Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Patut LEMN sau TARC modern?(plastic+panza)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

Poll: ce patut sa aleg (15 member(s) have cast votes)

patut lemn

  1. da (11 votes [73.33%])

    Percentage of vote: 73.33%

  2. nu (4 votes [26.67%])

    Percentage of vote: 26.67%

patut panza+plastic

  1. da (5 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  2. nu (10 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

Vote Guests cannot vote

#1
bobbo

bobbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.12.2006
salutare tuturor
am cautat pe forum si nu am gasit nimic despre problema mea
vrem sa cumparam un patut dar nu stim de care
ce ma sfatuiti (cei care ai trecut prin asta)
sa cumpar un patut de lemn(clasic) sau unul modern din panza si plastic(metal)...
astept pareri pro si contra...
multumesc anticipat

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Sincer.. eu le am pe ambele, dar tine atat de bani, cat si de spatiul ocupat.

Eu am pentru copii 2 patuturi de lemn acasa.
Cel nou (pt coplul... nou) are si 3 nivele pe inaltime, pt ca mama sa nu se aplece foarte mult.

Cel cu structura de aluminiu si panouri de panza este pliant si il folosesc doar la deplasari.

Singurul avantaj pe care il vad la cel de lemn este faptul ca poti sa alegi dintr-o multime de tipuri de saltea.

#3
Puiut80

Puiut80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.05.2016
Un alt avantaj al patutului de lemn e acela ca il ajuta pe pitic sa invete sa se ridice in picioare, tinandu-se de stinghii. La cel de panza nu poate face asta. Cel de panza e bun pentru deplasari.

#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
E un subiect de aproape 6 ani, deja copii sigur sunt mari 😊

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Pentru uni este vechi si pentru alti nou :)
Lemn, se curata mai usor.

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Poate sa-si rupa manutele intre stinghiile de lemn . Votez pt cel modern cu plasa , in orice pozitie se dezechilibreaza si cade , nu da cu capul de suprafete tari .

#7
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
vad ca e subiect vechi, dar in ideea ca mai intra si altii si citesc. "patutul modern de panza si plastic" nu este PAT!!!! din motive de siguranta, copilul nu trebuie sa doarma nesupravegheat in astfel de asamble,

sa va predau patul copilulul 101, pentru incepatori, ca vad ca in atatia ani nimeni nu a spus nimic
- in primul rand atentie la alegerea saltelei. salteaua sa fie cat mai tare. daca impingi mana in ea, sa nu ramana amprenta,
- salteaua sa se potriveasca exact pe masura patului. sa nu ramana niciun cm liber pe langa.
- sa nu puneti nici'o perna in patut, paturi sau orice altceva ce poate constitui un pericol de afisiere pt copil. atentie cablurile camerelor de supraveghere sa fie legate strans pe langa patut.
- daca copilul se inveleste cu o patura, aceasta sa fie prinsa sub saltea, in ambele parti, atenti, cand copilul incepe a se misca, aceasta patura poate deveni pericol de axfisiere
- copilul il culcati infasat doar pana cand incepe sa se roteasca. daca incepe sa se roteasca, copilul nu se mai culca infasat,
- sunt "parpalace" speciale, nu stiu cum se numesc, ca niste saci, in care puteti imbraca copii daca este prea frig si suplinesc paturile. copilul aremainile si capul liber
- de inaltimea la care tb asezata salteaua nu va mai vorbesc.

patuturile acele moderne, sunt niste tarcuri de zi si care nu se vora suplini patruturile traditionale. ele, pe motivul saltelei, nu indeplinesc nici cele mai elementare standarde de siguranta

am trei patuturi si 2 tarcuri. in caz ca va intrebati...

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postargentum, on 17 decembrie 2016 - 05:41, said:

am trei patuturi si 2 tarcuri. in caz ca va intrebati...
Fratioare, dar tu chiar produci

#9
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 03.04.2016

View Postbobbo, on 24 noiembrie 2010 - 13:47, said:

salutare tuturor
am cautat pe forum si nu am gasit nimic despre problema mea
vrem sa cumparam un patut dar nu stim de care
ce ma sfatuiti (cei care ai trecut prin asta)
sa cumpar un patut de lemn(clasic) sau unul modern din panza si plastic(metal)...
astept pareri pro si contra...
multumesc anticipat

in afara de dormit ce intentionezi sa-l mai lasi sa faca in el, fiindca vorbim de lucruri total diferite.
Eu iti recomand pentru dormit un patut de lemn, cat de cat solid cu saltea pe 2 nivele.


Pentru miscare il vei lasa direct pe jos ca doar nu e animal sa-l tii in tarc, si oricum nu merge culcat in tarc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate