

Senior Member

• Grup: Senior Members
Zi-i să-ți trimită banii via iKobo. :)

Swithin

Swithin

New Member

View Postk0b3, on Aug 14 2005, 19:36, said:

Salutare,

Hello,

Ai gasit vreo solutie? M-ar interesa si pe mine raspunsul.

Immortal

Immortal

nemuritoru'

• Grup: Senior Members
ikobo sau ochii inchisi si nu-ti mai bate capu'.

Atata vreme cat legea e asa cum e (recte neclara), nedandu-ti posibilitatea sa lucrezi ca simplu prestator de servicii now and then, atata vreme cat astfel de activitati nu sunt stipulate prin lege asa cum ar trebui, orice avocatel bun de scapa de o astfel de belea (daca ar fi s'o patesti, ceea ce ma indoiesc).
Pana la urma nu trebuie sa platesti impozit daca un prieten (fie el si BillGates) iti da bani regulat, nu?
Si cum nimeni nu prea poate dovedi ca tu ai prestat servicii pe teritoriul RO...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate