Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Formatii Rock (noi sau vechi) mai putin cunoscute

- - - - -
  • Please log in to reply
725 replies to this topic

#37
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005
Mie mi-a placut in proportie de 98% PLACEBO...au niste melodii super!

#38
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
Pentru cei ce nu l-au ascultat, proiectul Betray My Secrets este excelent. O alta recomandare personala: The Duskfall

#39
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

Ossiriss, on Sep 10 2005, 13:32, said:

Mie mi-a placut in proportie de 98% PLACEBO...au niste melodii super!

<{POST_SNAPBACK}>

Placebo imi place si mie, sau mai bine zis iomi placea inainte, dar de la un timp mi se pare ca toate melodiile sunt la fel..nu stiu de ce..
oricum, nu m-as da indarat de la o portie de placebo, never-ever
ce-mi place mie? pai, system of a down( desi am observat ca sunt prea putini cei carora le place formatia asta), korn, greenday...asta in afara de classicele metallica, guns, nirvana..

#40
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
Afirmatie: punkul nu e rock, punkul e filth :P

#41
zamira

zamira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.08.2005

rox, on Sep 11 2005, 10:46, said:

Placebo imi place si mie, sau mai bine zis iomi placea inainte, dar de la un timp mi se pare ca toate melodiile sunt la fel..nu stiu de ce..
oricum, nu m-as da indarat de la o portie de placebo, never-ever
ce-mi place mie? pai, system of a down( desi am observat ca sunt prea putini cei carora le place formatia asta), korn, greenday...asta in afara de classicele metallica, guns, nirvana..

<{POST_SNAPBACK}>



cred ca SOAD au un numar important de fani chiar si in Romania. Sepguy, mersi de editare, sper sa inteleaga lumea mai bine acuma.

Edited by zamira, 12 September 2005 - 15:48.


#42
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Nu pricep ce e asa fascinant la Placebo ! Mi se pare alta formatie way overrated.

O sa incep evident cu muzica, care exceptand cateva melodii dragute e slaba (instrumentatie & shit) !
Nu-mi place imaginea lor...in special fagotul de Brian Molko (serios...cum s-o arzi asa? )
Nu-mi place vocea aluia....nu, nu e cool sa fi barbat si sa ai voce de femeie  <_<
Nu-mi plac versurile...prea deprimante...pt pustoaice de 17 ani rebele,pesmiste si neintelese!
Da asta e...cand te nasti in Anglia si ai in spate istoria muzicii rock si te mai ajuta si David Bowie, e usor sa ajungi celebru !

#43
zamira

zamira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.08.2005
Hai sa nu ne impotmolim la Placebo si sa vedem ce alte formatii mai aveti ascunse prin "sertare". ce ziceti de Snow Patrol? Ati ascultat? Canta Indie Rock si eu zic ca nu o fac prea rau.

#44
sp59

sp59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.07.2005
Anii '70:Killing Floor,May Blitz,Sir Lord Baltimore,Gryphon,Jade Warrior,Thunder And Roses,Budgie,Bloodrock,Faust,Ash Ra Tempel,Henry Cow,Residents,Esperanto
Anii '80:Golden Palominos,Last Exit,Legendary Pink Dots,Bevis Frond,Black Flag,Red Lorry Yellow Lorry,Wire,Durutti Column,Tuxedomoon,Gang Of Four,Birthday Party.Bauhaus,Joy Division,Djam Karet,Ozric Tentacles,Death In June,Current 93,Sol Invictus
Anii '90:God Is My Co-Pilot,Giant Sand,Escapade,Nero,Gerard,Gene Loves Jezebel,Galaxie 500,Fruitcake,French TV,Flying Saucer Attack,Porcupine Tree,Cranes
Anii '00:Gorilla,Backpack

#45
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Pro-pain, pentru cine ascultă thrash hardcore. Este unul dintre preferații mei.

Și Lunatica, care este absolut superb pentru cei cărora le place gothic.

Aș recomanda și Lacuna Coil, dar cred că este cunoscut.

Și Kittie care este o trupă nouă și exclusiv feminină și care cântă nu-metal și care are câteva melodii destul de bune. Să auziți vocalista cum cântă hardcore...

#46
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Repostez (update de forum esuat). Ma refer la Rock-ul romanesc mai vechi (sau mai nou)...

- Krypton, in special albumul "Fara Teama" (imi plac in special melodiile "Incearca sa crezi" si "Am crezut in ochii tai"). Acest album l-am gasit la Universitate sub forma de disc de vinil (1988-1990, nu mai stiu exact). Krypton-ul din ziua de azi, atunci cand mai "emana" cate o melodie, este o tristete jalnica.
- Iris primele albume;
- Celelalte Cuvinte, recomand albumele "Vinil Colection" (arhi-cunoscuta, sper, melodie "Un sfarsit e un inceput") si "Ispita". Au cantat in februarie in "Laptaria lui Enache".

Edited by Africanul, 23 September 2005 - 09:10.


#47
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
cunoscut poate oamenilor mai varstnici de p-aci ...

creedence clearwater revival ... super formatie, super muzica ... nici n-ai zice ca sunt de acu aproape 50 ani ... :D

#48
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003

shobi, on Sep 23 2005, 11:36, said:

creedence clearwater revival ... super formatie, super muzica ... nici n-ai zice ca sunt de acu aproape 50 ani ... :D

<{POST_SNAPBACK}>


Yeap! Am toata discografia acasa. Sa mai amintesc de cateva formatii pe care le mai ascult si acum: Kiss, Ten years after, Uriah Heep, Deep Purple si Led Zeppelin la greu, sa-l mai amintesc si pe meseriasul de Jimi Hendrix (se poate spune ca [,] canta "un fel de" rock).
Chuck Berry se pune? :naughty:

Consider ca Deep Purple si Led Zeppelin sunt niste necunoscute adanci pentru multi rockerasi!

Edited by Africanul, 23 September 2005 - 10:56.


#49
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
recomandarea de azi: muzica romaneasca, de buna calitate: trooper..cine n-a ascultat sa incerce

#50
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
nici chiar; mai ales ca ar trebui sa fie cunoscute de catre ORICINE care are pretentia ca ii place muzica!
L-as adauga si pe Chris Rea !

#51
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005
Noir Desir - izgheala de la francezi
Kumm - romani foarte buni intr-ale muzicii
Agathodaimon - pentru cei cu gusturi mai negrumetalice
non-rock dar interesante: Tricky, Massive Attack, Portishead, Goldfrapp.

p.s. Punk'ul are cateva bucati interesante in evolutia lui, dar problema majora e ca piesele sunt oarecum stereotipe (ironia fiind ca punkul lupta tocmai impotriva stereotipurilor :D).

peace

#52
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Halford. E vorba de Halford de la Judas Priest care cât a fost despărțit de Judas Priest își făcuse o formație care se numea Halford și care a scos două albume power metal Resurrection și Crucible.

#53
buzzsaw

buzzsaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.08.2005

sp59, on Sep 19 2005, 22:04, said:

Anii '70:Killing Floor,May Blitz,Sir Lord Baltimore,Gryphon,Jade Warrior,Thunder And Roses,Budgie,Bloodrock,Faust,Ash Ra Tempel,Henry Cow,Residents,Esperanto
Anii '80:Golden Palominos,Last Exit,Legendary Pink Dots,Bevis Frond,Black Flag,Red Lorry Yellow Lorry,Wire,Durutti Column,Tuxedomoon,Gang Of Four,Birthday Party.Bauhaus,Joy Division,Djam Karet,Ozric Tentacles,Death In June,Current 93,Sol Invictus
Anii '90:God Is My Co-Pilot,Giant Sand,Escapade,Nero,Gerard,Gene Loves Jezebel,Galaxie 500,Fruitcake,French TV,Flying Saucer Attack,Porcupine Tree,Cranes
Anii '00:Gorilla,Backpack

<{POST_SNAPBACK}>

trebuie sa spun ca stii meserie!
:coolspeak:

vreu, totusi sa completez lista cu cateva albume >
[selectiv]
Gryphon >> s/t , "Midnight Mushrumps" , "Treason".
Faust >> "Faust" si "Faust IV"
Ash Ra Tempel >> " Le Berceau De Cristal" , "New Age of Earth"
Esperanto >> "Totally Wired Ten"

Legendary Pink Dots >>" Chemical Playschool 10" , "Asylum"
Ozric Tentacles >> "Strangeitude"
Death In June >> "Death in June 5" , "Rose Clouds of Holocaust"

God Is My Copilot >> "Speed Yr Trip"
Flying Saucer Attack >> "New Lands"  , "Mirror"
Galaxie 500 >> "On Fire" ,  "The Portable Galaxie 500"

#54
pr3da

pr3da

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.10.2005
Nu am inteles ce fel de rock asculti sau vrei sa asculti, dar iti dau cateva idei :
Dungeon - heavy metal adevarat (i-am vazut impreuna cu megadeth al concertu de asta vara, si adevarau ca kick ass)
Impellitteri - guitar virtuoso, neo-clasic in genu Malmsteen
Flower Kings - progressive rock
Celtic Frost, Queensryche, Bonfire, Dokken, Vai, Satriani mai cunoscuti
zic ca si Darkness, White Stripes, Jet, Muse merita incercati
Al Di Meola, McLaughlin, Paco de Lucia care desi o au mai mult cu clasica, merita din plin

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate